Bilkent Hukuk 3.Sınıf öğrencisi İrem Akın ile Görüşme | Furkan Bahadır ATA

Arkadaşlar merhaba. Bugünkü yazımızda bir röportaja yer vereceğiz. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3.sınıf öğrencisi İrem Akın röportaj teklifimizi geri çevirmedi ve sizlere faydalı olmak adına bize yardımcı oldu.

hukuk ogrencisi

Sizce bir Hukuk öğrencisinde bulunması gereken nitelikler nelerdir ?

Öncelikle bir Hukuk öğrencisi analitik düşünmeyi bilmelidir. Hukuk aslında birçok kesim tarafından sözel addedilmektedir fakat işin aslı şöyle ki Hukuk ; azımsanamayacak derecede sayısal beceri de istiyor. Çoğu öğrenci tarafından da Hukuk ve Matematik ilişkisinin henüz anlaşılmadığını düşünüyorum. Karşınıza çıkan bir davada sorunun iyi anlaşılması için sözel yetilerinizin olduğu kadar sayısal becerilere de sahip olmanız gerekmektedir çünkü bir sorunun çözülmesinden önce anlaşılması daha çok önem arz eder.

İkinci olarak, klişe olacak ama, bir Hukuk öğrencisi okumayı sevmelidir. Bunu bir zorunluluktan ziyade olaylar hakkında fikir kazanmak adına  yapılan bir çalışma olarak görmek daha mantıklı olacaktır. İlerleyen dönemlerde başarılı bir Hukukçu olabilmek için yapılan okumaların iyi özümsenmesi gerekir. Bunun için de öncelikle okuma alışkanlığının kazanılmış olması gerekir.

Bir Hukuk öğrencisi okumada olduğu kadar yazmada da kendini geliştirmelidir. Bir Hukukçudan genel olarak kendini en iyi şekilde ifade edebilme yetisi istenir. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız  ve bunu ne kadar iyi yazıya aktarabilirseniz olayları anlama gücünüz de o nispette artar. Bu da sizin işinizde başarılı olmanızı sağlar.

 

Bir Hukukçu yalnızca maddelere bağlı kalmamalıdır. Perspektif bir bakış açısına ve olayları kendi açısından yorumlayabilmesi gerekir. Gerektiği yerde yaratıcılık becerisini de kullanarak sonuca daha kolay ulaşma yolunda önemli bir adım atmış olmalıdır. Bunun için de yine analitik düşünce yeteneğinin kullanılacağından emin olabilirsiniz.

 

Son olarak bir Hukukçu gündemi takip etmeli, her konuda az çok bilgisi olmalıdır. Ülke ve dünyada meydana gelen olayları takip etmek yine bir Hukukçuya farklı bir perspektif kazandırarak olayların yorumlanmasında ona yardımcı olur.

Sizce Hukuk diğer hangi bilim dallarıyla ilişki içerisindedir?

Aslında Hukuk birçok dal ile ilişki içerisindedir. Özellikle az önce bahsettiğim gibi formel bilimler ile olan ilişkisi yadsınamaz. Bunun yanında benim şahsi olarak ilgilendiğim iki dal var : Ekonomi ve Psikoloji. Bir Hukukçu dünya ve ülke ekonomisinde neler olup bittiğini bilmelidir. Çünkü çoğu zaman uluslararası mecralarda meydana gelen ekonomik olaylar içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Psikoloji ise bilindiği üzere insan bilimidir. Hukukçunun ise muhatap olduğu ana alan insandır. O yüzden bir insanı anlamak onu çözümleyebilmek Hukuk dalında son derece önemlidir.

 

Peki Hukuk Fakültesi nasıl bir çalışma disiplini gerektiriyor ?

Bu soruda net olmak oldukça zor. Herkesin kendine özgü öğrenme yöntemleri vardır. Ancak kendi adıma konuşacak olursam derslere katılım bu işin püf noktasıdır. Dersi derste dinlemek , gerekli notları almak ve ders sonrasında tekrar gözden geçirmek oldukça faydalı olacaktır. Kullanılan kitapların da özet biçiminden çok geniş ayrıntılı bilgilere sahip olması önemlidir. Unutmayın öğrendiğiniz bilgiler yalnızca sınavlar için değil sizin ilerde gerçekleştireceğiniz mesleğe de katkı sağlıyor. O yüzden hiçbir bilgiyi gereksiz olarak görmemek gerekiyor.

 

Hukuk oldukça ağır bir müfredata sahip. Dersten sıkıldığınız oluyor mu ? Zevk almak için neler yapıyorsunuz?

hukuk fakultesi

Açıkçası zaman zaman insan derslerden bunalıyor. Fakat şöyle ki sevdiğiniz zaman ve kendinize gerekli motivasyon kaynaklarını bulduğunuz zaman artık bir külfet olmaktan çıkıyor. Şu anda 3. Sınıftayım ve zaman geçtikçe Hukuka olan sevgim daha çok artıyor. Bunun nedeni ise 1.sınıftan itibaren görülen konuların artık birbiriyle örtüşüp parçaların yerine oturmasıdır. Hukukun en önemli özelliklerinden biri de gerçekle bire bir ilişkili olmasıdır. Bir süre sonra gerçekle bağlantı kurmaya başlıyorsunuz ve bu oldukça hoş bir durum. Çünkü önceki hayatınızdan farklı olarak yeni bir bakış açısı kazanmaya başlıyorsunuz.

 

 Staj yapmanın size kazandırdıkları nelerdir?

 

Ben stajımı İstanbul’da bir Hukuk bürosunda yapmıştım. Size şöyle diyeyim gerçekten mesleği orada görüyorsunuz. Üniversite bitiminde yapacağınız 1 senelik stajdan önce yazları da bir büroda staj yapmak oldukça faydalı olur diye düşünüyorum. Çünkü ben yaptığımda şunu gördüm ki şu anda bir şeylere çabalıyorsam işte bunu görmek için çabalıyorum. Adliye’ye giden cübbeli avukatlar bile sizin için bir motivasyon kaynağı olabiliyor. Ne için çalıştığını daha rahat anlıyorsunuz. Meslek hakkında daha çok bilgi sahibi oluyorsunuz ve artık sonuç odaklı çalışmaya başlıyorsunuz.

 

hukuk yurtdisi

Peki mezun olduktan sonra yurt dışında çalışma konusunda ne diyorsunuz?

Açıkçası Hukuk alanında yurt dışı kaynaklı çalışmak diğer bölümlere oranla daha zordur. Çünkü her ülkenin kendine ait Hukuk kuralları vardır. Ama bazı alanlarda (örneğin idari hukuk, infaz hukuku vs) Türkiye ile benzerlik gösteren ülkeler var. Yalnızca bu alanlarda çalışmak üzere yurt dışında iş imkanı bulunabilir. Tabi hepsinden önce iyi bir dile sahip olunması gerekir. Ayrıca yalnızca İngilizce değil bunun yanında bir başka dili de öğrenmek, yurt dışında çalışmak isteyen biri için çok daha mantıklı olur.

Son olarak Bilkent Üniversitesi’nde olmaktan mutlu musunuz ? Sizce ne tür avantajlara sahip?

Öncelikle belirli çevrelerce saygın görmüş bir öğretim kadrosundan eğitim görmek hoş bir duygu. Hocalarımızın çoğunluğu yurt dışında master yapmış, çok bilgili insanlar. Bu yüzden kendimi şanslı hissediyorum bu konuda. İngilizce eğitim ve kullanımı konusunda diğer üniversitelere oranla oldukça iyi bir durumda. Ülkemizin başkentinde  bulunması da kültürel katkı açısından oldukça faydalı bir durum. Sonuç olarak burada olmaktan mutluyum.

TEŞEKKÜR EDERİZ

psikoliji okumak 2

 

 

 

 

 

“Bilkent Hukuk 3.Sınıf öğrencisi İrem Akın ile Görüşme | Furkan Bahadır ATA” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir