2015 YGS Sosyal Değerlendirmesi

2015 ygs sosyal analizi

2015 Sosyal Değerlendirmesi  

Evet 2015 YGS Değerlendirmesi’nin son halkası olan sosyal değerlendirmesine geldik. Sosyal ile ilgili şu önemlidir ki “sosyal bilgiden ziyade yorum gerektirir, hatta bazen bilgi olmadan dahi sorular yorumla yapılabilir.” Yani insanlar çalışıp ezberlese de yapamayabileceği için sosyal en az tam yapılan derstir. Bu da sosyali zor yapan etkendir.

Genel itibariyle YGS 2015 Sosyal:

1- Çeldirici

2- Zorlayıcı

3- En az tam yapılan bir sınavdı.

İki cenah vardır öğrencilerde: Ya hiç çalışmazlar sosyale yorumla yapıldığı için ya da bir sürü gereksiz bilgi öğrenip boşa zaman harcarlar. Bu iki cenah da maalesef yanlış yoldadır. YGS Sosyali için çok muazzam bilgi gerekmez fakat soruları iyi yorumlayabilmek gerekir. Bunun için de elbette konu hakkında genel bilgi sahibi olmak ve bol soru çözmek gerekir.Örneğin size asla “Varna Savaşı hangi tarihte yapılmıştır?” diye sorulmaz, sizden Varna Savaşı’nın Osmanlı Devleti ve Haçlılar arasında olduğunu bilmeniz beklenir. Bunun üzerine soruya göre yorumunuzu yapıp cevabınızı seçersiniz. Bunun dışında şu da vardır ki sosyal dersi en kolay ders olarak lanse edilir çünkü çözmesi hızlıdır. Bununla beraber sosyal YGS içindeki en garantisiz derstir. Matematiği çok çalışıp dikkatinizi artırıp tam yapabilirsiniz, keza fen de öyle. Sosyalde de hiç çalışmadan 30 net veya üzeri yapabilirsiniz fakat sosyal çok geniş bir derya olduğundan  genelde insanlar YGS’de çuvallar. 2015 YGS’de gerçekten en zor ders sosyaldi, birçok kişi Türkçe dese de (bu elbette şahsi bir görüş). Kendi denemelerinde 35’in altına düşmeyen kimseler 30 net veya altını gördü maalesef. Bu yüzden sosyal cidden önemsenilmesi ve dikkatli çözülmesi gereken bir derstir.

2015 ygs sosyal analizi

 

Yukarıdaki soruda olduğu gibi, herkes Atatürk ilkelerinin ne olduğunu bilir fakat sorularda sizden yorum da yapmanız bekleniyor. Yorumlarla sonunca gidiyorsunuz. Özellikle Tarih ve Felsefe derslerinde durum böyle. Bu derslerde tüm bilgileri ezberlesenizde sonuca gidemeyebiliyorsunuz. Din kültürünü denemeden denemeye görseniz dahi yeter bence(sınavda yanlışım vardı ama olsun) Coğrafya ile ilgili ise en önemli şey harita bilgisidir: “Ne nerede yetişir? Hangi iklim nerede yaşanır? Ticaret yolları nereden geçer?” gibi soruları haritadaki konumlarıyla beraber bilmeniz önerimdir. Bunun için odanıza veya çalışma masanıza bir harita asabilirsiniz.

TAVSİYE YAZI  2017 YGS Sosyal Kaynak Tavsiyeleri | En İyi Kitaplar

Son olarak tavsiyelerime geleyim. YGS sosyalini branş branş ayırırsak Tarih ve felsefe için genel, detaya inmeden konu anlatımı; ardından bol soru çözülmesi gerekir, coğrafya içinse konu anlatımı, harita ve konum bilgisi(ne nerededir?), bunun üzerine bol soru öneririm. Her dersten birer kitap bittikten sonra kanımca branş denemelerine başlanabilir. Son olarak YGS sosyalinde en önemli mevzuyu açıklıyorum. “Yapılamayan soruları bir bilene sormak ve yorumlatmak!” Bunları yaparsanız umuyorum ki YGS sosyalinde iyi bir net yaparsınız fakat söylemeden edemeyeceğim ki ÖSYM’nin sosyal soruları gerçekten çok özgündü. Piyasadaki yayınların çok fazla yakınlaşabildiğini düşünmüyorum. Bundan dolayı sosyalde soru çözmek, farklı soru tipleri görmek çok önemli. Bunun için de elbette her yayının soru bankasını almanıza gerek yok, denemelerini alın ve orada farklı sorular görün. Sağlıcakla kalın. İyi çalışın.

 

Yazar Hakkında

Yorum Bölümü 10 yorum