Başarınızın Önündeki Engeller

Öğrencilik hayatınız kişisel gelişiminiz için çok önemli bir zaman dilimidir.

Bu altın zaman dilimini ne ölçüde değerlendirebilirseniz gelecekte sizi bekleyen hayat hikayeniz o kadar parlak olacaktır. Aksi takdirde hayatınızın en verimli ve zengin yıllarını heba etmiş ve hayatın size ücretsiz olarak verdiği kredileri boşa tüketmiş olacaksınız.
 
Peki bu yıllarındaki başarının önündeki engeller nelerdir?

1- Yanlış alan seçmenin bir sonucu olarak motivasyon eksikliği:

tercih

Eğer kazandığınız veya seçmek üzere olduğunuz bölüm size mutluluk vermiyor aksine kendinizi o bölüm ve dersleri ile ilgilenirken huzursuz hissediyorsanız geç kalmış değilsiniz. Aslında bu problem lisede başlar orada bilinçsiz ve bilgisizce yapılan tercihler kişinin geleceğe dönük hayatını ciddi ölçüde etkiler. Dolayısıyla size tavsiyemiz araştırıp yeterli düzeyde bilgi ve fikir sahibi olduktan sonra tercih yapmanızdır. Ayrıca bir, iki senenizi dahi kaybetmiş olsanız, bu bir ömür boyu yıllarınızı kaybetmekten çok daha iyidir.

2- Plansız ve dağınık okuma yapma:

Bu durum özellikle ilgi alanı çok ve geniş bir yelpazede okuyan öğrencilerde görülür. Hâlbuki kitap okumayı yemek yemeye benzetecek olursak her menüye verilmesi gereken bir önem vardır. Ana menüye vermeniz gereken ehemmiyeti diğerlerine verirseniz kendinizi asıl almanız gereken gıdadan mahrum bırakmış olursunuz. Elbette ki ilgi alanınızın zenginliğine göre çeşitli okumalar yapabilir farklı menülerden de tadabilirsiniz. Fakat bu durum sizin asıl kaynaklarınıza teksif edeceğiniz enerjinize engel olmamalıdır. Çünkü siz asıl olarak kendi alanınız ile alakalı çalışmalar yaparak başarı elde etmiş olacaksınız.

3- Olumsuz arkadaş çevresinin etkisi:

Find-friends

Öğrenciliği bomboş bir hayat olarak telakki eden, hayatını sürekli eğlence ile geçiren bir arkadaş çevresi sizin kişisel gelişiminiz adına tamiratı imkansız veya çok zor bir takım tahribatlar meydana getirebilir. En iyisi mi sizin düşünce yapınıza ve zihin dünyanıza bu ölçüde zarar verecek kişi ve topluluklardan kendinizi uzak tutun. Onların karanlık dünyalarına adım atmayın ve hep temiz, ufuk ve vizyon sahibi insanlar ile beraber olun. Size olan bu tavsiyemiz sadece kişiliğinizi değil tamamen tüm hayatınızı yani gelecekteki yuva kuracağınız insanı ve sahip olacağınız çocuklarınızı dahi etkileyecektir.

4- Küçük düşünmek:

İnsanın ufuk ve vizyon sahibi olması çok önemlidir. Hayatı yaşaya geldiğiniz doğal bir süreç olarak görmeyin. Kendinize sürekli yeni ve büyük hedefler koyun. Tam bir hedef insanı olun.

5- Mükemmeliyetçilik düşüncesi:

Bazı insanlarda biraz fazla mükemmeliyetçilik vardır. Elbette yapacağımız şeyin mükemmel olmasını isteriz. Fakat bu doğaya aykırıdır. Esas olan insanın elinden geleni yapması ve karşısına gelen netice ve sonuca razı olmasıdır. Her şeyin mükemmel olmasını beklemek aslında mükemmeli ortadan kaldırmaktır.

6- Tembellik:

Eğer sizde tembellik varsa kötü bir hastalığınız var demektir. Çünkü bu kötü huylu hastalık her zaman size ayak bağı olacaktır. İmkan ve şartlar açısından her ne kadar iyi durumda olursanız olun bu hastalık içerisinde bulunduğunuz durumu her zaman aleyhinize çevirecektir. Bir an önce bu hastalıktan kurtulmaya bakın.

7- Gelen fırsatları değerlendirememek:

Öğrencilik hayatınız boyunca kişisel gelişiminiz adına birçok fırsatla karşılaşabilirsiniz. Fakat marifet bu fırsatları değerlendirmek ve rantabl olarak kullanmaktır. Bu fırsatları değerlendirmemek sizin için büyük bir kayıp olacaktır. Söz gelimi ilgi alanınız ile alakalı program, seminer ve çalışmaları çok iyi takip etmeli, kişisel gelişiminize büyük katkı sağlayacak bu tür imkanları etkin bir şekilde kullanmalısınız Öğretmen ve arkadaş çevreniz sizin için büyük bir eğitim fuarı niteliğinde olabilir. Fakat bu sizin onlara hangi nazarla baktığınıza bağlıdır. Sürekli yeni bir şey öğrenme, bilgi alışverişinde bulunma v.b. niyetleri esas alarak çevrenizle diyalog içinde olmalısınız.

“Başarınızın Önündeki Engeller” için 8 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir