YGS LYS Matematik Nasıl Çalışılır? Detaylı Çalışma Rehberi

lys matematik

YGS LYS Matematik Nasıl Çalışılır?

Birçoğumuzun okul hayatında karşılaştığı en büyük sorunlardan birisidir: Matematik!

Peki neden matematikten korkarız?

Bana kalırsa bu durumda toplumsal yapımızın etkisi yadsınamaz. Doğan her çocuk ya mühendis olacaktır, ya doktor. Bilemedin hâkim!

Haliyle bu üç meslek grubu için de matematik olmazsa olmazdır. Çocukluktan itibaren başarımız matematik ile ölçülmeye başlanır. Örneğin, genelde bir öğrenci başka bir öğrenciyle matematik notları üzerinden kıyaslanır. Karne notlarında matematiğin iyi olması diğer derslerin daha düşük olmasının üstünü örtebilir.

Bizler küçük yaşlardan itibaren ya matematik yapamazsam korkusuyla yetişmeye başlarız.

Ah be matematik sen neler açtın başımıza?

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Matematik ve Zeka

“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”

Albert Einstein

Matematik ve zeka ne de güzel birbirine yakışırlar değil mi? Hani matematik yapanlar hep zekidirler. Her konuda her alanda öndedirler.

Halbuki her konuda olduğu gibi matematikte de zekadan ziyade çalışma önemlidir.

Şuradaki makaleden birebir çeviri yapıyorum: Araştırmalar gösteriyor ki matematikte başarılı olmak için en önemli faktör doğuştan gelen kabiliyetlerimiz değil de sıkı çalışmamızdır.

Temeli Olmak ya da Olmamak

Sınavlara hazırlık dönemine gelindiğinde ise YGS LYS matematik temeline sahip olmak ya da olmamak sorunsalı ortaya çıkar.

Peki nedir bu matematik temeli?

Biraz sonra okuyacağınız paragraftan önce bir dakika kadar yukarıdaki soru üzerine düşünmenizi sizden rica ediyorum. Çünkü şu zamana kadar gözlemleyebildiğim kadarıyla “matematik temeli”nin tanımı kişiden kişiye ciddi anlamda farklılık gösterebiliyor.

Eğer tanımınızı hazırladıysanız hemen yazının en altına geçin ve yorum bölümünden paylaşın.

Benim tanımıma gelecek olursak, eğer bir öğrenci;

1)Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini hatasız olmasa da göze çarpmayacak kadar küçük hatalarla yapabiliyorsa,

2)Hiç yılmadan azimle çalışacak kadar kendine güveniyorsa,

matematik temeline sahiptir.

Sahip olduğu bu temel üzerine hiçbir imar iznine ihtiyaç duymadan istediği kadar kat çıkabilir 🙂

Zaman Ayırmak

Temelimizi attığımıza göre inşaata başlayabiliriz. Bu aşamadaki en önemli adımlardan birisi matematiğe yeterince zaman ayırmak. Bir önceki cümleden sonra eminim kaç saat matematik çalışmalıyız sorusu aklınıza gelecektir. Cevabı kolay aslında: Ne kadar emek, o kadar ekmek!

Israrcı Olmak

Matematikte başarılı olma yolunda sahip olunması gereken diğer bir özellik de ısrarcı ve kararlı olmaktır. Sizleri biraz önce okuduğunuz Einstein’ın sözünü tekrar okumaya davet ediyorum:

“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”

Bir soruyu çözemediğiniz diyelim ki. Bu normal bir durum. Her zaman karşınıza çıkan her soruyu çözeceksiniz diye bir olay yok. Ama ısrar etmemeniz için önünüzde bir engel de yok. Neden biraz daha uğraşıp çözemeyesiniz ki? Birazcık inat ediverin canım, inat iyidir bazıları!

Kolaydan Zora

Temel oluştururken de olan temeliniz üzerine kendinizi geliştirmeye çalışırken de GENELLİKLE kolaydan zora tercih etmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Kolaydan zora deyince insanın aklına ilk olarak kitap seçimlerinde kolay kitaptan başlamak geliyor. Tabii ki bu da doğru bir yol ama ben kolaydan zora derken her yönden bu fikri destekliyorum.

Kolay zamanlarda ve kolay mekanlarda çalışın öncelikle. Matematik çalışırken kendinizi enerjik hissettiğiniz zaman dilimlerini ve dikkatinizi dağıtacak ögelerin bulunmadığı yerleri tercih edin. Sonrasında “level” artırıp kendinizi zorlayabilirsiniz.

Zihinsel olarak matematiğin kolay olduğunu kabul ettirin kendinize. Yıllar boyu oluşturduğunuz tabularınızı yıkın birer birer!

Koparın!

sizi engelleyen zincirleri bileklerinizden

Ve kolayca olsun bütün bunlar.

Önce kolay kitaplardan biriyle başlayın. Antremanlarla Matematik, Fem İlk Adım gibi kitaplar olabilir.

Sonrasında işleri biraz daha zorlaştırırsınız. Matematik kitap tavsiyelerim için şu yazılara göz atabilirsiniz: YGS     LYS

TAVSİYE YAZI  2017 YGS- LYS’de Müfredat Değişikliği

Kitaptan konuları çalışırken videolu konu anlatımlarını da takip edebilirsiniz. Yazının sonlarına doğru tavsiye edebileceğim videolu konu anlatım sitelerine ulaşabilirsiniz.

Zordan Kolaya

Dedim ya “GENELLİKLE” kolaydan zora faydalıdır. Bir de tam tersini deneyin. Bazen arka kapı açık olabilir, hiç farkına varmasanız da.

Bir konuyu çalıştıktan sonra zor bir çözümlü örnek bulun. Bu örneği zor da olsa anlamaya çalışın. Gerekli zamanı harcayın. Tekrar tekrar çözmeyi deneyin. Bu zor örneği anlayınca göreceksiniz ki diğer sorular gerçekten basit gelecek.

Dersi Özümsemek

Dersi dinlemek değil, dersi özümsemek asıl mesele!

Özümsemek içselleştirmek, hazmetmek gibi anlamlara geliyor.  Aslında bu durumu İngilizce’deki “learning” ve “acquisition” farkı ile daha iyi açıklayabilirim. “Learning” normal bir şekilde öğrenmek anlamında kullanılırken “acqusition” sadece öğrenmek değil kendi tabiatın haline getirmek anlamında kullanılıyor. Bir bilgiyi eğer “learning” şeklinde öğrendiysen bu bilgi kalıcı olmak zorunda değildir. Çünkü sadece öğrenmişsindir. Fakat “acqusition” olarak öğrendiysen o bilgi artık senin bir parçan haline gelmiştir. Aradan yıllar geçse de unutmazsın.

Dersi derste öğrenin denir hep, bence dersi derste hazmetmeliyiz. Hani sıkça kendinden söz ettiğimiz matematik temelimiz vardı. İşte tam olarak derslerde bu temeli oluşturabiliriz.

İspat Avcılığı

Bildiğiniz üzere matematik dersinde birçok formül ve kural vardır. Hatta bu ders formüller üzerine kurulmuştur desem pek de yanılmış olmam. Bu formüllerin nereden ve nasıl pişmiş bir halde önümüze geldiğini hep merak etmişimdir. Derslerde çokça formül ispatları sorarım. Bu sorularım bazen hocalara değişik gelse de birkaç nedenim var:

1)İspat öğrenmek formülleri hafıza tutmayı kolaylaştırıyor.

2)Unutulan formül ispatı yardımıyla kolayca tekrar tekrar çıkarılıyor.

3)Soru çözerken bazen ispatın bir adımı anahtar nokta oluyor ve işinizi kolaylaştırıyor.

4)Matematiksel düşünce sistemi kazanıyorsunuz.

5)Sistemli soru çözümünü öğreniyorsunuz.

Çözdürülecek Sorular

Bu başlık önceleri “Çözülemeyen Sorular”dı. Çözülemeyen sorular aslında çözdürülecek sorular da olduğundan başlığın yeni hali de içeriğe pek güzel uydu.

Evet arkadaşlar, çözülmedik soru kalmayacak. Çok önemli bir nokta!

Neden soru çözeriz?

Yeni sorular tipleri öğrenmek ve pratiklik kazanmak için.

Eğer çözemediklerimizi bir bilene çözdürmezsek nasıl yeni soru tipleri öğrenebiliriz?

Eğer yeni soru tipleri öğrenemezsek nasıl netlerimiz artar?

Yine eğer yeni ve daha kolay çözüm yolları öğrenmezsek nasıl daha hızlı çözebiliriz?

Sizleri bu sorular ile baş başa bırakıp bir diğer başlığa geçiyorum.

Denemelerdeki Hazineler

Biraz önce çözdürülecek sorulardan bahsetmiştik. İşte deneme sınavlarının her birinde paha biçilemez bir hazine gömülü duruyor.

Sınav anında heyecanlı bir şekilde ve uğraşa uğraşa çözemediğiniz bir soru, siz çözüm yöntemini öğrenene kadar kınından çıkmamış bir kılıç gibidir. Çok değerlidir. Savaşta hayat kurtarır ama kınından çıkmadığı müddetçe de bir o kadar değersizdir.

Kısacası bundan sonra denemelerinizi atmayın, yakmayın, satmayın 🙂

Özel Ders

Son olarak özel ders konusuna değinmek istiyorum.

Bazen okuldaki ve dersanedeki hocalar yeterli olmayabilir. Yahut birebir ders şeklinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda özel dersin elbette faydası vardır.

Lâkin matematik dersinde başarılı olmak ve sınavlarda iyi netler yapmak için özel ders olmazsa olmazlardan değildir. Her öğrenci yeterli azim ve gayret ile ve bir yazıdır bahsedilen önemli noktalara dikkat ederek matematik dersinde başarılı olabilir.

Videolu Konu Anlatım Siteleri

TAVSİYE YAZI  Bekliyoruz

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 27 yorum

x