LYS Coğrafya Çalışma Programı Son Ay

LYS Edebiyat Çalışma programından sonra diğer dersler için de son ayda uygulanabilecek çalışma programları hazırlıyorum.

LYS Coğrafya Çalışma Programı dosyasına ulaşabileceğiniz bu yazıda coğrafya ipuçlarına da yer vermeye çalıştım.

Ayrıca hazırladığım videoda:

  • LYS yaklaşırken bizi engelleyebilecek en önemli etken nedir?
  • Havaların ısınmasıyla birlikte ders çalışma isteğimiz giderek azalıyor. Nasıl motive olarak ders çalışmaya başlayabiliriz?
  • Son ay için ders programı nasıl hazırlanabilir?

gibi soruları cevaplamaya çalıştım.

LYS Coğrafya Çalışma Programı İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaOGt1YlpCOU9GZjQ/view?usp=sharing

LYS Coğrafya Çalışma Programı

 

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

 

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaZnVRVkNTTFBNWEk/view?usp=sharing

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon

 

LYS Coğrafya’dan Önce Bilinmesi Gereken 10 Şey:

1)Deniz ikliminin etkisinin az olduğu yerler dağların denize paralel uzandığı bölgelerdir. Akdeniz Bölgesi‘nde Toros Dağları’nın denize paralel uzanması nedeniyle bu bölgede deniz ikliminin etki alanı kısıtlıdır. Oysa ki Ege Bölgesi’nde dağlar denize dik uzanır ve bu nedenle deniz etkisi iç bölgelere rahat bir şekilde ulaşır.

2)Volkan-tehlike-nüfus yoğunluğu anahtar kelimelerinden oluşan bir soruda cevap genelde toprağın verimli oluşu veya tarım alanlarının verimliliğidir. Çünkü volkanik araziler mineral bakımından zengindir ve bu nedenle toprak verimliliği artar. Toprak verimliliğinin artmasıyla da nüfus yoğunluğu artar.

3)Türkiye’de gelgit olayının etkili olmadığını kanıtlamak istersek kıyılardaki delta ovaları bize yeter. Eğer gelgit etkili olsaydı delta ovaları oluşamazdı çünkü güçlü gelgitler delta ovalarının oluşumunu engellerdi.

4)Sanayi bölgeleri havadaki karbondioksit oranının çok fazla olmasıyla meşhurdur.

5)Türkiye’de Antartika ve Grönland gibi yerlerde bulunan geniş buz örtüsü bulunmaz. Bunun sebebi Türkiye’nin matematik konumuyla ilgilidir.

6)İthalatında hammadde payının az olduğu ve tüketim ve yatırım mallarının payının yüksek olduğu ülkeler geri kalmış ülkelerdir.

7) Akdeniz’in önemi Süveyş Kanalı ile birlikte artmıştır. Ümit Burnu’nun önemi ise azalmıştır. Ayrıca şunu da hatrımızda tutmalıyız ki Süveyş Kanalı ile birlikte denizlerin seviyelerinde bir değişim olmamıştır.

8) Ege Bölgesi’nde en çok yetişen ürünlerin kodlaması :

TAVSİYE YAZI  2017 YGS-LYS Adayları için Tavsiyeler

ZÜHTi: Zeytin, Üzüm, Haşhaş, İncir

9)Türkiye’de etkili olan rüzgarların kodlaması:

KaYıP SaKaL: Karayel, Yıldız, Poyraz, Samyeli, Kıble, Lodos

LYS Coğrafya için Kaynak Seçimi:

LYS Coğrafya dersi için kaynak seçerken şunlara dikkat etmeliyiz:

Kaynak görselleri ilgimizi çekmeli: Bu sayede öğrendiğimiz bilgiler çok daha rahat bir şekilde hafızamızda kalacak. Ayrıca sınavlarda görsel ağırlıklı(özellikle harita verilerek) sorular geldiğinden kullandığımız kaynaklardaki görsellerin özenle hazırlanmış olması gerekiyor.

Farklı soru tipleri bulundurmalı: Yazdığım neredeyse her yazıda ısrarla üzerinde durduğum bir konudur. Soru tiplerini öğrenmek sınava hazırlık aşamasında yapabileceğimiz en önemli çalışmadır diyebilirim. Seçeceğiniz kaynakta/kaynaklarda farklı soru tiplerinin bulunması gerekir. Soru tipleri ile ilgili daha fazla bilgi için şu yazıya bakabilirsiniz.

LYS Coğrafya Kaynak Tavsiyelerim için tıklayın.

 

 

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 14 yorum

x