YGS ve LYS için Soru Tipi Nedir, Neden Önemlidir?

YGS ve LYS’de özellikle de LYS’de soru tipi analizi çok çok önemlidir. Benim gözlemime göre sınav sorularının %60’ı önceki yıllarda çıkan soru tiplerinden oluşuyor.

Peki, soru  tipi nedir? Soru tipleri bir konu üzerinden sorulabilecek soru çeşitleridir. Çoğu soru tipinin ilk bakışta akla gelmeyen pratik bir çözümü vardır. ( Lütfen hocalarınızı bu pratik çözümler konusunda sıkıştırın. Mutlaka soru çözdürürken “Hocam daha kolay bir yol var mı?” diye sorun.)

Ben Fizik ve Geometri için soru tipi defteri tutmuştum. Bilmediğim soru tiplerini kesip çözümünü de yaptırdıktan sonra bu deftere yapıştırıyordum. İlk başlarda zor geliyor ama sonrasında işe yarıyor. Eğer ben hiç soru tipi bilmiyorum, nasıl yapayım diye bahane üretmeye çalışırsanız şunu unutmayın ki bir yerden başlamak lazım. ☺

YGS için genel olarak hızlı bir şekilde konuları bitirin. Her dersten birer test kitabı çözün. Daha sonra deneme çözün. Tabii ki deneme analizlerini yapmayı unutmayın. Yanlış yaptığınız konuları gözden geçirin. O konularla ilgili test çözün. Sonra tekrar deneme çözün. Bu şekilde devam edip gidin işte. ☺

Ayrıca bence YGS’de hız çok önemlidir. Bununla ilgili önerebileceğim birkaç şey var:

  1. Şehrinizde Hızlı Okuma kursuna gidebilirsiniz. Yahut kitaplardan veya internetten kendiniz çalışabilirsiniz. Ben Melik Duyar’ın Anlayarak Hızlı Okuma Seti’ni kullanmıştım. Bu şekilde Türkçede ve Sosyal’de rahatlayacaksınız.
  2. Evde çözündüğünüz YGS denemelerinde kendinize  160 dk yerine 140 dk verin. Bu şekilde bitirmeye alışın. İlk zamanlar zorlanacaksınız. Ama en baştan böyle alışırsanız gerçek sınavda süre konusunda bir o kadar rahat olacaksınız.( Tabii ki bu yöntemi bütün konuları bitirdikten sonra kullanacaksınız.)
  3. Mat-Geo-Fen için soru tipi çalışması yapın. (Yukarıda bahsetmiştik.)

Ayrıca çalışacağınız bütün konuları büyük bir liste halinde duvarınıza yapıştırın. Bitirdikçe üstünü çizin, tik atın, karalayın, konuyla beraber özçekim (selfie) çekip Instagram’da paylaşın. ☺ Kısacası motivasyonunuzu artırın.

Yorumlarınızda sorularınızı sorabilirsiniz.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

TAVSİYE YAZI  Sınav Tecrübem #7 | Son Aylarda YGS Nasıl Çalışılır?

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 14 yorum

x