Biruni Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite: Bursları, İmkanları, Beğenilen ve Beğenilmeyen Yönleri

Tanıtım


“Evrensel Deha” olarak tarihe geçen Tıp, Eczacılık, Matematik, Astronomi, Fizik, Coğrafya ve Tarih bilgini El-Biruni’den esinlenerek 2014 yılında faaliyete geçen Biruni Üniversitesi, Dünya Eğitim Vakfı tarafından “Bilimin Geleceği” sloganıyla kurulmuştur.

Ağırlık Sağlık bilimlerinden yana olmak üzere Sağlıkta İnsan Kaynakları vizyonunu ilke edinen Biruni Üniversitesi uygulamalı dersleri ile öğrencilerini geleceğe hazırlamaktadır.

 

biruni_universitesi_2

İmkanları


Özellikle Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği alanında sahip olduğu hastaneler ile bu fakültelerde okuyan öğrencilerine hem eğitim hayatındaki stajında hem de üniversite sonrası istihdamında yardımcı olan Biruni Üniversitesi, Reyhan Genom Merkezi ve Sürekli Eğitim Merkezi ile de öğrencilerin kendi vizyonlarını oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.

GATA ile işbirliği protokolü bulunan üniversite, sosyal medyada ve sağlıkla ilgili televizyon programlarında, hem öğretim üyeleri hem de öğrencileriyle yer almaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültesi Biruni Üniversitesinin sahip olduğu öğrenci aldığı fakültelerdir.

Ayrıca rektörlüğe bağlı Yabancı Diller Bölümü, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu da diğer eğitim merkezleridir. Üniversitenin 1. sınıfına toplam 950 saatlik İngilizce dersi yerleştirilmiştir.

Biruni Üniversitesinin Tıp Fakültesinin dünyada kabul gören en iyi Tıp Fakültelerinden biri olan “Baylor College of Medicine” ile işbirliği bulunmaktadır.

Yurtlar


 

Biruni Üniversitesinin kendine ait yurdu olmamasına rağmen, yerleşim yeri dolayısıyla yakınında birçok yurt bulunmaktadır.

Özel Bakırköy Kız Öğrenci Yurdu

Biruni Üniversitesine 15-20 dakika yürüyüş mesafesindedir. Tel: 0 212 660 38 93

Özel Merter Kız Öğrenci Yurdu

Biruni Üniversitesine yakın 70 öğrenci kapasitesi olan yurttur. Tel: 0 212 644 18 49

Akdeniz Kız Yurdu

Biruni Üniversitesine 15 dakika mesafede olan yurttur. Tel: 0 212 521 13 30

Burslar


Biruni Üniversitesinin ÖSYM Tercih kılavuzunda yer alan % 25 ve % 50 burslu bölümlerine ilk tercihte yerleşen öğrencilere buna ek olarak % 10 indirim daha sağlanır. Eğer öğrenci bu bölümleri ikinci ve üçüncü tercihlerinde kazanmışsa % 5 ek indirim sağlanmaktadır.

LYS sınavı sonucunda sıralaması tüm bölümlerde ilk 100’de olan öğrenciye aylık 3000 TL, 101 ile 500 arasında olan öğrencilere aylık 1000 TL, sıralaması 501 ile 1000 arasında olan öğrencilere aylık 500 TL karşılıksız burs bağlanır ve bu burs her yıl 8 ay boyunca verilir. Hiçbir burs için ön koşul olarak belirli bir not ortalaması aranmaz.

Ayrıca öğrenim ücretinin peşin ödenmesi durumunda % 5, kayıt yenileme dönemlerindeki erken ödemelerde % 10 ve kardeş kayıtlarında % 5 indirim uygulanmaktadır.

Öğrenci Toplulukları


ogrenci_topluluklari

 

Biruni Üniversitesi’nin öğrencilerinin sosyal aktivitelerini geliştirebildikleri öğrenci kulüpleri diğer üniversitelerden farklı birçok kulüp içermektedir.

· Sosyal Hizmet Kulübü

· Biruni Tıp Öğrencileri Birliği

· Paramedik Kulübü

· Genç Enerji Kulübü

· Beslenme ve Diyetetik Kulübü

· Spor Kulübü

· Bilimsel Araştırma Kulübü

· Yardımlaşma Kulübü

· Gezi ve Fotoğrafçılık Kulübü

· Sağlık Yönetimi Kulübü

· İslam Araştırmaları Kulübü

· Türk Dünyası Kulübü

· Tiyatro ve Sinema Sosyal Kulübü

· Kültür ve Sanat Kulübü

· Müzik Kulübü

· Çocuk ve Eğitimi Kulübü

· Kişisel Gelişim Kulübü

· Organizasyon ve Etkinlik Kulübü

· Engelsiz Biruni Kulübü

· Üstün Zekalılar Kulübü

· Etnobotanik Kulübü

Kampüs


Biruni Üniversitesinin kampüsü gayet merkezi bir yer olan Topkapı surlarının karşısındadır. Yeşilin ağırlıkta olduğu bir çevrede tarihi mekanların genel yapısına ve mimarisine uygun binaları ile şehrin merkezinde yer almaktadır.

Uluslararası İmkanlar


Biruni Üniversitesi çok yeni bir üniversite olduğu için Erasmus başvurusunu 2015 yılında yapmıştır. Başarılı geçen başvurunun ardından ikili anlaşmaların imzalanması ve 2016-2017 eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesi için çalışmalar son sürat devam etmektedir.

Spor Takımları ve Tesisleri


spor_takimlari

Biruni Üniversitesinin tüm öğrencilerin kullanabileceği Spor & Fitness salonu mevcuttur. Farklı türden spor olanaklarının geliştirilmesi için ise çalışmalar tüm hızıyla sürdürülmektedir.

Çalışmalar sona erdikten sonra futbol, basketbol, tenis, kickboks gibi branşlarda üniversite takımı oluşturup, üniversitelerarası liglerde yarışan iddialı ekipler oluşturulacaktır.

Beğenilen Yönleri


Özellikle Tıp Fakültesi çağının en iyi fakültelerinden biri olarak gösterilmektedir.

Beğenilmeyen Yönleri


Henüz yeni bir üniversite olduğu için yurt dışı öğrenci değimi programının olmaması.

Adres ve İletişim Bilgileri


Biruni Üniversitesi

ADRES: 10 Yıl Cad. Protokol Yolu No: 45 Topkapı / İSTANBUL

Tel: 444 8 276

e-posta: info@biruni.edu.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir