Sınav Döneminde Yapılan 5 Hata

Hayatımıza verdiğimiz doğru kararlar kadar yanlış kararlarda anlam katar. Öyle ki yaptığınız hatalardan ders çıkartmak bazen bize en büyük ve unutulmaz tecrübeleri kazandırır. Fakat bazı dönemlerde hata yapma lüksümüz yok denilecek kadar az olabiliyor. Bunlardan biri de maalesef ki üniversite sınavlarına hazırlanış sürecimiz. Bende bu yazımda sizlere sınav döneminde yaptığım hatalardan bahsederek en azından elimden geldiğince sizin yapmanıza engel olmaya çalışacağım.
1-) Analiz Edin

Sınav döneminde ki öğrencilerin belki de en çok yaptığı hata kendilerinin durumlarından haberdar olmaması. Yani YGS’da iyi bir puan alan biri LYS durumunu göz önünde bulundurmuyor yada Matematik dersinde iyi ise Türkçe’de kötü olduğunu görmüyor. Bu durum sadece sizi iyi olduğunuz derse yoğunlaştırıyor ve belli bir süre sonra netleriniz duraklama noktasına kadar geliyor. Bu yüzden yapacağınız en iyi şey şuan ki durumunuzu analiz etmek. Bunun için YGS ve LYS’da çıkacak olan konuları bir kağıda yazın ve bilip bilmediğinizi işaretleyin. Çalışmalarınızda da bilmediğiniz konulara odaklanın.

Bu durum sonucunda çalışmalarınız çok daha düzenli ve verimli olacaktır. Çünkü artık bilmediğiniz konulara yoğunlaştığınız için beyniniz bir şeyler öğrendiğine inanacak ve bu size ister istemez haz verecektir.

2-) YGS Mi LYS Mi ?

Birçok öğrencinin diğer hata yaptığı kısım ise bana kalırsa ders çalışırken YGS konularına mı yoksa LYS konularına mı ağırlık vermeleri gerektiğine karar verememeleri . Bu durumda aslında birinci maddemizde dediğimiz gibi kendinizi tanımanızla alakalı. Yani eğer YGS’da çok iyi puanlar alıyorsanız LYS konularına çalışabilir YGS kısımını ise deneme çözerek geliştirebilirsiniz. Fakat durumunuz YGS’da çok iç açıcı değilse LYS daha az yüklenin fakat kesinlikle boşlamayın. Çünkü LYS için maalesef 3 ay pek yeterli olamıyor.Bu yüzden arada ki ince çizgide hangisine ağırlık vereceğinize iyi karar verin.

3-) Herkesi Unutun Sadece Kendiniz İçin Çalışın

Maalesef sınav döneminde öğrencilerde sınav stresinden daha fazla yakın çevrenin verdiği baskı var. Kaybedersem ne olur ? Amcam ne der, halam ne der? Bu tarz soruları düşünmeyin. Hayat sizin hayatınız ve ne olursa olsun hayallerinizin peşinden koşmak için çalışın. Başkalarını düşünmek size sınav döneminde hiçbir şey katmaz. Ama hedeflerinizi düşünmek her zaman size güç verecektir. Çalışma isteğiniz kalmadığında hayalleriniz düşünün. Bu size etrafınızda ki kişilerin ne diyeceğini düşünmekten çok daha fazla güç verecektir.

TAVSİYE YAZI  ABD Günlüğü #1-Yolculuk Hazırlığı

4-) Dedikodulardan Uzak Durun

Halk olarak maalesef kulaktan dolma bilgi yaymayı çok seviyoruz. Mesela geçen sene YGS Ocak ayına alınacak veya bu sene dershaneler kapatılacağı için sınav çok zor olacak gibi dedikodular çok ortaya çıktı. Bu dedikodular daha çok sizin hevesinizi kırmaya yönelik. Sınav zor olsa da olmasa da bu şart herkes için geçerli. ÖSYM sitesinde görmediğiniz sürece hiçbir dedikoduya kulak asmayın.Önünüzde bir gerçek var, er yada geç o sınava gireceksiniz.

5-) Rahatlayın

Maalesef son yıl özellikle lise okuyanlar için hem okul, hem dershane veya özel dersler ile çok yoğun bir süreç oluyor. Bu süreçte ister istemez psikolojik olarak biraz baskı altında hissedebilirsiniz kendinizi. Bu durumlarda kendinize vakit ayırmayı unutmayın. Tamam kısa bir süre var ama hiçbir şey sizden daha önemli değil bu yüzden 7/24 ders çalışmaya kendinizi programlamayın. Ara ara arkadaşlarınız ile konuşun, kitap okuyun, hava alın kısacası kendinize vakit ayırın. Tabi bununda dozunu iyi ayarlayın. Eğer hatta yapabiliyorsanız günde 30 dakika 1 saat kadar sevdiğiniz bir iş ile uğraşın. Zaten onun dışında ders çalışırken mutlaka kendinize 5-10 dakika mola verin.

Kısacası…

Sınav dönemi maalesef yorucu fakat buna kısa bir süre katlanmak zorundasınız.Bunun için elinizden geldiğinin çok daha iyisini yapmaya çalışın fakat her şeyden önce bunu kendiniz için isteyin. Ayrıca kendinizi de hiç’e sayarak sadece ders odaklı bir yıl sürmeyin. Hayallerinize ulaşabilmeniz dileği ile…

Yazar Hakkında : 18 yaşında Bilgisayar Mühendisi adayı olan Hasan Ekşi, Meslek Hocam adında ki internet sitesinde üniversite öğrencileri ve mezunları ile röportaj yaparak gençlere meslekleri en doğru şekilde tanıtmayı amaçlıyor.

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 38 yorum