2017 YGS-LYS Adayları için Tavsiyeler

Sadece öneride bulunmak için bu yazıyı yazıyorum. Şöyle yapın önünüzde şuan uzun bir zaman var gibi gözükse de öyle sanmayın günler çok hızlı geçip gidiyor.

Ona göre planınızı yapın.

YGS ve LYS’yi Birlikte Çalışmak

Benim tavsiyem genel olarak LYS için hazırlananlar için olacak. Şuan eminim çoğunuz ya çalışmıyor ya da YGS’ye hafiften başladılar. YGS süreci sizi pek yormayacak emin olun. Çünkü düşüncenize göre çok uzun zaman var, ki gerçekten öyle. Ama YGS bitip LYS sürecine girdiğinizde aşırı yorulacaksınız ve stres altında olacaksınız. Bazıları bu düşünceyle sene başında ne için bu işe başladığını unutup LYS’ye gelince bırakacak. İşte bu stresi bu sıkıntıyı yaşamamak için şimdiden hem YGS’yi hem de LYS’yi beraber götürün.

Bu nasıl olacak?

Siz ilk YGS’ye gireceğiniz için yoğunlaşacağınız sınav normal olarak YGS olacak, YGS konularını çalışırken çok yorulmayacaksınız. Bu yüzden LYS’ye de önem verin. Örneğin edebiyatı ele alalım. Şimdiden en kötü 2 haftada 1 konu bitirmeye çalışın. Tabii ki çalışmanız YGS ağırlıklı olsun. Fakat dediğim gibi 2 haftaya bir konu sığdırın edebiyattan matematikten vs.

Şunu diyebilirsiniz cumhuriyet 1 konu ama sadece ona çalışsak bile 2 haftada ancak biter..

Zorlanacağınız konuları arkadaşlar bölümlere ayırın.

Zaten cumhuriyet edebiyatı 9 bölümden oluşuyor bunu bu şekilde planınıza ekleyin. Bunu bilmeyen ve benim yazımı görerek uygulayan arkadaşlar bana ismimi unutsa da dua edeceğine inanıyorum.

Ve son olarak kesinlikle her şey YGS değil, YGS ye çok bağlı kalmayın. Denemelerde 450 yapabilirsiniz hatta 500 de yapabilirsiniz ama 450 yapan birinin 350’ye kadar düştüğünü de gördüğümüz oldu. Bu yüzden kesinlikle kendinizi sadece YGS’ye bağlamayın. YGS çalıştığının hakkını o günkü psikolojiye göre veren bir sınavdır ancak LYS direkt karşılığını alabileceğiniz bir sınavdır

LYS den hedefi olanlar LYS ye şimdiden başlayın!

Hatta sadece YGS ye gireceğim hedefim oradan diyenler de vardır onlar da eğer hedeflerinde kesin değilseler akıllarında soru işareti varsa onlar da en azından LYS’ye göz ucuyla baksınlar . Bu önerilerim tecrübeyle yaşanmış ve kanıtlanmıştır. Şimdiden dersinizi konuları vs sağlam tutun..

Erhan

“2017 YGS-LYS Adayları için Tavsiyeler” için 46 cevap

 1. Merhaba,
  Daha önceden de takip ediyordum sitenizi şimdi sınavlarım bitti ve bu yaz YGS’yi bitirmek istiyorum. 11. sınıfın başından beri asıldım aslında ama havlar ısınınca biraz koptum türkçe ve tarih konularını bitirmiştim bu yıl şimdi ne yapmalıyım bilemiyorum.

 2. Bir şey soracaktım 2017 müfredatta değişiklik oldu peki sözel dersler için de geçerli mi müfredat değişti diye matematik kitaplarmı alamadım sözelleri alsam sıkıntı olur mu?

 3. Merhaba. Ben 2017 ygs lys öğrencisiyim. Kişisel sorularım var.
  Ygs’ye 1-2 haftadır ciddi anlamda her gün 120-180 aralığında soru çözüyorum. Bazen kendimi kaptırıp ilerlediğimde ise ertesi günkü konudan soru çözmek yerine konu anlatımlarına bakıyorum. Ben sıkı çalışıyorum ve kesinlikle çalışmak zorundayım. Yılmak gibi bir hedefim yok. Lys geçene kadar her gün düzenli olarak ‘hayvan gibi*’ çalışmak istiyorum ve yapacağım.
  Yaşadığım şehrin en iyi 2. lisesine girdim. Ve lise sınavına sadece 2. dönem çalıştım. Ondan önce dershane denemelerinde sonlarda oluyordum çalışmadığım için. Ancak lise sınavına çalışmaya orta 3 ‘ün ikinci döneminde başladıktan sonra tam puan bile çıkardım. Ve sadece o çalışmayla en klas liselerden birine girdim. Tabi ki üniversite sınavı, liseye giriş sınavına göre kat ve kat zor bir sınav. Ancak yapım dolayısıyla konuları hızlı kavrayan ve istediğini elde etmek için hırsa bürünen bir kişiliğe sahibim.
  Liseye geçtim ve ‘Zaten iyi yeri kazandım üniversite sınavına daha 4 yıl var. En iyisi lise yıllarının tadını çıkarayım.’ kafasıyla 11. sınıfın 2. dönemine kadar böyle günler geçirdim. Evet lise yıllarının tadını çıkardım şu an ise amacım ilk 8-10 bine girip istediğim bölümleri kazanmak.
  Hedeflerimin yüksek olması dolayısıyla zamanımı çalacak her şeyden feragat etmiş durumdayım. Zaten de bunu yapmak zorundaydım.Ancak kayıp geçirdiğim 9,10 ve 11. sınıflarım var. 1-2 haftadır başladığım sıkı çalışma programıyla bu üç sınıfı okullara başlayana eylül ayı gelene kadar bitireceğim gibi gözüküyor. Ama kafamda bazı sorular var. Mesela temel liseye geçmek istiyorum. Uzun araştırmalar sonucu bir yer konusunda karara vardım. En iyi liselerden birinde olduğum için de etraftan tepki aldım bu isteğim konusunda.
  -Ama benim 3 yıllık açığım var bu açığı kapatmak ve maksimum seviyede sınava hazırlanmak için temel liseye geçmem sizce uygun mu?
  -Ayrıca bu seviyedeyken şimdiden bu çalışmayla ilk 10 bine girmem sizce mümkün mü? (MF’ciyim.)
  -Yeni müfredat için -en uygun ve zorluk derecesi mühim değil- hangi kaynaklardan çalışmalıyım?
  -Hayatımda hiç özel ders almadım ve sadece bir kere dershaneye gittim.Lakin çevredekiler her dersten özel ders alıyorlar. Üstüne dershane gidiyorlar veya gitmiyorlar.Onları bu kadar teferruatlı çalışma çabası içinde görünce kendimi ister istemez eksik ve suçlu hissediyorum. Bu konu hakkındaki düşünceniz nedir, sizin de çevrenizde böyle kişiler oldu mu ?
  Şimdilik bu kadar şimdiden teşekkürler. 🙂

  *2016 YGS birincisinin yorumu.

  1. Merhaba Yolcu,
   Yazı iyi değerlendirmen 3 yıllık açığı tam olarak kapatmamış olsa bile sana büyük mesafeler aldıracaktır. Yaz önemli.
   Yeni müfredat için henüz kaynakları inceleyemedim, bu yüzden bu konuda yorum yapamıyorum.
   Özel ders alınması zorunlu bir şey değil bence. Eğer öğrenci istiyorsa almalı, ancak bu şekilde faydalı oluyor. Tercih öğrencide ve ailenin imkanlarında olmalı.

 4. Merhaba Ömer Abi

  12. Sınıfa geçeceğim birkaç ay sonra. YGS Sayısal konularımı 11’inci sınıfla beraber götürerek bitirmiştim. Bu yaz LYS(&70)-(YGS&30) Şeklinde gidip günlük 250-450 arası soru çözüyorum. Kafamda bu yaz LYS ‘yi bitirip, okul döneminde de hocalardan izin alıp derste soru çözmek gibi bir fikir var. Ancak sanırım bir uzmana danışmam gerekiyor. Ne dersiniz ?
  -Konu-AzSoru Konu-AzSoru Mu
  -Konuları Döneme Yayarak Konu-ÇokSoru Konu-ÇokSoru
  Şeklinde Öğrenmek Mi

 5. Merhabalar öncelikle okulumuz da dil bölümü olmadığı için sayısal okuyorum ama dil sınavına girmek istiyorum. YDS sınavı için neler yapmam gerektiği ile ilgili bir yazı yazarsanız çok mutlu olurum. YGS-LYS sınavları için olan önerilerinizi dinliyorum ve yaptığınız programları kendime göre uyarlayarak uygulamaya çalışıyorum. Dil bölümünün puanları yüksek olduğu için YGS’den yüksek puan almam lazım. Bana YDS ile ilgili öneri yapar mısınız?

  1. Merhaba Kader,
   Öncelikle programları kendine göre uyarlamana çok sevindim. Tam olarak bunu istiyordum. Beni çok mutlu ettin, belirtmek isterim 🙂
   YDS için grammer ve reading bölümlerinin iyi olması lazım bildiğim kadarıyla. Bol bol İngilizce kitap okuman, İngilizce podcast dinlemen, Tedtalks izlemen gerekli bence. Kısacası sınav haricinde İngilizce’yi hayatının bir parçası haline getirmen gerekiyor.

 6. MERHABA sitenizi yeni keşfettim ve çok begendim hayırlı olsun.bu kadar tecrubeli birinin görüşlerini almam benim açımdan çok faydalı olur diye düşündüm tabi siz de kabul ederseniz . ben geçen sene liseden mezun oldum bu sene mezun olarak girişimdi ancak yine istediğim dereceyı alamadım hedefım ilk 10 bin tıp fakultesı istyorum ancak lys ye gerektiği gibi önemi vermediğim iiçin basaramıyorum galıba . busene sadece lys odaklı çalışmayı planlıyorum 3. senem oldugu için genel bilgileree ve tecrubelere sahıp oldugumu düşünüyorum fakat yıne de derce yapanlardan öneri almak benim için iyi olur sizce dikkat etmem gereken önemli ayrıntılar nelerdir bir de ösym ye benzer soruları olan kaynak tavsıyenız varmı . bunların dışındada herhangı birşey olabaılır düşüncelerinizi paylaşısanız sevinirim .teşekkürler

  1. Merhaba, genel ygs bilgisine sahipseniz lys ağırlıklı çalışmak bence doğru bir tercih olacaktır. Kaynak tavsiyelerine üstteki menüden ulaşabilirsin.(Şu an için güncel değiller)
   Nasıl çalışman gerektiğiyle ilgili birçok yazıyı sitede bulabilirsin. Biraz araştırmanı rica edeceğim 🙂

 7. MERHABA reis ben 12. sınıf öğrencisiyim nerden başlıycam hangı kouya başlıycam nasıl yapıcam hiç bişey bilmiyorum daha da başlamadım nasıl yapıcam bilmiyorum aydınlat benı ama baştan sona kadar aydınlat

 8. merhabalar.ben 2016 lys de 19 bin oldum ve mezuna kalma kararı aldım.aklıma takılan bir konu var.çevremde yardım alabileceğim sadece etüt merkezi var ve özel ders şeklinde yardımcı oluyor.daha önce özel derslerle çalışmadım.sizce özel dersler nasıl değerlendirilmeli yani nasıl daha verimli kullanırım ?

  1. Merhaba Ceren,

   Öncelikle verdiğin kararın hayırlı olmasını dilerim.

   Özel dersler, özel okullar veya dershaneler ; sen başarmayı istediğin takdirde sana faydalı olabilirler.Hiçbir etüt merkezi başarı vaat edemez aslında.Anca özel derslerin öğrencinin o an aklındaki soruyu hızlı bir şekilde sormasına olanak sağladığı için faydalı olduğunu da söylemek gerekir.Olay tamamiyle öğrencide bitiyor ki sen de 19 binden mezuna kaldığına göre bu bilince çoktan sahip olan bir öğrencisin diye düşünüyorum.

   Şimdi gelelim nasıl değerlendirebileceğimize:
   Her etüt merkezinin belki bir sistemi vardır.Ancak sen kendi sistemini oluşturacaksın.
   1-) Sana tavsiyem eğer konu eksiğin varsa hocana anlattırmadan önce kendin ön çalışma yapmak.Bu internetten video izlemek olur yahut konu anlatımlı kitaplardan çalışmak olur(İkisini de yaparsan aliyyül ala olur)
   2-) Yok eğer amacım soru görmek diyorsan hocanın sana demesine mahal vermeden kendin çözebildiğin kadar kaynaktan soru çözüp onları hocana sormak.Tabi zamanın kısıtlı olduğu için aynı tarz soruları teke indirip zaman ve para tasarrufu da yapmalısın.
   3-)Ders bitti.Eve gidiyorsun…Eve gelince hocanın çözdüğü soruları bir başka kağıda yazıp bir de sen çözmelisin.Çözemediysen öbür hafta götür ya da hemen dön ve 5 dk izin iste hocandan.
   4-)Sorunun mantığını kaptığına inanıyorsan beyninin en değerli noktalarına gönderebilirsin artık 🙂

   BAŞARILAR 🙂

   1. bu kadar çabuk cevapladığınız için teşekkürler?
    umarım kafamdaki program beni amacıma ulaştırır.
    bir de şunu sormak istiyorum aslında..bu aylarda yapacağımız lys çalışmalarında örneğin fizikte ilk konulardan taban oluşturarak tavana çıkmak mı yoksa sadece zayıf noktalarımıza yoğunlaşmak mı (örneğin dalgalar konusu) daha mantıklı olur? bu sorum her branş için geçerli :)))

    1. Aslında şu sıralar lys çalışması yaparken baştan başlaman senin için daha iyi olur.Çünkü bazen bildiğini sandığın konuların püf noktalarını kaçırdığını unutabiliyorsun.O yüzden en azından bildiğin yerleri hızlı geç ki hem konu atlamamış ol hem de zaman kazanacağım diye ilerleyen günlerdeki zamanından çalmamış ol 🙂

 9. 10.sınıfa yeni geçtim ve ygs adına kendi çapımda çalışmak istiyorum şimdilik ygs veya lys adına neler yapabilirim 10.sınıf konularına çalışmak dışında

 10. Merhaba,ben 11.sınıfa geçtim.9-10’da çok çalışmadım.10’un 2.dönemi biraz başladım.Fen lisesinde mf öğrencisiyim.Ygs 2016 yı yazın kendimi denemek için çözdüm 125 net civarı yaptım.Bu yıl için dershane veya özel derse henüz kaydolmadım.11.sınıf için bana nasıl tavsiyeler verebilirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

 11. Merhaba Ömer,
  Siteni ilk kez ziyaret ediyorum araştırma yaparken karşılaştım. Gördüğüm kadarıyla insanlara yardımcı olmaya çalışıyorsun. Ben de senden bir yardım isteğin de bulunuyorum ve tavsiye isteyeceğim. 🙂 Ben 23 yaşındayım akfit olarak şuan da Özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum ve amacım 2017 YGS girerek PMYO’ya geçiş yapmak. 270 ham puan isteniyor YGS 1,2,3,4,5,6 olarak farketmiyor herhangi birinden bu puanı almak yeterli. Ama tahminimce 300 yapmak beni seçimler de avantajlı konuma taşıyacaktır. Sorunum şu okulla ve derslerle arama mesafe gireli hayli zaman oldu. Yaklaşık 8-10 sene diyebilirim. Okurken lise zamanlarım da sözelim iyiydi. Yani sınav notlarım güzeldi. 🙂 Şimdi 2017 YGS hazırlanmak istiyorum ama bunu tek başıma yapamıyacağımı düşünmüyorum zira nereden başlayacağımı bilmiyorum. Sadece soru çözmem derdime çare değil zira konuya hakim olmadıktan sonra şansa 1-2 soru çözer 3. de bodozlarım amiyane tabirle 🙂 Bana tavsiye de bulunabilir misin? Herhangi bir etüt merkezinden yardım alabilir miyim? Bu sınava nasıl hazırlanabilirim. Zaman daralıyor ve PMYO girebilmek için tek şansım var çünkü sonra ki sene yaş haddinden dolayı sınavı kazansam bile giremeyeceğim maalesef. 🙂 Cevaplarsan sevinirim, teşekkür ederim. 🙂

  1. Merhabalar,
   Aradan zaman geçmesi biraz ısınmanızı gerektirecek ama bence olmayacak bir olay yok ortada 🙂

   Etüt merkezi ya da özel ders ile biraz ısınmanız bence çok faydalı olacaktır. Hem genel olarak durumunuzu görebilir ve eksiklerinizi kapatmaya başlayabilirsiniz.

   Ayrıca sitede yer alan kaynak tavsiyesi, rehber yazılar ve çalışma programlarına da göz atmayı unutmayın. Şimdiden başarılar diliyorum 🙂

 12. Merhaba ben 12.sinifa yeni gectim ve ygs icin cok heyecanliyim acikcasi ygs calismaya basladm ama nasil calisirsam daha verimli olur iyi yerlere gelebilirim gunluk planlar yapabilirim bilemiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkur ederim

 13. Merhaba hocam ; ben sadece ygs ye hazırlanacağım. İnternette veya çevremde bana yardımcı olabilecek bir çevrem yok. Set halinde alabileceğim bir yayın veya ne alabilirim öneriniz olur mu acaba?

  1. 2017 Kaynak Tavsiyeleri yazılarımız güncellendi. Anasayfadaki büyük arama yerine “kaynak tavsiye” yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan kendinize göre olanlara bakabilirsiniz.

 14. Merhaba ygs sosyal için soru bankasımı yoksa deneme çözmekmi iyimi şuan sınava kadar hergün türkçe ve sosyallden günde 2 deneme çözsem nasıl olur ?

 15. Merhaba ben hukuk fakultesini 4.siniftan terk ettim.tekrar ygs lys girecegim de.4 yil ara verdim.dersane de yok.nasil calijsmam gerek.konulari ders ders mi ayni uniteleri bitirmem gerekir.hangi ayda konulari botirip denemeye gecmeliyim.mf idim.hukuga gittim.tekrar tm yapicam.dil icin ne yapmam lazin….

  1. Merhaba, kısaca şöyle bir çalışma sistemi uygulayabilirsin:
   1) Çalışağın konuların neler olduğunu öğren
   2) Bu konulara kaynak tavsiyelerinde sana uygun kaynaklarla çalış
   3) Deneme çöz ve eksiklerini öğren
   4) Eksik konularını tekrar çalış

 16. BEN SINAVA HAZIRLANMAK ISTIYORUM AMA MESLEK LISESINDEYIM ELEKTRONIK STAJ GÖRDÜĞÜM ICIN KÖTÜ ETKILIOR SINAVA NASIL HAZIRLANABILIRIM AÇIĞA ALDIRSAMMI

  1. Elinden geldiğince çalışmalısın, gerekirse dinlenmelerden ve boş vakitlerinden kısıp ders çalışmalısın. Hatta yapabiliyorsan ,ki yapman gerekir bence, sabah erken kalkarak çalışmak çok verimli olacaktır saat 5-6 gibi veya daha da erken. Mesela akşam 2 saatte 1 konu bitirdin diyelim, sabah bu süre 1 saate inecektir çünkü sabah zihnin boş olduğundan algılaman kolaylaşacaktır. Kendini zorlamalısın, kolay olmayacak ama sen başarabilirsin. Biraz dişini sıkman gerekecek ondan sonra istediğin üniversiteye gidince iyi ki kendimi zorlamışım, iyi ki çok çalışmışım diyeceksin. Sorun olursa her zaman sorabilirsin, iyi çalışmalar.

 17. Merhaba . Ben fen lisesi 11.sınıf öğrencisiyim. Zorlandigim nokta ise kitap seçimleri oldu . Şuan için aldığım kitaplardan bir kaçını söylemem gerekirse; fizik nitelik , kimya palme, biyoloji bilfen ve matematikden de gür yayınları , sonuç derece 11.sınıf, Karekök yayını var . Lütfen bana birkaç kaynak önerir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kaynak tavsiyeleri yazılarımıza bakabilirsiniz. Arama kısmına “kaynak tavsiye” yazarsanız hepsi çıkacaktır. İyi Çalışmalar.

 18. Öncelikle merhaba 🙂
  İyi bir geçmişim yok çok çalıştım veya iyi bir liseye gittim diyemeyeceğim bunun için çok üzgünüm .12.sınıf öğrencisiyim ve biliyorsunuz ki meslek lisesinde bölümler oluyor ve benim bölümüm giyim üretim teknolojisi.Zamanın da ders çalışmadığım için ve arkadaş ortamı kurbanı olarak meslek lisesine başladım ve meslek lisesinde de arkadaş kurbanı oldum .11.sınıfta kafama dank etti ve sıkı bir çalışmaya girdim . Bunun sonucunu elbetteki aldım sınıfı haylaz bir boş şekilde geçen ben çok çalışııp teşekkür almıştım taktiri 2 puanla kaybederek.Bir şeyleri başarabileceğimi biliyorum.12 .sınıftayım ve staj var haftanın 3 günü fabrikada staj görüyorum.O kadar çok yoruluyorum ki çalışmayı bırakın telefona bile bakamıyorum .Çok denecek derece yoruluyorum ve ne yapacağımı inanın bilmiyorum . Bölümümü üniversite de değiştirmek istediğim için çok çalışmam gerektiğini biliyorum . Pazartesi salı ve cumartesi pazar günleri elimden geldiğince çalışmaya gayret ediyorum. Ne kadar verimli yada ne kadar verimsiz bilemiyorum.İstediğim yeri bu kadar çalışmayla kazanabilir miyim bilemiyorum .Etrafımda bana akıl verebilecek birileri olmadığı için en son çareyi bu sitede buldum belki siz bana yardımcı olabilirsiniz . Nasıl çalışmalıyım ne yapmalıyım ? Lütfen bana yardımcı olun hayatımı kurtarmış olursunuz ..

  1. Merhaba Beyza. Öncelikle elinden geleni yaptığın için seni tebrik ediyorum. Bir kere kendinin farkına varmış olman oldukça hoş bir durum. Kendini kaybetmeden çalışmalarına devam et. Hayatının geri kalanında nasıl yaşamak istediğine karar ver ve öyle hareket et. Elbette yorulacaksın, belki canın istemeyecek fakat bu senin hayatın.
   Konu eksiklerini tespit edip kendine bir rota çiz. Haftalık ilerlemeni tahlil et. Başarmaya başladıkça daha sıkı sarılacaksın.
   BAŞARILAR

 19. Ygs ye 100 gün kaldı.hedefim Boğaziçi endüstri mühendisliği bu zamandan itibaren çalışmaya başlasam olurmu.nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Temelin nasıl bilmediğim için isabetli bir yorum yapabileceğimi düşünmüyorum. Ancak olasılıklar üzerinden gitmektense söylemem gereken tek şey var o da bir an önce yola koyulmandır. Şu anda ne yapsan kâr.
   BAŞARILAR 🙂

 20. Merhaba. Ben bu sene ygsye gireceğim. Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisiyim. 2017 ygs kılavuzuna baktım. On lisansta devam eden öğrencilere ek puan geleceği yazıyor.Ben 4 senelik hemşirelikte devam etmek istiyorum. Ek puandan yararlanamayacak mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir