Etkili Çalışmaya Şimdi Başlayın! İnanılmaz 3 Alışkanlık!

etkili-calisma-yeni

Günümüzde öğrencileri meşgul eden ve dikkatini dağıtan birçok şey var. Eğer sınava hazırlanan bir öğrenci ya da okul derslerinde başarılı olmak isteyen bir öğrenciyseniz etkili çalışma bir kez daha önemli hale geliyor. Etkili çalışmanın sırrı çok çalışmak değil, akıllıca ve düzenli çalışmak! Böyle bir çalışmayı yakalayabilmeniz için de bazı alışkanlıklar edinmeniz gerekiyor. İşte sizin için derlediğim 3 alışkanlık:

1)Ders çalışmaya nasıl baktığınız her şeyi değiştirir:

Çoğu öğrenci sadece yüksek notlar, yüksek netler yapmak için çalışır. Eğlenceli olduğu için ya da diğer bir ifadeyle çalışmayı sevdiği için dersi başına oturanlar azdır. Fakat araştırmalar gösteriyor ki çalışmaya nasıl baktığınız nasıl çalıştığınız kadar önemli!

Doğru bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. “Neden çalışıyorum?  sorusuna verebilecek güzel bir cevabınz olmalı.

”Haliyle her zaman kendinizi bu konuda zorlayamazsınız. Eğer kafanızda o günkü futbol maçının sonucu varsa ders çalışmak için odaklanmanız kolay olmayacaktır. Önce zihninizi meşgul eden fikirlerden kurtulup sonra ders çalışmaya başlamanız edinmeniz gereken en değerli alışkanlıklardan birisi.

Doğru bakış açısı için uygulayabileceğiniz yöntemler:

    • Pozitif düşünmeye gayret edin. Kendi kabiliyetlerinizi ve iyi olduğunuz alanları düşünün. Böylece pozitif bir enerjiyle çalışmaya başlayabileceksiniz.

 

  • Karamsar olmayın. “Eyvah, bittim ben. Sınava da çok az kaldı, hiçbir şey yetişmeyecek” yerine “Evet, biraz geç kalmış olabilirim fakat bu her şeyin sonu değil. Sınavda çıkacak önemli yerlerden başlarsam daha verimli çalışabilirim” daha iyi sonuç getirecektir.
  • Kendinizle ilgili önyargılı olmayın. “Ben hiçbir zaman hiçbir şeyi becerememi hep başarısızım” gibi cümlelerden uzak durun.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Çünkü siz kendinizle yarışıyorsunuz. Eğer kendi kabiliyetlerinizi en iyi şekilde kullanabilirseniz başarı da hemen yanınızda olacaktır.

 

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

 

2) Yanınıza her şeyi aldığınızdan emin olun:

Çalışmaya başlamadan ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza alın ve bu durumu bir alışkanlık haline getirin.

TAVSİYE YAZI  YGS Tarih Nasıl Fullenir? | Ekin Kazancı


Birçok öğrenci çalışmaya başlar ve 5-10 dakika sonra yanına alması gereken bir eşyayı unuttuğunu fark eder. O eşyayı almaya gider ve çalışması kesilir. Tekrar odaklanması için geçen süreyle birlikte verimini kaybetmiş olur.

Siz böyle olmayın ve kalem, kağıt, silgi gibi ihtiyacınız olan çalışma malzemelerinin yanınızda olduğunu kontrol etmeden çalışmaya başlamayın.

Ayrıca ihtiyacınız olmayanları da yanınıza almadığınızdan emin olun. Örneğin, telefonunuz sizin için olmazsa olmaz bir çalışma aracı değilse (genellikle vazgeçilebilir) çalışırken yanınızda bulunmasın ve dikkatinizi dağıtmasın.

etkili-calisma-2

3) Mola vermeye alışın:

Hiç mola vermeden 4 saat çalışmak çoğu insan için gerçek dışı ve sıkıcı olabilir. Bunun yerine düzenli aralıklarla mola vermek hem zihniniz hem de bedeniniz için faydalı olacaktır.

Barış Özcan’ın şu videosu zaman yönetimi konusunda yol gösterici bir rehber niteliğinde:

Kaynak:

http://psychcentral.com/lib/top-10-most-effective-study-habits/

Designed by Freepik

 

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 19 yorum

x