Bilgi Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite: Bursları, İmkanları, Beğenilen ve Beğenilmeyen Yönleri

Tanıtım


Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın İstanbul’da 1996 yılında kurmuş olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi, bir taraftan yoğun çalışan özgür bireyler yetiştirirken diğer taraftan yaptığı çalışamadan keyif alan bir nesil yetiştirme misyonuna sahiptir.

 

bilgi_universitesi_nasil_bir_universite

İmkanları


Bilgi Üniversitesi’nin toplam 3 kampüsünde öğrenci destek merkezi, sağlık hizmetlerini gören revir, psikolojik danışmanlık hizmeti, teknolojinin en üst düzeydeki imkanları, fotokopi merkezleri, kantin-kafeleri ve kariyer merkezi öğrencilerin hayatının kolaylaştıran birimleri bulunmaktadır.

Yurtlar


 

Bilgi Üniversitesini kazanan kız ve erkek öğrenciler için üniversiteye yakın bölgelerde güvenilir öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Tam bir 5 yıldızlı otel ayarında olan Konforist Kız Yurdu her türlü imkanın sunulduğu ve Bilgi Üniversitesi’ne çok yakın bir yurttur.

Web sitesi: www.konforist.com.tr

Adres: Kazım Karabekir Cad. No: 25 Eyüp / İstanbul (Üniversitenin hemen karşısında)

İletişim: 0530 047 03 77 – 0212 263 00 00

Aynı yurt sisteminin erkekler için uyarlanmışı olan Konforist Erkek Yurdu da kız yurdunun sahip olduğu tüm imkanlara sahip.

Adres: Sakarya Mah. Karakol Üstü Sok. No: 9 1-B Blok Silahtar – Eyüp / İSTANBUL

İletişim: 0545 379 75 25

Aynı kalitede olan Santral Kız Öğrenci Yurdunda velilerin en çok merak ettikleri şey 24 saat güvenlik hizmetleridir Bu yurdun iletişim bilgileri;

Adres: Mehtap Cad. No: 16 Eyüp / İSTANBUL

İletişim: 0541 403 43 36

Tüm bu yurtların yanı sıra http://www.bilgi.edu.tr/tr/bilgide-yasam/genel-sekreterlik-koordinasyon-ofisi/yurt-ve-residanslar/?genel-sekreterlik-ko-menu linkinde Şişli Bilgi Kız Öğrenci Yurdu, Kağıthane Bilgi Kız Öğrenci Yurdu. Gayrettepe Bilgi Kız-Erkek Yurdu, Bilgi Erkek Öğrenci Yurdu, Studio Santral gibi yurtlar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Burslar


Diğer vakıf üniversiteleri gibi Bilgi Üniversitesi de ÖSYS kılavuzunda istenen başarıyı göstermiş öğrencilere % 25, % 50, % 75 ve % 100 bursluluk olanaklarını sağlamaktadır.

Öğretim yılının sonunda not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.70 ve üstü olanlara başarı bursu verilmektedir.

Herhangi bir spor dalında milli takım seviyesine yükselmiş veya üniversitenin okul takımında üstün sportif başarı göstermiş burssuz öğrenciler için spor bursu verilmektedir.

Herhangi bir kişi veya kuruluşun Bilgi Üniversitesi öğrencisine karşılıksız olarak vermek istediği burslara üniversite yönetimi destek olmaktadır.

Bilgi Üniversitesi öğrencisi olup, burssuz okuyan ancak maddi durumu yetersiz olup bu durumunu belgelendiren öğrencilere ihtiyaç bursu verilmektedir.

Bilgi Üniversitesi’nden mezun olup yine aynı üniversitede master yapmak isteyenlere yüzde 20 indirim sağlanmaktadır. Ayrıca öğretmen çocuklarına yüzde 10 indirim uygulanmaktadır.

Öğrenci Toplulukları


ogrenci_topluluklari

Öğrenci toplulukları 4 ana başlık altında sıralanmıştır.

Fikir Kulüpleri başlığı altında; Atatürkçü Düşünce Kulübü, Anadolu Gençlik Kulübü, Kültür ve Düşünce Topluluğu, Sosyalist Düşünce Kulübü, Bilge Gençlik Kulübü, Öğrenci Gençlik Kulübü, Milliyetçi Düşünce Kulübü, Gökkuşağı topluluğu,

Akademik İçerikli Kulüpler başlığı altında; Bilgili Sağlıkçılar, Avrupa Birliği Kulübü, Bilgili Girişimciler, BİLGİ Engineering Society, Diyetisyenler Kulübü, Gelişim Kulübü, Genetik ve Biyomühendislik Kulübü, ELT Kulübü, Keşf-i Tarih Kulübü, Lojistik Kulübü, Metin Yazma Kulübü, Mühendislik IEEE Kulübü, Liderler Kulübü, Münazara Kulübü, Pantheon Kulübü, Politika Kulübü, Psikoloji Kulübü, Radyo Kulübü, Enerji Kulübü, Havacılık Kulübü, Çocuk Hakları Kulübü, Sosyoloji Kulübü, Teknoloji Kulübü, Toplumcu Hukukçular Kulübü, Women in Business, Yaratıcı Yazarlık, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kulübü, Gastronomi Kulübü, Genç Liderler Kulübü, London School of Economics, Mechanical Engineering Society, MUN Model Birleşmiş Milletler, Genç Hukukçular Kulübü, Mutfak Sanatları Kulübü, Hukuk Araştırmaları Kulübü, Hürriyet ve Adalet İnisiyatifi Kulübü, İnsan Hakları Kulübü, İşletme Danışmanlık Kulübü, Moda Tasarım Kulübü, Bilgi Denizcilik, Enformasyon Kulübü, Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırması Kulübü, Reklamcılık Kulübü, Turizm Kulübü, Genç Gazeteciler, BİLGİ Application, BİLGİ Station.

Spor ve Sanat İçerikli Kulüpler başlığı altında; Amerikan Futbolu, Bi ‘Müzik Kulübü, Bisiklet Kulübü, Dağcılık Kulübü, BİLGİ Extreme, Fotoğrafçılık Kulübü, Triatlon Kulübü, Yelken Kulübü, Riders of BİLGİ, Sualtı Kulübü BİSUS, Kültür Sanat Kulübü, İstasyon Oyuncuları, Sinema Kulübü, GLEE Kulübü, Santral Metal Kulübü, Karma Dövüş Sanatları Kulübü, Kürek Kulübü, Satranç Kulübü, BİLGİ Okçuluk, BİLGİ Running Crew, Halk Dansları Kulübü.

Sosyal Sorumluluk ve Hobi Kulüpleri başlığı altında; Animasyon ve Bilgisayar Oyunları (ARCADE), Ultraaslan Bilgi Kulübü, ERASMUS Kulübü, Açık Kapı Kulübü, Bilgili Fenerbahçeliler Kulübü, Yeşilay Kulübü, Barınakta Hayat Var, Bilim Kurgu ve Fantezi Kulübü, Engel-siz Bilgi Kulübü, E-Spor Kulübü, Gezi ve Etkinlik Kulübü, Robotics Kulübü, TED Kolejliler Kulübü, Land of Fire Azerbaijani Students, Pakistan Students Society, Yeşil Sevenler Kulübü, Toplumsal Dayanışma ve Yaşam Kulübü, The İnternationals, BİLGİ Hukuk S.O.S.K, BİLUM, BİLGİ Casting, Cheerleaders Kulübü, Bilgili Kartallar, Gezi ve Fotoğrafçılık Kulübü.

Kampüs


 

bilgi_universitesi_nasil_bir_universite

Bilgi Üniversitesi 3 ana kampüse ayrılmış durumdadır.

Kuştepe Kampüsü, İstanbul’un göbeğinde Mecidiyeköy ve Şişli ilçelerine sadece beş dakika uzaklıkta,

Dolapdere Kampüsü, Yapı ve Yaşam Çevresi ödülüne layık görülmüş Taksim merkezine sadece on dakikalık uzaklıkta,

santralİstanbul Kampüsü, Haliç kıyılarında toplamda 118 dönümlük alanda kurulu ve sosyal yaşamın üst seviyede olduğu kampüsüdür.

Uluslararası İmkanlar


Bilgi Üniversitesi, bünyesinde 80’den fazla üniversiteyi içeren Laureate Uluslar arası Üniversiteler ağına mensuptur. Hemen hemen her daldan öğrenciyi yurt dışındaki üniversiteye gönderebilen bu ağ, aynı sayıdaki öğrenciyi de ülkemizde misafir ediyor.

İkili Değişim Anlaşması kapsamında; Kanada, Gürcistan, Japonya, Güney Kore, ABD, Hong Kong, İsviçre ve Rusya ile anlaşmalıdır.

Ayrıca Salford University ile işletme alanında, University of Roehampton ile yine işletme alanında, University of the Incarnate Word ile işletme, lojistik ve spor yönetimi alanında, Western New England University ile spor yönetimi ve NABA, İtaly ile moda yönetimi, endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık alanlarında MYO’dan lisansa diploma tamamlama anlaşması mevcuttur.

Her fakülteden tüm bölümlerde sayısız Avrupa ülkesine öğrenci değişim programı uygulayan Bilgi Üniversitesi’nin Erasmus anlaşmalarına http://international.bilgi.edu.tr/tr/international-center/institutions/erasmus-anlasma/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir de Almanya, Amerika, Brezilya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Kostarika, Malezya, Meksika, Peru, Portekiz ve Tayland ile dönemlik ve yaz okulluk öğrenci değişimi anlaşmaları mevcuttur.

Spor Takımları ve Tesisleri


spor_takimlari

Uzun adı İstanbul Bilgi Üniversitesi olan üniversitenin kuştepe kampüsündeki spor salonunda voleybol, basketbol, salon futbolu, hentbol ve masa tenisi imkanları mevcut. Dolapdere kampüsünde fitness salonu, basketbol sahası, dans salonu, yoga salonu ve yarı olimpik yüzme havuzu, öğrenciler için büyük şanstır.

Bilgi Üniversitesi’nin spor takımlarını söyleyecek olursak; Amerikan futbolu, satranç, atletizm, yüzme, eskrim, kayak, tenis, futbol, hentbol, voleybol, basketbol, boks, yelken, masa tenisi ve triatlon takımlarıdır.

Beğenilen Yönleri


Tüm fakültelerin ve bölümlerin İstanbul merkezde olması spor faaliyetlerinin muazzam ölçüde profesyonelce yürütülmesi beğenilen yönleridir.

Beğenilmeyen Yönleri


Bazı bölümlerdeki hocaların sınavları zor yapması, burs şartlarının biraz ağır olması.

Adres ve İletişim Bilgileri


Bilgi Üniversitesi ana mail adresi: info@bilgi.edu.tr

Tüm Kampüslerle iletişim: 0212 311 50 00 bolu telefondan sağlanabilmektedir.

Bilgi Üniversitesi’nin;

Adana Bölge Ofisi iletişim: 0322 459 50 08

Ankara Bölge Ofisi iletişim: 0312 447 35 61

Antalya Bölge Ofisi iletişim: 0242 247 45 43

İzmir Bölge Ofisi iletişim: 0232 465 12 00

Bursa Bölge Ofisi iletişim: 0224 245 70 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir