Sınav Tecrübem #7 | Son Aylarda YGS Nasıl Çalışılır?

Geçen sene üniversite sınavlarına hazırlanmış ve sıralama olarak ilk 100 girmiş bir arkadaşınız olarak sizlere YGS için son düzlüğe girmiş olduğunuz şu sıralarda bazı tavsiyeler vermek ve bu dönemleri nasıl geçirebileceğiniz adına bazı konulara değinmek istiyorum. Öncelikle bu döneme gelene kadar sistemli bir şekilde çalışmış ve az çok nasıl çalışılır sorusuna kendinizce bazı cevaplar bulmuşsunuzdur.Ben de sizlere öğrenci psikolojisinden anlayan (geçen sene ben de çoğu üniversite sınavına hazırlananlar  gibi bir lise 4 talebesiydim )  biri olarak bazı tecrübelerimi ve birikimlerimi aktarayım.

ygs_motivasyonu

Öncelikle kendinizi çok iyi motive etmelisiniz ve motivasyonunuzu hep zirvede tutmaya gayret etmelisiniz. Çünkü içinde bulunduğunuz süreç ve başarmak istediğiniz hedefler yapılası çok kolay hedefler değil; fakat başaramayacağınız anlamına gelmez. Sizden öncekiler nasıl başardı ise sizlerde başarabilirsiniz.Bunun da ön koşulu kendinizi psikolojik olarak ders çalışmaya hazır hissetmeniz, ders çalışırken sadece dersinize,konunuza odaklanmanız, dışarda kıyamet kopsa bile umrunuzda olmayacak bir konsantre içinde bulunmanız ve hep heyecanla, mutlu ve dinç bir vaziyette ders çalışmanız. Bu saydığım şeyler kolay değil ama az kendinizi zorlarsanız başarabileceğinize inanıyorum.Bu gayreti yaptığınız taktirde sınava hazırlanma sizin için eğlenceli bir vaziyete dönüşecektir.

Bu süreçte canınız sıkılacak ve bıkkınlık ister istemez oluşacaktır.Bunlara yenmeniz adına kendinize bir hedef belirlemeniz ve o hedefe ulaşmak için” şimdi biraz daha kendimi zorlayayım ” demek sizi motive edecektir.bunu yaparken hedefinizi çok düşük  tutmayın ama sınavda hangi neticeyi elde ederseniz de sakın bir üzüntü ve pişmanlık yaşamayın .Netice karşısında ”Hayırlısı buymuş” demek de sizi sınav sonrası motive edecek en mühim düşüncedir

Tabiki insanız, canınız sıkıldığında sizi kötü etkilemeyecek,kendinize zarar vermeyeceğiniz aktiviteler yapın; ama bunları yaparken sakın vaktinize çarçur etmeyin çünkü unutmayın ki bu vakitleri bir daha bulamayabilirsiniz ve bu çalışmalarınız sizlerin geleceğini etkileyecektir

Biraz da ders çalışmadan bahsedelim.

Word impossible transformed into possible. Motivation philosophy concept

Ders çalışırken önce konu anlatımlı bir kitaptan konu çalışılır ardından da soru çözülür.Konu çalışmadan ya da konuyu tam bilmeden soru çözmeyin .Yanlış yaptığınız soruları öğrenmeden sakın bir kenarı koymayın.Mutlaka konu anlatımından o soruların cevabını öğrenin.Ayrıca bir konu takip listeniz olsun ve ordan hangi konuyu çalışmışım ya da hangisini çalışmalıyım‘ın cevabını verin (konu çalışırken daha vaktiniz olduğu için bilmediğiniz konuları bir an önce çalışmaya bakın)

TAVSİYE YAZI  LYS Matematik Çalışma Programı Son Ay

Yarıyıl tatilinde bir programınız olsun. Tatiller elinizdeki ön önemli kozlardır.Bu vakitleri iyi değerlendirenler hep sınavda ön sıralarda olmuşlardır

Konu çalışırken herkesin ayrı bir yöntemi vardır. Ama size tavsiyem çalışırken önemli bulduğunuz yerlerin altını çizmeniz, çok önemli bilgiler varsa da bunları bir not defterine not almanız.Özet çıkararak çalışma çoğu zaman insanların çok vaktini alabiliyor. Bu konuyu kendiniz ölçüp biçin ona göre bir yol bulun.

Bazen bir konuyu bir kere çalışmak yeterli olmayabilir(bunu kendimden biliyorum,5 kere çalıştığım konular olmuştur). Bütün konuları bir kez bitirdikten sonra vaktiniz varsa zorlandığınız konuları tekrar tekrar çalışın. Şunu unutmayın tekrar etmek üniversite sınavına hazırlanırken soru çözmek kadar önemlidir.

Son Aylarda YGS Çalışmak için Bazı Tavsiyeler

  • Çıkmış soruları muhakkak çözün ama sınava 2-3 hafta kala çözmenizde fayda vardır.
  • Son senelerde Türkçe zorlaşmaya başladı, çok fazla paragraf soruları soruluyor.Her gün 10-15 paragraf sorusu çözmek sizi düşünemeyeceğiniz kadar ilerletecektir. Bunu günlere yamada fayda var.
  • Matematikte hızlanın.Sorular çok zor olmasa da biraz karmaşık ve uğraştırıcı soruluyor. Matematikte bol soru çözmek faydalı olacaktır
  • Sosyal bilgilerde MEB kitaplarının bazı bölümleri sınavda soruluyor.Son haftalara doğru kitap okur gibi bazı ders kitaplarını okumanız yararlı olabilir.
  • Fen bilgisinde fizik biraz sözele kayıyor.Fiziğin doğası konusunu iyi bilin.Kimya genellikle daha basit oluyor.Temel bir kimya bilginiz olsun.Biyoloji biraz nankördür. Biyoloji dersini aksatmayın.

Hepinize başarılar dilerim.

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 16 yorum