147 binden 13 bine! | Sınav Tecrübem #8 | Metin Can Ezici

Merhabalar 2017 YGS-LYS Tayfası
Çok değil bundan 2-3 ay önce sizin gibi ben de sınava hazırlanıyordum ve Allah’a şükür sonunda mutlu sonla yeni bir hayata başlıyorum. Öncelikle sınav süreci kolay değil zorlu bir süreç. Ama asla bu yolda pes etmeyin hayal edin sonunun mutlu olacağını düşünün kendinizi motive edin inanın.

Şimdi size kendimi anlatayım.

Nasıl Çalıştım

Nasıl hazırlandım nasıl çalıştım hangi kaynakları kullandım nasıl bir psikoloji ile bu süreci sürdürdüm?

Öncelikle YGS sıralamam 147 bin LYS sıralamam 13 bin.

Gelelim nasıl başladığıma. 11. Sınıfın Mart Ayında Mat1 dersine Çalışmaya başladım.3 yıl kendi okulumda okuduktan sonra son sene Adana Final Temel Lisesine geçtim.Sonrasında bizi alıştırmak için Mayıs ayında derslere başlayıp Haziran’ın sonuna kadar sürdü.Sonrasında 1.5 ay okul tatil verdi. Ağustos’un ortasında tekrar derslere başladık. Dediğim gibi Mart ayında yavaş bir tempoyla matematiğe başladım Türkçe ile devam ettim.

Yazı Çok İyi Değerlendirdim

Yazı çok iyi değerlendirdim çalıştım ara ara dinlendim. Yazın tarih ve coğrafya başladım çalıştım ama kendim halledemeyeceğimi anladım ve okulla birlikte sürdürmeye karar verdim ama bu herkese göre değişebilen bir şey.Ağustos’ta okul açılınca tempo tam anlamıyla başladı.Düzenli bir çalışma sürdürdüm. Sosyal hayatıma birazcık ara vermek zorunda kaldım. Ve tamamiyle sınav öğrencisi oldum. Ne kadar düzenli çalışırsanız sizin için kârdır.Eylül ayından itibaren okul her hafta YGS deneme sınavı yapıyordu ve ben ara ara evde kendim deneme yapıyordum.

Temel Lise

Bizim temel lisenin sistemi şuydu lise hayatı boyunca gördüğümüz dört yıllık konuları bir yılda bitirmekti bize YGS görürken aynı zamanda da LYS yi de görüyorduk ve hem YGS hem de LYS çalışıyorduk. Okul öğlen üç gibi bittikten sonra eve gidiyordum genelde bir buçuk saat dinleniyordum dinlendikten sonra çalışmaya başlıyordum ve günlük çalışma sürem en az 3 en fazla 6 6.30 saat oluyordu hafta sonlarını çok çok iyi değerlendiriyorum cumartesi sınavlarımız oluyordu eve döndükten sonra böyle çok çalışmasam da yine 4 5 saat çalışmaya çalışıyordum ama pazar günü sabah 7.30 da kalkıp dersimi çalışıyordum. Başında da dediğim gibi gerçekten zorlu bir süreç bazen artık yeter çalışmak istemiyorum diyorsunuz ama bunlar olabilen şeyler ve sıklıkla olmaması gereken şeyler yani ben YGS ye az kala yeter artık çalışmak istemiyorum moduna giriyordum ama sonrasında istediğim yerin hayalini kuruyordum. Düzenli bir çalışma masanız olsun ve o çalışma masanızda kendinizi motive edecek yazılar yazın.

Teknoloji çağındayız..

Teknoloji çağındayız ve gerçekten sosyal medyada da faydalı motivasyon siteleri oluyor ve ben bazen onlara bakardım kendimi motive etmek için gerçekten bunlarda işe yarıyor. Arkadaşlar sadece Bir sene yoğun bir tempoda geçirirseniz hayatınızda sadece bir sene ya sonrasında gerçekten mutlu bir hayatınız olacak kendinizi geliştirebileceğiniz güzel bir mesleğiniz sonrasında güzel bir okulunuz olacak bunu düşünerek gerçekten çalışın gerçekten karşınızda belki en büyük örnek benim asla pes etmeyin sınavdaki ne kadar kötü yaparsanız yapın çalışmayı asla bırakmayın.

Arasıra aileniz ve arkadaşlarınızla tartışmalar olabilir bunlar çok normal bir şey bunlar sizin moralinizi bozabilir ama stres halinde olduğumuz için bunlar olan şeyler.

Arkadaşlarınız..

Ve arkadaş demişken arkadaşlar gerçekten arkadaş ortamınızı çok iyi belirleyin ve gerçekten çalışan insanlarla birlikte olun arkadaş ortamı istesenizde istemesenizde etkiliyor bunu herkes dışardan söyler ama gerçekten yaşamayan bilmez ben de yaşamış biri olarak arkadaş ortam iyi seçerek daha iyi çalıştım.

[thrive_megabutton mt=”Sen de tecrübelerini paylaşmak ister misin?” st=”Tecrübe Yazısı Gönder” color=”blue” link=”https://otarikkoc.com/yazi-gonder” target=”_blank” align=”aligncenter”]

Kullandığım Kaynaklar

Kaynak konusuna gelecek olursak aslında aşağı yukarı benim kullandığım kaynaklar sosyal medyada paylaşılan kaynaklar aklımda olan ve gerçekten benim en çok işime yarayan kaynaklar edebiyat Limit el kitabı soru bankası ve karekök LYS YGS matematik ama diğerlerini de kullandım diğer kitaplarda gerçekten bana faydası oldu sözel derslerden ne kadar SORU çözerseniz sizin için o kadar kar matematikte ne kadar pratik olursanız sizin için o kadar kar şunu asla unutmayalım ki başka bir konu bu öğretmen asla öğrencinin peşinden koşmaz öğrenci öğretmeni peşinden koşar ben sürekli öğretmenlerim ile irtibat halindeydim.

YGS Sonrası Moral Bozukluğu

Öyle böyle zaman geçerken arkadaşlar geldi çattı YGS sınavı YGS sınavı benim için gerçekten çok kötü geçmişti zaten sonuçlar açıklandığında 147 bin olduğunda bir moral bozukluğu oldu çünkü gerçekten çalıştım ve emek verdim bunu hem çevrendeki insanlar ailem hem de kendimi gördüm vicdanım rahattı çünkü çalıştım çalıştım ama YGS yapamadım ve sonra farkettim ki önemli olan gerçekten LYS.

Sınav sürecinde ablamın bana karşı sürekli desteklemesi olsun annemin duaları olsun akrabalarımın Dualar ve desteği sayesinde gerçekten başarıma daha da başarı kattım ve LYS zamanında asla 147.000 olduğumu aklıma getirmeden daima çalıştım ben sürekli kendimi motive ettim her şey için hayırlısını diledim Allah’a dua ettim sürekli arkamda annemin duasını üzerimde hissettim. Ve gerçekten arkadaşlar çalışırsanız emek verirseniz Allah emeğiniz karşılığını mutlaka verecektir. Dediğim gibi Arada sırada sıkılmalar mutlaka olacaktır artık ders çalışmaktan mideniz bulanmıştır ders çalışmak istemiyorsunuzdur bunlar gerçekten LYS zamanında da oldu özellikle son 1 2 hafta kala sınav yaklaşmışken artık kitap yüzü görmek istemiyordum yaz gelmişti derken güzel bir şekilde sınav maratonu bitti. Ve LYS sonuçları açıklandı TM3 puanımın 446 ve sıralamanın da 13.000 olduğunu gördüm ve gerçekten dedim ki iyi ki çalışmışım iyiki emek vermişim iyi ki pes etmemişim hayal etmişim inanmışım Önümdeki 134.000 kişi geride bırakarak bu sıralamaya gelmişim ve bu sıralamaya gelen gelirken de gerçekten çalışmışım ve emek vermişim sizde arkadaşlar bir sene hayatımızda sadece bir sene bu emeği vererek ve çalışarak ve inanarak sizde eminimki güzel sonuçlar elde edeceksiniz asla pes etmeyin bunu çok söylüyorum gerçekten asla pes etmeyin emek verin ve hayal edin. Hepinize bu yolda şimdiden iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.Güzel günler sizi bekler!

Sevgilerle

Metin Can Ezici

 

“147 binden 13 bine! | Sınav Tecrübem #8 | Metin Can Ezici” için 13 cevap

  1. Gerçekten başkalarının sınav süreçlerini bizimle paylaşmanız çok faydalı oluyor az da olsa kendi önünündekini görebiliyor insan çok ama çok teşekkür ederim..

  2. bir de lysde çıkan permütasyon, kombinasyon ve olasılık soruları ygsde çıkan permütasyon, kombinasyon ve olasılık sorularıyla aynı düzeyde miydi?

  3. Abi senden ricamın tam olarak karşılık bulması üzerine teşekkür ederim.Gerçekten okumak istediğim ve beni iyi hissettiren böyle gerçekçi yazılar çoook iyi geliyor.Çok teşekkür ediyoruz! Yazıyı yazana da ayrı teşekkürler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir