Çalışma İsteğin Gelmiyor mu? | Ders Çalışmaya Başlamak için 5 Adım!

Çalışman gerekiyor, hemen, şimdi..

Yoksa
konular yetişmeyecek,
yoksa
netlerin artmayacak,
yoksa
istediğin bölüm gelmeyecek,
ya
ailen ne diyecek…

Fakat bir türlü kitabın kapağını açamıyorsun, çalışma isteğin yok. Şimdi ne yapacaksın?

Ders Çalışma İsteğinin Arkasındaki Bilim

cocuk, elma, deney, calisma istegiMcGonigal, “The Willpower Instinct” kitabında 4 yaşındaki çocuklarla yaptığı bir bilimsel çalışmayı anlatıyor.

Bu çalışmada 4 yaşındaki çocukların önüne çekici bir şeker koyuluyor ve çocukların bu şekere karşı ne kadar dayanabildikleri ölçülüyor.

Bu çocuklar yaşamları boyunca takip ediliyor ve araştırma sonucunda şekere karşı dayanabilen çocukların şekeri hemen alan çocuklara göre çok daha başarılı oldukları ortaya çıkıyor.

Çocukların hepsi şekere karşı oldukça istekli olmalarına karşı, keyfi isteklerini yenebilenler başarılı olabiliyor. Bu sonuç sınavlara hazırlanan öğrenciler için de geçerli: “Dışarıdaki eğlenceler, arkadaşlarla sohbet, oyunlar her ne kadar çekici olsa da bunlara karşı kendini sınırlandırıp masa başında ders çalışan öğrenciler başarılı oluyor!”

Sosyal Hayattan Tamamen Kopmak Doğru mu?

“Çoğu karar azı zarar”

atasözünü bilirsiniz. Birçok alanda doğru olduğunu düşünüyorum.

Sınava hazırlanırken sosyal hayattan tamamen kopmak bence doğru değil. Fakat dengeyi sağlamak gerekiyor. Sosyal hayat ile ders çalışma dengesinin sağlanamadığı durumlarda öğrencilerde çalışma konusunda isteksizlik görülüyor.

Çalışma İsteğini Getirmenin 5 Yolu

1) Şu Ana Odaklan!

su an calisma istegi

Şu an senin kontrolün altındaki tek zaman dilimi. Ne kadar istesen de geçmişi değiştiremezsin. Gelecek ise şu anki kararına göre şekillenecek. O halde şu ana odaklanacaksın!

2) Düzenli Uyu!

sleep-like-a-baby

Uykun varken çalışma isteğinin gelmemesi çok normal.

Vücudun dinlenmek istersen beyninin seni yoracak bir faaliyet olan ders çalışma emrini vermesi zordur.

Oysa ki iyi dinlenmiş bir vücud enerji harcamak için fırsat kollayacak ve ders çalışma fırsatı eline geçer geçmez bu fırsatı değerlendirecektir.

Çalışma isteğinin her zaman seninle olması için uyku düzenine dikkat et. Özellikle sabahlara kadar ders çalışmalar, oturmalar gece uykusu alınamadığı için seni gün içinde yorgun düşürecektir.

3) Egzersiz Yap!

Sınav döneminde saatlerce masa başında oturuyorsun. Öyle olduğunu varsayıyorum 🙂

Bu saatlerce süren çalışmaların sonucu vücudun hareketsiz kalıyor ve bir süre sonra çalışma isteğin gidiyor. Çünkü vücudun ve beynin hareket istiyor..

İşte tam bu esnada günlük egzersizler devreye giriyor!

Günlük egzersiz yapman seni rahatlatacak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanı sağlayacak. Özellikle her sabah egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirirsen yaşam kaliten artacaktır. İstersen dene ve gör 🙂

7-dakikalik-egzersiz
7 Dakikalık Egzersiz, Her Hareket 30 saniye yapılacak ve 10 saniye ara verilecektir.

 

Öneri: “7 Dakikalık Egzersiz” diye adlandırılan ve bilimsel bir araştırma sonucu ortaya çıktığını iddia eden birçok uygulamayı İOS ve Android işletim sistemlerinde bulabilirsin.

Her ne kadar bilimsel altyapısını araştırmış olmasam da günlük belli bir düzen sağladığını bizzat tecrübe ettim. Her sabah bu 7 dakikalık egzersizi yapmaya çalışıyorum. Egzersiz yaptığım ve yapmadığım günler arasında ciddi anlamda verim farkı bulunuyor.

4) Çalışma Programı Oluştur ve Bu Programı Uygula!

Çalışma isteğinin gelmesi için bir diğer yol da bir çalışma programı hazırlamak ve bu programa uymaya gayret etmek. Böylece kendi çalışmak için biraz daha fazla zorlamış olacaksın.

Öneri: Şuradan 3 Ayda YGS’yi bitirme çalışma programına ulaşabilirsin. Her hafta çalışacağın konular sana e-posta ile gelecek ve böylece motivasyonunu kaybetmeyeceksin.

5) Her Şeye Rağmen Başla!

11. sınıf ygs-lys rehberi

Her ne kadar çalışmayı istemesen de bir kitap aç ve çalışmaya başla.

Bir süre sonra kendini çalışmanın akışına bırakacaksın ve isteksizlik unutulmaya başlayacak. Nasıl ki bir odaya ilk girdiğinde kötü bir koku duyarsın, fakat zamanla bu kokuya alıştığın için seni rahatsız etmez; başta çalışma isteğin olmasa bile bir süre çalıştıktan sonra bu durum seni rahatsız etmeyecektir.

“Çalışma İsteğin Gelmiyor mu? | Ders Çalışmaya Başlamak için 5 Adım!” için 11 cevap

 1. Hocam bu güzel içerikler ile bizlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür eder,sizlerin de hayatınızda sürekli başarılara ayak basmanızı dilerim.

 2. Merhaba 11 sınıf tm ogrencısıyım ezber yapamıyoum ders programı olusturuyorum 2 gun sonra calısma hevesim kalmıyor bununla ılgılı yardım etsenız sevinirim

  1. Öncelikle ders çalışmadan önce bir düşünmeni istiyorum. Bir sorumluluğun var. Peki bu sorumlulukların kim için? Kendin için mi yoksa bir başkası için mi? Bunun ayrımına varmam senin açından daha faydalı olur.
   Ezber derken edebiyattan bahsediyorsan şayet öncelikle edebiyatı sevmen gerekiyor. Bir zorunluluktan ziyade zevk verecek bir uğraş olarak görmen gerekir. Gerekirse her gün oku. Otobüste,yemek yerken, ders aralarında vs. Bu sana büyük katkı sağlayacaktır.
   BAŞARILAR 🙂

 3. Ben fen lisesi öğrencisiyim ama ygs denemelerinde 70 net yapıyorum ders calısıyorum ama bir programım yok sizce ne yapmalıyım??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir