Test Çözmek mi Konu Çalışmak mı? Hangisi Daha İyi?

konu

 

 

 

Her ikisi de! Konu çalışmak ve test çözmek! Birlikte!

Öncelikle şu konuda anlaşmamız gerekiyor:
Konuyu anlamadan test çözülmüyor. Test çözülmeden de konunun detayları anlaşılmıyor.

Durum şu şekilde aslında:

Konu vs test

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Konu çalışmak ve test çözmek birbirini takip ediyor. Biri bitince diğeri başlıyor.

Nasıl karar vereceğiz? Test çözmek mi konu çalışma mı?

Hiç bilmediğimiz bir konuyu çalışmaya genel hatlarıyla başlayacağız.

Konuyu genel olarak öğrenmek de ne demek?

Çoğu zaman bir kere okuyup önemli yerleri not olarak çalışmak genel seviyede bilgi için yeterli oluyor.Ayrıca o konuyu okulda ya da internet ortamında dinlediyseniz üstüne bir kere de konuyu okumak genel hatlarıyla öğrenmek için yeterlidir.

Sonrasında test çözme aşamasına geçilebilir. Kolay kaynaklardan başlamak konunun önemli kısımlarını öğrenebilmek için önemli.

Test çözerken çözemediğimiz soruları kesinlikle biriktirmeliyiz. Aslında çözemediğimiz sorular konunun anlamadığımız kısımlarıdır. Bu soruları bir bilene mutlaka çözdürmeliyiz.

Kolay bir kitaptan ilgili konunun testlerini çözdükten sonra elimizde çözemediğimiz sorularımızla konu anlatıma tekrar geçeceğiz.
Bu sefer konunun hepsini okumak yerine çözemediğimiz sorulardan yola çıkarak gerekli yerleri tekrar edip soruları ilk önce kendimiz çözmeye çalışacağız.

Unutmayın ki en iyi öğretmen hatalarınızdır!

İkinci konu çalışmasından sonra bu sefer daha zor bir kaynaktan konunun sorularını çözeceğiz. Yine çözemediğimiz soruları biriktireceğiz. Ben bu iş için küçük bir klasör alıp ders ders sorularımı kesip o klasörde biriktiriyordum.

Zor bir kaynaktan çözdükten sonra eğer eksiğimiz olduğunu düşünüyorsak konu anlatımına bir kere daha bakacağız.

Bu aşamadan sonra o konuyu öğrendik kabul edebiliriz. Artık iş deneme çözmeye kalıyor.

test çözmek konu çalışmak

Bir “A” Örneği:

Arkadaşımız “A”—bu aralar sınavlarda sürekli kişileri harflerle kısaltıyoruz. Alışkanlık oldu galiba 🙂

Örneğimize devam edelim. Ne demiştik?
Evet, arkadaşımız A bir konu çalışmak istesin. Bu konu ne olsun?
Matematik dersinden bir konu olsun. Evet, çarpanlara ayırma olabilir.

TAVSİYE YAZI  2017 YGS-LYS Adayları için Tavsiyeler

A okulda çarpanlara ayırma dersini çok iyi dinledi. Hatta bir sürü not aldı. Hocanın sorularını cevaplamaya çalıştı. Derste söz aldı.

Evet böyle bir A bulmak zor olabilir. Eğer böyle bir A iseniz işiniz daha kolay olacaktır. Böyle bir A olmaya çalışalım 🙂

Diğer bir ihtimal olarak diyelim ki arkadaşımız A dersi dinlemedi. Ders sırasında Whatsapp mesajlarına cevap verdi. Hatta bir ara instagram’da gezinirken sıkıldı ve birkaç el Candy Crush oynadı.

Dersi dinleyen ya da dinlemeyen A eve geldi. Burada bir kez daha belirtmek isterim ki dersi dinlemek sınav hazırlığında başta olmak üzere her alanda çok önemli. “Ders derste öğrenilir” fikrini savunanlardanım.

Çarpanlara ayırma konusunu öğrenmesini gerektiğinin farkına vardı. Ne yapacak bizim A?

Eğer konuyu bir kez daha dinlemesi gerektiğini düşünüyorsa internet ortamında konu anlatan değerli hocalar var. Şu yazıda bahsedilen hocalardan birisini seçecek ve çarpanlara ayırma konusunu güzelce dinleyecek.

Buradaki kaynaklardan kendisine uygun kolaylıkla bir kaynağı seçecek ya da elindeki kaynaklardan birinden çarpanlara ayırma konu anlatımını hızlıca tekrar edecek. ( Zaten videolu konu anlatımı izlemişti.)

Diğer aşamada kolay bir kaynaktan, örneğin Fem İlk Adım Matematik olsun, çarpanlara ayırma konusunun testlerini çözecek. Bu sırada çözemediğini soruları kesinlikle biriktirecek. Şu yazıdaki yöntemi kullanabilir.

Bu çözemediği sorular ışığında konu anlatımına geri dönecek. Örneğin “a kare – b kare” nin açılımını unuttuğunu için bir soruyu çözemediğini fark edecek. Konu anlatımından o formüle bakacak ve çözemediği sorusuna kendi kendine çözüm bulmuş olacak. Artık o formülü unutması imkansız diyebiliriz.

Soru çözümünü bitirdikten sonra bu sefer de biraz daha zor bir kaynaktan soruları çözecek. Artık kendisine güvendiğini fark edecek. Çünkü bir konu anlatım ve bir soru bankası bitirmiş. Daha ne olsun 🙂

Arkadaşımız A ikinci soru bankasını da bitirdikten sonra kendisini haklı olarak “çarpanlara ayırma uzmanı” olarak tanıtmaya başlayacak. Okulda, evde, otobüste çarpanlara ayırmayla ilgili herhangi bir soru gördüğünce ileri atılacak ve o soruyu uzmanlığını kullanarak çözüverecek.

Artık çarpanlara ayırma konusunu öğrenmiş olan A, bundan sonra çarpanlar ayırmayla ilgili denemelerdeki soruları çözecek.

TAVSİYE YAZI  4 Ayda YGS'yi Bitirin! #Kasım | YGS Çalışma Programı

Son söz:
Kısaca toparlamak gerekirse,
*Konu çalışmak ve soru çözmek birbiri ardına gelen iki eylem
*Dersi derste dinleyin
*Çözemediğiniz soruları biriktirin
*Örnekteki gibi konuları çalışın

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız aşağıya küçük bir yorum yazarak beni mutlu edebileceğinizi belirtmek isterim 🙂

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 51 yorum

x