Açık Lise ve YGS-LYS: Kimler Geçiş Yapmalı ve Geçiş Aşamaları

Açık Lise, örgün eğitime devam edemeyen ya da eğitimini yarıda bırakan bireylerin dışarıdan eğitim hayatını tamamlamak amacıyla oluşturulmuş bir birimdir. Açıköğretim Lisesi adı da verilir. 1992 yılından bugüne işleyen bir sistemdir.

Lise eğitimiyle paralel bir işleyişi vardır. Tek farkı okula devam etmeden televizyondaki açık lise derslerinden ya da açık lise kayıtlarını, sınavlarını takip eden yetkili kurumlardan alınan ders kitapları vasıtasıyla çalışmalar yapılabilir.

Açık liseye başvurabilmek için, ortaokul mezunu olmak ya da eski adıyla ilköğretimden mezun olmak, lisede iki yıl sınıf tekrarı yapmış olmak gerekir. Türkiye dışında eğitim almış öğrencilerde Türkiye ile denklik sağlamak için açık liseye başvurabilirler.

Yine tasdikname almış öğrenciler de liseyi açıktan okuma şartlarına uygundur. Açık liseye online başvuru yapılabilir, yılda 2 kez kayıt yenilenir. Belirtilen tarihlerde yapılan başvurular ve seçilen derslerden sonra yılda 2 sınav yapılır.

açık lise sınavlar

Bu sınavlar toplu şekilde yapılır.

Sınav tarihleri önceden ilan edilir. 18 yaşının altındakiler 4 yılda eğitimlerini tamamlayabilirken, 18 yaşından büyükler 2,5 yılda açık liseden mezun olma şansını yakalayabilirler. Dil ve anlatım dersi zorunlu derstir. Tüm derslerden başarılı olunmasıyla 192 kredinin tamamlanması gerekir. Açık liseyi bitiren bir öğrenci ile örgün eğitimi bitiren bir öğrenci arasında hiçbir hak farkı yoktur. Denklikleri esastır.

Her ikisi de LYS ve YGS sınavlarına girebilirler.

YGS, yüksek öğretime geçiş sınavıdır. LYS sınavı için bir basamaktır. 6 farklı puan hesaplaması yapılır. Her puan hesaplaması farklı bir alana aittir. YGS1,2: Sayısal puanlı bölümler içindir. YGS3,4: Sözel puanlı bölümler içindir. YGS 5,6: Eşit Ağırlık puanlı bölümler içindir. LYS’ye girebilmek için YGS’den 150 puan ve üzeri puan alanlar önlisans programlarına ve Açıköğretim üniversitelerine (İngilizce Öğretmenliği dışında) başvurabilirler. YGS’den 180 puan ve üzeri alanlar ise LYS sınavına girebilir. LYS’den aldıkları puan ve YGS’den aldıkları puanın yüzde 40’ı toplanarak 4 yıllık lisans programlarına başvurabilirler. YGS sadece girilen yıl için geçerlidir..Ösym’nin resmi sitesinden sınavla ilgili tüm işlemler yapılabilir.

LYS, lisans yerleştirme sınavıdır. YGS sınavında 180 ve üzeri puan alındığında bu sınava girilebilir. LYS 4 puan türünde yapılır. Türkçe- Matematik, Türkçe- Sosyal, Matematik- Fen, Yabancı Dil alanlarında sınavlar ayrı ayrı günlerde yapılır. Her sınavın farklı soru sayısı ve dakikası vardır. Öğrenciler kendi alanlarından sınava girerler. Bu üniversiteye girme anahtarı olduğu için çok önemlidir. İstenilen yaşta ve istenildiği kadar bu sınava girilebilir.

11. Sınıfta Açık Liseye Geçiş

11. sınıfta açık liseye geçiş tüm liseler arası geçiş gibi önce kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra gerçekleşir. Ayrıca geçiş işlemleri açık lise sınavlarından 1 ay önce tamamlanması gerekir. Açık liseler örgün eğitim yapan liselere uygun eğitim verirler. Bu yüzden geçiş işlemleri gerekli şartlar uygun olduğunda sıkıntı yaşanmaz. 11. Sınıfta açık liseye geçmek isteyen bir öğrenci kendisine en yakın  Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilir.

12. Sınıfta Açık Liseye Geçmek Mantıklı mı?

12. sınıfta öğrenciler üniversite sınavlara daha iyi çalışabilmek, daha çok vakit ayırabilmek için okullarından ayrılıp açık liseleri tercih ediyorlar. Aynı zamanda okul başarı puanlarının da LYS sınavına etki etmesinden kaynaklı olarak açık lisede olmak daha avantajlı görünüyor. Her ne kadar devam zorunluluğu olan bir okuldan devam zorunluluğu olmayan açık liseye geçmek özellikle 12. sınıfta açık liseye geçmek mantıklı mı? sorusunu akla getiriyor. Açık liselerde düzenli olarak ders almak, dersleri öğretmenlerden disiplinli bir şekilde dinleme olanağı olmadığı için aynı zamanda rekabet ortamından da uzaklaşmak bize avantaj gibi görünen açık liseye geçme fikrinin çok cazip olmadığını ortaya koyuyor.

Fakat bu duruma rağmen yine de YGS-LYS’ye hazırlanan bazı öğrencilerin açık liseye geçişi desteklenebilir. Örneğin. düzenli çalıi hşma alışkanlığı halihazırda olan bir öğrenci açık liseye geçerek konu eksiklerinı hızlı bir şekilde tamamlayabilecektir.

Kısacası açık liseye geçmenin fayda mı zarar mı getireceği öğrenciden öğrenciye değişmektedir.

Anadolu Lisesinden Açık Liseye Geçiş

Günümüzde düz lise kavramı ortadan kalkmış düz liseler Anadolu lisesi haline dönüştürülmüştür. Bu anlamda Anadolu Liselerinin eğitim düzeyleri birbirinden farklıdır. Eskiden özellikle küçük ve orta büyüklükteki illerde 1 ya da 2 tane Anadolu Lisesi varken şimdi bu sayı 10’lu 20’li sayılara çıkmıştır. Bu da gösteriyor ki Anadolu Liselerinin başarı çizelgesi değişmiştir. Böyle bir durumda eğitim görülen Anadolu Lisenin başarı seviyesi dikkate alınarak karar verilmelidir. Ama yine de başarı düzeyi ne olursa olsun Anadolu Liseleri birçok Meslek Lisesinden daha yüksek bir başarıya sahiptir. Bunun için Anadolu lisesinden açık liseye geçiş çok mantıklı bir karar olmayabilir. Örgün eğitim kurumlarında eğitim almak her zaman daha avantajlıdır. Açık liseler maddi ve manevi anlamda örgü eğitim kurumlarına devam edemeyecek kişiler için daha uygundur. Yine yaşam şartlarından dolayı okulu tamamlayamamış belli bir yaş üzeri bireyler daha çok tercih eder.

Açık Liseye Geçiş Tarihleri

Açık liseye geçiş tarihleri Milli Eğitim Bakanlığının sitesindeki Açık Liselere kayıt, kayıt yenileme, sınav tarihlerine bakılarak yapılmalıdır. Ayrıca, Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz. Örneğin 2016- 2017 Eğitim- Öğretim Yılı için Açık Liselerin iş takvimine göre 7- 8 Ocak’ta yapılmış olan 1. Dönem Sonu Sınavları , yine 2. Dönem Sonu Sınavları için verilen tarih 18- 19 Mart’tır. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından sonra yapılır
Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü iş ve işlemlerin tarihini değiştirme hakkına sahiptir.

“Açık Lise ve YGS-LYS: Kimler Geçiş Yapmalı ve Geçiş Aşamaları” için 5 cevap

 1. Merhaba, giriş şartlarında 2 yıl sınıf tekrarı yapmış olmak diyor. Ben fen lisesindeyim hiç sınıf tekrarı yapmadım. 11.sınıfım şuan geçiş yapamaz mıyım?

  1. 2 yıl sınıf tekrarı yapanlar mecburen açık liseye yönlendiriliyor artık örgün eğitime devam ediyor. Sınıf tekrarı yapmayan öğrenciler rahatlıkla geçebilir.
   2 yıl sınıf tekrarı yapanlar mecburen açık liseye yönlendiriliyor diğerleri zaten geçebiliyor. Yanı 11. sınıfta hiçbir sorun olmadan açık liseye geçebilirsiniz 🙂

 2. İyi günler bende aöl mezunuyum 2 yıl lisede kalınca mecburen kayıt oldum tek kötü yönü diploma notum düşüktü yılda 3 kez sınav olur 45 kredilik ders seçebiliyoruz yanlış doğruyu götürme muhabbeti yok 4 şık zaten 🙂 alan yoktu benim düz liseydi 192 krediye tamamlayınca ortak dersleri bitirince mezun oluyoruz ben kitaplardaki özetlere çalışıp çıkmış soruları çözerdim 5 soru garanti geliyodu cünkü cıkanlardan… bu sekilde 🙂

 3. Bende iyi bir Anadolu lisesideyim .11.sinifim .bazı sorunlarim sebebiyle 2 dönem açığa geçmek istiyorum 11.sinifin ikinci dönemi açığa gecmek ne derece doğru geçenlerden hedefine ulaşan oldumu .cevapalrmisiniz?

  1. 11. sınıf 2. döneminde açığa geçen birini tanımıyorum fakat bu kararı verirken avantajları neler olacak dezavantajları neler olacak diye düşünmen daha doğru karar vermene yardımcı olabilir.

   Açığa geçince çok daha fazla zamanın olacak fakat bu zamanı verimli kullanabilecek misin bence bu önemli bir etken. Ayrıca sorunlarına çözüm olacak mı açığa geçmek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir