2018 YGS Türkçe Kaynak Tavsiyeleri

Lise yıllarında başlayan üniversite telaşı lise son sınıfta yerini yoğun bir çalışmaya bırakır. Düzenli bir çalışma neticesinde istenilen üniversite ve bölüm kazanılabilir. Bu anlamda en önemli derslerin başında Türkçe gelir. Hem sayısal hem sözel hem de yabancı dil bölümü öğrencileri ygs’de Türkçe sorularını yapmak zorundadır. Zaten ilkokul 1. Sınıftan itibaren Türkçe temel derstir. Türkçe sorularını nasıl olsa yapabilirim mantığı ile hareket edilmemelidir. Türkçe soruları anlama ve yorumlamaya dayanır. Bunun için iyi bir kitap okuma geçmişinin olması çok büyük avantajdır. Sorular dikkatle okunup irdelenmelidir.
Sözel bölümü öğrencileri Türkçeden soru kaçırmamaya çalışmalı, sayısal öğrencileri ise rakiplerini geçmenin yolu Türkçe netlerinin fazlalığı ile olduğunu unutmamalıdır.

2018-ygs-turkce-kaynak

2018 YGS Türkçe Kaynak Tavsiyeleri

YGS’ye hazırlanırken ygs’de çıkacak konular öğrenilmeli, son müfradata uygun yazılan test, konu anlatım ve soru bankaları alınmalıdır. Güncel yayınlar almak gerekir. Aksi takdirde her yıl değişme ihtimali bulunan konulardan soru çözülerek zaman kaybı ortaya çıkabilir. 1 sorunun bile çok büyük öneme sahip olmasından kaynaklı olarak yeterli araştırma yapılarak kaynaklara ulaşılmalıdır.
YGS ve LYS gibi önemli sınavlara hazırlanırken tercih edilen kaynakların zorluk- kolaylık dereceleri de araştırılmalıdır. Öğrenci kendi seviyesini bilmelidir. Başarı durumu zayıf olan bir öğrenci zor kaynaklardan soru çözmeye çalışır ve çözemez ise psikolojik olarak başarılı olamayacağına inanır. Bu durum öğrenciyi yıldırır. Ya da başarılı bir öğrenci basit soruların olduğu kaynaklara yönelirse bu sorular ona çok kolay gelir ve yine psikolojik olarak yapabilirim mantığı ile seviyesini düşürebilir. Bu anlamda en mantıklı olan öğretmenlerle fikir alış- verişi yaparak seviyeye uygun kaynak kitaplar kullanmaktır.

YGS Türkçe Kitapları

YGS’ hazırlanan gençlerden bazı tavsiyeler aldığımızda karşımıza karakök yayınları, fdd yayınları, limit yayınları, fen bilimleri gibi yayınları tercih ettikleri görülmektedir. Öğrencilere neden bu yayınları tercih ettiklerini sorduğumuzda hatalı soru sayısının yok denecek kadar az olduğu, soruların mantıklı olduğu, YGS sorularına yakın soru sisteminin olduğu cevabı gelmektedir. Aşağıda fdd, limit,delta, edamkarakök yayınlarından kitap örnekleri verilmiştir.

YGS Türkçe Konu Anlatım

Zor Kaynak Tavsiyeleri

Limit Yayınları

Konu anlatımlı kaynaklar tercih edilirken kolay anlaşılır olmasına net bilgiler verilip verilmediğine dikkat edilmelidir. Sade bir dil kullanılmış olmalıdır. Aksi takdirde konu anlatımı anlaşılmaz ve kafa daha çok karışabilir. Bu yüzden kaynak kitap yararlı olmayabilir.
YGS Türkçe Konu Anlatımı –limit yayınları
Limit yayınlarının bu kitabı idealdir. Özellikle dil ve anlatım kısmından yararlanmak gerekir.

Orta Zorlukta Kaynak Tavsiyeleri

Delta Yayınları

YGS Türkçe Konu Anlatımı – Delta yayınları
Konulara ait pek çok püf noktaları verir.Konu anlatımı sonunda kısa testler sayesinde konunun anlaşılıp anlaşılmadığı tespit edilir.

Kolay Kaynak Tavsiyeleri

Edam Yayınları

YGS Türkçe Konu Anlatımı – Edam yayınları
Kısa ve öz ilgi verir. Özellikle sözel derslerin çok fazla okumaya dayalı olması ve sıkıcı olma ihtimaline karşın tavsiye edilebilecek bir kitaptır.

2018-ygs-turkce-kaynak

YGS Türkçe Soru Bankası

Sınavlarda başarılı olabilmenin en şartlarından biri konunun bilinmesi kadar çok soru çözülmesidir. Çok soru çözmek pratiklik kazandırır. Bu yüzden konular öğrenildikten sonra bol bol soru çözülmelidir. Bu anlamda doğru yayın evleri tercih edilmelidir.

Kolay Kaynak Tavsiyeleri

Karekök Yayınları

YGS Türkçe Soru Bankası – KAREKÖK
Alanında yeterli bir kaynak denilebilir. Farklı soru seçenekleri görmek için idealdir.

Orta Zorlukta Kaynak Tavsiyeleri

Birey Yayınları

YGS Türkçe Soru Bankası – Birey yayınları
Kaliteli sorulardan oluşur. Paragrafları uzundur.Yorum yeteneğine bağlı sorular vardır

Zor Kaynak Tavsiyeleri

Fdd Yayınları

YGS Türkçe Soru Bankası – Fdd yayınları
Uzun yıllardır öğrencileri sınavlara hazırlayan bir kaynaktır. Gönül rahatlığı ile soruları çözülebilir.

2018-ygs-turkce-kaynak

Denemeler

Limit yayınlarının denemeleri zordur. Ygs sınavı daha kolay gelebilir. Öğrenciler kendilerini kanıtlamak için bu denemelerden çözebilir.
Karakök denemeleri son yıllarda birçok öğrenci tarafından takip edilmektedir. Karakök yayınlarının özellikle konu anlatımı kolay olarak nitelendirilirken, soru bankası için orta düzeyde olduğuna dair yorumlar vardır. Bunun yanında denemelerin ise zor olduğu belirtilmektedir. Tabi bu durum öğrencinin seviyesi ile orantılıdır diyebiliriz. Karekök yayınlarına ait ygs denemeleri ygs sınavına girmeden çözülmesinde fayda vardır. Soru kalıpları düşünmeye yönlendirir. Piyasada Türkçe dersi için en çok tercih edilen kaynaklardandır.

FDD yayınları konu anlatımı temeli olmayanlar için faydalı bir kaynakken, soru bankası ile de yıllardan bu piyasada olmanın karşılığını veren sağlam soruları vardır. Ama denemeleri için aynı durum söz konusu değildir. Denemeleri zorlayıcıdır. Bu durum öğretmenin dersi anlatırken kolay gelmesi, sınav esnasında zor sorular gelmesi gibidir.
Özetlersek birçok yayınevinin konu anlatımı, soru bankası ve deneme sınavları vardır. Bunlar arasında tercih tamamen öğrencilere kalmıştır. Kaynak kitap tercihi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken öğrencinin kendi seviyesine uygun kitabı almasıdır. Bazı yayınevleri daha kolay sorularla ygs’ye hazırlık yaptırırken bazı yayınevleri daha zor sorularla sınavlara hazırlamayı daha uygun bulur. Buradaki durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Zor sorulara alışan öğrenciler ygs sınavındaki orta düzeydeki soruları daha kolay yapabilir. Ya da kolay sorularla ygs’ye hazırlanan öğrenciler kendilerine güvenerek soruları yapabilecekleri mantığı ile sınava girerler. Bu durum tamamen yayınevinin stratejisi ile ilgilidir. Ama önemli olan hangi yolla gidildiğinde başarılı olunabileceğidir. Öğrenci kendi seviyesi bilmeli ya da öğretmenlerinden tavsiye almalıdır. Kaynaklar alınmadan önce mutlaka incelenmelidir. Yine denemeler çözülmeli tahmini başarılarla bir yol çizilmelidir.
Kaynakça olarak üniversite sınavlarına derece yapmış öğrenciler ve kaliteli lise öğrencilerinin son sınıfında olanları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir