AGÜ İşletme Öğrencisiyle Röportaj – İşletme Okumak Nasıldır?

1) Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Abdullah Gül Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisiyim. Üniversiteye 2014 yılında giriş yaptım. Önümüzdeki dönem 3. sınıfa başlayacağım.

2) Bölümünüzden bize genel olarak bahsedebilir misiniz?

İşletme bölümü en genel şekilde tanımlanırsa, yönetici yetiştirmektedir. Hangi alanda, hangi pozisyonda yönetici olacağınızsa üzerinde yoğunlaştığınız bölüme göre değişiklik gösterir elbette.
Aldığımız temel derslerden bazıları Finans, Muhasebe, Pazarlama, İstatistik, Matematik ve İktisattır. Bunların haricinde Örgütsel Davranış, Faaliyet Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri ve İdare Hukuku gibi dersleri de alıyoruz.

agu_isletme_3

3) Nasıl bir çalışma temposu ve sistemiyle bu bölümü kazandınız?

Açıkçası çok sıkı bir düzenim yoktu. Özellikle okulda sayısal bölümde olup dershanede eşit ağırlıkta olduğum için düzen oluşturmakta zorlandım diyebilirim. Çünkü diğer arkadaşlarım bu ikisini paralel yürütürken ben ayrı ayrı takip etmek zorunda kalıyordum. Bu açığı elimden geldiğince çok soru çözerek kapatmaya çalıştım. Ama benim için en önemlisi sık sık çözdüğüm denemelerdi. Onlar sayesinde üniversite sınavına girdiğimde kendimi deneme çözüyormuş gibi hissetmiştim. Dolayısıyla endişelerim ve heyecanım en az seviyedeydi.

4) Bu bölümü tercih etmenizde özel bir neden var mı?

Bölümü araştırmadan önce işletmeye karşı gayet önyargılıydım fakat araştırdıktan sonra aslında benim için en uygun bölüm olduğunu farkettim. Lise son sınıfta bütün geleceğimi etkileyecek bir karar vermek bana hiç mantıklı gelmediği için beni sınırlayacak bir bölüm seçmek istemedim. İşletmenin de çok geniş ve farklı meslekleri kapsıyor olması beni ikna etti. Ayrıca karakterime de uygun bir bölüm oluşu benim için önemliydi.

5) Bu bölümü okumaktan memnun musunuz? Neden?

İlgimi çeken konuları öğreniyor olduğum için ve mezun olduktan sonra yönelebileceğim alanlar çok fazla olduğu için bölümümden gayet memnunum.

6) Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Çok sayıda mezun veren bir bölüm oluşu elbette bir dezavantaj, fakat tercih ettiğiniz okula ve bu okulda gösterdiğiniz gelişime göre bu kalabalık mezun topluluğundan sıyrılanlardan da olabilirsiniz, bu topluluk arasında kaybolup gidenlerden de olabilirsiniz.
Dolayısıyla kendinizi geliştirmek, öncelikli hedefiniz olmalı. İngilizce’yi mutlaka bilmek ve ikinci bir yabancı dili öğrenmeye başlamak, tatillerde zorunlu stajınız olmasa bile gönüllü olarak staj yapmak, çeşitli eğitim programlarını araştırıp bunlara katılmak sizin gelişiminizi en çok etkileyecek şeylerdir.

7) Okuduğunuz üniversiteden memnun musunuz? Şansınız olsa hangi üniversiteyi tercih ederdiniz?

Açıkçası şansım zaten vardı ve bu üniversiteyi seçtim 🙂 ve okulumdan çok memnunum. Akademik kadrosunun kalitesi, %100 İngilizce eğitim almamız, sınıf mevcutlarının az oluşu aldığımız eğitimin kalitesini artırıyor dolayısıyla daha önce bahsettiğim mezunlar topluluğunun arasından kolaylıkla sıyrılmamızı sağlıyor.
Anadolu’nun ortasında da olsa, henüz mezun vermemiş yeni bir üniversite de olsa neredeyse tüm bölümlerinde ilk 5’e yerleşmiş olması okulun başarısını zaten kanıtlıyor. Aynı zamanda okulum, ülke geneli yapılan üniversite memnuniyet araştırmasında da 2. sırada yer alıyor, bu da yalnızca benim değil diğer öğrencilerin de bu okuldan ne kadar memnun olduğunun göstergesi.

8) Bu bölümün iş olanakları hakkında bilgi sahibi misiniz?

Daha önce de söylediğim gibi çok fazla seçeneğimiz var. Hem özel kuruluşlarda hem de devlet kurumlarında çalışma şansımız var. Eğer kaliteli bir İngilizce eğitimi alırsanız uluslararası firmaların kapıları da size açılacaktır.

agu_isletme_2

9) Geleceğe dair planlarınız nelerdir?

Henüz mezun olduğumda hangi alanda çalışmak istediğime karar vermedim fakat şu an için Pazarlama bölümü ilgimi çekiyor. Pazarlama, insan davranışlarıyla yakından ilgilidir. Zaten mezun olunca Psikoloji üzerine eğitimime devam etmek üzerine de düşünüyorum. Ama mutlaka yurt dışına çıkmayı, orada eğitim almayı ya da bir süre meslek tecrübesi kazanmayı daha sonra da ülkeme dönüp burada başarılı işler ortaya koymayı hedefliyorum.

10) Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim aranızda bana da yer verdiğiniz için. Umarım merak edenler için faydalı olmuştur. Bütün üniversite adaylarına da başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir