Deneme Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? | Furkan Bahadır ATA

Sık sık değindiğim üzere deneme çözmek bu sınav süresince yapabileceğiniz en önemli hamlelerden biridir. Ancak şöyle bir şey var ki denemenin niceliğinin yanı sıra niteliği de bizler için önemli. Söz verdiğim gibi bu yazımda deneme satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ve bir denemenin kalitesini belirleyen en önemli unsurların belirlenmesi konularında naçizane tavsiyelerim olacak. Size bu yazımda balıktan ziyade balığı elde etmenin önemini göstermeye çalışacağım.

Bir önceki yazımda 3 öğrenci tipinden ve kalan sürede ne yapılması gerektiğinden söz etmiştim. Yazıyı henüz okumadıysanız Buradan ulaşabilirsiniz.

Deneme Alacağım Oley!

Bir kitapçıya girdiniz. Şöyle bir sağa bir sola baktınız. Yığınla kitap. Hepsi tadılmayı bekleyen bir yemek gibi etrafa koku saçarak etrafa bakıyor. Ancak o kadar çok alternatif var ki hangi menüyü seçeceğinizi bilmiyorsunuz. İşte burada devreye muhakeme gücünüz ve tecrübeli insanların deneyimleri giriyor. Sonuçta daha önce gitmediğiniz bir restoranı denemeden evvel de giden birine danışmak her zaman iyidir. Her neyse daha fazla uzatmadan konumuza geçiyorum.

 

 

Bir denemeyi her alan için ayrı ayrı analiz etmek istiyorum; ancak Fen kısmı hakkında bilgim olmadığı için bu bölümü atlayacağım maalesef.

ALES candır!

Türkçeden başlayacak olursak dikkat edilmesi gereken ilk husus paragraf-dil bilgisi dengesinin iyi kurulmuş olmasıdır. Son 6 yılın YGS sınavları incelendiğinde ortalama 10 adet dil bilgisi geri kalan 30 sorunun da paragraf, cümlede anlam ve parçada anlamdan oluştuğu görülmektedir. Şimdi de soruların niteliğinden bahsedelim. Dil bilgisi sorularına bakıldığında soruların komplike olmasından çok açık ve düşündürücü olması önemlidir. YGS’de özellikle size soru verilir, ana kuralı bildiğiniz ve uygulayabildiğiniz takdirde de çok rahat yaparsınız. Ancak bazı yayınlar sadece zorlamak adına daha üst düzey bilgiler gerektiren sorular sorabilmekte. Bir denemenin kalitesini belirleyen en önemli turnusollerden birisi ise paragraftır fikrimce. Yalnızca YGS için değil ÖSYM’nin tüm sınavlarının Türkçe kısımları analiz edildiğinde kolaylıkla görebiliriz ki ÖSYM son yıllarda metnin uzunluğundan çok anlam yoğunluğuna yönelmiştir. Bu da uzun metin zor; kısa metin kolaydır anlayışından oldukça uzaktır. Sizler de deneme alırken Türkçe kısmını açtığınızda paragrafların uzunluğundan çok içeriğine göz gezdirin. Şöyle ki eğer bir Türkçe testinde her denemede karşımıza çıkan ‘’şiir, edebiyatta eleştiri, şiirde toplumsallık vs.’’ gibi konular ağırlıktaysa o denemeyi çözmek için bir kere daha düşünmek faydalı olacaktır. Artık ALES tarzı dediğimiz Türkçe paragraflarına ağırlık vermenizi öneririm. Örneğin bir paragrafta ‘’uzay, plastik cerrahi, atom mühendisliği vs.’’ gibi konulara yer vermesi hem sizin daha karmaşık yapılara alışkın olmanız hem de farklı konulara olan aşinalığınızı artırması açısından oldukça önemlidir.

magna carta

Magna Carta ne ola ki ?

İkinci olarak Sosyal Bilimler kısmından devam edelim. Açıkçası bu alanda çok başarılı yayınlar bulmak oldukça zor. Hem YGS’de çok üst düzey soru sorulmaması hem de yayınların daha çok Türkçe ve Matematik alanlarına yoğunlaşması nedeniyle bir nevi kalite kıtlığı yaşanıyor denilebilir. Ancak yine de size yayın tavsiyesi vermekten çok iyi bir Sosyal testinin nasıl olması gerektiğini sanırım aktarabilirim. Dediğim gibi YGS’de doğrudan bilgi yerine yorumlama kabiliyeti isteyen sorular sorulmaktadır. Size kaliteli bir yayından ziyade yetersiz ( kalitesiz demek istemiyorum) bir yayının tanımını yapmam daha doğru olur. Bir Sosyal testinde olmaması gereken en önemli şey doğrudan bilgi istemesidir. Şayet bir testte sizden ‘’kapitülasyonların kaldırılmasını kabul eden ilk Avrupalı devlet hangisidir’’ yahut ‘’hangi yapay göl Fırat Nehri üzerinde kurulmamıştır’’ gibi soruların cevapları isteniyorsa bilin ki gereksiz zorlama adına yapılmış özensiz bir testtir. Elbette ÖSYM’nin sorularını hangi yönde soracağını bilemeyiz ancak; son yıllar incelendiğinde açıkça görülmektedir ki hiçbir zaman doğrudan bilgi isteyen sorular sorulmamıştır. Elbette bu da demek değildir ki kapitülasyonların kaldırılmasını kabul eden ilk Avrupalı devletin Rusya olduğunu bilmek gereksizdir. Ne kadar bilirseniz o kadar iyidir ancak bunun size doğrudan değil de soru içinde bir ayrıntı olarak geleceğini de unutmamak gerekir.

Burada Problem Biziz Dostum!

Gelelim son olarak Matematiğe. Matematikte seçici olmak aslında daha kolay. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi genel olarak yayınlar hiçbir alana özen göstermeseler bile matematik kısmında harikalar yaratabiliyor. Bu bakımdan matematikte kaliteliyi diğerlerinden ayırmak daha kolay olabilir. Pek nedir kaliteli bir matematik testinde olması gereken en önemli unsur? Problemler. Evet doğru duydunuz. Nasıl ki bir Türkçe testini paragraf kalitesinden ayırt edebiliyorsak Matematikte de aynı yöntemi uygulayabiliriz. YGS için konuşmak gerekirse ÖSYM rasyonel sayılar, köklü sayılar, oran-orantı vs. gibi konularda çok fantastik olmaktan uzak duruyor ;ancaaaak problemlere gelince işin rengi değişiyor. Tekrar ediyorum yine burada ALES tarzı problemler devreye giriyor. Uzun, uğraştırıcı , hatta grafikli sorular sizi bekliyor. Moral bozmak istemem ancak 100 tane klasik yüzde problemleri çözmektense 10 tane kaliteli ALES tarzı problem çözmek sizin mentalitenizde çok daha büyük değişimler sağlayacaktır. Elbette bu tarz soruları çözebilmek için öncelikle temel problem sorularını halletmek lazım ama bir süre sonra size bunların yeterli gelmediğini göreceksiniz ve inanın problem çözme kabiliyetinizi geliştirdikçe Türkçenizin de aynı oranda geliştiğini göreceksiniz. Çünkü beyninizi çok fonksiyonlu kullanarak aslında hem sözel hem de sayısal alanınızı çalıştırıyorsunuz. Bu bakımdan problem çözün, çözdürün.

 

Şimdilik bir deneme seçimi hakkında diyebileceklerim bu kadar. Önemli olan her şeyden önce sizin takdiriniz elbette. Ben kendi tecrübelerimden yola çıkarak naçizane bir şeyler karaladım, sizler de dediklerimi dikkate alırsanız ne mutlu bana.

Ayrıca şunu da unutmayın ki :

Yüzüne kapatılan kapılar ile kararlılığın, arkandan kapatılan kapılar ile de cesaretin test edilir.

BAŞARILAR 🙂

 

 

 

 

 

“Deneme Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? | Furkan Bahadır ATA” için bir cevap

  1. Merhaba ben Berfo seneye 11 olacam hiçbir zaman çok kötü bir öğrenci olmadım ama YGS LYS odaklı da çalışmadım ve çok korkuyorum hedefim tıp sizcee hala vakit var mı yetiştirebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir