2018 YGS Biyoloji Kaynak Tavsiyeleri

Biyoloji, canlıların doğma, gelişme, üreme gibi yaşam evrelerini konu edinen bilim dalıdır. Biyolojiygs konuları 15 madde halinde sıralanmıştır.

 

 1. Biyoloji Bilimi, İnorganik Bileşikler
 2. Organik Bileşikler
 3. Hücre
 4. Madde Geçişleri
 5. DNA-RNA
 6. Protein Sentezi
 7. Enzimler
 8. Canlıların Sınıflandırılması
 9. Ekoloji
 10. Hücre Bölünmeleri
 11. Eşeysiz-Eşeyli Üreme
 12. İnsanda üreme ve Gelişme
 13. Mendel Genetiği
 14. Kan Grupları
 15. Cinsiyete Bağlı Kalıtım

Biyoloji canlıları inceler. Biyoloji öğrenmenin amacı yaşamı kavrayıp, problemleri çözebilmektir.  Biyoloji bilgi ağırlıklı bir derstir. Ezberci bir sistemle öğrenilmemelidir. Grafik ve şekille desteklenerek yorum yapma yeteneği geliştirilmelidir.  Biyoloji sorularını çözmek için biyolojinin konularına hakim olmak gerekir. Soru iyice anlaşılmalı eğer tablo, grafik, şekil verilmişse ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Ya da seçeneklerden yola çıkarak da doğru cevap bulunmaya çalışılır. Biyoloji sınavlarında başarılı olmak için soruları doğru ve dikkatli okumalı, farklı soru tipindeki soruları daha önceden bilmek ve çözmüş olmak gerekir. Önceden çıkmış soruları bulup, çözmüş olmak çok faydalıdır. Hangi kaynaktan çalışılırsa çalışılsın önemli olan ösym’nin soru tarzını bilmektir.

Tabii biyoloji sorularını çözmek için de biyoloji dersinde başarılı olmak gerekir. Peki bunun için ne yapmalı? Öncelikle dersler iyi dinlenmeli, kafaya takılan sorular anında sorulmalı, öğretmenin çözmüş olduğu sorular ve yöntemlere dikkat edilmelidir. Dersten sonra konular tekrar edilmelidir. Önemli noktalar mutlaka not edilmelidir. Anlaşılmayan konular ertelenmemelidir.

Biyoloji dersine çalışırken dersten önce işlenecek konulara bakılmalı, ön fikir sahibi olunmalıdır. Biyoloji de geçen latince kelimeler sık sık tekrar edilmelidir. Mantık yoluyla öğrenmeye gidilmeli, ezber yapılmamalıdır. Bol bol soru çözülüp, konular pekiştirilmelidir.

YGS Biyoloji Kitapları

Meb’in biyoloji kitapları konu anlatımı için iyi birer kaynaktır. Bunun yanında fdd, final, sınav, palme yayınları da başarılıdır.

YGS Biyoloji Konu Anlatım

Zor Kaynak Tavsiyesi

Palme YGS-LYS Biyoloji Konu Anlatım

Bu kitap ygs- lys bir aradadır. Bu durum kimileri için avantaj iken kimileri için dezavantajdır. Yalnız 2 seri halindedir. A serisi ygs için uygunken, B serisi lys’ye uygundur. Birçok öğrenci beğenerek bu kitabı kullanır. Görselleri de dikkat çekicidir. Hiç düşünmeden alınabilecek bir kitaptır.

Orta Zorlukta Kaynak Tavsiyeleri

Fdd Ygs-Lys Biyoloji Konu Anlatımlı


Güzel bir kitaptır. Biyoloji çalışan öğrencilerin edinmesi gerekir. Bu kitapta da ygs- lys bir aradadır.

Kolay Kaynak Tavsiyeleri

Esen Yayıncılık Ygs- Lys Biyoloji Konu Anlatımlı


Değerlendirilebilecek bir kitaptır, kalitelidir, ygs- lys birlikte verilmiştir.

YGS Biyoloji Soru Bankası

Zor Kaynak Tavsiyeleri

Final Yayınları Ygs Biyoloji Soru Bankası

Biyoloji konuları öğrenildiyse ve artık sıra güzel ve kaliteli sorular çözmeye geldiyse mutlaka bu yeşil kitap alınmalıdır. Soruları farklı tiplerdedir. Zorlayıcı soruları vardır. Biyoloji hedefi yüksek olanlar için çok iyi bir seçenektir.

Orta Zorlukta Kaynak Tavsiyeleri

Palme YGS-LYS Biyoloji Soru Bankası


En çok tercih edilen ve beğenilen kaynaklardan bir diğeri de palme yayıncılığın soru bankasıdır. Yüksek netler yapmak isteyenler, biyoloji öğretmenlerinin de tavsiye ettiği bir kitaptır.
Kolay Kaynak Tavsiyeleri
Birey Yayınları Ygs Biyoloji Soru Bankası
Çok soru çözmek için iyi bir kaynaktır. Bol bol soru çözme olanağı sağlar.

Deneme

Karekök YGS Biyoloji Denemeleri


Karekök yayınlarının denemeleri mutlaka alınmalıdır. Sınavdan önce çözülmeli, netleri artıracak bir kaynak olarak değerlendirilmelidir.

bil fen

  nitelik yayınları

Çok soru çözmek isteyenler için biyoloji kaynak kitapları…

Özet olarak;
Biyoloji bilgi ağırlıklı bir derstir. Sayısal öğrencileri bu durumdan hoşlanmaz iken kimi sayısal öğrencileri bu ders sayesinde tıp alanına ilgi duyar. Sözel öğrencilerinin de bu derse ilgisi vardır. Bilgi içerikli bir ders olması ezberciliği getirmemelidir. Zaten sınavdan bir gün önce çalışıp, ezberlenerek başarılı olunamaz. Sistemli ve düzenli çalışılırsa başarılı olunabilir. Farklı kaynaklardan soru çözülmelidir. Kaynak seçiminde doğru ve dikkatli tercihler yapılmalıdır. Sağlam bir temel oluşturulmaya çalışılmalı, analiz ve yorum yapılabilmelidir. Temelsiz ve konuları bilmeden soru yapmaya kalkışılmamalıdır. Yoksa sorular yapılamaz ve derse karşı ilgi düşer.
Konular okulda kaçırılmış ya da tam anlaşılamadı ise artık sosyal medyadan da konular dinlenebilir. Standart soru kalıpları öğrenilmelidir.
Kaynakça olarak;Sınavlara daha önce girmiş ve başarılı olmuş öğrencilerin tavsiyelerine göre hazırlanmıştır.

 

“2018 YGS Biyoloji Kaynak Tavsiyeleri” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir