2017 YGS-LYS Adayları için Tavsiyeler

2017-ygs-tavsiye

Sadece öneride bulunmak için bu yazıyı yazıyorum. Şöyle yapın önünüzde şuan uzun bir zaman var gibi gözükse de öyle sanmayın günler çok hızlı geçip gidiyor.

Ona göre planınızı yapın.

YGS ve LYS’yi Birlikte Çalışmak

Benim tavsiyem genel olarak LYS için hazırlananlar için olacak. Şuan eminim çoğunuz ya çalışmıyor ya da YGS’ye hafiften başladılar. YGS süreci sizi pek yormayacak emin olun. Çünkü düşüncenize göre çok uzun zaman var, ki gerçekten öyle. Ama YGS bitip LYS sürecine girdiğinizde aşırı yorulacaksınız ve stres altında olacaksınız. Bazıları bu düşünceyle sene başında ne için bu işe başladığını unutup LYS’ye gelince bırakacak. İşte bu stresi bu sıkıntıyı yaşamamak için şimdiden hem YGS’yi hem de LYS’yi beraber götürün.

Bu nasıl olacak?

Siz ilk YGS’ye gireceğiniz için yoğunlaşacağınız sınav normal olarak YGS olacak, YGS konularını çalışırken çok yorulmayacaksınız. Bu yüzden LYS’ye de önem verin. Örneğin edebiyatı ele alalım. Şimdiden en kötü 2 haftada 1 konu bitirmeye çalışın. Tabii ki çalışmanız YGS ağırlıklı olsun. Fakat dediğim gibi 2 haftaya bir konu sığdırın edebiyattan matematikten vs.

Şunu diyebilirsiniz cumhuriyet 1 konu ama sadece ona çalışsak bile 2 haftada ancak biter..

Zorlanacağınız konuları arkadaşlar bölümlere ayırın.

Zaten cumhuriyet edebiyatı 9 bölümden oluşuyor bunu bu şekilde planınıza ekleyin. Bunu bilmeyen ve benim yazımı görerek uygulayan arkadaşlar bana ismimi unutsa da dua edeceğine inanıyorum.

Ve son olarak kesinlikle her şey YGS değil, YGS ye çok bağlı kalmayın. Denemelerde 450 yapabilirsiniz hatta 500 de yapabilirsiniz ama 450 yapan birinin 350’ye kadar düştüğünü de gördüğümüz oldu. Bu yüzden kesinlikle kendinizi sadece YGS’ye bağlamayın. YGS çalıştığının hakkını o günkü psikolojiye göre veren bir sınavdır ancak LYS direkt karşılığını alabileceğiniz bir sınavdır

LYS den hedefi olanlar LYS ye şimdiden başlayın!

Hatta sadece YGS ye gireceğim hedefim oradan diyenler de vardır onlar da eğer hedeflerinde kesin değilseler akıllarında soru işareti varsa onlar da en azından LYS’ye göz ucuyla baksınlar . Bu önerilerim tecrübeyle yaşanmış ve kanıtlanmıştır. Şimdiden dersinizi konuları vs sağlam tutun..

TAVSİYE YAZI  Deneme Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? | Furkan Bahadır ATA

Erhan

Yazar Hakkında

Biz onlarca, yüzlerce belki de binlerce kişiyiz. Bu yazıyı okuyan siz de bu ekibin bir parçasısınız aslında. Tüm dostlarımızla büyük bir aileyiz aslında :)

Yorum Bölümü 46 yorum