Giriş

Kayıt Ol

FACEBOOKGOOGLE Hesap Oluştur
Şifre Tekrarla
Giriş/Üye Ol sayfasına geri dön

YGS Türkçe ve Sosyal Neti İtina ile Artırılır!

YGS Türkçe ve Sosyal dersleri yorum ve okuduğunu anlamaya dayalı olduğundan zor derslerdir. Zor derken garantisiz olmasını kast ediyorum. Sayısal derslerde netleriniz doğrusal olarak artarken sözellerde genelde dalgalı bir grafik olur. Pek çok faktörden etkilenir sözel ve biz de bu yazıda netlerimizi artırmaya çare arayacağız.

Konu anlatımı kısa olan Türkçe ve sosyal aşırı çalışma gerektirmez. Önemli olan nitelikli soru çözmektir. Bununla beraber deneme çözmek sizi ileriye taşıyacaktır. Kısaca tarif vermek gerekirse ihtiyacınız olanlar sadece konu anlatım özetleri, soru bankası (opsiyonel) ve denemeler. Eğer zamanında tuttuğunuz notlar veya hazırladığınız özet niteliğinde defterleriniz varsa çok rahat edersiniz. Lakin olmaması da büyük bir kayıp değil. Kısa bir zaman varken sınava, konu anlatımı eksiğiniz varsa notlarınızdan veyahut el kitaplarından çalışabilirsiniz. Daha sonra soru çözmeniz gerekir. Bana göre soru bankaları biraz gereksiz kalabileceğinden ve önümüzde matematik ve fen gibi daha ağır dersler dururken deneme çözmek en mantıklısı diye düşünüyorum. Branş denemeleri alın ve süre vererek çözün. Benim önerim sosyale en fazla 30 dk, Türkçeye 40 dakika vermektir. Bu şekilde alışırsanız sınavda süre sıkıntısını en aza indirirsiniz. YGS sınavında sorular genelde zor olmasa da uzun olduğundan karmaşa oluşturabilir fakat çekinmeye gerek yok, gayet anlaşılır nitelikte sorular soruluyor ve çelişkiye pek yer bırakılmıyor. Bundan dolayı rahat olun ve bırakın YGS sizin karşınıza çıkmaya çekinsin. Sınavı tanıyorsunuz, bir lafı var Sun Tzu’nun “Kendinizi ve karşınızdakini iyi tanıyorsanız sizin için tehlike yoktur, kendinizi iyi bilmenize rağmen karşınızdakini yeterince tanımıyorsanız yine de kazanma şansınız vardır, ancak ne kendinizi ne de karşınızdaki bilmiyorsanız o zaman her savaşta tehlike ile karşı karşıyasınız demektir” İşte bu yüzden kendinizi iyi tanıyın, YGS’yi iyi tanıyın. Asla ümitsizliğe kapılmayın; bununla beraber aşırı güvenli de hissetmeyin, vasatı bulun. Ümitsizlik sizi çukura yuvarlayacağı gibi aşırı özgüven de yere çakılmanıza sebep olabilir. Dikkatli ama güvenli olacağız.

Konu açılmışken YGS adına deneme çözmekten bahsedeyim. Sınav maratonu boyunca en önemli şey deneme çözmektir çünkü her zaman belirttiğim gibi “en iyi antrenman maçtır”. YGS’ye daha iyi çalışmak adına ve yukarıda belirttiğimiz üzere YGS’yi tanımak adına yapacağımız şey deneme çözmektir. Denemeyi adeta bir YGS simülasyonu gibi düşünmek gerekir ve çözerken süre, ara vermeme, ayağa kalkmama gibi kurallara uymak gerekir. Denemelere optik form süresini hesaplayarak 150 dakika verebilirsiniz.

YGS’nin ise %70 ini dikkat,stresten uzaklık ve hız oluşturur. Kalan %30 ise bilgiden oluşur. Bundan dolayı iyi bilmek her zaman sonuç getirmez. Psikolojinizi de sınava hazırlamalısınız. Bunun için de rahatlık önemli. Sınav bir ölüm kalım meselesi değil sadece hayattaki hedeflerinize ilerlerken bir basamaktır.

Özetle, YGS  için bol bol deneme çözün ve çözemediğiniz soruları kendiniz konu anlatımdan bulmaya çalışın o da olmadı bir bilene sorun ama asla bir kenara atmayın.Başarılar sizlerle olsun

 

19 yorum → "YGS Türkçe ve Sosyal Neti İtina ile Artırılır!"

 1. Merhabalar, ben bir şeyi merak ediyorum. YGS tarih için bilginin ne kadar önemi var. Sadece soruda verilenleri mi yorumlamamız isteniyor? Bilgi sorusu sorulmayacak mı? Sorum belki komik gelebilir ama sınava ilk gireceğim ve danışabileceğim kimse yok. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. Ygs tarihte direkt bilgi gerekmez ama bilgi kullanarak soruları yorumlarsınız. Örneğin Varna savaşının 1444 yılında olduğunu bilmenize gerek yok ama Osmanlı-Haçlılar arasında olduğunu bilmeniz iyi olur.

 3. 1- yaklaşık 2 aydır sosyal bilimlerde düzenli deneme çözüyorum. fem denge deneme, kapsül, final gibi denemelerde bahsettiğiniz dalgalanmalarda zaman zaman 32-33lere insemde istikrarlı olarak 37 yapıyorum. sosyal alanı için ben artık oldum diyebilir miyim?(çekincemin sebebi coğrafya hariç diğer derslerden soru bankası pek çözmemem bilhassa tarihte hiç okumadığım kısımlar bile var)

  2- sosyal çevremde 1-2 kişiden ve internetteki iyi dereceler yapmış arkadaşların paylaşımlarından hep son 1 aydaki deneme çözümlerinin önemine dair şeyler okuyorum. kalan 40 günü her gün 2 deneme çözerek geçirmeyi planlıyorum. sadece yapamadıklarımın çözümünü öğrenerek bu süreçte bir net sıçraması olası mıdır? (eşit ağırlığım, 90-105 arası gidiyorum)

  • Ömer Tarık Koç’in profil fotoğrafı

   1- Hiçbir zaman oldum diyemezsin ama olma seviyesine gelmişsin 🙂 sadece denemeler sosyal için yeterli olacaktır. Arada yapamadığın kaynaklara bakarsın.

   2- Net sıçraması olabilir. Tamamen eksik konularını tamamlama hızına bağlı olacak. Olmasa bile netin artacaktır. Pratiklik kazanacaksın.

 4. Ömer İlter, sömestr da yaptığınız netler ve bundan sonraki bir ayda yaptığınız netler ve rekor netiniz kaçtı benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum 🙂

 5. YGS Netimi mailinize attım. @Sude

 6. Bana da yaptığınız netleri atabilir misiniz? 11.sınıf ta kaç net yapıyorsun ygs denemelerinde ömer ilter

 7. Ömer abi benim e mail de sıkıntı var da giriş yapamıyorum rica etsem burdan yazabilir misiniz zahmet olmazsa

 8. Ömer abi öncelikle bu site ile ettiğin yardımlar İnşaALLAH sana herzaman hayatında kolaylık olarak ALLAH yardım eder .. ve istediğin her şey en hayırlı şekilde olur..ve soruma gelirsemm.. ben 11. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim İngilizce öğremenliği istiyorum ve bunun için lys 5 e girmem lazım ve yine bunun içinde yine iyi bir dil eğitimi almam lazım ama imam hatip lisesinde okuyorum Anadolu olarak geçmediğimiz için 2 saat İngilizce görüyoruz ve hiç bir ilerleme olmuyor ve Anadolu lisesinde dil bölümü açılmış şuan yaşıtlarım koşuyorlar ve ben ise daha emekliyoum yani çünkü imam hatip te arapça var bu çok zorlyor beni çünkü İng.ye daha yatkınım ama Arapçaya değilim hocadan dolayı ve bu ders çalışma iştahımı çok kırıyor çünkü ilşerde çok iyi bir İngilizce öğretmeni olmak istiyorum ama olmayacak gibi çünkü okul yüzünden Anadolu olarak geçmediğimiz için anadoluyada almadılar beni geçiş yapamadım ve özel ders aldım İngilizce den fakat devam etirmek istemedim çnkü hoca pek sıkıştırmıyordu bide kazanamazsam eğer aileme karşi üzülürüm diye bide kendi emeklerimle yapmak kenai alın terimle kazanmak istiyorum ama eşit ağırlık derslerimi çalışamıyorum tam tekmil bu konuya canımı sıkarak… ömer abi sence vaz geçip ilahiyata mı yönelsem diye düşündüm ama ilerde severek işimi de yapmak istiyorum . sence en mantıklısı ilahiyatı mı seçeyim ..acil fikir yardımına ihtiyacım var.. birde iç disiplinimi nasıl kuvvetlendirebilirim ve motivasyonumu nasıl arttırabilirim ömer abi sen iç disipilin konusunda nasıldın ve nasıl sağlıyordun yada önerilerin neler ..

 9. En iyisi netler gibi özel soruları periscope’larda cevaplamak. Takipte kalınız. Cuma 19.00

 10. Periscope saati bu hafta 18.00 mış, yanlış bilgi vermiş olmayalım.

 11. videonuzu izledim you tube dan fakat sömestrda kaç net yaptığınız hakkında bilgi vermemişsiniz ömer tarık abi soru cevap bölümünde cevap vermişti zaten 🙂 ömer ilter sen de yazabilir misin buradan sömestrdaki netlerini rica etsem

 12. Ömer İlter’in profil fotoğrafı

  Bir karışıklık olmuştur. Yayın sırasında hatırlatılsa cevaplardım. Sömestrde zannedersem 140 net civarında yapıyor idim (T : 37 S: 36 M: 38 F: 30 yaklaşık olarak)

 13. ömer abi ben ygs sosyal bilimler denemesi istiyorum ama yayınlar hakkında bilgim yok yardımcı olur musun lütfen herkes farklı bi yayın öneriyor kafam karıstı valla

 14. Hocam bi kaç taktikte ortaöğretim kpss den verebilir misiniz ? 🙂

 15. Ben 10 sınıfa geçtim de bana ders programı hazırlayabilir misiniz

 16. emirhan.0823@hotmail.com’in profil fotoğrafı

  Umarım işe yarar,gerçi şüphem yok

Yorum Yap ↓

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzinsiz alıntı yapılamaz. 2020