2. Öğretim Nedir? Avantaj ve Dezavantajlarının Karşılaştırılması

Eğitim- öğretim ilk, orta, lise ve üniversite düzeyinde gündüz yapılmaktadır. Fakat üniversite tercihleri yapılırken karşımıza 2. Öğretim kelimesi çıkar. Peki 2. Öğretim nedir? sorusu gelir aklımıza. 2. Öğretim farklı bir öğretim değildir.
2. Öğretimin harç parası fazladır. Bunun sebebi de mesai saatlerinin dışında eğitime devam edilmesidir. Bu yüzden öğretim elemanlarına verilen ücretlendirmeler farklıdır. Üniversitelerin eğitimin gece olmasından kaynaklı olarak harcamaları da farklılaşır. En basiti elektrik ekstra harcanır ve yine eğitimin genellikle kış aylarında olmasından dolayı ısı giderleri artar.
Her üniversitenin ve her bölümün 2.öğretimi yoktur. Bunu üniversiteler kendi bünyesinde belirler. ÖSYM’nin tercih kılavuzundan hangi üniversitelerde ve bölümlerinde 2. Öğretim programları olduğu öğrenilebilir. 2. Öğretim sadece lisans düzeyinde değil ön lisans programları için de geçerlidir.

2. Öğretim Nedir?

2. Öğretim nedir? 2. öğretim birçok üniversitede önlisans ve lisans eğitimleri esnasında genellikle akşam olmak üzere bazen de akşamüstü saatlerinde yapılan eğitim- öğretim faaliyetidir. Gündüz eğitimi bittikten sonra 2. bir eğitim – öğretim süreci başlar.

 

Avantajları Nelerdir?

2. öğretimin avantajları nelerdir? diye soracak olursak özellikle gündüz çalışmak isteyenler için günün boş kalmasını sağlar.

 • Öğrenci uykusunu almış daha dinç olarak derslere girer.
 • 1. öğretim öğrencilerinin 1. Derse geç kalma ve ilk derste uyuklama ihtimalleri vardır.
 • 1. öğretimdeki aynı bölümden puanı daha düşüktür.
 • 1. öğretimdeki ve 2. öğretimdeki aynı ad altındaki bölümün birbirinden hiçbir farkı yoktur.
 • Derslere aynı bölüm hocaları girer.Aynı konular işlenir. Aynı denklikte diploma alınır. Tüm donanım aynıdır. Fark olarak puanlar, ders saatleri ve harç ücretleridir.

Dezavantajları Nelerdir?

1.Öğretimin 2. Öğretime dezavantajları nelerdir? dersek arasındaki tek fark fiyat farkı ve öğretim saatleridir.

 • 2. Öğretim harcı daha fazladır. 1. Öğretim harcı birçok öğrenci için harç kredisi adı altında devlet tarafından ödenir.
 • Bu harç öğrenci mezun olduktan sonra taksitlere bölünerek geri ödeme yapması istenir.
 • Kimi öğrenciler bu durumu tercih etmezler.
 • Harçlarını okurken kendileri öder.
 • Ama öğrencilik yıllarının birçok öğrenci için aileden uzak olunması ve maddi yeterliliğin olması gerektiğinden harç kredisi başvurusu yaparlar ve eğitimleri sürecinde en azından bu maddi sorumluluktan kurtulmuş olurlar.
 • 1. öğretimde okuyan birçok öğrencinin istedikleri takdirde harçları devlet tarafından ödenirken 2. öğretim öğrencilerinin böyle bir şansı yoktur.
 • Her durumda kendileri ödemek zorundadır.
 • Devlet 2. öğretim öğrencilerine harç kredisi olanağı tanımaz.
 • Yani 2. öğretim öğrencileri aynı eğitimi almalarına rağmen hem 1. öğretim öğrencilerinden fazla öderler hem de kendilerine harç kredisi çıkma ihtimali yoktur.
 • 2. öğretimin dezavantajları nelerdir? diye irdelemeye devam edersek her 2. öğretim yapan üniversite bazen dersleri akşam saatlerine bırakmayabilir.
 • Eğer üniversitenin derslik kapasitesi yeterli ise öğleden sonra da 2. Öğretim öğrencileri eğitim-öğretime başlayabilir.
 • Bu da gündüz çalışmak isteyen öğrenciler için uygun olmayabilir. Maddi zorluk yaşayan ve okumak için çalışması gereken öğrenciler için bir de 2. Öğretimin harç fiyatlarının fazla olması öğrenci için sıkıntı oluşturabilir.
 • Eğer 2. öğretim dersleri akşam oluyorsa ulaşım sıkıntısı da yaşanabilir.
 • Gece 10, 11 gibi biten ders saatlerinden sonra eve ya da yurda ulaşım problem olabilir.
 • Özellikle kız öğrenciler için bu daha da zordur.
 • Okulunun bulunduğu yerde oturmayan köy ya da ilçelerden geliş- gidiş yapan öğrenciler bu saatlere göre kalacak yerlerini ayarlamak zorunda kalabilirler.
 • Büyükşehirlerde okuyan 2. öğretim öğrencileri ise okullarına yakın yerlerde yaşamaları kendileri için avantaj olur.
 • Özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde Anadolu ve Avrupa yakalarındaki toplu taşımalar ancak belli bir saate kadar devam eder.
 • Özel araç yoksa ulaşım çok zor olur. Bize sorarsanız İstanbul’da 2. öğretim öğrencisi iseniz ve özel aracınız yoksa hangi yakada okuyorsanız o yakada oturmalısınız.
 • 2. öğretimin bir başka dezavantajı da üniversitenin birçok etkinliği gündüz saatlerinde yapılır.
 • Bölümünüzle ilgili bir sempozyuma katılmak istiyorsanız ya da müzik, sporla ilgili bir faaliyete katılmak istiyorsanız mutlaka okula gitmek zorundasınız.

 

2. öğretim nedir? avantajları ve dezavantajları

2. Öğretim Harçları Nasıl Yatırılabilir?

Üniversitelerde harç paraları dönemlik ödenir. Okula ilk defa kayıt oluyorsanız kayıt esnasında ödeme yapılır. Daha sonra her dönem kayıt yenilenirken harç parası da ödenir. Her üniversitenin kendi akademik takvimi vardır. Bu takvimde eğitim- öğretim yılını güz ve bahar olmak üzere 2 döneme ayırır. Dönemlik olarak kayıt yeniler ve harç paralarını alır. Bu takvime hangi üniversitede okuyorsanız o üniversitenin resmi sitesinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz Tarihleri kaçırmamak gerekir. Bu tarihleri geçirdiyseniz bir de mazeretliler için gün verilir. Harç ücretleri rahatlıkla anlaşmalı bankalarla yapılabilir.

2. Öğretimden 1. Öğretime Geçiş

2. öğretimden 1. öğretime geçiş için bazı şartlar vardır. 2. öğretim ile 1. öğretim arasında harç ücreti dışında hiçbir fark olmadığı için özellikle daha fazla harç ödememek için 2. öğretim öğrencileri 1. öğretime geçmek isterler. 2. öğretimden 1. öğretime geçmek için sınıf başarı ortalamasının %10’luk dilimine girmek gerekir. %10’luk dilime girildiyse 1. öğretim harcı ödenerek 2. öğretimde derslere devam edilir.% 10’luk dilime girildiği bölümün öğrenci işlerinden belge istendiğinde verilir. Eğer başka bir üniversiteye geçmek isteniyorsa o üniversitede aynı bölümün 2. öğretimi yoksa geçiş yapılacak üniversite kabul ettiği takdirde diğer üniversitedeki aynı bölümün 1. öğretimine devam edilir.
2. öğretimden 1. öğretime geçmek için üniversite 2. Sınıfta tekrar üniversite sınavına girilebilir. 1. Sınıfta üniversite sınavına girilirse puan düşer. 2. Sınıfta üniversite sınavına girerseniz puan düşmez. Bu tekrar girilen sınavda okuduğunuz bölümün 1. öğretimi yazıldığı ve kazanıldığı takdirde 1. öğretimden eğitim- öğretime devam edilir. Ama farklı bir üniversitenin aynı bölümü olsa dahi derslerde farklılık olabilir. Transkripsiyon alınarak ders karşılaştırması yapılabilir Buna göre 3. Sınıftan aynı bölüme tekrar edilebilir.
Üniversite yıllarının hayatın en güzel yıllarından olduğunu düşürsek bir üniversiteden başka bir üniversiteye geçiş yapmak, üniversite yıllarını bölmek demektir ve mecbur olmadıkça bunu tavsiye etmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir