2015 LYS-1 Matematik Geometri Analizi ve Tavsiyeler

 

Gelgelelim LYS değerlendirmeye. Yavaş yavaş LYS’ nin ‘Ben Buradayım’ diye haykırmaya başladığı dönemlere giriyoruz. Bu yazımda YGS hazırlıkları devam ederken LYS çalışmasına nasıl bir denge getirilmesi gerektiğinden bahsetmeye çalışacağım. Bunun yanında LYS – 1 ile ilgili görüş ve önerilerimi paylaşmaya çalışacağım. 2015 LYS-1 50 Matematik ve 30 Geometri sorusundan oluşuyordu.

LYS-1 Matematik Değerlendirmesi

Soruların kalitesi her geçen sene artıyor. Geçtiğimiz senenin soruları zor gibi göründüler fakat onları geçmiş senelerden ayıran özelliği farklı tarzda olmalarıydı. Artık matematikte bile yorum sorularına sıkça rastlıyoruz. Soruların yarısından fazlası kompleks yani bir soruyu çözebilmek için birden fazla konuya hakim olmanız gerekiyor. Peki 2016 LYS Matematik için neler yapılmalı?

Matematikteki 50 sorunun;

 • 8’i 9.sınıftan
 • 9’u 10.sınıftan
 • 14’sı 11.sınıftan
 • 19’u 12.sınıftan geliyordu.

Soru dağılımlarını verdikten sonra şimdi hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken hususları verelim:

 1. Kolay Sorular: YGS Matematiği asla boşlamayın. LYS’de de karşınıza çıkıyor ve yapılabilitesi en yüksek sorular bunlar.
 2. İlintili Sorular: Bir önceki senenin konularını halletmeden sonraki konulara geçmeyin.
 3. Dakikası 60 saniye olmayan zaman: 2015 LYS-1 de en çok yakınılan durum süre yetersizliğiydi.
 4. Süreç isteyen çalışma: Beton suyunu çekmeden inşaata başlayamazsınız.

Kolay Sorular

ÖSYM’nin soru havuzundan soruları seçerken dikkat ettikleri genel kaideyi açıklıyorum:

Soruların;

 • %10’u çok zor
 • %10’u zor
 • %60’ı orta seviye
 • %10’u kolay
 • %10’u çok kolay sorulardan oluşuyor.

LYS Matematiğin bu kolay sorularının birçoğunu 9. ve 10. Sınıf konuları arasında saklı bulacaksınız. Bu sorular kitapçıkların en başında yer alır. Kolaylıklarıyla öğrencilerin moral ve motivasyonunu üstlerde tutar. Bu soruların üstesinden gelebilmek için temel matematik biliyor olmanız yeterli. Eğer yoğun bir YGS matematik hazırlığı sürecinden geçtiyseniz bu soruları yapmanız çok zamanınızı almayacaktır. YGS’den sonra çözeceğiniz LYS denemeleriyle bu konuları zinde tutmanız kolay olacaktır.

İlintili Sorular

Ara sıcakları yemeden ana yemeğe geçmeyin. Çorbayla tatlının arasını iyi doldurun.

Siz siz olun matematik konularını tamamlarken baştan sona doğru giden sırayı takip edin. Örnek verecek olursak trigonometriyi bitirmeden türeve geçmeyin. Son senelerde özellikle matematik branşında bir soru içerisinde birden fazla konu yer alıyor. Bu konuların birbiri arasında ilişkiyi anlayabilmek için her iki alana da tam anlamıyla hakim olmak gerekiyor. Geçen sene bu tarz da birden fazla soruyla karşılaşmıştık. Sayılarının bu sene artacağı kanaatindeyim. Hep özgünlükten bunlar!

Zaman Yetmiyor

Soru üreticilerinin artık 2.yeniciler gibi sürekli yeni bir arayış içinde olduklarını biliyoruz. Bu yeni arayışlar ortaya birbirinden kaliteli sorular çıkartıyor ve maalesef ki ilk kez gören birisi için bunlar zor kabul edilebilecek tarzda sorular. 50 soruya verilen 75 dakikalık süre zor ve çok zor olarak belirlediğimiz soruların çözümleri için yetersiz kalabiliyor. Yeni bir soru tarzıyla karşılaştığımız zaman soruyu okuyup anlamayla geçireceğimiz süreye en aza indirmek için farklı tarzda çok soru çözmek gerekiyor. Yazının sonunda kullandığım ve tavsiye ettiğim kaynakları paylaşacağım.

Süreç

Tohumu ektiniz hadi don vurmadı diyelim. Ara ara toprağı havalandırdınız. Belirli aralıklarla suladınız. Tohumunuz çiçek açtı. Gübresini verdiniz, toprağı haftada 2 kez havalandırıyorsunuz zaten, düzenli olarak suluyorsunuz. Hasat zamanını bekliyorsunuz ve beklenmedik bir olay tarlanız böceklerin istilasına uğradı ve hiçbir şey elde edemediniz. Sil baştan!

Demek istediğim uzun bir süreçteyiz. Tüm taşları uygun zamanda doğru yerlere koymaya çalışıyoruz fakat yine de beklenmedik olaylar meydana gelebilir. Bu süreçte matematik hazırlığı için sabrınızı elinizde muhafaza etmeniz gerekiyor. Matematik dersinin tohumları çiçeğini erken açar ama meyvesini çok uzun sürede verir. İyi bir LYS hazırlığına önceden başlanmalı sakın ola ki YGS sonrasına çok iş bırakılmamalı. 3 ay hasat için fazla bir süre değil.

 

[1]

Peki Nasıl Daha İyi Çalışılır?

 • Denemelerden korkmayın. Eksikleri en iyi denemelerde görürsünüz. En iyi tekrar da deneme çözmekle olur.
 • Soruları yapamadığınız zaman çok vakit kaybetmeyin ama kendiniz çözmeye çalışın. Bu dengeyi iyi kurmak gerekiyor. Başkasına sorduğunuzda etkisi kendiniz çözdüğünüz zamanki kadar iyi olmuyor.
 • Farklı, çok farklı ve daha farklı sorular bulmaya çalışın.
 • Sınav zor olabilir ama emin olun ki klişe söz yanılmıyor: Zorsa herkese zor. Sınavın zor olması moralinizi bozmasın.

 

 

2015 LYS-1 Geometri Değerlendirmesi

2015 LYS Geometri testi 11’i analitik olmak üzere toplam 30 sorudan oluşuyordu. Bu soruların büyük bir kısmı piyasada bulunan soruların birebir aynılarıydı. Sadece sayısal değerlerde farklılık görünüyordu. 30 soru için 60 dakika kabul edilebilir bir süre. Geometride yeterli pratiği yaptıktan sonra sınavdaki soruların da kolayca üstesinden gelinebilir. Geometri için nasıl bir hazırlık yapılmalı?

 • Beyin gelişimi nasıl anne karnında başlıyorsa, geometri sorularının yapılabilirliği süreç ister. Bu yüzden hocalar sürekli ‘Görmek’ fiilini ele alırlar. Telaş yok. Bakmayı bileceksiniz, görmeyi öğreneceksiniz.
 • Geometri de kaynak ayırt etmeden her şeyi çözebilirsiniz.
 • Genellikle analitik geometri sorularına ön yargıyla yaklaşılır, bu soruları kaçırmayın. Zaten analitik geometri kısa sürede halledilebilen bir konu.
 • Özellikle geometri dersinde yapamadığınız soruları zamana bırakıp ara ara kendiniz çözmeyi deneyin.
 • Geometriye saatlerinizi ayırmaya gerek yok, yeter ki dakikalarınızı düzenli olarak ayırın.

Kendimce sınava hazırlanırken izlediğim yolları ve yapmak isteyip de yapamadığım programları paylaştım. Umarım faydalanırsınız.

Gelelim 2015 LYS-1 ‘e;

Bu seneki sınavın net bir şekilde diğer sınavlardan(özellikle 2013 öncesi) bıçak sırtı gibi ayrılıyordu. Matematikteki seçici soruların sayısı artmış gibi görünse de esas olay ortalama sorularının zorluğunun artmasıydı. Sürenin de yetersizliğiyle beraber sınavın seçiciliği artıyordu. 2013 de yaşanan 2 tane hatalı soru krizinin ardından soru ekibinin değişmesi kafamızı rahatlattı, artık pek fazla hatalı soruya rastlamayacağımızı düşünüyorum. Bu ve bundan sonraki sınavlar için daha rahat olabiliriz. Yine de insanlık hali olur mu olur. Süre kullanmayı öğrenerek ve farklı tarzda pek çok soru çözerek bu olağanüstülüklerin üstesinden gelinebilir.

Kullandığım ve Tavsiye Ettiğim Kaynaklar

 • LYS Matematik ve Geometri Simetri (Konu Anlatımı iyidir.)
 • LYS Matematik FEM soru bankası (başlangıç için güzel ama yetersiz)
 • YGS-LYS Geometri FEM soru bankası (zorlayıcı kitap, yeterlidir)
 • YGS-LYS Birey B Geometri Soru bankası (Zor ve müfredat dışı sorular yer alıyor)
 • LYS Matematik Karekök Soru Bankası (Sonraki aşamalar için tavsiyemdir, kaliteli sorular içeriyor.)
 • Maltepe yayınları Türev ve İntegral Modülleri (Sıfırdan başlayanlar için önerim)
 • Esen Yayınları Türev ve İntegral Modülleri(Konuları geliştirmenize yardımcı olur.)
 • FEM Denge Denemeleri Mat-Geo (interaktif ortamda çözümlerini bulabilirseniz mutlaka faydalanın.)
 • Karekök Geometri Denemeleri (Çözümlü kitaptır. Soru çözümleri için hoca hoca gezmenize gerek yok.)
 • Analitik geometri için Sonuç ve Esen yayınlarının modüllerinden faydalanabilirsiniz.

 

 


“2015 LYS-1 Matematik Geometri Analizi ve Tavsiyeler” için 4 cevap

 1. merhaba ömer abi 🙂 11. sınıf tm öğrencisiyim hedefim boğaziçi psikoloji ygs ye nasıl çalışmalıyım mat1 ve mat2 yi paralel olarak nasıl görebilirim bu sene ygs neleri bitirmeliyim sen ne yapmıştın ? sorularıma cevap verirsen çok sevinirim iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir