2018 YGS Matematik Kaynak Tavsiyeleri – Zorluk Seviyesine Göre Kaynaklar

Matematik temel derslerden bir tanesidir. Anlayanlar için zevkli anlamayanlar için ise çok zordur. Matematik dersinde başarılı olmak için sayısal zekaya sahip olmak kadar düzenli ve bilinçli bir çalışma yapmak gerekir. İnsanlarda sayısal, sözel, dil, görsel olmak üzere farklı zekalar daha baskın olabilir. Ama bu demek değildir ki sözel bir zekaya sahip kişi sayısal yapamaz ya da tam tersi sayısal zeka sahibi sözel yapamaz diye. Asgari düzeyde sayısalcı sözel soruları yapabilirken sözelci bir öğrenci sayısal yapabilir. Zaten belirli bir düzeyde matematik yapmak zorundadır.
Matematik dersinde başarılı olabilmek için öncelikle öğretmenin çok iyi dinlenilmesi gerekir. Çünkü matematik okuyarak anlaşılacak bir ders değil işlem yaparak çözümlenecek bir derstir. Anlaşılmayan noktalar öğretmene mutlaka sorulmalıdır. Eğer anlaşılmayan bir konu ya da ayrıntı geçiştirilirse sonraki aşama anlaşılmayabilir. Bu durum da labirent gibi birbirini kovalar. Diğer bir husus sürekli pratik yapmaktır. Yeni sorular çözümlemektir. Okulda çözülen sorular başta olmak üzere tekrar tekrar soru çözülmeli, alıştırmalar yapılmalı, mutlaka kağıt- kalem elde olmalıdır. Sorulara ya da cevaplara bakmak suretiyle soru çözülmez. Zaten öylede matematik anlaşılmaz.

2018 YGS Matematik Kaynak Tavsiyeleri

YGS Matematik Kitapları

Karakök yayınlarının tam isabet soruları vardır.Kitabın ön yüzünde de 0 (sıfır) işareti ve yazısı da büyük ihtimalle sıfır hatayı ifade etmek için konmuştur. Hata oranı azdır. Son yıllarda ön plana çıkmıştır. Özellikle belli konularda zorlanıyor vematematik temeli pek iyi değil ise bu kitap sizin için oldukça faydalı olabilir. Kitapta sayfaların üst kısımlarında, konuya ait 1 adet soru tipi ve çözümü verilmektedir. Bu sistem çözülemeyen soru türlerini çözmeyi öğretir. Her konunun bitiminde bulunmakta olan testler ile de konunun pekişmesini sağlamış olur.

Limit Yayınlarının seviyesi zorlayıcıdır. Kolay soruları çözmek ve zorlanmak isteyen öğrenciler için önerilebilir. Hedefleri yüksek olanlar tercih edebilir.

 

2018-ygs-matematik-kaynak-tavsiyeleri
2018-ygs-matematik-kaynak-tavsiyeleri

YGS Matematik Konu Anlatım

Kolay Kaynak Tavsiyeleri

1) Karakök yayınları

Karekok-Matematik-0-sifir_3069_1
Karakök yayınları hız ve pratiklik kazandırır. Seviye olarak orta denilebilir. Konuları öğrenmek için iyi bir başlangıçtır.

Orta Zorlukta Kaynak Tavsiyeleri

Fdd Yayınları

FDD-YGS-Matematik-Konu-Anlatimli

fdd yayınları uzun süre kullanılabilecek, güncelliğini koruyan bir kitaptır. Birçok öğrenci rahatlıkla kullanabilir. Uzun yıllardır var olan bir yayınevi olarak kendini kanıtlamıştır.

Zor Kaynak Tavsiyeleri

Limit Yayınları

limit-yayinlari

limit-yayinlarilimit-yayinlari

Limit Yayınlarının isabetli soruları mevcuttur. Zorlayıcı sorularla oluşturulmuş bir kitaptır. Soruları kaliteli, özgün bir kitaptır.

YGS Matematik Soru Bankası

Kolay Kaynak Tavsiyeleri

Karakök Yayınları (Sıfır Serisi)

Karekok-Matematik-0-sifir_3069_1

 

Soruları mantıklı ve güzeldir. İyi başlangıç kitabıdır. Kimilerine göre basit düzeydedir.Soru bankaları için tavsiye edilebilir durumda. Matematik içinde aynı durum söz konusu ve genel itibari ile orta seviye öğrenciler için ideal diyebileceğimiz soru tarzlarına sahiptir.

Orta Zorlukta Kaynak Tavsiyeleri

Fdd Yayınları

fdd-soru-bankasi

fdd yayınları gözü kapalı alınacak yayınlardandır. İsabetli soruları mevcuttur. Orta düzeyde kitaplardır.

Zor Kaynak Tavsiyeleri

345 Yayınları

ucdortbes-yayinlari-soru-bankasi

345 Yayınlarının zorlayıcı soruları mevcuttur. Ygs sınavından daha zor sorulara sahiptir. Yeni adı duyulmasına rağmen oldukça başarılıdır. Çözmeye başladığında hem düşünce ve işlem yönünden gelişmeler farkedilir.

 

2018-ygs-matematik-kaynak-tavsiyeleri2018-ygs-matematik-kaynak-tavsiyeleri

2018-ygs-matematik-kaynak-tavsiyeleri

YGS Deneme Kitapları

Karakök yayınları denemeleri kimine göre kolay kimine göre Orta seviyede bir deneme setidir.Netlerini artırmak isteyenlerin kullanabileceği deneme kaynağıdır.

 • Limit yayınları

limit-yayinlari-deneme

 • 345 yayınları

Yukarıda örnek olarak verilen denemeler ygs sınavına hazırlanmak için birer kaynaktır. Ygs sınavından önce mutlaka denemeler yapılmalı, seviye belirlenmelidir.

Özetlersek; Yukarıda bahsi geçen yayınevlerine ait deneme, konu anlatımlı, soru bankası kitapları fen lisesi son sınıf ve derece yapmışöğrencilerin tavsiyeleri üzerine ön plana çıkarılmıştır. Özellikle matematik yönünden başarılı olan bu öğrenciler hata oranının yok denecek kadar az olmasından, soruların mantıklı olmasından, gerçek sınavdaki sorulara yakın derecede soru kalitesine sahip olmalarından dolayı bu yayınevlerinin kitaplarından yararlanmaktadırlar. Tercih edilen kitapların öğrencinin seviyesine uygun olmalıdır. Her yayınevinin kitabı herkese uygun olmayabilir. Bu yüzden öğrenci kendi seviyesine uygun kitaplardan sınavlara hazırlanmalıdır. Kitap ön plana çıkmış olabilir ama öğrencinin seviyesine uygun olmayabilir. Kimi kitaplar daha kolay sorulara sahipken kimileri daha zorlayıcı sorularla bezenmiştir. Yine bu anlamda öğrenci kendini bilmeli, kolay sorularla kendini kandırmamalı, zor sorularla da kendini gereksiz sıkıntıya sokmamalıdır. Gerçek sınav seviyesin yakın soruların, denemelerin olduğu kaynak kitaplar tercih edilmelidir. Konu anlatımlı kitapların tarzı da öğrencinin kendi anlayacağı tarza sahip olmalıdır. Hayatta her alanda her mana da olduğu gibi kişi şahsına özeldir. Herkesin kişiliği, zevkleri, öğrenme kapasitesi birbirinden farklıdır. Bu özellikler bilinmeli kaynak kitaplar bile ona göre tercih edilmelidir.
Yukarıda görselleri bulunan kitaplardan karakök yayınlarının içeriğine ulaşılmıştı. Bununla bağlantılı olarak diğer kitaplarında içerikleri de birbirine benzemek zorundadır. Çünkü hepsi aynı sınava en iyi şekilde hazırlamaya çalışmaktadır. Kitapların kolaylık, orta ya zor seviyede olduğu öğrencinin seviyesi ile ilgilidir. Yine de kitaplar hakkındaki yorumları toparlarsak, karakök yayınları kolay, fdd yayınları orta, limit ve 345 yayınları zor seviyededir, diyebiliriz.
Kaynak olarak; fen lisesi öğrencilerinin verdiği bilgiler çerçevesinde internet üzerinden kitapların yayınevlerine ait sitelerden kitapların görsellerine ve içerikleri hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Bunun dışında yayınevleri ile ilgili hiçbir ilgi ve bağlantımız yoktur.

“2018 YGS Matematik Kaynak Tavsiyeleri – Zorluk Seviyesine Göre Kaynaklar” için 11 cevap

 1. 2017 YGS Matematik Kaynak tavsiyelerinde
  #YGS Matematik Soru Bankaları
  -Karekök Yayınları YGS Matematik Soru Bankası:
  Öğrencilerin de çok iyi bildiği kaliteli bir soru dünyası. Genellikle soruları ZOR olarak nitelendirilir.#
  2018 YGS Matematik Kaynak Tavsiyelerinde ise
  #Kolay Kaynak Tavsiyeleri
  Karekök Yayınları YGS Matematik Soru Bankası:
  Soruları mantıklı ve güzeldir. İyi başlangıç kitabıdır. Kimilerine göre BASİT düzeydedir.Soru bankaları için tavsiye edilebilir durumda. Matematik içinde aynı durum söz konusu ve genel itibari ile orta seviye öğrenciler için ideal diyebileceğimiz soru tarzlarına sahiptir.#
  BU NE YAMAN ÇELİŞKİ
  BENCE KİTABI ÇÖZEN BİR İNSAN YGS MATEMATİĞİN ALTINDAN RAHATÇA KALKAR
  KAYNAK TAVSİYESİ İSE SAÇMALIK DERECESİNDE HATALI OLMUŞ

  1. Kitabın fotoğrafında bir hata olmuş. 2017 ile bahsedilen aynı kaynak değil. Teşekkürler yorumun için bu sayede düzeltmiş olduk 🙂

   1. Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Bu siteye ne kadar emek vermiş olduğunuzu bir kere daha anladım.Başarılarınızın devamını dilerim. 🙂

    1. Ben çok teşekkür ederim! Böyle hataları lütfen bize bildirin 🙂 Dediğiniz gibi gerçekten çok emek var sitede 🙂

 2. Abi ben mezuna kaldım. Matematik ve Geometri temelim yok. 🙁 Ne yapacağımı bilmiyorum. Bana ne önerirsin, nereden başlamalıyım? (TM öğrencisiyim) iyi çalısmalar bu arada. 😀

 3. Mezuna kalıyorum sağlam bir temelim olduğunu düşünüyorum. Yukardakilerden farklı sağlam bir kaynak önerebilir misiniz? (Soru bankası) Şimdiden teşekkürler

 4. Karekökten eminim ancak ben Tümay yayınları da alacağım nasıl olduğu hakkında bir bilginiz var mı?
  Ayrıca faydalı bir site herkes adına teşekkür ederim.İyi çalışmalar 🙂

 5. Merhabalar . Ben dil öğrencisiyim . Bu yıl yapılan değişiklikler nedeniyle görmediğim matematik dersinden sorumlu tutuldum . Dil bölümünde olduğum için 4 işlem dışında matematik bilmiyorum . Bana önerebileceğiniz en basit duzeyde başlayan kolay anlaşılabilen temel matematik için konu anlatimli kitap önerir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir