ABD Günlüğü #2 Couchsurfing Rehberi

Nedir?

CouchSurfing (CS), internet üzerinde faaliyet gösteren uluslararası bir misafirperverlik servisidir.
tr.wikipedia.org

Couchsurfing, gittiğiniz başka bir şehirde, sizi ağırlayabilecek bir yeri olan (ki bu yer bir kanepe ya da yayla gibi bir oda olabilir) kişilerle tanışmanızı ve iletişim kurmanızı sağlayabilecek bir gezgin ağı.
OitheBlog

Türkçesi koltuk sörfü anlamına gelse de elbette krallara layık yerlerde de misafir edilebilirsiniz
gezgintech.com

 

2004 yılında San Francisco’da kurulan CouchSurfing, misafirperverlik üzerine dayalıdır. Konaklayan kişilere “couchsurfers”, “surfers” veya “CSers” denirken misafir eden kişiye de “host” adı verilir.

Bana kalırsa gezginlerin genel konaklama giderlerine çare olarak bulduğu bir sistemdir. Site aracılığıyla üyelere evlerindeki bir kanepede(Couch) 2-3 gün misafir olmak için bir talepte bulunuyorsunuz. Eğer isteğiniz kabul edilirse üyenin evinde kalıyorsunuz.

Konaklama süreniz bittikten sonra kaldığınız üyeye bir referans mektubu yazabilirsiniz. Bu sayede deneyiminiz diğer üyelere de açık oluyor. Değerlendirme sayfasından da hem ev sahibi hem de misafir için pozitif nötr ve negatif puan da verebiliyorsunuz.

Couchsurfing Rehberi

Nasıl Kullanılır?

Screen Shot 2015-09-14 at 12.13.51 PM

Öncelikle siteye üye olmak gerekiyor. Üyelik işleminde Facebook hesabınızı kullanırsanız sistem üyeliğiniz için gerekli bilgilerin bir kısmını Facebook hesabınızdan alacağı için işiniz kolaylaşıyor.

Üyelik sonrası profil resminizi ve bilgilerinizi güncelliyorsunuz. Neden bu sistemi seçtiniz, ilgi alanlarınız, gittiğiniz ülkeler, ilgilendiğiniz diller gibi çeşitli sorulara cevap vererek profilinizi tamamlıyorsunuz.

Benim profilimi şuradan inceleyebilirsiniz. Arkadaş isteklerini kabul etmekteyim 🙂

Screen Shot 2015-09-14 at 12.14.29 PM

Profil sorularınıza cevap verirken kendiniz olmaya özen gösterin. Bu sayede ileride evinde kalacağınız ya da misafir olacağınız kişilerle iletişiminiz kolaylaşacaktır. Hobileriniz ortak çıkabilir ya da birbirinizin ilgilendiği yabancı dilleri konuşuyor olabilirsiniz.

Eğer diğer üyeleri(surfers) misafir etmek(host) istiyorsanız ev bilgilerinizi de doldurmanız gerekiyor. Evcil hayvan beslemeden evde sigara içmeye kadar yine birçok soruya cevap vermeniz sizden isteniyor. Bu kısım neyseki profil oluşturma kısmı kadar uzun sürmüyor.

Güvenli midir?Screen Shot 2015-09-14 at 12.15.22 PM

Referans sistemi ve yıllık belli bir ücret karşılığında telefon numaranı ve adresini doğrulama özellikleri sayesinde güvenlik oranı artırılmış olsa da sistemi kullanırken kalacağınız kişiyi veya ağırlayacağınız kişiyi seçerken dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca Couchsurfing yetkilileri şu sayfada güvenli bir seyehat için önerilerde bulunmuşlar.

Screen Shot 2015-09-14 at 12.15.11 PM

 

Kalacağım Kişiyi Ben Nasıl Seçiyorum?

İlk olarak arama kutusuna gideceğim şehri ya da uçağımın iniş yapacağı havalimanını yazarak işleme başlıyorum.

Arama

Karşıma binlerce sonuç çıkıyor. Burada sağ tarafta bulunun filtleri kullanmak güvenli ve güzel bir deneyim yaşamam açısından oldukça önemli.

filtre

 • Radius: Bu bölüm kalacağınız kişinin adresinin arama kısmına girdiğiniz değere olan uzaklığını gösteriyor. Genelde 10 km seçiyorum ki ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeyim.
 • Availability: Accepting Guest(Konukları kabul ediyor)” ile başlıyorum. Bu sayede çok daha kesin sonuçlara ulaşabiliyorum. Fakat bazen sadece accepting guest ile arama yapınca karşıma çıkan profil sayısı yetersiz olabiliyor. Diğer seçenekleri de zaman zaman deniyorum.
 • Host Info: Bu kısımda kalacağım kişinin referanslarının olmasına oldukça dikkat ediyorum. Hatta benim için en önemli faktör referanslardır diyebilirim.
 • Gender: Özellikle yalnız seyahat edecek bayanlara bir aile yanında ya da başka bir bayanın yanında kalması tavsiye ediliyor.
 • Last Login Date: Sisteme son giriş tarihi olarak en azından son bir ayda giriş yapmış olması benim için güvenilirliği artırıcı bir faktör.
 • Join Date: Yine sisteme kayıt olma tarihi de gözden kaçırılmamalı.

 

filtre sonuç

167,096 olan arama sonucum filtrelerim ile 8’e düştü 🙂

Bundan sonraki adım ise couchsurfing isteği göndereceğim kişilerin profilleri detaylıca incelemek.

profile my

 • Verified: Bu seçenek couchsurfing’e adres ve telefon doğrulaması için para ödediğini gösterir. Genelde verified üyeler güvenilir gibi gözüküyorsa da sadece verified olması o üyeye istek göndermem için yeterli değil.
 • About: Bu kısımda üye kendisi ve ilgi alanları hakkında detaylıca bilgi veriyor. Kesinlikle dikkatlice okunmalı. Hiçbir ayrıntı kaçırılmamalı.
 • My Home: Kalacağınız ev ve evin kuralları gibi bilgiler yer alıyor. Kurallara uymak zorundasınız 🙂
 • References: Kaçınca defa söyleceğimi bilmiyorum ama süper ötesi bir özellik. Profilini incelediğimiz üyede daha önce misafir olmuş, misafir etmiş veyahut başka bir şekilde bu üyeyi tanıyan başka üyelerin bu üye hakkındaki tecrübelerini okuyorsunuz. Ne kadar referans varsa hepsini okumaya özen gösteririm. Ayrıca host’unuza küçük bir hediye götürmek isterseniz referanslar aracılığıyla o kişinin nelerden hoşlandığını da öğrenebiliyorsunuz. Aklınızda bulunsun hediyeleşmek her zaman iyidir 😉
 • Friends: Arkadaşlarını da incelemek de fayda var. Ne demişler bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.
 • Photos: Bir fotoğraf bazen çok şey anlatabilir.

request

Bu kadar inceleme sonrasında şu küçük bütona tıklayarak istek gönderme sayfasına ulaşıyorum.
Aşağıda görsel üzerinde anlattığım şekilde formu doldurduktan sonra üyeden cevap gelmesini bekliyorum. Herhangi bir cevap gelince couchsurfing beni kayıt olurken verdiğim e-mail aracılığıyla bilgilendiriyor.

 

Tecrübelerim

Uzun uzun anlatmayacağım. Couchsurfing profilimdeki referanslardan da hikayeleri öğrenebilirsiniz. Sadece birkaç fotoğraf ile yetineceğim 🙂

 

 

Kaynaklar ve Daha Fazlası

Why I Hate the New Couchsurfing Website
Couchsurfing: Gezginlerin Sosyal Ağı
Böbrekleri Çaldırmadan Couchsurfing’i Kullanma Rehberi

https://tr.wikipedia.org/wiki/CouchSurfing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir