Y(üksek) G(erilim) S(ınavı) | İSMAİL ÇİĞCİ | Matematik Öğretmeni

yuksek gerilim sinavi

Sınava 1 ay var. Hepinizde gerilim had safhada.Öyle üç beş telkinle de gidecek gibi değil. Ama olsun..

Mevlana der ki :  

Gençlerin ayna da göremediklerini, ihtiyarlar tuğla parçasında görür.

Bu bağlamda, bir abiniz olarak faydalı olması dileğiyle matematik ve geometriyle ilgili bazı tavsiyelerde bulunacağım sizlere. Konuyu iki anahtar kelime üzerinden götüreceğim: “İLGİ ve SEVGİ”.

İnsanın ilgisini çeken şey bir süre sonra sevgisini de celbeder. Yada insan sevdiği şeyle ilgilenmekten hoşlanır. Matematik zor bir sevgilidir.

Prof. Dr. Ali NESİN hocamızın dediği gibi:

‘ Matematik öyle kolay falan değildir.Matematik zordur. Asıl olan da zoru başarmaktır.’

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Bu ise çokça emek ve gayret ister. Matematiği sevdiren ve yaptıran bir sihirli değnek de henüz icat edilmedi. Fakat bir defa sevdin mi daha da kimse ayıramaz seni ondan.

Lise de hocamız ‘içinizden hiç aşık olan var mı ?’ diye bir soru sormuştu. Bir arkadaşımız utana sıkıla parmak kaldırmıştı. Hocamız ‘sevgilini gün içerisinde ne zamanlar ya da hangi periyotlarda düşünüyorsun?’ dedi. Yani günde 1 saat, sabah, akşam, öğle yarımşar saat ya da yatmadan önce 15 dakika? Nasıl? Hangisi? Arkadaşım benim hayat görüşümün oluşmasında çok önemli yeri olan şu cevabı verdi: ‘Hocam, hiç aklımdan çıkmıyor ki!!!

Sevgi part time yapılan bir iş değildir arkadaşlar. İnsan unuttuğunu hatırlar. Asıl olan unutmamaktır. Yani hatırda tutmaktır. Gündüz hayalinde, gece düşünde… Fazla traş yaptın hoca, ne diyeceksen de diyorsanız mevzuya girebiliriz.

N,Z,R,Q… bu harfleri ve ifade ettikleri kümeleri unutma. a ve b tam sayı ise sonuç bir şey , a ve b reel sayı ise sonuç başka bir şeydir.

Sorulari Nasıl Çözmeliyim?

Onun için soruda verilen öncüllerin altını kalın kalın çiz önce. Soru sana kendini ele veriyor mu?

Yani ben küme sorusuyum, ben fonksiyon sorusuyum, ben modüler aritmetik sorusuyum falan diyor mu? Önce bunu tespit et.

TAVSİYE YAZI  LYS Geometri Çalışma Programı Son Ay

Sonra bilgi dağarcığından konu ile ilgili bilgileri çağır ve 4 işlemi yap.

Arkadaşlar matematik 4 işlemdir.

Hangi konun sorusu olursa olsun en sonunda 4 işlem yaparak sonuca gidersiniz. Bilgi eksiğin varsa hemen konu bilgilerinin üstünden yeniden üstünden geç.

Mutlaka bölüm denemesi ve genel deneme çöz.

Genel denemeleri sabah 9 da kalk, kahvaltını yap, biraz nefes egzersizi yap ve tam 10:00 da başlat. Çünkü sınav saat 10:00 da olacak. Biyolojik saatini şimdiden sınav gününe göre ayarla.

Whatsap, facebook, instagram… seni meşgul ediyorsa hemen sil. Gerekirse kendine bir tane eski telefon (3310 gibi..) al. Meşgul etmiyorsa sorun yok .

Geçmiş yılların özellikle 2010 dan sonraki YGS-LYS sorularını mutlaka çöz. Çünkü 2010 dan sonra YGS-LYS sistemi geldi.

Geometri de temel teorem, formül ve kuralları iyice bil. Üçgenin merkezlerini öğren. Ağırlık merkezi, iç teğet çember merkezi, dış teğet çember merkezi, diklik merkezi, çevrel çember merkezi… bunları iyice öğren. Alan parçalamayı öğren. Bir geometri sorusunda uzunluk soruluyorsa benzerlik, Pisagor ya da cos teoremi kullanılacağını bil. Unutma üçgen olmadan 4 gen hiç olmaz. Çünkü dörtgen iki tane üçgenin birleşimidir. Çember hiç hiç olmaz. ’Dik indir , paralel çek’ bunu unutma.

Kenarda verilen bilgileri mutlaka altını çizerek oku. Kenarda bir oran varsa benzerlik olma ihtimali yüksektir.

Paralel kenarı çok çok iyi öğren. Çünkü eşkaner dörtgen, dikdörtgen, kare bir paralel kenardır. Ve bir çok soru tipi benzerdir.

Problem Çözmeyi Nasıl Yapacağız?

Problemlerde çorap söküğünü önce bul. Yani çözüme nerden başlayacağım.

Neye X diyeceğini bul, işlemleri düzenle, denklemi çöz. Sonuçta bulduğun şey istenen şey mi başa dön mutlaka kontrol et.

Problem çözme biraz yüzme gibidir. Yüzme, kitaptan okunarak öğrenilmez, çırpınarak öğrenilir.

Problemler de çırpına çırpına oturacaktır.

Beğendiğim Yayınlar ve Youtube Kanalları

Konu anlatımı için: Mustafa Yağcı Mat 1 , Karekök, Üç dört beş , final, apotemi denemeleri ve soru bankaları…

Geometri için youtube’da ‘ Cevap Kurdu Geometri’,

Matematik için: Hocalara Geldik, Mat Akademi..

Geometri temeli için Ahmet Demir Geometri çalışma kitabı, İdris Yılmaz Geo X-1..

TAVSİYE YAZI  Test Çözmek mi Konu Çalışmak mı? Hangisi Daha İyi?

Problemler için youtube de İlkhan Hoca mutlaka izlenmeli, imkanı olanlar paralı bir site olan Hayalkurun.com’ daki Behzat Rasuli’den problemler 1-2-3-4 mutlaka izlemeli.

Yapamadığınız soruları facebook’da ‘Geometricim-Matematikçim’ grubuna üye olursanız, grubumuzda alanında uzman, profesyonel, deneyimli matematik ve geometri hocalarımız sizler için gönüllü olarak çözecektir.

Geometri formüllerinin hepsini bir arada bulabileceğiniz, Şükrü ORDU hocamızın ‘Geoformül‘ uygulamasını Google Play Store’dan indirmeyi unutmayın. Hepinize başarılar diliyorum.

Sloganımız ‘ZORU BAŞARIRIZ, İMKANSIZ BİRAZ ZAMAN ALIR.’

İSMAİL ÇİĞCİ

Matematik Öğretmeni

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 10 yorum

buğlem türkoglu - 7 ay önce Yanıtla

Muhteşemsiniz İsmail Hocam,emeğinize sağlıksağlık????????????

Ali mercan - 7 ay önce Yanıtla

Hocam bir sonraki yazınızı merakla bekliyoruz. Kaleminize sağlık

Mehmet Terkeşli - 7 ay önce Yanıtla

Sadece matematik hatta ygs ye indirgenemez bir yazı olmuş. Genel olarak bakıldığında hayatın her yönüne uygulanabilecek güzel bir bakış açısından bahsediyor gibi aslinda

erhan özden - 7 ay önce Yanıtla

ellerinize sağlık hocalarım , çok teşekkür ederim <3

Ali Taha ÇİÇEK - 6 ay önce Yanıtla

Şimdi bana kayıp olan yıllarımı verseler .

Alper tunga - 6 ay önce Yanıtla

12.sınıflar rehber ögretmeniyim..yaziyi ogrencilerime okudum..cok faydali oldu..umarim sadece ogrenciler degil ogretmenler de okuyup idrak ederler..ellerinize sağlık yazilarinizin devamini bekliyoruz..

İsmail Çiğci - 6 ay önce Yanıtla

Bütün güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.”Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur” sözü gereği üretmeye çalışıyoruz.Görüş,öneri ve eleştirileriniz bu fidanın yeşermesinde ve meyve vermesinde en önemli itici güç olacaktır.İyi ki varsınız

Yıldıray - 6 ay önce Yanıtla

Muhterem hocam, “Sevgi part time yapılan bir iş değildir arkadaşlar.” Sözü inanın konu özeti gibi bir candamarı idi elinize yüreğinize sağlık…

Merve - 6 ay önce Yanıtla

Sayin hocam ogrenciler genel olarak matematigin gunluk hayatlarinda ise yaramayacagini ve angarya bilgilerden ibaret oldugunu dusunurler fakat bir matematik asigi olarak kesinlikle her betimlemenize hayran kaldim ve sonuna kadar katiliyorum. Hayatin bilimin aşkın kisacasi her seyin temelinde matematik var en basit ornegiyle sizinde soylediginiz gibi ask iki kisiden ibarettir ve kisiler sayilabilmis kavramlardir.. engin bilgilerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederiz..

Musa örgen - 6 ay önce Yanıtla

Sevgili hocam ağzınıza yüreğinize sağlık.
Sizin gibi işini öncelikle sevgi saygı ve aşkla yapan eğitimcilere ne kadar çok ihtiyacımız var, insanlar eğitimci olmanın sadece 657 sayılı kanuna bağlı memur olma kısmıyla ilgilendikleri için neslimiz sadece sınavdan sınava koşturan ders çalışan insanlar yetiştiriyolar.
İnsan olmak başkadır başka ve sizde bu yazınızla bambaşka olduğunuzu her zamanki gibi yine göstermiş oldunuz teşekkürler.
Selam ve dua ile.

Yorum Bölümü:x