2015 LYS Edebiyat Coğrafya Analizi ve Tavsiyeler

Edebiyat

LYS Edebiyat’ta 56 soru bulunur. 21 civarı paragraf ve dil bilgisi sorusu vardır. Kalan 35 soru ise 9, 10, 11 ve 12. sınıf edebiyat konularından gelir. Bu genel bilgiyi verdikten sonra 2015 değerlendirmesine ve nasıl çalışılması gerektiğine geçelim.

2015 LYS’de 3 önemli nokta vardı. Bunlar:

1- Anlam ve dil bilgisi: Asla boşlamayın ve garanti görmeyin!!!

2- Şiir bilgisi, yazınsal türler (makale,deneme,sohbet…) ve söz sanatları: Dikkatli olun. Kolay görünür ama can yakar.

3- Edebiyat ezberi: Yazar, eser, içerik… Bir nevi bilgi depolamacılığı.

Şimdi bu noktalara değineceğiz.

Anlam ve Dil Bilgisi

Öncelikle anlam bilgisi… Burada uzun, karışık paragraf soruları çıktı. Yanlış yapan da çok oldu. Sorular karışıktı yani. Fakat demokraside çarelerin tükenmediği gibi bunun da çözümü vardı. Türkçe ana dilimiz olduğu için soruları anlamamak gibi bir bahanemiz yoktu çünkü.

Anlam sorularını yanlış yapmanın nedeni hızlı çözmek, çok derin veya çok yüzeysel düşünmek olabilir.Bunları aşmak elbette sizin elinizde. Hızlı çözmek ile ilgili sorununuz olmayacak çünkü 56 soruya 85 dakika veriyorlar. Yavaş yavaş okuyun soruları. Sadece sorudaki anlama göre çözün, asla “ya burdan da şu çıkar ama” gibi hayalciliklere girişmeyin. Bunun yanında çok yüzeysel de düşünmeyin. Anlamadıysanız bir daha okuyun, bir daha okuyun, bir daha okuyun. Sadece sorunun verdiği gerçek, mecaz ve yan anlamları düşünün. Örneğin, masanın ayağı demek sadece yan anlamdır. Burada “Haa! Masa ayağı, demek ki masa yürüyor, bu da kişileştirme ve mecaz.” derseniz ayvayı yersiniz. Çok iyi bir örnek olmasa da genel kanıyı vermiştir diye düşünüyorum. Anlam bilgisi bu şekilde yapılır. Dil bilgisinde ise çok değişik soru gelmez. Sadece yazım yanlışlarına dikkat edin derim. Genel olarak ortalama dil bilgisi soruları geldi 2015’te.

Şiir Bilgisi, Yazınsal Türler ve Söz Sanatları

Bu konular en kolay olarak lanse edilebilir fakat yanlış yapılan konulardandır. Konu anlatımı hızlı biter ve bilgiler kolay akılda kalır. Bu yüzden sadece, sadece ve sadece dikkatli olmak gerekir. Burada da iş biraz ayrıntı bilmek ile çözülüyor. Örneğin; sohbet, makale, deneme, fıkra deyince her öğrenci bunları bilir. Fakat asıl bilinmesi gereken bunların özellikleridir. En önemlisi ise birbirinden ayıran özellikleri... “Fıkra-Makale farkı nedir?”, “Sohbeti denemeden ne ayırır?” bunları bilmek lazım. Söz sanatları ve şiir bilgisi ise yapılır zaten. Çok büyük sorun olmadı 2015 LYS’de. Sadece dikkatli çözmek lazım. Telaşa mahal yok, 85 dakikanız var.

Edebiyat Ezberi

Edebiyat ezberi denilen; şair, yazar, eser, içerik ezberlemelerinden oluşan bu kısım dananın kuyruğunu koparan kısım. Burada “ezberleme, mantığına yatır” olayı pek sökmüyor. Bu yüzden iyi çalışmak ve en önemlisi doğru çalışmak lazım. Binlerce eseri ve yazarı içerikleriyle beraber öğrenmek elbette hayal. Böyle bir hafızaya sahip olan insan pek bulunmaz. Fakat güzel olan şu ki her şeyi ezberlemeden de sorular çözülüyor. Bu konulara çalışırken yapılması gereken şey, asla tüm konuları baştan sona en ince ayrıntısına kadar bir anda öğrenmeye çalışmak değildir. Bu şekilde edebiyat deryasının içinde kaybolur gidersiniz. Bu yüzden kaybolmamak için malzemelerimiz:

1- Kısa, özet konu anlatımı, el kitabı olabilir.

2- Ayrıntılı bir konu anlatımı

3- Soru bankaları

4- Denemeler: 56 sorudan oluşan edebiyat denemeleri sizin paragraf ve dilbisi sorularından soğumamanızı sağlayacak. Son ay günde bir tane çözün derim. İsterseniz vakit kaybetmemek için bazılarının sadece son 35 sorusunu yani edebiyat kısmını çözün.[2]

Malzemelerimizi verdikten sonra gelelim tarife: EDEBİYAT NASIL ÇALIŞILIR?

Bana kalırsa edebiyatı YGS sonrası bile çok rahat yetiştirirsiniz. Dolayısıyla size edebiyat yerine LYS matematik çalışmayı öneriyorum. Fakat vaktim var, matematiğim ve YGS iyi diyorsanız; edebiyata başlamak istiyorsanız şu anki tavsiyem el kitabı alıp okumak. Bu iş size bir göz aşinalığı sağlayacaktır. Bir de dönem özelliklerini, başlıca şair, yazar ve eserleri öğrenirseniz bir adım öne geçersiniz. Bunun yanında bir kütüphaneye gidip orada Türk ve Dünya Klasiklerini incelemek, sağına soluna bakmak size edebiyat adına yeterli olur. Asıl çalışmayı YGS sonrasına bırakabilirsiniz. Bunun için de edebiyat adına son 3 ay rahat rahat çalışmak için LYS matematiğiniz iyi olsun.

Kısaca konu anlatımını bitirip bir nevi kabasını aldıktan sonra devasa kitabımızı alıp çalışmaya başlıyoruz. Burada ayrıntılarda boğulmamak önemli. Çalışırken kendi yönteminizi bulup o şekilde çalışabilirsiniz. Okuyarak mı, yazarak mı, dinleyerek mi daha iyi öğreniyorsunuz; kendiniz karar verin. Çalışırken de yine her şeyi öğrenmeye çalışmayacaksınız. Dönemlerin özelliklerini, başlıca edebiyatçıların (M.Akif, Peyami Safa, Yakup Kadri…) özelliklerini ve eserlerini ayrıntılı bir şekilde içerikleriyle beraber öğrenmelisiniz. Bundan sonra geriye kalan edebiyatçıları bir özellik ve en önemli eserleriyle beraber öğrenirseniz konu anlatımınız tamam demektir. Şöyle bir soru gelebilir: Hangi yazarın ve eserin önemli olduğunu nasıl anlayacağız? Burada öğretmenlerden yardım alınabilir veya konu anlatımında hangi eserin öne çıkmış olduğuna bakılabilir. Yazarın ağırlıklı olarak hangi türde eser verdiğine bakılabilir ama elbette kesin bir şey söylenemez. İş biraz da nasibe kalıyor. Zaten nasip, şansımıza ne gelirse deyip çalışmamazlık yapmayın. Hangi eserin çıkacağı meçhul olsa da çalışan öğrenciler bir şekilde şık eleyip tahmin yapıp doğru şıkkı buluyorlar.

3. aşama olarak soru bankalarına geçiyoruz. Bunlar bizim konuya ne derece hakim olduğumuzu gösterecek ve ayrıntıları pekiştirecek. Asla ve asla yanlış yapıyorum diye üzülmeyin. 15 soruluk testte 8 yanlış yapmanız demek, 8 yeni şey öğrenmeniz demektir. Yanlış yapa yapa öğreneceksiniz. Bir soru bankasını; konu çalışırken, konular bittikçe de çözebilirsiniz fakat size kalmış; bence şart değil. Önemli olan bu sorularda yanlışlarımızı öğrenmek. Çok eksik olduğunuz konuları da belirleyip yeniden çalışmak. Bana kalırsa sürekli konu tekrarı yapmak iyi bir çalışma değil, test çözerek sorular üzerinden öğrenmek daha iyidir. Bu şekilde birkaç soru bankası bitirip haziran sonu, temmuz başı sonuçlar açıklanınca edebiyat netinizi görüp keyif alabilirsiniz.

Son olarak denemeler… Deneme çözmek edebiyatta da önemli, her ders için olduğu gibi. Denemeler size anlam sorularından soğumamayı sağlayacak. Deneme çözerek kendinizi geliştireceksiniz. Yine yanlışlarınızı öğrenip netlerinizi artıracaksınız. Deneme çözerken iki yolunuz var:

a) 56 soruluk deneme: İlk başta haftada 1-2 , son ay günde bir tane olacak şekilde çözebilirsiniz.

b) 35 soruluk deneme: Paragraf sorularını atlayıp hızlıca bitireceğiniz denemeler. Bu, denemeleri bir nevi soru bankasına devşirmek gibi bir şey.

Bu iki yolla denemeleri verimli hale getirirsiniz

Nasıl çalışılacak kısmını uzun bir şekilde verdikten sonra 2015 LYS’yi yaşayan biri olarak yorumlarımı sizlerle buluşturayım.

Paragraf soruları iyiydi, azıcık zor olanları vardı ama okuduğunu anlayan biri yapardı. Tek yapılması gereken dikkatli olmaktı. Dil bilgisi de keza öyleydi. Şiir bilgisi ve yazınsal türler de yapılırdı dikkatli olununca. Sadece bir soru ince bir detay gerektiriyordu. Eser-yazar, yani ezber kısmında ise zor sorular vardı. Zor olan kısmı yazarlarla ve eserleriyle ilgili ayrıntılı bilgi istemeleriydi. Çok bilindik yazarlardan zor sorular vardı. Bu da başlıca yazarları en ince ayrıntısına kadar bilmeyi gerektiriyor. Soruları dıdısının dıdısından, hiç bilinmeyen yazarlardan sormamışlardı ve bu güzel bir şeydi. Örnek vermek gerekirse, Tarık Buğra’yı ele alalım(sınav sorusu değil sadece örnek). Küçük Ağa, Osmancık gibi eserlerini herkes bilir fakat “Yağmur Beklerken” daha az bilinen bir eserdir. Bunu içeriğiyle beraber bilmek pek akla gelmez. İşte bu tarz ayrıntılar vardı. Çok bilindik yazarlardan ayrıntı sorular geldi.

2015 Edebiyat böyleydi ve çalışmak yukarıda verildiği şekilde yapılabilirdi. Kendimi anlatayım biraz da. Her ne kadar herkesin kendi yolunu çizmesi gerekse de nasıl çalıştığımı anlatacağım. Edebiyata ocak ayı gibi sadece göz gezdirerek başladım. Hiç not almadan sadece baktım ve geçtim. Dediğim gibi şart değil bu, son 3 ay yeterli edebiyat için. Daha sonra YGS’den çıktım ve 2-3 gün dinlendikten sonra devasa kitaptan başladım çalışmaya. Not tutmayı pek beceremediğimden ve okuyarak daha iyi anladığımı düşündüğümden okuyarak çalıştım. Konu anlatımını bir kere bitirdikten sonra(yaklaşık 20 gün sürdü) soru bankaları ve denemeler çözdüm. Konu anlatımlıların testlerini, 2 soru bankası ve bolca deneme çözdüm. Denemelerin çoğunun son 35 sorusunu çözerek ilerliyordum ve yanlışlarımı öğrenmeden geçmiyordum. Bu şekilde çalıştım.

Coğrafya

Coğrafyaya gelince… Coğrafya pek iyi olduğum bir ders değildi ve beni bir nevi ters köşeye yatırdı. Fakat puanı edebiyata nazaran düşük olduğundan çok aşırı etkilemedi.

Coğrafyada bilindiği üzere 24 adet soru vardı. Bu sorular daha çok 11 ve 12. Sınıfları kapsıyordu. Genellikle uzun sorular ve çeldirici şıklarla doluydu. Elbette iyi yapanlar da oldu fakat bana göre coğrafya zor bir sınavdı. Zor derken öğrencilerin döküldüğü bir sınav değildi ama normal denemelerden daha düşük yapıldı. Genel olarak coğrafya ile ilgili düşüncem; yorum olduğundan dolayı birçok insanın en az 18-19 doğru yapabileceği ama tama yakın yapmanın zor olduğudur. Ne kadar çalışılsa da soru kaçabilir ama elbette edebiyata nazaran ikinci planda. 2015’te dediğim gibi uzun sorular geldi. Bir de konum bilgisi önemliydi. “Ne nerede yetişir? Hangi kıtada hangi doğal kaynaklar bulunur?” gibi şeyleri öğrenmek gerektiğini düşünüyorum. Ezber sorusu hiç yoktu ama bilginizi kullanıp yorumlamanız gereken sorular ağırlıktaydı.

Coğrafya’da iyi yapmak için bence en önemlisi dersi iyi dinlemek. Sorular daha çok 11 ve 12. Sınıftan geldiğinden çalışacağınız konu az ama konuları iyi öğrenmek lazım. Bunun için video anlatımları kullanılabilir diye düşünüyorum. Coğrafyaya çok fazla vakit ayrılmadığını, daha çok edebiyat ve matematik çalışıldığını bildiğimden (eminim yine öyle olacak) size sürekli soru çözün demiyorum. Konuları çalışın, videolu dersler dinleyin ve deneme çözün. Umarım bu şekilde coğrafyayı halledersiniz. Elbette puanı düşük ama yine de yabana atmamak lazım.

Bu şekilde LYS Edebiyat-Coğrafya değerlendirmesini bitiriyorum. Sözel dersler olduğundan çalışılması zevkli ve kolay olan bu derslere gerekli önemi verip sınavlarda başarılı olmanızı temenni ediyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir