2015 YGS Sosyal Değerlendirmesi

2015 Sosyal Değerlendirmesi  

Evet 2015 YGS Değerlendirmesi’nin son halkası olan sosyal değerlendirmesine geldik. Sosyal ile ilgili şu önemlidir ki “sosyal bilgiden ziyade yorum gerektirir, hatta bazen bilgi olmadan dahi sorular yorumla yapılabilir.” Yani insanlar çalışıp ezberlese de yapamayabileceği için sosyal en az tam yapılan derstir. Bu da sosyali zor yapan etkendir.

Genel itibariyle YGS 2015 Sosyal:

1- Çeldirici

2- Zorlayıcı

3- En az tam yapılan bir sınavdı.

İki cenah vardır öğrencilerde: Ya hiç çalışmazlar sosyale yorumla yapıldığı için ya da bir sürü gereksiz bilgi öğrenip boşa zaman harcarlar. Bu iki cenah da maalesef yanlış yoldadır. YGS Sosyali için çok muazzam bilgi gerekmez fakat soruları iyi yorumlayabilmek gerekir. Bunun için de elbette konu hakkında genel bilgi sahibi olmak ve bol soru çözmek gerekir.Örneğin size asla “Varna Savaşı hangi tarihte yapılmıştır?” diye sorulmaz, sizden Varna Savaşı’nın Osmanlı Devleti ve Haçlılar arasında olduğunu bilmeniz beklenir. Bunun üzerine soruya göre yorumunuzu yapıp cevabınızı seçersiniz. Bunun dışında şu da vardır ki sosyal dersi en kolay ders olarak lanse edilir çünkü çözmesi hızlıdır. Bununla beraber sosyal YGS içindeki en garantisiz derstir. Matematiği çok çalışıp dikkatinizi artırıp tam yapabilirsiniz, keza fen de öyle. Sosyalde de hiç çalışmadan 30 net veya üzeri yapabilirsiniz fakat sosyal çok geniş bir derya olduğundan  genelde insanlar YGS’de çuvallar. 2015 YGS’de gerçekten en zor ders sosyaldi, birçok kişi Türkçe dese de (bu elbette şahsi bir görüş). Kendi denemelerinde 35’in altına düşmeyen kimseler 30 net veya altını gördü maalesef. Bu yüzden sosyal cidden önemsenilmesi ve dikkatli çözülmesi gereken bir derstir.

2015 ygs sosyal analizi

 

Yukarıdaki soruda olduğu gibi, herkes Atatürk ilkelerinin ne olduğunu bilir fakat sorularda sizden yorum da yapmanız bekleniyor. Yorumlarla sonunca gidiyorsunuz. Özellikle Tarih ve Felsefe derslerinde durum böyle. Bu derslerde tüm bilgileri ezberlesenizde sonuca gidemeyebiliyorsunuz. Din kültürünü denemeden denemeye görseniz dahi yeter bence(sınavda yanlışım vardı ama olsun) Coğrafya ile ilgili ise en önemli şey harita bilgisidir: “Ne nerede yetişir? Hangi iklim nerede yaşanır? Ticaret yolları nereden geçer?” gibi soruları haritadaki konumlarıyla beraber bilmeniz önerimdir. Bunun için odanıza veya çalışma masanıza bir harita asabilirsiniz.

Son olarak tavsiyelerime geleyim. YGS sosyalini branş branş ayırırsak Tarih ve felsefe için genel, detaya inmeden konu anlatımı; ardından bol soru çözülmesi gerekir, coğrafya içinse konu anlatımı, harita ve konum bilgisi(ne nerededir?), bunun üzerine bol soru öneririm. Her dersten birer kitap bittikten sonra kanımca branş denemelerine başlanabilir. Son olarak YGS sosyalinde en önemli mevzuyu açıklıyorum. “Yapılamayan soruları bir bilene sormak ve yorumlatmak!” Bunları yaparsanız umuyorum ki YGS sosyalinde iyi bir net yaparsınız fakat söylemeden edemeyeceğim ki ÖSYM’nin sosyal soruları gerçekten çok özgündü. Piyasadaki yayınların çok fazla yakınlaşabildiğini düşünmüyorum. Bundan dolayı sosyalde soru çözmek, farklı soru tipleri görmek çok önemli. Bunun için de elbette her yayının soru bankasını almanıza gerek yok, denemelerini alın ve orada farklı sorular görün. Sağlıcakla kalın. İyi çalışın.

 

“2015 YGS Sosyal Değerlendirmesi” için 10 cevap

 1. Merhaba p0ygs ye az bi zaman kaldı biliyorum fakat ben hiç ygs ye başlamadım daha doğrusu hep başladım bıraktım sonra tekrar en baştan başladım kısacası ilk konularda takılıp kaldım ilerleyemedim hiç ne yapsam benim için daha faydalı olur kalan sürede

 2. Ayrıca tm den girecem sınava sayısalcı olmama rağmen çünkü pdr istiyorum çok iyi bi yer olmasa da olur yeter ki pdr olsun da ygs yi ne yapacam ben ya lys için edebiyat matematik çalışıyorum ygs yok

  1. Merhaba, LYS çok daha önemli YGS’den. LYS’ye çalışmanız güzel olmuş ama elbette YGS’yi de boşvermemek lazım.
   YGS için önerebileceğim şey şu anlarda bolca deneme çözmektir. Daha sonra çözülen denemelerin analizi yapılıp eksik konuların tespitiyle beraber bu konulara çalışılabilir. İlla tüm YGS’yi baştan başlayıp bitirmeye gerek yok yani.

  1. Şöyle; denemeyi çözüp, yapılamayan sorulara bakıp, eksik konuları bu şekilde tespit ettikten sonra konular konu anlatımlı kitaptan çalışılabilir.

 3. ben hiç geometri yapamıyorum ve pdr istiyorum ama mat 2 ye hiç bakmıyorum bile çünkü ygs vefasız bi sınav korkuyorum ilk 80 bin içerisine girememekten ygs 5 te ilk seksen bin 90 bin için toplam kaç net yapmalıyım ve sizce lys yi napayım?

  1. Aslında YGS vefasız olduğu için LYS’ye iyi çalışmak lazım. Bana kalırsa şu andan Mat 2 çalışılmalı. YGS için de illa 80.000 diye şartlanmaya gerek yok. Eğer LYS sağlam olursa her türlü sıralama üste çekilir. YGS sıralama ve net hesabı için puan hesaplama sitelerini kullanabilirsiniz(örnek:puanza) ama çok gerçekçi olmadığını söyleyebilirim. Her senenin sınavı farklı olacağı için ve 2016 YGS sorularını bilemeyeceğimiz için “şu net ile şu yapılır” sözü doğru olmaz. Geometri için de bence “yapamıyorum” önyargısını atıp uğraşmak lazım. Nasıl ki bir kası zorlarsak(yırtmadan) gelişir,geometri için de seviyeye göre kitap alınıp bir an önce çalışmaya başlanmalı.

 4. teşekkür ederim önerileriniz için peki sadece soru çözerek çalışmak olur mu soru çözerek konu öğrenilir mi deneme haricinde yani başka bi çalışma şekli olarak

  1. Sadece soru çözerek konu öğrenilmez ama konuyu öğrendikten sonra sırf soru çözmek yeterlidir, bildiğiniz konuda konu anlatımla vakit kaybetmeyin yani. Bu şuna benzer: Tarlaya tohumları atmadan sadece sulasanız mahsul alamazsınız, aynı şekilde sularken de sürekli aynı tohumu atmaya gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir