Giriş

Kayıt Ol

FACEBOOKGOOGLE Hesap Oluştur
Şifre Tekrarla
Giriş/Üye Ol sayfasına geri dön

YGS ve LYS için Soru Tipi Nedir, Neden Önemlidir?

YGS ve LYS’de özellikle de LYS’de soru tipi analizi çok çok önemlidir. Benim gözlemime göre sınav sorularının %60’ı önceki yıllarda çıkan soru tiplerinden oluşuyor.

Peki, soru tipi nedir? Soru tipleri bir konu üzerinden sorulabilecek soru çeşitleridir. Çoğu soru tipinin ilk bakışta akla gelmeyen pratik bir çözümü vardır. ( Lütfen hocalarınızı bu pratik çözümler konusunda sıkıştırın. Mutlaka soru çözdürürken “Hocam daha kolay bir yol var mı?” diye sorun.)

Ben Fizik ve Geometri için soru tipi defteri tutmuştum. Bilmediğim soru tiplerini kesip çözümünü de yaptırdıktan sonra bu deftere yapıştırıyordum. İlk başlarda zor geliyor ama sonrasında işe yarıyor. Eğer ben hiç soru tipi bilmiyorum, nasıl yapayım diye bahane üretmeye çalışırsanız şunu unutmayın ki bir yerden başlamak lazım. ☺

 

Fizik soru defterimden örnek bir sayfa
Fizik soru defterimden örnek bir sayfa

YGS için genel olarak hızlı bir şekilde konuları bitirin. Her dersten birer test kitabı çözün. Daha sonra deneme çözün. Tabii ki deneme analizlerini yapmayı unutmayın. Yanlış yaptığınız konuları gözden geçirin. O konularla ilgili test çözün. Sonra tekrar deneme çözün. Bu şekilde devam edip gidin işte. ☺

Ayrıca bence YGS’de hız çok önemlidir. Bununla ilgili önerebileceğim birkaç şey var:

 1. Şehrinizde Hızlı Okuma kursuna gidebilirsiniz. Yahut kitaplardan veya internetten kendiniz çalışabilirsiniz. Ben Melik Duyar’ın Anlayarak Hızlı Okuma Seti’ni kullanmıştım. Bu şekilde Türkçede ve Sosyal’de rahatlayacaksınız.
 2. Evde çözündüğünüz YGS denemelerinde kendinize 160 dk yerine 140 dk verin. Bu şekilde bitirmeye alışın. İlk zamanlar zorlanacaksınız. Ama en baştan böyle alışırsanız gerçek sınavda süre konusunda bir o kadar rahat olacaksınız.( Tabii ki bu yöntemi bütün konuları bitirdikten sonra kullanacaksınız.)
 3. Mat-Geo-Fen için soru tipi çalışması yapın. (Yukarıda bahsetmiştik.)

Ayrıca çalışacağınız bütün konuları büyük bir liste halinde duvarınıza yapıştırın. Bitirdikçe üstünü çizin, tik atın, karalayın, konuyla beraber özçekim (selfie) çekip Instagram’da paylaşın. ☺ Kısacası motivasyonunuzu artırın.

Yorumlarınızda sorularınızı sorabilirsiniz.

13 yorum → "YGS ve LYS için Soru Tipi Nedir, Neden Önemlidir?"

 1. Ben 11.ssinifim sence nasil bir tempo yurutmeliyim?

 2. Önce bütün konuları halledip sonra mı birer test kitabı bitiriyim.

 3. merhaba ben 11. sınıf dil öğrencisiyim hiçbir şey yetişmeyecek gibi geliyor ve bu beni çok endişelendiriyor çok fazla stres yapıyorum nereden başlayacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum ygs çalıştığım zamanlar ingilizceye çalışamıyorum ve benim lys için kendimi çok geliştirmem gerekli kelime bilgisi az çünkü bende ve bu yüzden denemelerde net sayım düşük oluyor ? ezberi çok doğru bulmuyorum aslında ve ezberimde çok kötü olduğundan sürekli ezberlediğim kelimeleri unutuyorum bu yüzden onlara çalışırken ygs çalışamıyorum ygs çalışırsam onu yapamıyorum hangisine öncelik vermeliyim yoğunlaşmalıyım bilmiyorum dolayısıyla verimli bir çalışma yapamıyorum ders çalışma vaktimin çoğu ne çalışsam diye düşünmekle geçiyor ve doğru bir çalışma olmuyor bence çünkü değişen bir şey olmuyor sanki sürekli aynı yerdeymişim gibi geliyor hedefim yüksek ama benim şuanki deneme sonuçlarıma göre istediğim şey asla olmayacak sizce hangisine öncelik vermeliyim kaç saat çalışmalıyım nasıl verim alabilirim nasıl bir yöntem izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten??

 4. abi konu tekrarı yapmadan deneme çözsek nasıl sonuç alırız ama hatalarımıza geri dönicez tabi

 5. Nisa’in profil fotoğrafı

  ben 11, sınıf sayısalım . tıp istiyorum . neler yapmalıyımm

 6. Gökhan Kaya’in profil fotoğrafı

  Şu yazıyı ilk okuduğum gün başlamıştım tavsiyelerine ve üzerinden 5 ay geçti. yaz döneminde ygs konularını bitirdikten sonra dayanamayıp tekrar en baştan başladım tüm konulara. meslek lisesi çıkışlı ve sözel ağırlıklı biri olmama rağmen ilk başlarda 5-6 matematik neti yaparken şuan 25 net rahatlıkla çıkarıyorum. lisede ve öncesinde bi çok öğretmenin bana katamadığını senin şu sitede yazdıkların kattı. hakkın çok fazla üzerimde allah razı olsun her şey için çok teşekkürler 🙂

 7. murat kırçiçek’in profil fotoğrafı

  dershaneye ye gitmiyorum mezunum kendim çalişiyorum internetten konuyu dinleyip anlıyorum ama teste gelince kalıyorum napmam gerek hocam

  • Furkan Bahadır ATA’in profil fotoğrafı

   Bu herkesin ortak problemi. Konu anlaşılır ama soru çözemezsin. Çünkü pratiğin yoktur. Kalıp bilgileri öğrenmek işin ana kısmı değildir. İşin ana kısmı kalıp bilgilere kendinden bir şeyler katabilmektir. İnternetten izledikten sonra 1 saatini de soru çözüm videolarına ayırabilirsin. Daha sonra kendin çözmeye çalışırsın.

Yorum Yap ↓

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzinsiz alıntı yapılamaz. 2020