YGS için Kalan Zaman Nasıl Değerlendirilmeli?

Hepimizin farkında olduğu gibi YGS’ye az kaldı. Geçen sene bende de olduğu gibi eminim sizlerde de heyecan giderek artıyordur. Tabiki artan sadece heyecan değil, stres de hissedilmeye başlandı. Son haftalara girdiğimizden kafalarda bazı soru işaretlerinin olması muhtemel. Acaba ne çalışmalıyım, nasıl çalışmalıyım gibi sorular bizleri huzursuz edebilir. Ben de tecrübelerimden yola çıkarak şu gibi konulara bu yazımda değineceğim:

 • YGS’ye kadar kalan süremizi nasıl değerlendirmeliyiz?
 • Turlama Tekniği nedir?
 • MEB kitapları işe yarayabilir mi?

1-Çözümlü Denemeler:

Bence YGS’ye kadar çözebileceğiniz ve size en fazla faydayı sağlayan kaynaklardır. Birkaç faydasını sıralamak gerekirse:

 • Çözümlü olduklarından yapamadığınız veya anlamadığınız soruların çözümlerine anında bakabilirsiniz.
 • Deneme analizi yaparak yanlış yapmanızın sebebini araştırıp netlerinizi kolayca yükseltebilirsiniz.
 • Gerçek sınavla aynı formatta yani deneme olduğundan hızınıza hız katmanıza olanak sağlar.
 • Biraz sonra öğreneceğiniz “Turlama Tekniği”ni geliştirmek için birebirdir.
 • Konuların hepsini kapsadığı ve konular karşınıza karışık olarak çıktığı için sizi zorlayabilir. Lâkin zorlanmadan da netler artmıyor maalesef.

Kısacası faydaları saymakla bitmez 🙂

Hangi yayınları kullanmalıyız konusuna gelecek olursak, ben geçen sene FEM,KAREKÖK,KÖRFEZ,FİNAL gibi çok bilinen yayınları bir de isimlerini şu an hatırlamadığım daha az bilinen bazı yayınları kullanmıştım. Bence önce yukarıdaki yayınlardan başlayabilirsiniz. Aralarında genel olarak çok fark yok. Hepsini inceleyip hoşunuza gideni almanızı öneririm.

1031px-MEBlogo

2-MEB Kitapları:

Çözümlü denemelerden sonra YGS’den önce yapmanız gerekenlerin ikinci sırasında MEB Kitaplarını karıştırmak geliyor.

Liselerde fazla umursanmayan MEB kitaplarının kaderi YGS’den önceki son haftalarda değişebilir. Özellikle Fen ve Sosyal dersleri için önerdiğim MEB kitapları gerçekten çok faydalı olabiliyor. İçerisinde barındırdığı ve sınavda çıkması muhtemel görseller ve açıklamalar YGS adayları için çok değerli.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

2014 YGS’ye girmeden önce geçmiş yıllara ait MEB Kitaplarını sahaflardan temin edip son haftalarda sadece çözümlü denemeler ve MEB Kitapları üzerine yoğunlaşmıştım. Tabiki hepsini baştan sonra detaylı bir şekilde okumadım ama İngilizcesi Prepare-Preview yani hazırlık ve kısaca göz gezdirme şeklinde kitapları okudum.

Prepare-Preview Nedir?

Öncelikle kitabı önünüzde kapalı bir şekilde bulunduruyorsunuz. Kitabı okumaktaki amacınızı belirliyorsunuz ve kendi kendinize söylüyorsunuz. Bu aşama biraz saçma gelebilir ama yapılan araştırmalara göre bu teknik anlama oranınızı hissedilir şekilde arttırıyor, çünkü beyniniz okuma öncesi ne aradığını biliyor.

Sonrasında kitabın içindekiler bölümüne göz gezdirip hızlıca her bölümün başlıklarını ve alt başlıklarını okuyoruz. Sayfaları sırayla çevirip yine her bölümün başlıklarını ve resimlerine sadece göz atıyoruz.

Bu aşamadan sonra ilginizi çeken ve bildiğiniz konular başta olmak üzere bölümleri teker teker ele alıp özellikle görselleri inceliyoruz.

Son olarak incelediğimiz yerlere bir kez daha göz atarak okumamızı bitiriyoruz.

Denemelerde soruları çözdükçe incelediğimiz bu konular aklımıza gelecek ve biz kitabı açıp görsellere tekrar bakacağız.

Bu şekilde MEB Kitaplarına göz gezdirdikten sonra YGS’ye girdim ve Biyoloji bölümünde MEB kitabındaki görselin aynısıyla karşılaştım. O an çok mutlu oldu ve bu duygu hali sınavımı da olumlu etkiledi.

[blockquote type=”left”]Kısacası; YGS öncesi MEB kitaplarına yukarıda anlattığım yöntemle kısaca göz gezdirmek, hem tekrar açısından hem de sınav sorularına aşinalığı artıracağından faydalı olabilir.[/blockquote]

Ayrıca MEB kitaplarına pdf halinde şuradan ulaşabilirsiniz.

96384

TAVSİYE YAZI  Ders Çalışırken Müzik Dinlemek - 10 Parça Önerisi

3-Süre Kontrolü ve Hızlanmak:

YGS anı geldiğinde genelde öğrencilerde aşırı heyecan durumu ortaya çıkar. Her ne kadar öğrenci sınav öncesi gerek ailesinden gerek arkadaşlarından gerek de öğretmenlerinden heyecanını nasıl yeneceğiyle ilgili tavsiyeler almış olsa da sınav anında işler bu kadar kolay olmaz. Özellikle ilk 10-15 dakikada heyecan çok fazladır ve ilk dakikalar öğrencilere süre kaybettirir. Kaybedilen süre farkına varılırsa moral bozukluğu….

Bu şekilde devam edemeyiz arkadaşlar! Heyecan olacak, belki 5-10 dakika süre de kaybedeceğiz ama moralimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Nasıl mı? Gelin hep beraber okumaya devam edelim.

2014 YGS’ye girdiğim anı hatırlıyorum. Yukarıdaki küçük olayda da olduğu gibi heyecanlandım. Biraz süre kaybettim ama sonrasında durumu toparlayarak iyi bir sınav geçirdim. Tabiki bu şekilde durumu toparlamamı sağlayan sınav öncesinde yaptığım Hız Egzersizleriydi.

Hız Egzersizi kısaca deneme için verilen süreyi giderek azaltmak anlamına geliyor. Örneğin, YGS’de sizlere 160 soru için 160 dakika veriliyor. Biz ise dersanede çözdüğümüz denemelerde(optik form kullanmamız lazım) 160 soru için önce 155, sonra 150, en son da 140 dakika vereceğiz. Giderek hızlanacağız ve bu hıza alışacağız. Çünkü YGS’de ister istemez 5-10 dakika kaybımız oluyor ve bu şekilde biz bu kaybı telafi edebiliyoruz.

Evde çözdüğümüz denemelerde ise optik form kullanmadığımızdan süreyi azaltmaya 150 dakikadan başlayacağız ve 130 dakikaya kadar azaltacağız. Tabiki isteğe göre daha hızlı da çözülebilir ama hızlı çözeceğim derken çok fazla dikkat hatası yapmamaya da özen gösterilmeli.

[blockquote type=”left”]Tek bir cümlede toparlamak gerekirse: Deneme çözme süremizi 140 dakikaya düşürerek YGS’de heyecandan ötürü kaybedeceğimiz süreyi telafi edebiliriz.[/blockquote]

4-Turlama Tekniği:

Turlama tekniğine öğrenciler genel olarak aşinadır. “Yapamadığın soruyu geç” prensibinden yola çıkılarak oluşturulan “Turlama Tekniği”, basitçe soruları kategorileştirmedir.

Bildiğiniz gibi YGS’de çıkan soruların;

 • %10’u çok kolay
 • %20’si kolay
 • %40’ı normal
 • %20’si zor
 • %10’u çok zor

sorulardan oluşmaktadır.

[alert heading=”İşte bu soru dağılımından yola çıkarak şöyle bir yol geliştirebilir:” type=”info”] 1.Öncelikle çok kolay soruları çözeceğiz ve heyecanlı olduğumuz sınavın ilk zamanlarında hata yapma olasılığımız daha düşük olacak. Ayrıca soruları kolayca çözdüğümüzden psikolojik olarak rahatlayacağız, güven kazanacağız.

TAVSİYE YAZI  Hukuk ve Avukatlık Üzerine | Yiğit Sayın | Röportaj

2.Sonraki turda ise kolay sorular çözülecek.

3.Normal, zor ve çok zor şeklinde soruları çözmeye devam edeceğiz.[/alert]

Teorik olarak daha fazla açıklamayıp, uygulamasına geçmek istiyorum. Örneğin, bir denemeye başladınız. İlk çıkan soru çok zor soru kategorisinde olabilir ve bu yüzden moraliniz bozulabilir.(Genelde sınav sırasında en sık rastlanan sorunlardan birisidir.) “Turlama Tekniği”ni kullandığımız için hemen bu soruyu geçiyoruz ve yanına çok zor işaretini ekliyoruz.(Bu işaretleri kişisel olarak belirleyebilirsiniz. Ben basitçe 3 soru işareti koyuyordum.) Hemen sonraki soruya bakıyoruz ve o soruyu da kategorileştiriyoruz. Çok kolay veya çok kolay soru bulduğumuzda hemen çözüyoruz. İlk tur bu şekilde tamamlanıyor.

Turlamayı bütün denemede de yapabilirsiniz yani denemenin hepsinde önce çok kolay ve kolay soruları çözüp sonra en başa dönüp tekrar normal ve zor soruları çözüp sonrasında ise zor ve çok zor soruları çözmek şeklinde. Bu sistemde 3 turda bütün denemeyi bitirebiliyoruz. Eğer eşit ağırlık öğrencisiysek ve fen derslerini çözmüyorsak bu sistem kullanılabilir. Yahut sayısal öğrencisiysek ve sosyal bölümünü çözmüyorsak da kullanılabilir. Çünkü bildiğiniz gibi eşit ağırlıkçılar için fen bölümünün, sayısalcılar için ise sosyal bölümünün katsayısı düşük.

İkinci bir yol olarak ise her bölüm için “Turlama Tekniği” kullanılabilir. Yani önce Türkçe bölümünün çok kolay ve kolay soruları, sonra yine aynı bölümün normal soruları şeklinde.

Kendi deneyimlerime gelecek olursam; Hızlanma Tekniğiyle birlikte Turlama Tekniğini de kullanıyordum. Bu şekilde bana sınav için gerekli olan hıza yetişebildiğimi düşünüyorum. Bütün deneme için kullanmak çok hoşuma gitmedi. Türkçe’de sadece 2 tur yapıyordum. Sosyal bölümünde hiç kullanmadım. Matematik içinse gerçekten çok faydalı oldu. Matematik bölümünde genelde 3 tur yapardım. Özellikle geometri sorularında ilk turlarda farkına varmadığım ayrıntılar soruları kolayca çözmemi sağladı.

Aşağıdaki video da kısaca bu teknik anlatılmış.

[blockquote type=”left”]Kısacası; “Turlama Tekniği” soruların zorluk seviyesine göre ayırmaya dayanıyor ve denemeyi birkaç turda çözerek sorulardaki küçük ayrıntıları yakalamayı ve hızlanmayı amaçlıyor.[/blockquote]

Sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum!

 

 

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 17 yorum

x