YGS LYS Yaz Rehberi – Çalışma Programı

YGS LYS çalışmalarında yaz ayları oldukça önemli. Sizler için yaz aylarını nasıl verimli geçirebileceğinizi anlatan bir rehber hazırladım.

YGS LYS Yaz Rehberi üç aşamadan oluşmaktadır:

 1. Test Sürüşü
 2. Rota Çizimi
 3. Yolda Olmak

Test Sürüşü

Bu aşamada yapmanız gerekenler:

 • YGS Denemesi çözümü
 • LYS Deneme çözümü

Yaz aylarımızı iyi değerlendirebilmek için ilk olarak kendimizi denememiz iyi olacaktır. Bu deneme işlemini tabii ki adı üzerinde “denemeler” ile yapacağız 🙂

Tarife geçiyorum.

Malzemeler:

 • 1 Adet YGS Denemesi
 • 1 Adet LYS Denemesi
 • 1 Adet Kalem
 • 1 Adet Kronometre
 • 4-5 Adet Kalem ucu-Kalemtıraş
 • 0 Adet Telefon

Öncelikle YGS denemenizi ve çözeceğiniz mekanı güzelce hazırlayın. Dikkatinizi dağıtacak hiçbir etken bulunmasın. Özellikle telefonlarımızı denemeyi çözeceğiniz alandan uzaklaştırın.

Kronometrenizi 160 dakikaya ayarlayıp odaklanmış bir şekilde denemeyi çözün. Yapamadığınız sorular mutlaka olacaktır, bu soruların sayısı sizin moralinizi bozmasın. Her ne olursa olsun 160 dakikada bu denemeyi bitirin.

YGS denemesinden sonra gerekli miktarda ara verin. Kimileri için 5-10 dakika, kimileri için de 5-6 saat olabiliyor. Fakat 1 günden fazla ara vermeyin.

LYS denemenizi de ÖSYM’nin belirttiği sürelere uyarak çözün. Genelde denemelerin üzerinde kaç dakika vereceğiniz belirtilmesine rağmen eğer denemenizin üzerinde böyle bir bilgi bulunmuyorsa küçük bir araştırmayla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Ben sizin için araştırdım yine de 🙂

LYS-1 ile LYS-3’ün soru sayısı 80, sınav süresi 120 dakika,
LYS-2 ile LYS-4’ün soru sayısı 90, sınav süresi 135 dakika,
LYS-5’ın soru sayısı 80, süresi 120 dakika.

 

Rota Çizimi

Bu aşamada yapmanız gerekenler:

 • YGS denemesi analizi
 • LYS deneme analizi
 • Hedef belirleme
 • Yaz çalışma planı
 • Sene içi plan

Birer adet YGS ve LYS denemelerini bitirdikten sonraki aşama bu denemelerin analizi olacak. Diğer yazılarımı okuduysanız “deneme analizi”ne aşina olmalısınız. Birçok yerde “deneme analizi”ni tekrar ediyorum, çünkü sınava hazırlanan öğrenciler için önemli bir yöntem ve üzerinde çalışılarak bu işlem otomatik hale getirilmeli.

Analiz yaparak hatalarımı incelemek satranç sayesinde başladığım bir yöntem. Satranç turnuvalarında maç sırasında yapılan her hamleyi notasyon adı verilen bir çeşit not kağıdına kaydedersiniz. Satranç maçı sırasında çıkabilecek herhangi bir sorunda hak iddia edebileceğiniz notasyon kağıtları aynı zamanda kendinizi geliştirmek için de önemli bir araç. Maç sonrası bu kağıtlardaki hamleleri gözden geçirerek oyun sırasındaki hatalarınızı ve sebeblerini bulursunuz ve bu hataları sonraki oyunlarda tekrarlamamaya çalışırsınız. Özellikle milli takım havuzuna girdiğim yıllarda oynadığım satranç maçlarını önemli antrenörlerle inceleme imkanı buldum ve bu sayede oyun kuvvetim arttı. Benim için deneme analizlerinin çıkış noktası satranç oynadığım yıllarıma uzanıyor.

Peki deneme analizi nasıl yapılmalı?

Deneme analizi yaparken öncelikle yanlış yaptığımız soruları inceleyin. Hatalarımızın nedenlerini bir kağıda not edin.

Örneğin, Türkçe’den paragraf sorusunu yanlış yapmışım. Hatamın nedeni ise dikkatli okumama. Ayrıca yine Türkçe bölümünde yapım eki ile ilgili bir soruda yanlışım var, fakat bu sefer yanlışımın sebebi konuya hakim olmayışım.

Bu durumda şu şekilde bir not alabilirim:

 • YGS
 • Türkçe
 • Paragraf–Dikkat eksikliği
 • Dil Bilgisi-Yapım Eki–Konu eksikliği

Yanlışlarınızın nedenlerini detaylı ve doğru bir şekilde belirleyebilmek deneme analizinin kilit noktasıdır. Eğer ilk defa bu yöntemi uyguluyorsanız deneme analizi beklediğinizden daha fazla zamanınızı alabilir. Endişelenmeyin! Bundan sonraki denemelerde giderek alışacaksınız ve bir müddet sonra deneme sonrası istemsiz bir şekilde analize başlayacaksınız!

Yanlışlarınızı incelemeyi bitirdikten sonra bu sefer boş bıraktığınız sorulara aynı eleştirel açıyla bakın. İnsanın kendi hatalarıyla uğraşmasından daha güzel ne olabilir ki! Keşke bu işlemi hayatımızda sürekli uygulayabilsek! Bir bakıma nefis muhasebesi!

Son olarak da doğru yaptığınız soruları gözden geçirin. Eğer bir soruyu rastgele diğer şekillerde ifade edecek olursak sallayarak, tahminde bulunarak doğru yaptıysanız bu soruyu da yanlış sayın. Çünkü aynı soru başka bir zaman karşınıza çıksa yapamayacaksınız, yahut yine tahminde bulunacaksınız.

YGS ve LYS denemeleri için analiz işlemini dikkatli bir şekilde gerçekleştirdikten sonra hedef belirleme aşamasına geçin.

Bu yaz sonuna kadar eksik olduğum konulardan hangilerini bitireceğim? Bu hedefe ulaşmak için yaklaşık olarak günlük ne kadar çalışmam gerekiyor? gibi sorularla hedefinizi oluşturmaya başlayın.

 

smart hedef

 

Kişisel kanaatim, yaz sonuna kadar YGS’nin bitirilmesi yönünde. Bu sayede sene içinde YGS denemeleri başladığında netleriniz diğer arkadaşlarınıza oranla biraz daha yüksek olacak ve moraliniz bozulmayacak. LYS’yi ise sene içinde bitireceksiniz. Yani herkes ne çalışıyorsa siz zıttını çalışıyorsunuz gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Bu fikrimi biraz daha detaylı anlatmak istiyorum, birçok soru geldi, daha da gelecektir.

Liste yapmayı genelde severim.

Yaz(Haziran-Temmuz-Ağustos-15 Eylül)

 • YGS’nin TAMAMI
 • YGS denemeleri, soru bankaları

Sene içi(16 Eylül-Yarıyıl Tatili)

 • LYS’nin neredeyse tamamı(Belki son konular bırakılabilir. Örneğin matematik için integral)
 • YGS sadece eksik konularda soru bankası çözümü

YGS Öncesi(Şubat-YGS Anı)

 • YGS denemesi
 • YGS denemesi
 • YGS denemesi

LYS Dönemi(YGS’den bir gün sonra-LYS Anı)

 • LYS Eksik kalan konular
 • LYS Soru Bankaları
 • LYS Deneme

unnamed

“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez!”

Hedefinizi belirlediniz.

Genel hatlarıyla rotanızı çizdiniz.

Şimdi biraz daha detaylı bir çalışma programı hazırlamalısınız.

Ders çalışma programı nasıl etkili bir şekilde hazırlanır şuradan inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kendi programınızı hazırlamadan önce şu videoları da inceleyebilirsiniz.

 

Yolda Olmak

 

Bu aşamada yapmanız gerekenler:

 • Hedefinize ve çalışma programınıza uygun çalışmak
 • Teknolojiyi faydalı kullanmak
 • Aileniz ile sohbet
 • Arkadaş seçiminize dikkat etmek

Her zaman duyduk, duyduk ama pek önemsemedik, önemsemedik ama peşimizi yine de bırakmadı: DÜZENLİ ÇALIŞMAK!

Ben “HER GÜN” de eklemek istiyorum. Sonuçta haftada bir kere çalışmak da bir düzen sayılabilir 😉

DÜZENLİ VE HER GÜN ÇALIŞMAK!

Öncelikle şu videoyu izleyin.

Kobe Bryant düzenli çalışma konusunda rol modelimdir. Onunla ilgili bir belgesel çekilmiş. Türkçe altyazılısını bulamadığımdan ötürü buraya videosunu eklemiyorum. “Kobe Bryant’s Muse” adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.

Başarılı birçok insanı incelediğiniz zaman başarılı olmalarını genellikle düzenli ve çok çalışmaya borçlu olduklarını söylerler. Kobe Bryant’ın şu sözü çok hoşuma gider: Rakiplerim uyurken ben çalışıyordum. Rakiplerim eğlenirken ben çalışıyordum. Rakiplerim ailesiyle vakit geçirirken ben yine çalışıyordum.

Sözlerimi sözün özüyle bitiriyorum:

“Doğrusu insana çalışmasından başka bir şey yoktur.”

(Necm Süresi 53/39)

“YGS LYS Yaz Rehberi – Çalışma Programı” için 94 cevap

 1. Liderler sadece kendi başarıları için çalışmazlar. Çevrelerindeki insanları da başarılı kılmak için çalışırlar. Selamlar Ömer…

 2. Bu yaz YGS çalışmak gibi bir planım vardı benim ama elimde olmayan sebeplerden dolayı çalışmadım tatilin tamamı yandı. Toparlayabilir miyim sizce?

   1. teşekkür ederim beğenmene sevindim 🙂
    blogu geliştirmeye devam edeceğim. boş zaman bulursam üniversite ve sağlık gibi kategoriler de ekleyeceğim. başarmak için takipte kalın 😉

 3. ben mezuna kaldım sıralamam kötü değildi tm 50 bindeydim ama daha iyisini başarmak için bekledim 11 ve 12 de dershaneye gittim bu sene gidemiyorum dershanem kapandı evde kendim çalışıyorum ama destek almalı mıyım sizce yada kendi kendime yetebilirmiyim daha iyisi olurmu çok kaygılıyım çevrem de çok baskı kuruyor üstümde

  1. Eğer destek alma imkanın bulunuyorsa faydalı olur ama bu desteksiz hiçbir şey yapamazsın anlamına gelmez. Kendi kendine de yetebilirsin. Sadece programını belirle, düzenli bir şekilde aksatmadan çalış. İlerlemeyi kendin de fark edeceksin

 4. Merhaba. Ben suan üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Gerek ailevi nedenlerden gerekse gerektiği kadar çalışmadığım için orta derece bir başarı elde ettim ve şuan istemediğim bir bölümdeyim. Ama üniversiteyi kazandığımdan beri sınava tekrar girmeyi düşünüyodum. Geçen sene okul puanım kırıldığı için önemsemedim. Ama anladımki istediğim bölümde değilim ve yazın çalışmaya başladım ve ygs mat- geometriye başladım şuan ygs mat geo bitti.Şuan üniyede devam ediyorum ama kolay bir bölümdeyim ve zorlanmıyorum haftada 4 gün dersim var günde ort 4 saatim okulda gerisi yurttayım sınava hazırlandığımdan ailemin haberi yok. Ama sabah cok erken kalkıyorum ve sürekli Ygs ye çalışıyorum yapabileceğimi biliyorum ama program konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Sizden ricam örnek bir ders programında yardımcı olmanız. Çünkü programsız çalışmanın faydasız olacağını biliyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Mesela günde kaç saat çalışmalıyım? Günde kaç soru çözmeliyim? Haftada kaç deneme çözmeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba İrem, bence şu yazıdaki(http://otarikkoc.com/lys-edebiyat-calisma-programi-son-ay) gibi bir program hazırlayabilirsin kendine. Ayrıca o yazıda bir videolu anlatım da bulunuyor nasıl çalışma programı hazırlanır konusunda. Kaç saat çalışabiliyorsan çalışmalısın veya soru çözme konusunda herhangi bir limit vermem çok doğru olmaz. Deneme konusunda haftada en az bir deneme çözmen faydalı olacaktır. Bunu söyleyebilirim.

   1. Verdiğiniz yazıyı inceledim. Cok yararlı bir yazı olmus mutlaka faydalanacağım. Cevabınız için teşşekkü ederim. 🙂

    1. Ayrıca şöyle bir şey de diyebilirim o halde;

     Günde en az 200 soru çözmelisiniz.

     Haftada en az 2 deneme ve bu denemelerin analizi.

     Ayrıca günlük 10’ar dakika da olsa tekrar çok önemli.

     Çalışma saati de en az 4 saat olmalı.

     1. Aslında istediğim cevap tam olarak buydu tekrar teşekkür ederim. Ayrıca hazırlayacağınız Ygs programını bekliyor olacağım. 🙂

     2. Haftada en az 2 deneme ve günde 200 soru bu en az 4 saat çalışmanın içindemi yoksa ayrımı …Bir sorum daha olacak benim haftada 6 günüm var günde 4 ile 5 saat ders çalışma imkanım var temmuzun ortasından başlıcam yetiştirebilirmiyim yada ilk on bine girebilirmiyim

     3. 4 saat çalışmanın içinde ama fazlası olursa sıkıntı olmaz 🙂
      İkinci soruna kesin bir cevap veremem maalesef. Sen elinden gelenin en iyisi deneyeceksin ama sınavda da her şey olabiliyor. O yüzden girebilirsin diyorum ama kesin girersin diyemem 🙂

  2. Şöyle bir şey diyebilirim o halde;
   Günde en az 200 soru çözmelisiniz.
   Haftada en az 2 deneme ve bu denemelerin analizi.
   Ayrıca günlük 10’ar dakika da olsa tekrar çok önemli.
   Çalışma saati de en az 4 saat olmalı.

 5. Öncelikle merhaba Ömer benim hedefim 9 Eylül Hukuk bir programa bağımlı olarak çalışmadım ancak artık bir program yapmak istiyorum bana yardımcı olabilir misin çünkü tek başıma beceremedim cevap verirsen sevinirim bu arada mezunum

  1. Merhaba bir önceki yorumda bahsettiğm şekilde bir program hazırlayabilrsiniz. Müsait olduğum bir zamanda YGS’ye kadar kalan süre için bir ygs programı hazırlamayı düşünüyorum. Takipte kalmanız ümidiyle 🙂

 6. gerçekten iyi iş çıkarmışsın özellikle eklediğin kobe bryant videosuna bayıldım.hayat gerçekten çokk zor bir sınav ama insan en az hayat kadar acımasız olabileceği için her şeyin üstünden gelebilir.emeğine sağlık mükemmelll ötesi:))))))))

 7. şunu söylemeliyim ki blogunla dün karşılaştım daha yeni yeni gezebiliyorum ve gezdikçe çokk seviyorum bende bu yıl sınava hazırlanıyorum.YGS ye son üç ay biraz yoğun.sayısalcıyım ama TM sınavlarına girmeyi düşünüyorum ama çokkk fazla çalışarak sayısal derslerimi aksatmak istemiyorum kısa ama öz bir tekrarın işe yarayacağını düşünüyorum çünkü sözel mantığım biraz daha iyi sence ne yapmalıyım yardımcı olursan çokkkkkkk sevinirim

  1. Sözel dersler için sizin de bahsettiğiniz gibi tekrar yapmak çok önemli bir durum. Bu tekrarları günlük-haftalık ve aylık olarak bölün. Tekrarlarınız için de bir program oluşturun. Böylece tekrar yapmak sizin için daha kolay hale gelecektir.

 8. Ayrıca Bilgiç Blog da çok iyi bana ilerleyen zamanlardaki hedeflerime yaklaşmam için çok büyük bir model oldunuz tüm samimiyetimle söylüyorum gerçekten ama gerçekten harikasınız.Allah yolunuzu açık etsin.

 9. Bende size çok teşekkür ederim.Ayrıca dün mezuna kalmak ile ilgili olan periscopu izledim aslında ben de tam ilayda gibi ikinci yılda daha çok başarılı olacağıma inanıyorum ama biliyorsunuzdur dershaneler kapatıldı okuldanda hazırlanamıyacam bulunduğum şehirde mezunlara kurs veriliyor ama ne kadar yararlı olur bilemiyorum hem ailem pek ikinci yıla iyi bakmıyorlar ama ben sizi izledikçe kesinlikle mezuna kalmam gerektiğini anladım yani şu aralar kafam çok karışık daha sınava girmedim ne olacak bilmiyorum.Belki üniversiteye gidip bir olmazsa ikinci yıllarımda hazırlanırım diye düşünüyorum.Sizce hangisi mantıklı.Cevabınızı dört gözle bekliyorum:)

 10. Sağolun teşekkür ederim.Ayrıca bugünkü periscop konusuna oy vermek isterdim ama herhangi bir sosyal ağ hesabım olmadığı için oy veremedim inşallah periscoptan önce yorumumu görürsünüz.Bence netlerim artmıyor konusuna değinin(çünkü netlerim artmıyor):))))Daha sormak istediğim o kadar çok soru var ki ama bence sorularımın sizin için bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum sonuçta bizlere yardımcı olmak için bu blogu açtınız :))))tekrardan sorularıma cevap veriyor olduğunuz için teşekkür ediyorum bide şu bloga reklam konusunda biraz daha bilgi alabilirsem sevinirim size hayırlı akşamlar

 11. ben daha 11im 9-10 da bazı derslerden eksiğim var aklım başıma geldi bu sene hiç eksiğim yok ve tıp istiyorum olurmu sizce ygs calışmaya başladım 5 aylık falan bi program yaptım yazında bi abim matematik çalıştırcak lys yı yanı hanı yaa kadar ygs yazın lys yaz sonu gibide artık sadece deneme çözmeyi bırakmak istiyorum nasıl olur

 12. Yahu şu diline üslubuna baktım da ne kadar içten ne kadar yardımsever bir insansın ^-^
  Üstelik ilk defa karşılaştım bu yazı ile. Hem o sözün özü de çok hoşuma gitti. Çünkü ben inanırım ki bu yol tek başına çalışmak ile olmuyor. Bunların yanında azıcık inanç bile yeterli olabiliyor. Zaten O da bilmiyor mu ne kadar yoğun olduğumuzu. Bizden sadece şükür ve dua bekliyor. E sonunda ödülümüzü de veriyor. Bu iki olgu birlikte yapılacağında umarım ki çok şey küçülür önümüzde ve daha rahat yürürüz hedefimize. İleride çok kullanacağım gibi burayı. Teşekkür ederim tüm gönlümle değerli Tarık Abicim ^-^

 13. merhaba 11.sınıfım ve bir dönem boyunca sadece 11.sınıf derslerine çalıştım. YGS ve LYS ile ilgili bir sürü yazılar okudum,videolar izledim fakat bana en yararlı ve açıklayıcı gelen sizin yazınız oldu bunun için teşekkür ederim. etrafımda üniversite için yardım alacağım kimse yok. ben 9 ve 10.sınıfı sbs puanımla girdiğim lisede okudum. 2013 sbssine girmiştim ve o sbs en zor sınavlardan biriydi ve herkesin puanı en az 30 puan kadar düşmüştü benimde tabii ki. daha sonra meb çoğu okulun puanını düşürdü bende 8.sınıfta normalde girebileceğim okula nakiliimi aldım ve 11e yeni bir okulda başladım. ilk başlarda alışamadım arkadaş ortamı neredeyse hiç olmayan bir okula gittim fakat öğretmenleri gerçekten çok başarılı oldğu için kaldım okulumda. şuan yarıyıl tatiline girdik ve bu yarıyıl için kendime hedef belirleyeceğim ve ygs lys çalışma programı hazırlayacağım. okudugum diğer yazılarda 11de ygsyi bitirmek yazın full lys çalışmam gerektiğini söylüyor. fakat ben ne ygsye ne de lys ye artı bir çalışma içinde bulunmadım. sizde ygsyi yazın lysyide okulla beraber başlamamız gerektiğinizi söylediğiniz için biraz kafam karıştı ne yapmam gerek? sayısal öğrencisiyim bu arada 🙂

  1. Benim bahsettiğim şu şekilde aslında:
   12 başına kadar YGS ve 12 hariç LYS bitsin.
   12 boyunca da YGS tekrarı+denemesi ve 12 LYS konuları çalışılsın.
   Umarım daha açıklayıcı olmuştur 🙂

 14. Merhabalar ben 10.sınıfa gidiyorum.öncelikle şunu soylemek istiyorum,her ne kadar 10.sınıf olsamda yazılarınızı okudukça şimdiden sınava giresim geliyor.sormak istediğim 2 soru var .birincisi 9.sınıfta iyi bir okulda değildim her konu yüzeysel geçildi . yazın yavaştan YGS calismaya başlamalı miyim ?yani9ve
  10 a çalışmalı miyim?(bende hukuk istiyorum) ikincisi de sizin de çalışmak istemediğiniz zamanlar oluyor muydu ?ve o zamanlar ne yapiyordunuz

  1. Merhaba,
   Bence yazın YGS çalışmalısın.
   Çalışmak istemediğim zamanlar her zaman olmuştur ve olacaktır da. Bu gibi durumlarda eğer haftalık programımı çok aksatmayacaksa kendime tatil ilan ederim. Moralim düzelir, rahatlarım. Böylece çalışacağım zaman daha verimli geçmiş olur.

 15. Merhaba ben 11. sınıfa gidiyorum . Yazılarınızı okudum gerçekten çok iyi yazıyorsunuz. Bütün önerilerinizi dikkate alıcam elbette. Size sormak istediğim şey ben baya bir kitap okuyorum(en azından ben öyle düşünüyorum.) ve sizce kitap okumayı dahada mı hızlandırmalıyım ya da ne biliyim bunun bana yararı ygs ve lys için olurmu? Ya da şu sınav sürecinde kitap okumayı bıraksammı emin değilim ve sizden buna dair cevap istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim :))

  1. Kitap okumak kesinlikle sana sınavda ve daha da önemlisi hayatta katkı sağlayacaktır. Bu yüzden okumayı bırakmanı istemem. Kesinlikle hayır o soruna 🙂
   Okuduğun kitapları dikkatli seçersen hem kitap okumuş hem de sınava çalışmış olabilirsin. Örneğin, edebiyat sınavına gireceksen türk klasiklerini okuyabilirsin. Yahut sayısal öğrencisiysen bilimsel kitaplar okuyarak fen bölümü bilgine katkı sağlayabilirsin. Kısacası, okumayı bırakma ama okuduklarını dikkatli seç 🙂

 16. Tarık bey, oğlum 10.sınıf. matematikten nefret ediyor.yabancı dil C1 seyiyesinde.tarih çok iyi.hukuk, psikoloji istiyor.ancak matematik çalışmak istemiyor.başaramıyorum diyerek kaçıyor.Ben rehber öğretmenim tüm yöntemleri denedim ancak ikna edemedim.çalışma yöntemi, kaynak, süre, önerilerinize ihtiyacım var.7 aydır takip ediyorum sizi.başarılarınızın devamıdilerim.teşekkürler.

 17. iyi günler ömer abi ben 11 sınıf öğrencisiyim bölümümm tm sen gibi hukuk kazamak istiyorum nasıl çalışmalıyım biraz yardımcı olabilirmisiniz ?

 18. Ben 11 . Sınıfım sayısal bölümü ogrencisiyim. bu yaz YGS çalışmak yerine lys mat kim fiz calismayi planlıyorum. Ama bunu söylediğim herkes yazın ygsyi bitir diyor.açıkçası bu yılki YGS yi gördükten sonra ve 12 lerin keşke YGS ye ayiracagimiz zamanı lysye ayirsaydik sözlerini duyduktan sonra yazın YGS çalışmayı dusunmuyorum.Ne Yapmalıyım sence .şimdiden tesekkurler

  1. Bence kendi düşündüğün gibi yap. Normalde ben de yazın YGS’yi bitir diyenlerdenim fakat benim bu tavsiyemin arkasında yazın öğrencilerin rahat bir şekilde LYS çalışamaması yatıyor. Önlerinde YGS varken LYS’ye odaklanıp gerektiği gibi motive olamıyorlar. Bence sen bu durumu aşmışsın ve yazın LYS çalışman faydalı olacaktır.

 19. Merhaba,sana birkaç sorum olacaktı.
  1)Matematik YGS’yi ne zamana kadar bitirmeliyim?
  2)LYS Matematik ne zaman başlamalıyım?
  3Hocalarım Coğrafya YGS’yi seneye de bitirirsin diyorlar.Haklı olabilirler mi?
  4)Coğrafya LYS’ye ne zaman başlamalıyım?
  5)Hangi yayının deneme sınavlarını almalıyım?
  6)Konuları bitirmeden YGS denemesi çözmek doğru mu?
  7)Yazın günde kaç saat çalışmam uygun olur?Günde 3 saat yeterli midir?
  8(Konu dışı) Satrançta 1943 ukd varmış.O kadar ukd’yi nasıl yaptın?Her gün satranç oynuyor musun?Benim ukd şu an 1178.Bunu 1400’e nasıl çıkarabilirim?

  1. Merhaba,
   İlk 7 sorunun cevapları yazılarda (http://otarikkoc.com/ygs-lys ) bulunuyor. Yine de kısa kısa yazayım.
   1)Yaz sonuna kadar(ideal olan)
   2)12 başında
   3)Olabilir. Ne kadar erken olursa o kadar iyi bence.
   4)YGS sonrası olabilir
   5)Deneme yazısı gelecek. Takipte kalın 🙂
   6)Gereklidir. Böylece eksik konularını göreceksin.
   7)En az 3-4 saat olmalı bence.
   8)Zamanında satrançla profesyonel olarak ilgilenmiştim. Vakit ayırmak gerekiyor. Başlangıç için “Satrancın Esasları” kitabını şiddetle öneririm.

 20. YGS deneme kitapciklarinda görüyorum ki taban aritmetiği temel kavramlar gibi konulardan sorular var. Fakat ben 11. Sınıfım ve su an kadar taban aritmetiği diye bir konu görmedim. Siz kendi doneminizde okulda bu konuları gordunuz mu yoksa YGS hazırlık kurslarında falan mı calistiniz da öğrendiniz. Lütfen soruma cevap verin ne yapacağını bilmiyorum

  1. Merhaba,
   Normalde okul müfredatında olan temel bir konudur. (Şu an hangi yıla aldılar bilemiyorum)
   Çok zor bir konu değil. İnternetten videolu konu anlatım sitelerinden dinleyebilirsiniz. Sonrasında bir test kitabından sorularını çözünce iyice pekişir.

 21. Ben YGS de 50 bininci oldum. Hacettepe tıp istiyordum artık imkansız gibi ama ygs netlerim ort 140 civarıydı denemelerde. Bu yüzden seneye bir daha hazırlanıcam kısmetse acaba ne gibi tavsiyeleriniz olur, yazın kendime 3 hafta ayırmak istiyorum fazla mı olur düşünceleriniz nelerdir teşekkürler

  1. Bence kendine 3 hafta ayırman senin için bir kayıp olmayacaktır.

   Sen programını yap, düzenli ve sistemli çalış. Ayrıca moralini de yüksek tutmayı başarabilirsen olacaktır. Kendine güven 🙂

 22. 2-3 saate yakındır bloğundayım,ilk defa bir blogda bu kadar uzun süre kaldım. Ben sağlık meslek okuyorum ve hedefim hacettepe hemşirelik bunun için matematik yapmam gerektiğini biliyorum fakat matematiğim kötü yani hoca kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama yinede çok kötü değil de orta derece diyelim. Matematiğimi düzeltmek için neler yapmam gerek,hangi yayınları çözmem gerek yardımcı olursan sevinirim:)

 23. Merhaba, klasik olacak ama yazıyı çok beğendiğimi belirteyim. Ayrıca espirili yaklaşımın ve hayatından kesitler vermen dahada somutlaştırmış konuyu. Üretmeye devam 🙂

 24. bugün 22 haziran ve ben yarından itibaren çalışmaya başlamayı düşünüyorum ama korkuyorum iyi bir derece yapmak istiyorum sizce bu yaz biter mi ygs ?

 25. Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler. Sayısalcı olarak matematik-fen konularının çoğunu bitirdim. Sosyal konularının ne zaman çalışılmasını önerirsiniz?

  1. Merhaba Ömer,

   Konu aşamasında ; öncelikle kendin belli kitaplardan ilerledikten sonra internet üzerinden de sana faydası olacağını düşündüğün sitelerden bir kez daha tekrar edebilirsin
   Soru aşamasında ise konuları gördükten sonra öncelikle daha düşük düzeydeki sorulardan başlayıp seviyeyi artırarak ilerleme yolunu izleyebilirsin.
   Merak etme.Zamanla gelişecektir ve hızlanmaya başlayacaksın.
   İhtiyacın olan tek şey : Sabır

   BAŞARILAR 🙂

 26. Hocam iyi günler ben 12. sınıfa geçtim eşitağırlık öğrencisiyim yaz tatilinde çeşitli nedenlerden dolayı sinavlara hiç çalışamadımm nasıl çalışacağimii hiç bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz ?

 27. İlk öncelikle belirtmeliyim ki çok değerli bir insansınız. Kendimin bir miktarda olsa farkına vardım. Ne kadar geride ve eksik olduğumu anladım. Doğru düzgün YGS’ye başlamış bile değilim ve bunun yarattığı panik, korku ve endişeyle ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Sizce başlasam başarabilir miyim? Yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum sağlıcakla kalın..

  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Geçmişi ve yapamadıklarımızı düşünmek yerine geleceği ve yapacaklarımızı düşünmek gerekir. Başaracağınıza inanıyorum, geleceğe odaklanır ve her gününüzü dolu dolu geçirirseniz..

 28. merhaba öncelikle siteniz harika olmuş tebrik ederim yararlı ve bilgi içerikli….
  Ben Türk dili ve Edebiyat bölümü okuyorum 3 senem 2 sınıfım ama ygs 5 den okul öncesi öğretmenlik için tekrar sınava hazırlanmam gerekiyor ve nasıl çalışacağım bilmiyorum bana yardımcı ders proğramı hazırlamamda yardımcı olurmusunuz not ( bir yandan derslerimide vermek zorundayım ne olur ne olmaz puan düşük gelirse 1 sene daha kaybedemem.)

  1. Merhaba, rica ederim.

   Bence edebiyat okumayı bırakacaksanız kendinizi tamamen sınava hazırlanmaya vermenizi öneririm. Risk almanız tabii ki kolay değil fakat risk olmadan da başarı zor geliyor.

 29. Ön yargılar , korkular , başarısızlıklar ve bahaneler. Neyin ne olduğunu ve bahane gibi bir şeyin bu hayatta bir anlamı olmadığını her şeyin başı emek vermekten bahsetmis,ifade etmeye çalışmış güzel olmuş 🙂

 30. Ben 11.sınıfa gidiyorum. Bu sene 11’e ağırlık verip,yazın YGS yi bitirmeyi düşünüyorum. Sizce LYS yi çok mu boşlamış olurum?

  1. 11. sınıf da aslında LYS konuları yani LYS’yi boşlamış olmuyorsun hatta iyi de yapıyorsun. Ama istersen tamamen 11’e değil de biraz da YGS temeli atmaya çalış bu sayede yazın hızlıca o temel üstüne konu çalışabilirsin. İyi çalışmalar.

  1. Şu anda yapman gereken 11.sınıf derslerine ara vermek ;ancak ygsye de ayırabildiğim kadar zaman ayırmalısın. Bu bireysel çalışma şeklinde yahut da okulunuzun imkanları nispetinde hocalardan yardım alma şeklinde olabilir. Öncelikle lys konularına çalış kalan vaktinde de ygsye vakit ayır. Programı oluşturmak sana kalmış.
   BAŞARILAR:)

 31. Merhabalar,ben 11. Sınıf yeni bitiren yani 12. Sinifa geçen ygs lys öğrencisiyim. Nasıl çalışmam gerktiği ile ilgili araştırma yaparken sitenizle karşılaştım ve size danışmak istediğim konular var. Öncelikle ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim ve mfciyim. Üniversitede mfden alan bi bölüm tercih edicem sağlık alanı genel olarak mf olduğu için. Meslek derslerinden dolayı hiçbir şekilde ygs lys çalışmaya başlayamadım. Bugünde bu yazıyı yazarken tüm sınavlarımız bitmiş bir şekilde tamamıyla kendimi ygs çalışmaya vericek şekilkde yazıyorum. Dediğim gibi çalışma konusunda bazï problemlerim var. Ygs ve lys her ikisinde de alt yapım yok sıfırdan başlıcam. Matematiğimde o kadar iyi değil. Fakat sayısalcı olduğum için matematik çözmem gerekiyor. Matematiğimi hızlı bir şekilde ilerletebilmemin yolları nelerdir sizce? Şuan yaz tatiline girmek üzereyiz tatilde sizce sadece ygs çalışıp bitirip okullar açıldığında da lys çalısmaya başlasam lys için geç olurmu? Birde seneye stajım olucak çalışma zamanlarımda kısıtlı olucak bu konuda ne yapmam gerek her ikisini birlikte götürebileceğimi düşünmüyorum. On birinci sınıfda kültür derslerini hiç göremedik yani mat ve fen bhilimlerini görmedim alt yapım yok o yüzden lys için ygsde de çalışmadığı için onda da alt yapım yok. Ne yapmalıyım? Sadece kendim çalışarak bu süreci götürebilirimiyim etüt merkezine gitmeden de yapamazmıyım çok zorlanırmıyım acaba hiçbir şey bilmeden çalışmaya başlayark? Benim gibi bu durumda olan çok fazla arkadaşım onlar da benim gibi nasıl çalışacaklarını bilmiyorlar. Yardımcï olursanız şimdiden çok teşekkür ederim.

 32. Sayın hocam Ben konu anlatımlı matematik kitabı düşünüyorum ama sizin başka tavsiyeniz var mı ? fasikül gibi vb . Hocam ben matematik 1 konularında iyiyim fakat derslere 3-4 yıl ara verince tekrardan sağlam kaynak bulup mat 1 deki problemler ünitelerini sorunsuz geçmiş istiyorum.Piyasaya baktım eskisi gibi bizi bilgiye doyuracak kitap bulamadım ve her kafadan da bir ses çıkıyor.Bu durumdan çıkamıyorum özellikle problemler konuları ösym formatında anlatan, çözümleyen ve sorular türeten kaynak tavsiyeniz var mı benim için saygı değer hocam.Sizin gibi değerlerden öğreneceğimiz çok şeyler var.İyi günler dilerim.

 33. merhaba ben bu sene 11. sınıfa geçtim ve bu yaz ygs yi bitirmeyi düşünüyorum yardımcı olabilir misiniz şimdiden çok teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir