Kolay Şiir Ezberleme

kolay siir ezberleme

Bir şiiri ezberlemek ne kadar sürenizi alır?

Çocukluk yıllarından bu yana birçok kez şiir ezberleriyle başbaşa kalmışızdır; bazen zorunlu bir ödev için, bazen de şiirdeki lezzeti tadabilmek için.

Geçenlerde bir makaleye rastladım ve çok ilgilimi çekti. Kolay şiir ezberlemeyi anlatıyordu. Hatta bu makaleden yola çıkılarak küçük bir bilgisayar programı bile yapılmış.

Bu yazının içeriği:

  • Kolay şiir ezberi nasıl olur?
  • Bu yöntem ile çalışan bir bilgisayar programını nasıl kullanabiliriz?

1.Adım:

Şiiri içinizden okuyun.(Basit bir adımla başladık, hadi hayırlısı)

2.Adım:

Şiirin sadece ilk dizesini(satır-mısra) yüksek sesle okuyun. Ardından aynı dizeyi yüksek sesle kağıda bakmadan söyleyin.

Kağıda bakmadan ilk dizeyi söyledikten sonra, kontrol amacıyla kağıda bakın ve dizeyi tam olarak doğru seslendirdiğinizden emin olun. Eğer hata yaptıysanız aynı işlemi tekrarlayın.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Şimdi de ikinci dizeyi yüksek sesle okuyun. Ardından ikinci dizeyi yüksek sesle kağıda bakmadan söyleyin. Yine kağıda bakıp kontrol edin, hatanız varsa aynı işlemi ikinci dizeyi tam anlamıyla doğru söyleyene kadar tekrarlayın.

Birinci ve ikinci dizelere uyguladığımız işlemi sırasıyla 3,4,5… şeklinde giderek bütün şiire uygulayın.

3.Adım:

Yukarıda anlattığım şekilde şiiri bitirdikten sonra şiirin ilk dizesine dönün. Bu sefer bir dize yerine iki dize çalışacağız.

Yani ilk iki dizeyi yüksek sesle okuyun. Ardından aynı iki dizeyi yüksek sesle kağıda bakmadan söyleyin.

Kağıda bakmadan ilk iki dizeyi söyledikten sonra, kontrol amacıyla kağıda bakın ve tam olarak doğru söylediğinizden emin olun. Eğer hata yaptıysanız aynı işlemi tekrarlayın.

Şimdi de üçüncü ve dördüncü dizeyi yüksek sesle okuyun. Ardından bu dizeleri yüksek sesle kağıda bakmadan söyleyin. Yine kağıda bakıp kontrol edin, hatanız varsa aynı işlemi bu dizeleri tam anlamıyla doğru söyleyene kadar tekrarlayın.

Bu adımı bütün şiire uygulayın.

4-7.Adım:

Bu adımlarda ilk adımda uyguladığımız teknikteki dize sayılarını birer birer artırarak devam edeceğiz. Sırasıyla 3,4,5  ve 6 dize şeklinde yukarıdaki adımların aynısını uygulayın.

TAVSİYE YAZI  Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl kullanırız?

Şiirin uzun veya kısa olması bu durumda önemli değil. 6’yı tamamlayana kadar bu adımları uygulayın.

8.Adım:

Tebrik ederim, şiiri ezberlediniz. Şimdi de şiiri ezbere yüksek sesle okuyun. Bu ezbere okuma işlemini yatmadan önce yaparsanız çok daha faydalı olur ama bu tekniği gündüz uyguluyorsanız da önemli değil.

9.Adım(Önemli!):

Şiiri düşünmeyi bırakın ve güzel bir uyku ile şiirle zihninizin oyalanmasına izin verin. İyi bir uyku ile bilgilerin öğrenildiği bilimsel araştırmalarda kanıtlamıştır. Özellikle uykunun REM devresinde hafızaya alma işlemleri gerçekleştirilir. Bu yüzden iyi bir ezberin en önemli şartı iyi bir uykudur.

10.Adım:

Ezberlediğiniz şiiri belirli aralıklarla tekrar etmeyi unutmayın. [bctt tweet=”Tekrar edilmeyen her şey unutlmaya mahkumdur!”]

 

Kolay Şiir Ezberleme Bilgisayar Programı:

Bu yöntemi esas alınarak güzel bir bilgisayar programı da yapılmış. İnternet üzerinden çalışıyor ve aynı zamanda mobil uyumlu(Android, IOS) olması şiir ezberlememizi kolaylaştırıyor.

Verbatim 2.0 programa ulaşabilirsiniz. İngilizce bir program olmasına rağmen kullanımı çok kolay. Zaten yazının başında bu programı nasıl kullanmamız gerektiğiyle ilgili bir video hazırladım. Videoyu izleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ezberlediğiniz şiirleri yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın! 🙂

Kaynak: http://jjhayes.hubpages.com/hub/How-To-Memorize-A-Poem

 

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 37 yorum

x