LYS Edebiyat Ezberi Ne Kadar Doğru? | Eleştiri

lys-edebiyat-ezber

LYS Edebiyat ezberi denince akla ilk olarak eser-yazar gelir.

Nedendir bilinmez, edebiyat öğretmenleri de sınanır bu ezberleriyle. Halbuki binlerce yazar, her yazarın da onlarca eseri vardır. Hem ezberlese bile unutmaya mahkûmdur edebiyat öğretmeni. Nasıl unutmasın ki? Kullanılmayan bilgi unutulur..

Ben eser-yazar ezberine karşıyım. Bence bu türden ezberlere hiç girilmemeli. Öğrenciler ezberleyecekleri yazardan eserler okumalı, eserinden alıntılar yapmalı. Kuru kuru isim ezberlemek yerine, eserin tadına varmalı, bir nevi zevk almalı. Aynı zamanda da öğrenmeli, farkına varmadan öğrenmeli…

Eğer sadece ismini ve yazarını bildiğim eser hakkında bir fikrim yoksa, eseri okurken zamanın nasıl geçtiğini unutmadıysam, bir fikir fırtınası yaşamadıysam, kısacası az da olsa o eser bana bir şeyler katmadıysa, neden ezberleyeyim ki eserin adını ve yazarını?

Her ne kadar edebiyat dersinde eser-yazar ezberine karşı olsam da bazı gerçekler var ki önünde diz çökmek zorundasınız. Bunların başında tabiki YGS-LYS sistemi geliyor. Öyle bir hale geldik ki mecbur kalıyorsunuz ezber yapmaya, gerçi son birkaç yıldır soru tipleri biraz da olsa değişti. Artık daha çok zihniyet,dönem soruları geliyor ama ezbersiz de olmuyor. Özellikle Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı konusunda birçok eser ezberi isteniyor, sınavlarda da soruluyor.

Hâl böyle olunca edebiyat dersi çekilmez bir ders oluveriyor. Ne yapsan, ne kadar çabalasan da edebiyat kültürünü genç nesillere aşılamak bir hayli zorlaşıyor. Hayata sınav penceresinden bakmaya zorlanmış nesiller, edebi zevki tadamıyor. Binlerce eser ve yazarı ezbere sayabilen öğrenciler, bu kadar ezbere nazaran çok az şiir, deneme, öykü okuyor.

Peki kabahat arayacak olsak, kimi suçlayacağız? Her taşın altından çıkan eğitim sistemini? Yahut edebiyat öğretmenleri? Yoksa öğrencileri mi?

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Bence hepimizde az çok kabahat var.

Eğitim sistemi öğrencileri ezbere zorluyor. Sınavların ardı arkası kesilmiyor. Sayısal öğrencileri için edebiyat gereksiz ders haline getiriliyor, üniversite sınavlarında işlerine yaramıyor.

TAVSİYE YAZI  Vakitsiz Geldik

Öğretmenler de haliyle kendinilerini eğitim sistemine adapte ediyor. Konular hızlı geçiliyor, dersler erken bitirilmeye çalışılıyor ki öğrencilere vakit kalsın. Eser-yazar ezberi için öğrencilere yardım ediliyor mecburen. Sisteme direnmeye çalışan ve derslerinde metin incelemesi yapmaya çalışan öğretmenler eleştiri yağmuruna tutuluyor, kötü hoca olmakla suçlanıyor.

Öğrenciler zorunlu olarak sınavlarını düşünmek zorunda oluyor, ezber yaparken sıkılıp edebiyatı sevmemeye başlıyor. Kitap okumak yerine zamanını israf edebiliyor, böylece okulda bulamadığı edebi zevki, dışarıda da kaybediyor.

Felaket tellallığı yaptığımın farkındayım. Lakin hazırcılığa alıştığımız şu çağda bir yerden başlamak lazım.

Her ne kadar eser-yazar ezberine karşı olsam da bir sonraki yazımda LYS Edebiyat ezberi nasıl yapılır konusunu ele alacağım. Bildiğiniz gibi LYS var ve ezber gerekiyor…

Şimdiden iyi ezberlemeler!

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 7 yorum

x