2017 YGS’ye Nasıl Hazırlanabilirim?

ygs-ye-nasil-hazirlanabilirim
Bu yazı daha önce Edebiyat Semineri sitesinde yayınlanmıştır.

Bu yazıyı yazma sebebim, sınav sonuçları açıklandıktan sonra özellikle 11. sınıfta okuyan ve gelecek sene YGS ve LYS’ye girecek olan pek çok öğrenci arkadaşımdan “Nasıl kazandın?” sorusunu duymuş olmamdır. Sınav sürecinde edindiğim tecrübeleri sizlerle ayrıntılı bir şekilde paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şu noktayı belirtmeliyim ki bu çalışma sistemi tamamen kişiseldir. Siz kendi sisteminizi hazırlarken benim kullandığım yöntemlerin bazılarını kullanır, bazılarını değiştirerek  kullanır, bazılarını da kullanmayabilirsiniz. Bu gayet tabiidir. Şunu söylemeliyim ki “kendi öğrenme yönteminizi” bulmanız sınav başarınız için çok ama çok önemlidir. Bana göre bu da ancak farklı yöntemleri deneyerek olabilir.

İkinci olarak ben sınava TM bölümünden hazırlandığım için özelikle kaynak tavsiyelerim sayısalcı arkadaşlarıma uygun olmayabilir. Ama genel çalışma yöntemi, sınava hazırlanan her öğrenci için geçerlidir.

Evet, artık başlayabiliriz.

Yazımı şu şekilde dört bölüme ayırdım:

  1. 9-11. Sınıf Dönemi
  2. 11. Sınıf Yaz Dönemi
  3. YGS Dönemi
  4. LYS Dönemi

1. BÖLÜM:

9-11. Sınıf Dönemi: Bu dönem, sınav hazırlığındaki en önemli dönemdir. Şu an bu yazıyı okuyan çoğu kişinin de tecrübe ettiği gibi “Temelim yok!” sözündeki “Temel” kısmının oluşması bu dönemde gerçekleşir.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Uzun lafın kısası bu yıllarınızı boş geçirmeyin. Dersleri takip edin. Derste işlenen konuları önemli ya da önemsiz ayrımı yapmadan dinleyin ve öğrenmeye çalışın. “Aman bu ne işime yarayacak!” mantığından kurtulun. Çünkü sınavda çıkan soruların tamamına yakını derslerde işlenen konulardan çıkıyor.

Sınıfta ders dinlenmiyor olabilir, herkes başka havada olabilir. Ama eğer ders işleniyorsa anlatılanları mutlaka ama mutlaka dinlemeye ve anlamaya çalışın. Anlamadığınız yeri de asla pas geçmeyin. Mutlaka sorun. Derste anlamadan geçtiğiniz her konu ileride konu eksiği olarak size geri dönecek. Ne kadar çok “Sonra bakarım.” deyip geçerseniz 12. sınıfta işiniz o kadar zor olacak.

2. BÖLÜM:

11. Sınıf Yaz Dönemi: Öğrencilerin biraz biraz sınavın varlığını hissettiği dönemdir. Ben bu dönemde YGS Fen derslerine çalıştım. Tabii ki 11. sınıfta diğer dersleri kabaca bitirmiştim.Fen dersleri için “FEM SİMETRİ” seti güzeldi. Ayrıca biyolojiye merakım olduğundan “PALME YGS-LYS BİYOLOJİ” kitabının YGS kısmına da çalışmıştım. Haftada bir “KÖRFEZ YGS İNTERAFTİF DENEME” çözüyordum. Bu denemenin “Analizini” (Biraz sonra bu yöntemi anlatacağım.) yapıp kendi oluşturduğum deftere beğendiğim soruları yapıştırıyordum.

DENEME ANALİZİ YÖNTEMİ: Evde ya da dershanede denemeyi çözdünüz. Deneme iyi veya kötü geçti. Sorun yok. Yapmanız gereken ilk şey deneme kitapçığını eve sağ salim ulaştırmak. Daha sonra biraz dinlenip kendinize geldikten sonra denemeyi olduğunuz gün cevap anahtarındaki doğru ve yanlışları kitapçık üzerine işaretlemek. İşaretlemeyi yaptıktan sonra önce yanlışlardan başlamak üzere sırasıyla boş sorularınızı ve son olarak da doğru sorularınızı gözden geçirmelisiniz.

TAVSİYE YAZI  Sınav Tecrübem | Hüseyin Ali Kudret

Çok önemli gördüğüm için bu yöntemi ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Yanlış: Emin olun bu aşama denemeyi çözmekten daha önemli. Bu soruyu neden yanlış yaptım? Bu sorudaki yanlışım konu eksikliğinden ise nasıl tamamlarım? Dikkat hatası ise çok fazla oluyor mu?Sorunun doğru çözümü nasıldır? (Ben genelde video çözümlü denemeleri tercih ederim.)

Boş: Bu soruyu neden boş bıraktım? Ve “yanlış” kısmındaki gibi benzer sorularla devam eder…

Doğru: Bence çoğu öğrencinin atladığı önemli kısımlardan birisidir. Bir soruyu çözdünüz ve doğru yaptınız. Ama bu soruyu tamamen anlayarak mı doğru yaptınız? Kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki bir denemede birçok soruyu tam emin olmadan bilgi eksiklerinize rağmen doğru yaparsınız. İşte kritik nokta burası: Bilgi eksikliklerimiz! Bir konuyu baştan sona çalışmak yerine denemedeki sorulardan eksik olduğumuz küçük parçalarını tespit etmek. Ve bu kırıntıların üzerine gitmek. İnanın gerçek sınavda da birçok soru yapacaksınız tamamladığınız bilgi eksikleri sayesinde.

Bunda sonraki kısım tamamen sizin inisiyatifinize kalmış. Ben analizini yaptığım denemeleri gerçek sınavlara kadar sakladım. Çünkü deneme çözdükçe soru tiplerine alışacaksınız. Önceki denemelerdeki soru çözümleri bazen işinize yarayabiliyor. Yahut yanlışlarınız üzerinden şöyle kısa bir tekrar da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı  olabiliyor.

11. sınıf yazında ayrıca internetten dersleri de dinliyordum. Özellikle YGS’de Fen çözmek isteyen TM bölümlü arkadaşlara gerçekten faydası oluyor. Ben sadece bu sitelerden çalışmadım. Okul ve dershane hocalarımın da çok faydası oldu ama bu  kaynakları da sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim.

TM için Fen Konu Anlatımları

TEKRAR-ÖNEMİ-YÖNTEMİ: “Et tekraru ahsen velev kâne 180” (Tekrar etmek güzeldir, yüz seksen defa da olsa.) şeklinde bir deyiş vardır. Yapılan akademik çalışmalar da göstermektedir ki tekrar edilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur.

Peki, tekrar nasıl yapılmalı? Defteri açıp baştan sona okumalı mıyız?

Bence tekrar kısa olmalı. Tekrar için 15 dakikadan fazla ayrılmamalı. Kısa bir konuya bakma. Ardından test çözme olabilir. Ben bu yöntemi kullanıyordum.

Bu bölümü geçmeden önce sizlerle Melik Duyar’ın Fotoğrafik Hafıza kitabından aldığım görselleri de paylaşmak istiyorum.

TAVSİYE YAZI  KPSS Nedir? Detaylı Rehber! | Ekin Kazancı
Melik Duyar'ın kitabından tekrar süreleri grafiği
Melik Duyar’ın kitabından tekrar süreleri grafiği

Böylece 11. sınıf yaz dönemini bitirmiş olduk. Yakında okullar açılacak ona göre ????

 YGS’ye nasıl hazırlanabilirim?

YGS Dönemi:

Eylül ile birlikte okullar açıldı arkadaşlar. Bu arada Eylül demişken Hilmi  Yavuz’un çok beğendiğim “Eylül” şiirini okumanızı tavsiye ederim. ☺

İlk aylar sınıfınızdaki, okulunuzdaki, şehrinizdeki hatta ülkenizdeki bütün arkadaşlarınız çok iyi çalışacaklardır. Ama sonrasında bu tempoyu devam ettirebilenler genellikle kazanabileceklerdir. Öncelikle bu durumu sakın unutmayın.

İlk aylar YGS’ye sıfırdan başladım. Tabii ki LYS konularına da başladım. Bu sınavlar bir bütündür. YGS dönemi LYS çalışılmaz diyerek ayırmak büyük bir hatadır.

LYS Matematik konularına Simetri Setinden başladım. Zaten geçen senelerden yahut yazdan çoğu bitmişti. Yine de kitapları genel olarak taradım. Yanlış sorularımı kestim. Hocalara çözdürdüm (Anlayana kadar!). Bölmeli küçük bir dosyam vardı. Bu dosyayı ders ders ayırdım. Kestiğim soruları bu dosyada sınıflandırdım. Sene başından böyle bir dosyanızın olması gerçekten işinize yarayacaktır. Hem böylece sorularınızı çözecek hocalarınızı da bekletmemiş olursunuz.

YGS kısmında ise Fen konularına biraz daha az vakit ayırdım. Matematik-Geometri dershanede en baştan başlamıştık. Dershane benim için tekrar mahiyetinde oldu. Dershanenin verdiği testleri çözüyordum. Ayrıca Karekök MPS Seti’nden (Zor bir settir önce Fem Simetriyi tavsiye ederim.) yanlışım çıkan konuları ayrıntılı çalışıyordum. Bu setin özellikle Geometrisi çok hoşuma gitmişti. Ayrıca dershanede veya okulda hocanın tahtaya çözdüğü beğendiğim soruları telefon veya tabletle çekiyordum. Daha sonra da tekrar ediyordum. Bu şekilde önemli soru tiplerini öğrenmeye başladım.

Şimdi de ay ay öğrenci durumlarını inceleyelim:

Eylül-Ekim-Kasım: Herkes süper çalışır. Soru çözüm saatlerinde boş yer bulamazsınız. Siz de herkes gibi çok çalışın.

Aralık-Ocak: Yavaş yavaş tempo düşer. Bazılarında sıfırlanır. Eğer yanınızdaki arkadaşlarınız çalışmıyorsa bu arkadaş grubunu kesinlikle bırakın.

Şubat-Mart: Sınav yaklaştıkça heyecanlanan kesimler olur. Yahut “bu sene olmayacak seneye” grubu… İkisine de takılmayın. Sadece işinize bakın. ☺

Neredeyse unutacaktık. Yarıyıl Tatilinde ne yapacağız? Ben Fem Dergilerinin hepsini bitirmiştim. Bu şekilde kendimi sınava hazır hissettim. Belki de gerek yoktu. Ama yine de genel bir konu tekrarı psikolojinizi rahatlatacaktır. Yarıyıldan sonra da piyasada ne kadar deneme varsa hepsini çözmeye çalışın. Kendinizle yarışın. Çözebildiğiniz kadar çok çözün ve anlamadığınız soruları çözdürün hocalarınıza, arkadaşlarınıza.

Ayrıca son aylarda dershaneye gidip gitmeme  sorunu yaşayacaksınız. Birkaç gün evde kendinizi deneyin. Eğer rehavete kapılmadıysanız kapılıncaya kadar dershaneye gitmeyin. Temponuz düşüp geç kalkmaya başlayınca dershaneye de başlayın. ☺

Hepinize iyi çalışmalar!

Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 50 yorum

x