Beyin Nasıl Geliştirilir? | Beyninizi Geliştirmek için 8 Pratik Tavsiye

Beynimiz, vücudumuzun yaklaşık %2‘lik kısmına tekabül etse de, tüm vücudu yöneten ana karar mercidir. Belki de bu yüzden yaratıcı tarafından beyne başımızın üzerinde yer vermiştir. Dünyanın bugün gelişmiş bir seviyeye gelmesi ve halen kendini geliştirmeye devam etmesinde birinci faktör, beynin üretkenliğinden meydana gelir. Öyle ki insana bedava olarak verilmiş olan beyin, milyar dolarlık ürünlerin gelişiminde ana sermaye konumundadır. Bu yazımızda beyin nasıl geliştirilir sorusuna cevap arayacak ve size pratik tavsiyeler vereceğiz.

beyin nasıl geliştirilir

İnsanın ne yapacağına, karakterine ve kaderine yüzde yüz etki eden beynin gelişimini artırmak, daha kaliteli bir hayat yaşama açısından çok önemlidir. Günlük hayatta yapılacak ufak tefek değişiklerle beyin gelişimini yüksek oranda artırmak bir kaç basit yöntem ile mümkündür.

  1. Dişlerin fırçalanırken, yazı yazılırken kullanılmayan elin kullanılması,
  2. İşyeri veya okula farklı yollardan gitmek veya farklı taşıtları kullanmak,
  3. Özellikle sabah saatlerinde bulmaca çözmek,
  4. Kesinlikle kafein ve alkol kullanmaktan uzak durmak,
  5. Günlük bir kaç yabancı kelime ezberlemeye çalışmak,
  6. Bir yazıyı tersten okumaya çalışmak,
  7. Bir olayı farklı bakış açıları ile değerlendirmeye çalışmak,
  8. Günlük rutinlerin önüne geçmek,

Yukarıda belirtilenlerin haricinde günlük hayatta kişi kendisiyle aynı fikirde olmayan insanlarla konuşması, tartışması veya farklı TV kanallarının seyredilmesi beynin olaylara karşı farklı açılardan bakabilme kabiliyetini geliştirir, aynı zamanda bu tutum özgüvenin de pozitif oranlı yükselmesini doğrudan etkiler.

beyin nasil gelistirilir 2

Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan insanlar beyin kullanım oranını fazlasıyla düşürmektedir. Bunun önüne geçmek için gün içindeki sosyal medya kullanımı, belli dakika limitleri dahilinde sabah-akşam olarak ikiye bölmek beyin gelişimi açısından çok önemlidir.

Unutulmamalıdır ki günlük hayatımızı baştan aşağı etkileyen en birincil organ beyindir. Mutluluk, üzüntü, umut, karamsarlık gibi bir çok faktörler günlük yaşamı doğrudan etkiler. Beyin gelişimi geleceğe umutla bakmayı öğretir. Dikkat edilmelidir ki, sürekli kendini geliştirmeye açık, çevresi ile etkileşimi yüksek insanlar geleceğe umutla bakan insanlardır. Geleceği yeniden inşa etmek isteyen herkes öncelikle işe beyninden başlaması gerekir.

Bu yazımızda beyin nasıl geliştirilir konusunda pratik tavsiyeleri inceledik. Sizin de bildiğiniz pratik yollar varsa yorum bölümünden bize bildirmeyi unutmayın!

“Beyin Nasıl Geliştirilir? | Beyninizi Geliştirmek için 8 Pratik Tavsiye” için 8 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir