Süper YKS Rehberi (Güncellendi) – Nedir, Konu Dağılımı, Kaynak Tavsiyeleri ve Çalışma Programı

2018 yks rehberi

YKS, Üniversiteye giriş sınav sisteminde uygulanan YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlenen yeni sistemdir. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınav sistemi hakkında değişikliği açıklamıştı. Yeni bir düzenleme yapılarak yeni sınav sisteminde de bazı değişimler yapıldı. Sizin için hazırladığımız bu YKS Rehberinde aklınızdaki sorulara cevap bulacağınızı düşünüyoruz.

YKS REHBERİ – YKS NEDİR?

2017- 2018 Eğitim Öğretim yılında yapılacak olan sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olmuştur. Sınav iki ayrı oturum olarak yapılacaktır. İlk oturuma girmek zorunlu hale getirilmiş ve ilk oturum sınavında adayların temel yeterliliği esas alınacaktır. Dünyadaki sistemlerde bu sistem mevcuttur. Lisans programlarına yerleştirme için Sayısal, Sözel, Eşit ağırlık ve Dil olmak üzere 4 puan türünde hesaplama yapılacaktır.

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınavın 1. Oturumu 23 Haziran 2018 Cumartesi sabah yapılacak olup 2. Oturum 24 Haziran 2018 Pazar günü sabahına alınmıştır. Sınav 2 oturumda gerçekleşecektir. İlk oturumda adaylar temel yeterlilik testi denilen teste tabi tutulacaklardır. Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacaktır.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS’ ye başvuru tarihleri belli oldu. 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları 1 Mart – 21 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak olup sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır.

YKS HANGİ KONULARI KAPSAYACAK?

Adayların akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri içeren sorular olacaktır. Önceden yayınladığımız YKS konuları yazısında YKS’de çıkacak konulara ulaşabilirsiniz.

Temel Yeterlilik testinde sadece Temel Türkçe ve Temel Matematik testi yer alacaktır.

Yeni düzenlemeye göre Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih) sorusu daha eklendi. Matematik testine ise, 20 Fen Bilimleri ( biyoloji, fizik ve kimya ) sorusu eklendi. Bu durumda TYT’ de toplam 120 soru sorulacaktır. Sınav süresi 135 dakika olarak belirlenmiştir.

Temel Yeterlilik Sınavına eklenen Sosyal Bilimler Testi’nde tarih dersinden 5 soru, coğrafya dersinden 5 soru, felsefe dersinden 5 soru ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden 5 soru toplamda 20 soru sorulacaktır. Fen Bilimleri Testi’nde ise biyoloji dersinden 6 soru, fizik dersinden 7 soru ve kimya dersinden 7 soru sorulacak olup toplam 20 soru sorulacaktır.

Temel Yeterlilik Testi Önlisans ve Lisans için baraj puanları belirleyecek olup Lisans programlarını tercih etmek için baraj puanları değişmeyecektir. 150 puanın altında olanlar tercih yapamayacaklar. 180 puan üstü olanlar hak kazanacaktır. Fakat adayın birinci oturum ve ikinci oturumundaki başarısı dikkate alınarak hesaplanacaktır. Lisans programlarına geçiş sağlayabilmeleri için adayın TYT puanının % 40’ı ve 2. oturumdaki puanının % 60’ının toplamının 180 ve üzeri puan olması gerekmektedir.

Yeni düzenlemeye göre Eşit ağırlık bölümünde sınava girecek adayların Türk dili ve coğrafya sorularının yer aldığı bölüme Tarih soruları da eklendi.

Pazar günü yapılacak olan 2. Oturumda adaylara;

Türk Dili ve Edebiyatı– Sosyal Bilimler-1 Testi:

Türk Dili ve Edebiyatı (24) – Tarih-1(10) – Coğrafya-1(6)      : Toplam 40 soru

Matematik Testi                                                                 :Toplam 40 soru

Sosyal Bilimler-2 Testi:

Tarih-2 (11)- Coğrafya-2 (11)- Felsefe grubu(12)-Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi (6) : Toplam 40 soru

Fen Bilimleri Testi:

Fizik(14) – Kimya (13) – Biyoloji (13) : Toplam 40 soru

Pazar günü öğleden sonra yapılacak yabancı dil testinde 80 soru sorulacaktır.

yks puan hesaplama

YKS PUAN HESAPLAMA

Sınavlar aşağıdaki oranlara göre hesaplanacaktır:

Sayısal puan için

Matematik testi % 50

Fen Bilimleri testi % 50

Eşit Ağırlık

Matematik testi       %50

Edebiyat-Coğrafya testi    %50

Sözel Puan İçin

Tarih-Coğrafya-Felsefe-Din Kültürü testi    %50

Edebiyat-Coğrafya  testi    %50

Dil sınavı    %100

yks lys farkı

YKS’NIN YGS ve LYS’ DEN FARKI NEDİR?

Değiştirilen sınav sisteminde üniversitelere iki sınavdan alınan puanların ortalaması esas alınıyordu. YGS Mart ayında diğer sınav LYS ise Haziran ayında yapılıyordu. YGS’ de 4 ayrı testten adaylara160 soru soruluyordu. % 12,5 başarı gösteren adaylar YGS’nin ilk barajını  geçmiş sayılıyor ve adayların önlisans programlarını tercih etme şansı oluyordu.180 puan ve üzeri alanlar LYS’ye girme hakkı kazanıyordu. Toplam 2 hafta sonunda 5 aşamada sınava giriyorlardı.

Adayların en az 2 sınava girme hakları vardı. 180 puan ve üzeri alanlar tercih yapma hakkına sahipti.

YGS’de 6, LYS’de ise 12 puan türü bulunuyordu. Adaylar toplamda 18 puan türünde sınava tabi tutuluyorlardı.

Adaylar Yeni sınav sistemi YKS ile 18 puan türü yerine 5 puan türünde sınava  katılacaklardır. Sınavlar 5 hafta sonu yerine 1 hafta sonu olarak belirlenmiş olup, 6 oturumdan 3 oturuma çekilmiştir.  Bu sayede daha yalın ve sade aynı zamanda anlaşılabilir bir sistem haline getirilmiştir.

YKS KAYNAK TAVSİYELERİ 

Henüz YKS için kaynaklar tam olarak piyasaya çıkmadı. YKS adıyla satılan kaynaklarda sadece kitap kapağının YKS olarak değişmiş olanları mevcut .Bu yüzden bu kısım güncellenene kadar YKS kaynakları konusunda sitede önceden yayınlanan YGS LYS kaynaklarına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Gerçekten YKS’ye yönelik kaynaklar çıkmaya başlayınca bu kısım güncellenecektir.

yks ye nasıl çalışabilirim

YKS’YE NASIL ÇALIŞABİLİRİM?

YKS çalışması diğer bütün standart test sınavlarına hazırlıkta olduğu gibi süreklilik ve azim gerektiriyor.

Öncelikle YKS’yi genel hatlarıyla anlamak gerekiyor. Bu rehberi dikkatli bir şekilde okumanız halinde YKS hakkında genel bir bilgiye sahip olacaksınız.

YKS’de çıkacak konuları bilmek ve bu konulardan oluşan bir çalışma programı hazırlamak süreklilik sağlamak açısından faydalı olacaktır. Aşağıda örnek olarak hazırladığımız çalışma programlarına göz atabilirsiniz.

Fakat bu programları olduğu gibi kullanmak yerine eksik konularınızı belirleyerek bu programlar üzerinde düzenlemeler yaparak programları kişisel hale getirmeniz hem motivasyonunuzu artıracak hem de daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Sabahları erken kalkmak gününüzün verimli geçmesini sağlayabilir. Eğer sürekli geç yatıp geç kalkan biriyseniz birkaç hafta erken kalkmayı deneyin.

Önceden yazdığım YGS’ye verimli çalışma yazısı da YKS çalışmasında kullanılacabilecek teknikler açısından dikkate değer. Aralıklı tekrar ve zihin haritaları etkili çalışma metodları arasında.

 

YKS ÇALIŞMA PROGRAMI

YKS yeni sistem ile nasıl nerden başlamam gerekiyor sorusuna son verip sizin için hazırladığımız programı inceleyip kendi zamanınıza göre düzenlemenizi rica ediyoruz.

Tüm bölümler için 4 aylık  YKS çalışma programı hazırladık. Öncelikle her ders için geçerli olan bir noktaya değinmek istiyorum. Kaynak seçiminize özen göstermeniz ve konulara dikkatli bir şekilde çalışmanız, tekrar yapmanız ve bol bol soru çözmeniz çok önemlidir.

 

Şimdiden sizlere başarılar diliyoruz!

Sorularınız ve önerileriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Modern Dünyada İş Kurmak ve Girişimcilik – Detaylı Rehber

girişimcilik nedir

Günümüzün iş dünyasında, teknolojiden beslenen ve pek çok çalışma ile ön plana çıkarılan girişimcilik hizmetleri var. Bu hizmetlerin içerisinde, hem fırsatların hem de yenilikçi seçeneklerin ilerlemesi, tamamen teknoloji ile mümkün oluyor. Beklentilerimiz, üretim süreçlerimiz ve para kazanmak adına yapılan pek çok çalışmada, girişimcilik adına üretilen onlarca hizmet var. Bunları organize etmek ve diğer yanlarıyla ele almak için, bu sitede sizlere sürekli farklı bilgiler ve sunumlar yapmak istiyoruz.

Bildiğiniz gibi iş dünyasında her şey, potansiyel iş olarak görülür. Eskiden bir eleman her işi yapmaya koşturuyordu ve artık durum biraz daha farklılaştı. Bir işin farklı alanları çıkıyor artık karşımıza.

Detaylı çalışmalar, farklılıklar ve fırsatlara ilişkin ön plana çıkarılan o kadar farklı iş imkanları var ki, modern dünyanın iş dünyası tamamen mobil olarak dahi hizmet sunabiliyor.

Peki ama bu sunumlarda, ne şekilde ve nasıl çözümler çıkıyor?

Gelin madde madde her türlü detaya göz atalım ve ilerleyişi inceleyelim.

İş Dünyası Neden Besleniyor?

iş dünyası

İş dünyası, üretim ve fikirden besleniyor.

Bunun en bariz örneğini, son dönemlerde karşımıza çıkan yapay zeka modlarından da görebiliyoruz.

Hem geleneksel teknolojiler, hem de üretim teknolojileri olarak ortaya çıkarılan bu çalışmalarda, kişilerin ihtiyaçlarına dair üretilen pek çok detay ve fırsatın olması, bizler için de önemli bir yenilik ve farklılık yaratıyor. Bu yüzden iş dünyası için, söylenebilecek onlarca şey var. Müşteriden üreticiye varıncaya kadar geçen sürenin lojistik alanları için, o kadar farklı girişim çalışması var ki, açıkları bulduktan sonra sektöre gerçekten güçlü bir şeklide giriş yapılabiliyor ve Niş alanlar keşfedilebiliyor. O yüzden, günümüzde teknolojiye dair büyüyen, gelişen ve yenilenen o kadar fazla çalışmayı en hızlı şekilde bu detaylar dahilinde çıkarıyoruz ön plana. Hem yenilikçi, hem de geleneksel yaklaşımların harmanları ile büyüyor bütün bu çözümler bu yüzden.

Teknolojiyle Aramız Nasıl?

Teknolojiyle aramız, teknoloji fazlalığı denecek kadar yüksek. Tabi bu doğrudan ve dolaylı olarak çıkıyor karşımıza. Bu da haliyle boşluklar yaratıyor. Mesela insanların ihtiyaçlarına çözüm üretmek gibi durumlar ve bu çözümleri internetten aramak gibi durumlar var.

Yani eskiden bilgiye ulaşmak ne kadar zor ise, günümüzde de o kadar karışık ama kolay değil.

Bilgi kirliliği ile boğuşmaktan, net ve temiz bilgiye ulaşmakta güçlük çekiyoruz. Bu yüzden teknolojiyle aramız, tam olarak bu karışıklık arasında ilerliyor diyebiliriz. Bu dönemin en önemli artısı, karmaşık bilgiler arasından en doğru ve işimize yarayacak türden bilgileri çıkarıp, hepsini potansiyel kullanılacak bilgiye çevirmekte. Yani bilgileri bulmak artık yetmiyor, onu etkin bir veriye çevirmek ve kullanmamız gerekiyor. İşte teknolojiyle aramız, şu an bu seviyeye doğru ilerlemekte diyebiliriz.

Nasıl Bir İş Kurabiliriz?

Bu tamamen sizin yetenekleriniz ile alakalı bir durum değerli arkadaşlar. Hayal gücünüz burada size en önemli anahtarı ve ipucunu verecektir. Şayet hayal gücünüzün sınırlarına inanıyorsanız ve yapacağınız işleri, daha çok Niş sektörleri üzerinden araştırma yaparak oluşturmak istiyorsanız, emin olun doğru yoldasınız diyebiliriz.

Evinizde yapacağınız işlerden tutun da, ofis ortamında yapabileceğiniz işlere varıncaya kadar gerçekten yoğun ve hızlı bir çalışma sistemi sizleri bekliyor olacak diyebiliriz.

Bu yüzden bütün bu güzellikleri, farklılıkları ve online seçenekleri rahatlıkla takip etmeniz adına sitemiz üzerinde yer alan diğer seçeneklere göz atabilirsiniz. En azından bir fikir vermesi adına, güncel olarak karşımıza çıkarılan detayları ve dataları inceleyebilirsiniz.

Kariyer Mi İş Planı Mı?

Kariyer mi iş planı mı? Aslında bu soru, gerçekten çözülmesi gereken ve önemli bir şeklide karşımıza çıkan bir soru. Çünkü kariyer fikri, daha çok genel bir durum iken, iş planı daha çok kişisel bir durum oluyor. Yani birisi kişisel olanın kontrolü, öteki kontroller sonucu ortaya çıkacak sonuç oluyor. Bu yüzden tamamen ikisine de dikkat etmek gerekli diye düşünüyoruz. Tamamen size bağlı olan bu tercihlerde, seçimlerinizin büyüklüğünü doğru orantılarla inceleyebilir, hepsine farklı ve özverili bir durum yaratabilirsiniz. Bizden söylemesi.

Kendi işinizi kurun!

Çağımızın en önemli eksikliği, yatırım eksikliği. Yani hem yatırım, hem girişim eksikliği olduğu için, bizlerde umutsuzluk durumu çok çabuk hasıl oluyor. Bu yüzden modern çağımızda, gençlerimize modern umutlar vermek için tek yapmamız gereken daha verimli araştırmalar yapmak ve hayallerimizi ve hedeflerimizi doğru şekilde ön plana çıkarmak olacak.

Bunların hepsini sistemli bir yapı ile inceleyerek, gerçekten kendi işinizi kurmak için gerekli adımları atabilirsiniz.

iş desteği kosgeb

İş İçin Destek Alın!

İş kurmak ile her şey mümkün. Gerçekten bunun için bir plan ve program yaparak, bir yerden başlayabilirsiniz. Bu konuda destek alabileceğiniz kurumlar olduğu için, kendi birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz alanların da olduğunu söyleyebiliriz. Sizler adına büyük ve hızlı bir çalışma mantığı ile ilerleyen ve kurumsal konularda da hibe kredileri ile ön plana çıkarılan örneğin Kosgeb gibi kurumlar, iş kurmak adına pek çok destek sunuyor.

Hatta genç girişimciler için devlet destekleri ve teşvikleri de mevcut. Bu konuları detaylı olarak incelerseniz, emin olun sağlıklı bir iş kurulumu konusunda ihtiyaçlarınıza dair üretilen pek çok dokunuşu ön plana çıkarabilir, online sonuçları da rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Bu sayede, bir plan belirlemiş olursunuz ve iş için destek almak konularında hızla ilerleyen bir sürece dahil olursunuz.

Kosgeb desteklerine bakış!

Kosgeb kredileri ve destekleri, tamamen kuracağınız sektöre göre değişiyor. Genellikle devlet destekleri, belirli kurslardan sonra veriliyor. Yani öncelikle Kosgeb için eğitim programına katılıyorsunuz ve ardından sürecin hızlanması ile daha farklı, daha estetik ve detaylı bir sürece dahil oluyorsunuz. Sizin için büyüyen, yenilenen ve geleneksel olarak ön plana çıkarılan bütün kredi destekleri ve hibe hizmetleri için, tamamen sektörel yaklaşmakta fayda görüyoruz. Bu yüzden kendi işiniz için bir kosgeb kredisi almak isterseniz, bu desteklere göz atabilirsiniz.

Destekleri Nasıl Kullanalım?

Destekleri, sistemli ve bilinçli kullanmakta fayda var. Hem yapılacak işin listelenmesi, hem de planlı bir şekilde hareket etmek işinizi kurmanız konusunda size soğukkanlı bir çözüm yaratacaktır. Tamamen doğal ve doğaçlama ilerlemekten ziyade, bazı konularda sistemli ve planlı gitmek, iş kurma konusunda size artı sunacak. Deneyimlerin ürünlerine kesinlikle göz atmanızda fayda görüyoruz bu noktada.

Hayaller ve Umutlar

Genç arkadaşlarımız için en büyük sorun, belki de hayaller ve umutlar konusu. Bu durumda çıkarılacak sonuçların ve yapılacak çalışmaların hesabını her zaman net bir şeklide tutmak ve bunlarla birlikte daha sistemli ilerlemek gerekiyor. Hayallerimiz, umutlarımız ve olmasını istediğimiz şeyler ile gerçek sistemin çakışması gerekiyor. Yani tamamen hayalleriniz ile yola çıkmalı ve gerçeklerle uyarlamalı bir hizmet sunmalısınız. Bu sayede sizlere dair hem olgun, hem de yaratıcı bir iş çözümü sunulmuş oluyor. Yani tamamen kendi içinizdeki istekleri ve hayalleri iş piyasasına çevirmeniz gerekiyor. Bu da haliyle hem fikir, hem pratik, hem de yatırım işi. Bu yüzden tamamen sistemli ilerlemeniz ve online çözümler ile ortaya bir ayrıntı çıkarmanız en büyük artı olacaktır.

isleri buyutmek

İşleri büyütmek,

Evet, pek çok arkadaşımız bir an evvel işlerini büyütmeyi istiyor olabilir. Burada önemli olan unsur, kaliteli iş yapmak olduğu için, mevcut işinizi kaliteli bir şeklide ilerlettikten sonra altından kalkamayacağınız yükler oluyor ise, işte o zaman risk faktörünü bilinçli bir şekilde kullanarak, gerekli çözümleri ön plana çıkarmanız gerekeceğini söyleyebiliriz. İşleri büyütmek konusunda gerçekten yapmanız gereken şey, kaliteli bir iş başlangıcı yapmanız ve bu sayede çok daha hızlı ilerlemeniz olacaktır.

Para kazanacak kıvama gelmek

Önemli olan konu da bu. Yaptığınız işten para kazanacak kıvama gelmek için, piyasayı iyi analiz etmeli, iyi çalışmalar üretmek ve sonrasında geri dönüşü beklemek gerekiyor. Ki zaten güzel bir iş var ise, kesinlikle geri dönüşü olacaktır. Bütün mevzu, pazarlama stratejilerinizi iyi belirlemeniz üzerine.

Evden çalışmak mümkün mü?

Pek tabii. Bu konuda yaptığınız işin içeriği de çok önemli olduğu için, evden çalışmanız pek tabii mümkün olmaktadır. Tamamen size özel olarak organize edilen çalışmalarda ve planlarda, evinizden çalışarak verimli ve sağlıklı bir sürece dahil olabilir ve ilerleyebilirsiniz. Sizin için üretilen en sistemli yenilikler, kendi kurduğunuz düzen ve daha pek çok detay ile birlikte evinizden çalışmayı mümkün kılmanız oldukça kolay olacak. Bu sayede daha rahat, daha estetik ve daha verimli bir ilerleme süreci ile sizler de kendi içinizde bir yeniliğe ulaşmış olacaksınız. En nihayetinde, evinizden çalışmak çok keyifli bir olay ve bunu sistemli yaparsanız çok daha keyifli bir duruma ulaşırsınız.

Toplamda bize gerekenler?

Plan, proje ve adım. Düşünmek çok önemli ama burada en önemli olan şey harekete geçmek. Yani bir projede ve girişimde en önemli eksiklik harekete geçmek konusu oluyor. Bu da bizler için gerçekten önemli ve geleneksel yenilikler ile üretilen bir fırsat sağlıyor. Ayrıntılı planlar, yol ajandası ve daha pek çok seçenek için tek yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı bu noktada ön plana çıkarmanız olacağı için, toplamda bize gereken şey yola hazırlanmak üzere bir plan yapmak ve bunları harfiyen yerine getirmek. Buradan sonrası zaten çok daha keyifli ve çok daha estetik bir mod ile çıkıyor olacak karşımıza.

Nereden Başlayalım?

Bir yerden başlamak gerekiyor. Bunun için önceliğiniz, yeteneklerinizi keşfetmek olmalı. Buradan sonrası için yaptığınız işlerde ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz ve kendinizi ne derecede ilerletiyorsunuz? Hepsi çok önemli ve sistemli bir ilerleyişin ürünü olacağı için daimi bir yenilik ve ilerlemenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Size dair sunulan, sizin için ön plana çıkarılan ve geleneksel çözümler ile oldukça hızlı bir farklılık yaratan bütün bu çalışmalarda oturup işe başlamak kısmı önem arz ediyor. Bizce hemen başlayın.

Evde hangi işleri yapalım?

Evde yapacağınız işler, bulunduğunuz konuma ve sektöre göre değişir. Web sitesi de yapabilirsiniz. Youtube kanalı da açabilirsiniz. Ama burada önemli olan, girişimcilik modu ve para kazanma sistemi olacağı için, geri dönüşünün garanti olduğu durumlara göz atmakta fayda var. Bu konuda evden yapılacak işler ile ilgili detaylı bir liste hazırlıyoruz. Bu listeyi sürekli güncel tutuyoruz. Hepsine göz atabilir ve farklı fikirler ile sizler de kendi planlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Nasıl para kazanalım?

Yaptığınız işlerin kaliteli olduğuna kanaat getiriyor iseniz, bunu pazarlamak da sizin işiniz olacaktır. Yani tamamen sistemli ve planlı hareket ederek yapacağınız bir pazarlama tekniği ile gerçekten hızlı bir kazanç moduna ulaşabilirsiniz. Bizim önerimiz, bu yolu en iyi şekilde ilerletmeniz için gereken her şeyi yapmanız üzerine olacaktır. Daimi fırsatlar, daimi yenilikler ve ayrıntılı çalışmalar için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacak.

Ödemeleri nasıl alalım?

Yaptığınız işe göre online ödeme yöntemlerine göz atabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme alma biçimleri ve farklı ödeme alma yöntemlerini tamamen kendi araştırmalarınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyebiliriz. Ama biz, bu konuda online olarak yaptığımız düzenli araştırmaları ödeme alma yöntemleri olarak sizlere listeliyoruz. Bu konuda aklınıza gelen farklı ve güvenli yöntemler var ise bizimle paylaşabilirsiniz.

10 Maddede evde yapabileceğimiz işler nelerdir?

 

 • Şekerleme poşetleme işi
 • Nikah şekeri paketleme işi
 • Evde turşu yapımı işi
 • Davetiye katlama işi
 • Kağıt torba katlama işi
 • Altın kutusu yapım işi
 • Perde ve benzeri ütü işi
 • Temizlik işi
 • Ütü yapma işi
 • Örgü yapma işi
 • Paketleme işi (kıyafet üzerine)
 • Ve daha pek çok iş seçeneği…

Kaynak bulmak nedir?

Yaptığınız iş ile ilgili olarak verilerin taranıp, sizler için detaylı bir şeklide ön plana çıkarılmasına ilişkin çözümlerden bahsedebiliriz bu konuda. Kaynak bulmak adına büyüyen, yenilenen ve ihtiyaçlarımız dahilinde ön plana çıkarılan çalışmalar için, kaynak bulmak konusunda pek çok fırsata ulaşabilirsiniz. Mesela sermaye kredilerine başvurabilirsiniz. Bu konuda detayların hepsini online olarak incelemeniz ve karşınıza çıkarmanız mümkün. Tamamen size özel ve size dair bir hizmet sunan sitemizde, farklılıklarımız ve fırsatlarımız da oldukça etkin bir dil ile anlatım yapıyor. Kaynaklar ve hibe kredileri konusunda bütün seçenekleri birkaç tıklama ile sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Hızlı Para Kazanmak Mümkün Mü?

Yapacağınız işe göre mümkün evet. Ama kalıcılığı olan bir iş olmaz bu. Daha çok günü birlik para ihtiyaçları gibi görünebilir. Bu konuda gerçekten gelişmiş kılavuzlar ve yol haritaları sunmak istiyoruz sizler için. Hızlı para kazanma konusu, tamamen geçici bir konu olduğu için bu konunun kalıcı olması için ekstra çalışmanız gerekiyor.

İnternetin bize sundukları

İnternetin bize sundukları, verilerin hepsini faydaya çevirdikten sonra çıkıyor ortaya. İmkanlar ve araştırma işlemleri için gerçekten pek çok çözümün olduğunu söyleyebiliriz. Online kullanımlar, yenilikçi çalışmalar ve fırsatlara dair gerçekten geniş bir çözüm sizlerle olabilir. Bu yüzden iş tamamen sizde.
Yeni nesil teknolojileri kullanmak
Yaptıklarımız ve yapacaklarımız ile ilgili olarak yeni nesil teknolojiyi kullanmak, tamamen uyumlu olması ile ilgili. Her şeyi teknoloji uyumlu ve kaynaklı yaparsanız, o iş yürür gider arkadaşlar.

Teknoloji ve iş dünyası uyumu

İş dünyası ve teknoloji uyumu konusunda pek çok nüans var. Teknoloji ile uyumsuz çalışan onlarca sektör ve binlerce firma var. Tercihlerinize göre en uygun olanı bulabilrisiniz.

Bunları Yapmayın!
Girişimcilik konusunda yapmamanız gerekenler!

Plansız hareket etmeyin, deneyimlere ulaşın. Bu işi yapanlar nasıl yapmış, bir göz atın. Daha onlarca madde var, bu konuda diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Girişimcilik dediğimiz konu, birbiri ile uyumlu olarak ortaya çıkarılan geniş bir çalışmanın ürünü. Hem sistemli gideceksiniz, hem de yaptığınız işten para kazanacaksınız. Bunlar birbirini destekleyen ürünler ve hizmetler olduğu için, kesinlikle planlı olmakta fayda var. İşte burada karşımıza, mantıklı girişim ve sebat etmek durumu çıkıyor. Sitemiz üzerinde, bu konularla ilgili bütün detayları inceleyebilirsiniz. Rahatlıkla size dair sunduğumuz bu hizmetleri ve farklılıkları kolaylıkla kullanmanız adına, pek çok çalışmayı online olarak sunmak istiyoruz. Bizi takip etmeye devam edin.

Herkesten Çok Daha Hızlı Ezber Yapmak için 6 Süper Teknik!

hızlı ezber yapmak

Hepimiz hayatımızın her döneminde bir şeyler öğrenmeye ve aslında daha çok ezberlemeye çalışırız.

Dönem dönem bu çabamızın yoğunluğu değişse de her zaman bu gayrette olduğumuz konusunda hem fikir olabileceğimiz su götürmez bir gerçektir.

Tabi ki günlük hayatta yapacak olduğumuz ezber ile okul hayatımız süresince yapacak olduğumuz ezberin yoğunluğu hiçbir zaman aynı olmayacaktır.

Ancak bu demek değildir ki bir şeyler öğrenmek ve hatırlamak sadece öğrenim hayatımızda gerekli olsun.

 

Bazı kişilerin çevresindeki insanlara göre çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ezber yaptıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Bunun tabi ki doğuştan gelen bir yetenek ya da kişiye özgü bir durum olmadığını bilmekteyiz.

Bu insanların ise bir kısmının sürekli ezber yaparak kendi beyinlerini bu konuda geliştirdiklerini görürken bir kısmının ise kendilerince etkili ezberleme yöntemleri ile bu yetkinliği kazandıklarını görmekteyiz.

Sonuç olarak ezberlemek her ne sebeple olursa olsun ve kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin başlangıçta zor bir eylemdir.

Bu eylemi kolaylaştırmak ise tamamıyla kişinin elindedir.

Dilerseniz, şimdi sizinle daha kolay bir şekilde ve diğer insanlardan çok daha hızlı bir biçimde nasıl ezber yapabilirsiniz bunu inceleyelim.

ezber yapmak ve öğrenme

Adım 1: Kendinize En Uygun Öğrenme Şeklini Belirleyin

Her bireyin öğrenme şekli karakteri ve yetiştiriliş şekline göre değişiklik gösterecektir.

Bu nedenle bir konuda ezber yapacağınız zaman size en uygun öğrenme şeklini belirlemeniz büyük bir önem kazanmaktadır.

Şayet yanlış yöntemler ile ezber yapmaya çalıştığınızda verimli bir süreç geçirmeniz mümkün olmayacak bunun sonucunda ise istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Öğrenme yöntemleri ise aşağıda sayacağımız 3 başlık şeklinde sınıflandırılmaktadır.

a)Görsel Öğrenme Şekli: Bu öğrenme şeklinde kişiler görerek ve gözlemleyerek öğrenmeye yatkındırlar ve ezberleyecekleri şeyleri görsel ögeler ile desteklendiği zaman daha kolay bir şekilde sonuç elde edileceği görülmektedir.

Şema, sembol ve grafiklerden yararlanmak öğrenme sürecini kısaltacak ve kolaylaştıracaktır.

Şayet bu öğrenme şeklinin sizin için en doğru öğrenme şekli olduğunu düşünüyorsanız ezberlerinizi yaparken önemli gördüğünüz yerleri renkli kalemler ile renklendirebilir, şema ve grafikler çizerek sözel olan bir konuyu görsel hale getirebilirsiniz.

b)İşitsel Öğrenme Şekli: Bu öğrenme şeklinde ise kişiler konuşmayı, dinlemeyi yani başka bir kişi ile iletişim halinde olmayı tercih ederler.

İşitsel öğrenme şeklinin size daha uygun olduğu kanısında iseniz ezber yaparken size eşlik edecek bir arkadaş bulabilir veya ezberleyeceğiniz konuyu ses kaydı alarak birkaç defa dinleyebilirsiniz.

Bu şekilde ise çok daha kolay ezber yapabildiğinizi çok kısa bir sürede fark edeceksiniz.

 

c)Dokunsal Öğrenme Şekli: Kişilerin soyut şeylerden çok somut şeylere ihtiyaç duyduğu, dokunarak ve deneyerek öğrenmeye çalıştıkları bilgi edinme şekli ise dokunsal öğrenme yani bir diğer adıyla kinestetik öğrenme şeklidir.

Kinestetik öğrenme şeklinin sizin için daha uygun olduğunu düşünüyor iseniz gezerek ve görerek ezber yapmanız sizler için çok daha kolay olacaktır.

öğrenmeye hazır olun

Adım 2: Ortamı Ve Kendinizi Öğrenmeye Hazırlayın

Ezber yapmak dikkat ve disiplin gerektiren bir durumdur.

Bu sebeple herhangi bir konuda ezber yaparken tüm dikkatinizi bu konuya verdiğinizden ve aklınızı başka hiçbir şeyin meşgul etmediğinden emin olmalısınız.

Bunun için öncelikle ezber yaptığınız odanın bu duruma müsait olması gerekmektedir.

Odanız her zaman sessiz ve düzenli olmalıdır.

Çoğu insan sevdiği müzikleri dinleyerek daha çok odaklandığını iddia etse de bu durumun doğru olmadığı kanıtlanmıştır.

Tüm bu sebeplerle çevredeki dikkat dağıtıcı olan tüm unsurlardan uzaklaşırken zihnimizdeki odaklanmamızı engelleyen şeyleri de silmemiz gereklidir.

kategorilere ayırın

Adım 3: Ezberleyeceğiniz Şeyi Bölümlere Ayırın

Konu ne olursa olsun hiçbir zaman hedeflediğimiz şeyleri tek seferde elde etmemiz kolay olmamıştır.

Hatta bu gereksiz çaba çoğu zaman başarabileceğimiz işlerden vazgeçmemize sebep olmuştur.

Haliyle olumlu sonuçlar elde edebileceğimiz işlerden hüsranla ayrıldığımız görülmüştür.

Bir konu hakkında ezber yapmaya çalıştığımızda o konuyu bütünüyle ezberlemeye çalışmak bizlere zaman kazandırmayacak aksine bizleri planlananın tam aksi yönüne doğru sürükleyecektir.

Çünkü insan beyni bir şeyi bütün olarak ezberlemek üzerine kurulmuş değildir.

Haliyle böyle bir çaba göstermeniz durumunda alacağınız verim çok düşük olacaktır.

Bunun yerine ezberleyeceğiniz konunun bütünselliğini zedelemeden küçük parçalara ayırırsanız ve bunlara gerekli zamanı vererek doğru ezberleme yöntemleri ile ezber yapmaya çalışırsanız minimum zamanda maksimum verime ulaşacağınızı söylemek hiç de zor olmayacaktır.

Ancak insan beyni ezber yaptıkça buna alışan bir yapıya sahiptir.

Bu sebeple parçalara ayırırken ilk önce kısa metinleri ezberleyip daha sonra yavaş yavaş uzun metinlere geçmeniz durumunda hem daha başarılı olacak hem de kendinize olan güveniniz artacaktır.

ezber zamanı

Adım 4: Ezber Yapacağınız Zamana Dikkat Edin

Sanılanın aksine gece yatmadan önce yapılan ezberlerden düşündüğünüz kadar verim almanız mümkün olmayacaktır.

Çünkü uyku insan vücudunun ve beyninin dinlenmesi için gerekli bir olaydır.

Uykuda ise bütün günün yorgunluğu vücudunuzda olduğu için ezber yapmak için daha dinç olduğunuz saatleri seçmeniz gereklidir.

Dolayısıyla uyandıktan sonra dinç bir kafa ile ezber yapmanız genellikle sizler için daha verimli olacaktır.

ezber yiyecekler

Adım 5: Belleğinizi Güçlendirecek Yiyecekler Tüketin

Tükettiğimiz her besinin vücudumuzun birçok organına fayda sağladığını bilmekteyiz.

Bazı besinler beynimizi daha aktif kullanmamızı sağlamaktadır.

Haliyle bilişsel fonksiyonlar üzerindeki bu olumlu etki belleğimizi de etkileyecek ve bizler için daha kolay öğrenme sağlayacaktır.

Peki, ezber yapmamızı kolaylaştıracak bu besinler hangileridir? Birçoğunuzun da tahmin ettiği üzere en etkili besin balıktır.

Bunun yanı sıra kuru üzüm, fındık, ceviz, yumurta, elma, muz gibi yiyecekleri tüketerek de ezber yapmayı kolaylaştırabilirsiniz.

 

Adım 6: Ara Vermek

Son olarak başvuracağımız yol ise ezber yapma sürecinde belli aralıklarla bu çalışmaya ara vermektir.

Çünkü zihnimizin her zaman dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Ezberlemeye çalıştığınız şeyleri zihninizden atarak tamamen farklı uğraşlar edinip bu kısa dinlenme süresi sonunda tekrar ezberlerinize devam etmelisiniz.

Bu durum izin odaklanmanızı kolaylaştırırken çalışmanızdan aldığınız verimi de artıracaktır.

Bu yöntemleri inanarak doğru bir şekilde uygulamanız durumunda diğer insanlardan çok daha kısa sürede ve çok daha kolay bir biçimde ezber yaptığınızı göreceksiniz.

Ancak başta da belirttiğimiz gibi inancın da önemi hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Çünkü insan beyni bir yandan odaklandığı işi yapamayacağını düşünüp bir yandan da o iş için uğraştığında olumlu bir sonuç alınması asla mümkün olmayacaktır.

 

Kötü Bir Alışkanlığınızdan 5 Aşamada Nasıl Kurtulursunuz?

kotu aliskanlıktan kurtulma

Her insanın hayatında alışkanlık haline gelmiş birtakım davranışlar vardır.

Bu alışkanlıklar kimi zaman hayatımızda olumlu etkiler yaratırken kimi zaman da tam aksine bizleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Bizleri kişisel ve akademik hayatımızda başarıya ulaştıran alışkanlıkları sürdürmeye devam ederken bizleri kötü etkileyen ve mutsuzluğa sürükleyen alışkanlıklardan kurtulmaya çalışırız.

 

Peki, alışkanlık dediğimiz kavram nedir?

Alışkanlıklar doğuştan gelmeyip sonradan kazanılan, sürekli olarak tekrarlanmasıyla neredeyse farkında olmadan ve bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilen davranışlardır.

 

Bu davranışlar beynimiz ve vücudumuz fark etmeden otomatik bir şekilde işlediği için herhangi bir işe dahi odaklanmışken gerçekleşmeye devam eder ve kötü alışkanlık haline gelen bu şeyler farkına varmadan bizlere zarar vermeye devam eder.

 

Kötü alışkanlıklardan tabi ki de herkesin bir an önce kurtulmak istediğini biliyoruz.

Ancak herkes bu konuda dilediği başarıya ulaşamayabiliyor.

 

Peki, alışkanlıklardan vazgeçmek neden bu kadar zor?

Edinilmiş olan yeni alışkanlıklar beynimizin belirli bölgelerinde değişikliklere sebep olmaktadır.

Bu değişiklikler kalıcı olmasa da eski haline getirmek zorlaşabiliyor.

Fakat alışkanlıklardan kurtulmak, beyninizdeki bu değişiklikleri eski haline getirmek tamamıyla sizin elinizde.

 

Bizler de bu yazımızla sizlere kötü bir alışkanlığı bırakmak için kendinizi nasıl programlayacağınızı göstermeye adadık.

 

Dilerseniz beraber incelemeye başlayalım.

 

Aşama 1: Kabullenme

İlk olarak kötü olan davranışınızın sizin için bir alışkanlık haline geldiğini kabul etmeniz gerekmektedir. İnsanlar genellikle kötü alışkanlıklarını reddetmeyi seçerler.

Bunun sonucunda ise hayatını değiştirmek için gerekli motivasyonu bulamaz ve verimli bir süreç yürütemeyeceği için bu alışkanlığından kurtulamaz.

Bahanelerinizi bir liste şeklinde sıralayarak bunların size engel olması ihtimalini ortadan kaldırmalısınız.

plan yapma

Aşama 2: Plan Yapma

Hayatımızın her evresinde planlı davranmanın bizlere kattığı güzellikleri elbet görmüşüzdür.

Bu nedenle işe plan yaparak başlamak tabi ki de sizin yararınıza olacaktır.

Sadece neleri yapıp neleri yapmayacağınızı belirlemek sizin için oluşturulmuş idea bir plan olmayacaktır.

Yapmayı hedeflediğiniz şeyleri hangi yollardan ve hangi biçimle yapacağınızı açıkça planlamak başarıya giden yolda sizlere büyük bir hız kazandıracaktır.

Planınızın sonunda alışkanlığınızdan kurtulmayı hedeflerken bu planınızı parçalara ayırıp kendinize küçük hedefler koymayı da ihmal etmeyin.

Kendinize en çok zarar veren ya da kurtulmayı en çok istediğiniz şeyi ilk hedeflerinizin arasına koyar iseniz bu durum motivasyonunuzu yükseltmenize yardım edecektir.

disiplinli olmak

Aşama 3: Disiplinli ve Bilinçli Olma

Alışkanlıklardan kurtulmak tabii ki de çok kolay olan davranışlardan değildir.

Ancak otokontrolünüzü sağlayarak bu davranışı en kolay şekilde hayatınızdan çıkarmanız mümkün olacaktır.

Kimi zaman hatalar yapmanız, yanlış veya eksik davranışlarda bulunmanız veya kendinizi kontrol etmekte zorlandığınız haller olacaktır.

İşte bu durumda disiplininizi kaybetmeden,  motivasyonunuzu yüksek tutarak ve planınızı bozmadan hedefinize ulaşmanız gerekecektir.

Bunun için bilincinizi hiçbir zaman yitirmemelisiniz.

engeller

Aşama 4: Kendinize Engeller Koyma

Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulurken kendinizi programlamanız belki de en önemlisidir.

Bu süreçte kendinize küçük engeller koymanız yararlı olacaktır.

Çünkü bu engeller davranışınızı sürekli olarak tekrar etmenize engel olur.

Örneğin kötü bir alışkanlığınız varsa ve bu alışkanlığı arkadaşlarınızla bulunduğunuz ortamlarda aktif olarak kullanmakta iseniz belirli bir süreliğine bu arkadaşlarınızla görüşmeyi azaltmanız sizin için kötü alışkanlıklarınızı bırakmakta faydalı olacaktır.

 

Aşama 5: Kendini Ödüllendirme

Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçme sürenizde belirli bir zaman sonra yavaş yavaş ilerleme kaydettiğinizi sizler de fark edeceksiniz.

Bu ilerlemeler asıl olan hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacak küçük adımlar olacaktır.

Bu küçük adımlarda gösterdiğiniz her bir başarı için kendinize vereceğiniz küçük ödüller sizin motivasyonunuzu artıracaktır.

Bu ödüllere ulaşma arzusu ve ulaştıktan sonraki mutluluk ise bu süreci sizin için bir çile olmaktan çıkaracak ve daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Bunun sonucunda ise en son aşamada yoksunluğu fark etmeden ve eğlenerek kötü alışkanlıklarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

 

Son Söz

Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçme sürecinde sevdiklerinizden ve ailenizden alacağınız yardım ve destekler sizin için her zaman faydalı olacaktır.

Ayrıca aynı problem ile savaşan insanların birlik olduğunda o sorunu daha kolay aştıkları ve bu yolda birbirlerine büyük destek oldukları bilinmektedir.

Bu sebeple sizinle aynı ya da benzer kötü alışkanlıklardan kurtulmak isteyen kişiler ile bu yolda beraber ilerleyebilirsiniz.