Sınav Tecrübem #3 | İbrahim Çağrıhan Kaçar

ygs nedir

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Çağrıhan Kaçar(TM-1 83), YGS-LYS sınav tavsiyelerini yazdı. “Sınav Tecrübem” serisi üçüncü yazısı ile devam ediyor: YGS Nedir?

Dalgalar ansızın güvertedeki kahve fincanını titretiyordu. Geminin nereye gittiği belli değildi. Kaptanı olmayan gemiye hangi dalga yardım edebilirdi ki? Dalgayı arkaya alıp kontrolü kaybetmemenin tam zamanı. Ekim ayının ortasını geçtik ki memurlar burayı ‘ay başı’ olarak nitelendiriyor. Peki, siz aklınızı başınıza alıp geminin kontrolünü elinize aldınız mı?

YGS Nedir?

Önümüzde uzun bir süreç var. Biz öğrenciler 13 Mart Pazar günü tüm kozlarımızı paylaşacağız. Bu sınavda sadece bilgilerimizi sınayacağımızı sanıyoruz. Maalesef işin özünün bildiklerimizi yorumlamak olduğunu sınavın üzerinden yarım saat geçtiğinde anlıyoruz. 2015 YGS tecrübeme dayanarak bu sınavın bilmekten çok yorumlama kabiliyetine dayandığını söyleyebilirim. Bunun için bol bol farklı türlerde soru incelemekte fayda var. ‘Ne yaptıysam olmuyor.’ diyen arkadaşlarıma en büyük dostlarının zaman olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Psikolojik Savaş

Her sabah ‘invest yourself’ temasıyla derse başlıyoruz. Sabah ağ atmaktan dönen hiçbir balıkçı akşam ağlarını toplamaya gittiğinde ne çıkacağını bilemez. Bazen ağı yırtılır, bazen kısmetinde çiftlikten kaçan tek tük balık dışında hiçbir şey yoktur. Ama o her gittiğinde kasalarının dolup taşarak döneceğinin inancındadır. Biz de yapacağımız işi önemsemeli ve inançlı olmalıyız. İşleri akışına bırakıp inanca sığınmak gibisinden değil. Neye inanıyoruz ? İnsanın inancı hep sınıfta kalır mı? Diyoruz çoğu zaman. Sınav döneminde motivasyonun en büyük kaynağı inanç. Anadolu Kartalları ‘ndaki komutanın kendine inancı olmasa Anka’yı indirebilir miydi? İnanç olmadan okyanuslar dize gelir miydi? Ateşler içinde güller açar mıydı? Özetleyecek olursam YGS ’nin %70 psikolojik etkenlere(inanç, sabır, iyi zamanlama), %30 çalışmaya bağlı olduğuna inanıyorum.

Zaman Nasıl Yönetilmeli ?

Az zamanda çok iş başarmak için zamanı en iyi şekilde kullanmak lazım. Akşamüzeri yorgun bir zihinle nasıl paragraf sorusu çözülemiyorsa, felsefe karmaşık oluyorsa duru bir kafayla bu dersler daha kolay kavranabilecektir. Çalışmalarınızı 3 büyük evreye ayırıp ilk evre sözel, ikinci evre sayısal son evrede de günün tekrarını yaparak günlük çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz. Her evrenin kendi içerisinde de küçük molaları olabilir. Aslında her ne kadar genel konuşsam da herkesin farklı bir kavrayış mekanizması vardır. Zihniniz yoğun gezmeye alışmalısınız. Unutmayınız ki bildiklerinizden değil, öğrendiklerinizden sorumlusunuz ve unutmayınız ki kuyunun dibini aydınlatacak olan bildiklerinizi öğrenmenizdir.

TAVSİYE YAZI  Tercih Yapmadan Bilmeniz Gerekenler | Üniversitemi Seçiyorum

Netlerim Artmıyor !

         Çok hayıflanırdım bahçemizdeki fasulyeleri toplarken. Hem taze fasulyeyi sevmezdim ki, niye topluyordum. Mart ayında toprağı havalandırmaya başladım. Mahsulün kalitesinin artması için 3 haftada bir toprağı havalandırmak gerekiyormuş (botanikçilere sevgiler J). Sonrasında tohumlarınızı toprağa ekiyorsunuz. Tohum dediysem aklınızda başka bir şey canlanmasın. Direkt fasulyenin içindeki taneleri toprağa birer ikişer koyup üzerini kapatıyorsunuz. Bundan sonra beklemek gerekiyor, kendisi sizden sadece su istiyor, haliyle geriye beklemek kalıyor. Bir ay bekleyişten sonra hasat zamanı kapıma dayanıyor. Fasulye toplamanın zahmetini bir bilseniz yerken aldığınız zevki 4’e katlayabilirsiniz. Dallar birbirinin üzerine geçmiş vaziyette, hala arkalarda bir yerde birkaç fasulye kalmış olabilir. Evet, tüm bunlar kendi mahsulünüz olan taze fasulye yiyebilmek içindi.

Cefa çekilmeden sefası sürülebilir miydi, emin değilim. Fakat emek verdiğim bir iş giderek bana daha çok ait olmaya başlıyordu. 5 aylık bir süreci sahiplenmiştim. Onun için her türlü zorluğu göze alabilirdim. Çoğu zaman yüz çevirdiği doğruydu. Netlerimin artmasını geçmiştim, neden düşüyorlardı? bir türlü anlam veremiyordum. Başka yapacak bir uğraşım yoktu. O SINAV KAZANILACAKTI. Ben onu bırakmazsam onun beni asla bırakmayacağını biliyordum. Her gün hedefime bir adım daha fazla yaklaşmanın yollarını aradım. Biraz sabretmişim çok mu? Karşılığını alacağıma inanıyordum. Olumsuzluklara karşı soğukkanlı, boyum kadar kitaplara karşı sabırlı olmam gerekiyordu.

         MAZERETLER DEĞİL, ÇÖZÜMLER YOLDAŞIM OLMALIYDI.

Yazar Hakkında

İbrahim Çağrıhan Kaçar

İbrahim Çağrıhan Kaçar

İbrahim Çağrıhan Kaçar

 

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinde(Tam Burslu) hazırlık sınıfında okuyor. Yazıp çizmekten hoşlanıyor 🙂

[email protected]

http://instagram.com/cagrihankacar

http://twitter.com/cagrihankacar

 

Yazar Hakkında

Yorum Bölümü 10 yorum