Limit-sizsiniz! – LYS Matematik Nasıl Çalışılır? – İsmail Çiğci

lys matematik nasil calisilir

Lys yaklaşıyor. Editörümüz Ömer Tarık KOÇ limit-türev-integral nasıl çalışılır, konulu bir yazı kaleme almamı istedi. Aslında bu sorunun cevabı matematik nasıl çalışılır sorusunun cevabıyla aynı. Konuya ait kural, formül, özelik, teoremler öğrenilir. Çözümlü örnekler incelenir ve en az her birinden 1500 soru çözülürse, hemen hemen bütün soru tiplerine aşina olunmuş olur diye kestirmeden klişe bir cevap verilebilir. Ancak ben daha temelden öğrenim hayatımız boyunca benimde düştüğüm bir hatadan bahsetmek istiyorum.

Arkadaşlar;

bilimum öğrenme süreçlerinde parçalardan bir bütünü inşaa ederiz aslında. Her birimiz önce kalem tutmayı, çizgi çekmeyi, harfleri ve o harflerle çıkarılan sesleri , heceleri, kelimeleri ve en sonunda bir yazım metnini okumayı öğrendik. Gelinen noktada, bir kitap okurken her defasında bu süreçleri hatırlayarak bir okuma yapmayız, öylece okuruz. Kelimeler ve onların ifade ettiği manalar kalıcı belleğimizde yer tuttuğundan geriye doğru tek tek bu süreçleri hatırlama ihtiyacı duymayız.

lys matematik nasil calisilir 2lys matematik nasil calisilir 2lys matematik nasil calisilir 2

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik öğreniminde ise, sınav ve başarı odaklı bir eğitim sistemi içinde olduğumuzdan zihnimiz bir bütünün önemli bir parçasını inşaa etmekte olduğumuz kanaatiyle değil, o konudan olacak yazılıda alacağımız nota odaklıdır. Diyelim ki 9. sınıfta üslü sayılar ya da köklü sayılar konularını işliyoruz. Bu konulardan yazılı olup iyi ya da kötü bir not aldıktan sonra bu konularla işimizin bittiğini varsayıyoruz. İşin başında bu konulardan ikişer üçer soru sorulacak yazılıda ön kabulüyle bu konulara ait bilgileri geçici belleğimize kaydediyor ve yazılıdan sonra da o bilgileri zamanla unutuyoruz.


Ve 11. sınıfın ortalarından itibaren yaklaşmakta olan yaklaşınca bir telaşa kapılıyoruz. Trigonometri öğrenmeye çalışıyoruz, ama çarpanlara ayırma kurallarının bir çoğunu unutmuşuz. Ve sonra da toparlamak oldukça zor oluyor. Henüz yolun başında 9 .veya 10. sınıfta olan kardeşlerime, ısrarla aynı şeyi söylemek istiyorum. Matematikte (diğer derslerde de muhtemelen öyledir ) şuan da işlediğimiz her konu hayati öneme sahip , sizin bütün yaşamınızı etkileyecek , bir bütünün vazgeçilmez parçalarıdır. Lütfen onlara önemli ve değerli olduklarını hissettirin. Ve lütfen onları tam öğrenin.

Fonksiyon, fonksiyon, fonksiyon..

Gelelim asıl konumuza.. Okumakta olduğunuz cümle içindeki kalın yazılmış sözcüklere dikkat ediniz; trigonometrik fonksiyonlar , üstel fonksiyon, logaritmik fonksiyon,  fonksiyonlarda limit ve süreklilik kavramı , f(x) fonksiyonunun türevi, fonksiyon integralini alma. Arkadaşlar üslü sayılar, köklü sayılar ve çarpanlara ayırma kurallarını bütün hücrelerimizle hissederek tamamladıktan sonra sihirli kelimemiz “FONKSİYON” u hallediyoruz.

TAVSİYE YAZI  Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? | Metin Sürer

Fonksiyon Grafikleri

fonksiyon grafik


Fonksiyon demek grafik demektir. Bir fonksiyonun grafiğini çizmek, grafiği verilmiş bir fonksiyonun size anlattığı bilgileri okuyabilmek çok ama çok önemlidir. Fonksiyonlar konusu iğneden ipliğe hallolmadan limit, türev, integral öğrenmek ve yapabilmek zor değil, imkansızdır. Diğer önemli iki konumuz trigonometri ve logaritma.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Trigonometri-Logoritma

Facebook grubumuzda bir öğrenci arkadaşımızın limit sorusunu bir hocamız çözmüştü. Soruyu soran öğrenci arkadaşımız Sin2x yerine nasıl 2Sinx .Cosx yazdınız diye sormuştu. Belli ki trigonometriyi hazmetmeden limite başlamıştı. Arkadaşlar trigonometri matematiğin hayat damarlarında birisidir. Eveeet bence bu kadar yeter bu yazıyı okuyan herkesi yeterince gerdim diye düşünüyorum . Ama gerçeklerle yüzleşmezsek hayal ettiklerimiz yalan olur. Bir hayalimiz olsun ama hayalci olmayalım. Ayaklarımız daima yere bassın. Bir başka konuyla daha iç açıcı bir yazıda buluşmak dileğiyle hepinize başarılar diliyorum…

2017 LYS Matematik Kaynak Tavsiyeleri(Bonus)

Yüzdeyüz yayıncılık:

Trigonometri

Limit ve süreklilik

Türev İntegral fasikülleri ,

Apotemi yayıncılık:

Fonksiyonlar

Trigonometri

Limit ve süreklilik

İntegral

Mustafa yağcı:

MY matematik 3 kitabı fazlasıyla işinizi görecektir.

Matematik Öğretmeni

İsmail ÇİĞCİ

Yazar Hakkında

Yorum Bölümü 27 yorum

x