Başarı=Başarısızlıklar+Tecrübeler

basari

Doğduğumuz gün başlamıştık emeklemeye. Neticesi başarısızlıkla sonuçlanmıştı nice hamlelerimizin. Çok defa sürçtük ve düştük. Ama asla yılmadık ve sonunda adım attık. Aslında başarısızlıkla sonuçlanan her bir hamlemiz, istikbalde ki başarımızın birer müjdecisi, iz düşümü gibiydi. Anlamsız bir takım sesler ve kelimeler, sonradan tutacağımız destanların en gürültülü birer habercisi gibiydi.

Hiçbir başarı bir anda meydana gelmedi. En usta bir hatip bile anlamsız kelimelerden oluşan konuşmalar ile başladı yolculuğuna. Bu bir mühendis için de öyleydi. İlk işlemlerini parmakları ile yapmıştı. Ama şimdi onu başarıya ulaştıran bu küçücük hamleleriydi. Her başarısızlığında adeta küçük bir başarı gizliydi.

İçine kapanık ve yalnız bir çocuk olan Napoleon Bonaparte, öğretmenleri ve ailesi tarafından durgun ve yetersiz bir beyne sahip olduğu kabul edilen Einsten, öğretmenlerinin ‘ablak suratlı bir tembel’ olarak tanımladıkları Balzac, ilk özgürlük mücadelesini okumasını dahi istemeyen babasına karşı veren Abraham Lincoln, kocaman ağzı sebebiyle ‘torba ağız’ olarak anılan Louis Armstrong ve daha nice insalık tarihine damgasını vuran ve bulunduğu asra yön veren dahilerin hayatları sürekli başarısızlığı bir zehir gibi yudumlamakla geçti. Adeta bir başarısızlık kısır döngüsü içerisinde hayatlarını idame ettiriyorlardı. Ama bu onları hiçbir zaman yıldırmadı…

bu-yazida-ne-var

Evrim teorisinin kurucusu olan Darwin’in babası aslında onun bir papaz olmasını istemişti ve bu yüzden hayatının yedi senesini dini eğitim veren bir okulda geçirmişti. Dev bir dünya markası olan Walt Disney, çocuklarna oyun oynamayı yasaklayan bir babanın oğluydu. Artık hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelmiş olan telefonu hayatımıza sokan Graham Bell sağır ve dilsiz bir kadınla evlenmişti. Ama hiç biri vazgeçmemişti. Hayatlarını başarısızlık demdemesi içinde bir sağa toslayarak bir sola toslayarak geçiren bu azimli insalar için her köşe başında karşılaştıkları olumsuzluklar hiç bir zaman onları ümitsizliğe sevketmedi. Onlar başaracaklarına inandılar. En büyük güç kaynakları inanmak oldu.

Başarının temel püf noktası inanmaktır. İnanmak ve yükün altına girmek. Evet, eğer siz de kendinize inanıyorsanız ve inancınız doğrultusunda azimli ve kararlı bir şekilde adım atıyorsanız başarmanız kaçınılmazdır.

TAVSİYE YAZI  YGS LYS için 5 Ücretsiz Video Konu Anlatım Sitesi

İnsanoğlu için başarısızlık bünyesinde bulunan bir virüs gibidir. Eğer telaşa kapılıp ümitsizliğe düşerse bünyesi o virüse karşı akim kalacaktır. Fakat vazgeçmez ve mücadele ederse o virüse bağışıklık kazanacak ve onu kendi adına pozitif bir pozisyona çevirecektir. Başarı ise insan için bir ihtiyaç ve bir gıda gibidir. Onunla mutlu olur ve kendini daha iyi hisseder. Peki biz neden bu gıda ve ihtiyacımızdan kendimizi mahrum edelim de hayatımızı birbirini kovalayan nice beceriksizlik ve başarısızlığın  kollarına mahkum edelim. Oysa elbette emekleyecektik, sürçecektik ve belki düşecektik. Fakat sonra kalkıp tekrar deneyecektik. Denemeseydik şuan muhtemelen yürüyemeyecektik.

O halde her zorluğa rağmen tekrar denemekten yorulmayalım ve yapabileceğimize inanalım. Başarısızlıklarımızı, elde edeceğimiz başarılarımızın en büyük bir teminatçısı gibi görelim. Çalışmak ve gayret etmekten her zaman zevk alalım. Çünkü boş durmak ve bir sihirli değneğin gelip herşeyi yoluna koyacağını beklemek bizim için her zaman hüsranla sonuçlanacak bir netice olacaktır. Hani bir söz vardır:

‘’Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır.’’

Evet, başarmak için beklemek fıtrata terstir. Bir an önce harekete geçmeli ve yapmamız gerekenlerin listesini çıkartmalıyız. Sonrasında adım adım başarmak istediğimiz hamlelere odaklanmalı, yılmadan ve vazgeçmeyerek gayret göstermeli ve bunlardan daha öte önemli olan ise başaracağımıza olan inancımızı hiç kaybetmemeliyiz. Unutmayalım ki başarısızlıklarımız karşısında bizim en büyük güç kaynağımız inanmaktır.     

Yazar Hakkında

Biz onlarca, yüzlerce belki de binlerce kişiyiz. Bu yazıyı okuyan siz de bu ekibin bir parçasısınız aslında. Tüm dostlarımızla büyük bir aileyiz aslında :)

Yorum Bölümü 13 yorum

Fatma Gül Özçelik - geçen yıl Yanıtla

Kendimize inanmayı basardigimiz zaman basaririz

Merve TURAN - geçen yıl Yanıtla

Çok güzel bir yazıydı . Tesekkurler…

esra kızılhan - geçen yıl Yanıtla

gerçekten çok güzel

EREN - geçen yıl Yanıtla

Mükemmel!

murat kaan yıldız - geçen yıl Yanıtla

ÇOK GÜZEL BİR YAZIDI.

Yasemin Özşahines - geçen yıl Yanıtla

Teşekkürlerrr

kbr - geçen yıl Yanıtla

sadece inanmak gerek aslında ama en zoru da bu ki zaten :/

Oğuzkağan Dursun - geçen yıl Yanıtla

Teşekkürler

Zafer KAYMAK - geçen yıl Yanıtla

Teşekkürler
Bu tarz makalelerin devamını diliyorum

Halil Ibrahim - geçen yıl Yanıtla

Teşekkürler..

evşen arslan - geçen yıl Yanıtla

gerçekten güzel bende teşekkür etmekten başka bir şey yapamayacağım.

oğuzhan taş - geçen yıl Yanıtla

teşekkürler özgüvenimi arttırdığınız için

İsmail Işık - 10 ay önce Yanıtla

Teşekkürler

Yorum Bölümü: