YGS-LYS ve “Öğrenci” Koçluğu Üzerine | Edafos Akademik | Röportaj

edafosakademik
Edafos ise Toprak demek. İlgilenince bereket saçan ama ilgilenmeyince kuruyan; geldiğimiz ve gideceğimiz…

Kendisinin tabiriyle Seray Abla, instagramdaki adıyla Edafos Akademik ile YGS-LYS ve öğrenci koçluğu hakkında çok faydalı bir röportaj yaptım. Beni kırmadığı için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum..

1-Merhaba hocam, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben kısaca Seray. Aslen bir Bilkent İşletme mezunu. Bir Pazarlama İletişimi Uzmanı. Bir Sosyal Medya Uzmanı. Bir İnsan Kaynakları Yöneticisi. Bir Meraklı. Bir Amatör Denizci. Ve tabii bir Profesyonel Öğrenci Koçu…
Sıfatlar her geçen gün artıyor ama özünde sevdiği şeyleri yapmak için çaba gösteren, huzur ve mutluluk peşinde kendi halinde bir insanım.
Hocam dediğiniz zaman çok mutlu oluyor, hisleniyorum. Bir eğitimci, öğretmen değilim. Çok kutsal sıfatlar bunlar. O yüzden his bürüyor içimi biri beni öyle tanımladığında. Bunun için ayriyeten teşekkür ederim.

Eğitim Koçu değil, Öğrenci Koçu

2-Profesyonel eğitim koçu olduğunuzu biliyoruz. Profesyonel bir koçu diğer koçlardan ayıran özellikler nelerdir?

 

Öncelikle Eğitim Koçu değil, Öğrenci Koçuyum. Çünkü eğitime değil; öğrenciye, öğrencinin hayatındaki her alana koçluk yapıyorum.

 

“Profesyonel” kelimesi ise size belli başlı etik sorumluluklar getiriyor. Koçluk ülkemizde yeni yeni gelişen bir meslek. Dolayısıyla tam olarak ne olduğu, ne işe yaradığı pek bilinmiyor. Oysa dünyada 30 seneden fazla bir birikimi olan; öğretileri, kuralları, yöntemleri ve sınırları olan ciddi bir meslek. Bu işi profesyonel yapıyorum diyebilmek için bu işin onaylı eğitimini almış, bu eğitimde öğrendiğiniz dünyaca kabul görmüş etik kurallarla bu işi yapıyor olmanız lazım. Kısacası: Hadi ben koç oldum deyip de olmadım. Association of Coaching standardında bir eğitim aldım, eğitim sonunda bir sınav verdim, sertifikamı almadan evvel sınandım test edildim onaylandım.

Öğrenci Koçluğuna Nasıl Başladım?

Görsele tıklayarak ilgili hesaba ulaşabilirsiniz. Takip etmeyi unutmayın :)

3-Instagram sayfanız üzerinden ve web sayfanızdan sınava hazırlanan öğrencilere yönelik çok faydalı paylaşımlarınız bulunuyor. Böyle bir uygulamaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Sene 2011’di. Yeni mezun olmuştum ve kendi kendime bir soru-cevap sayfası açtım. Tamamen keyfi bir şekilde açmıştım. Size de oluyordur, Koç’ta okuduğunuz için Koç Üniversitesi hakkında bolca soru geliyordur. Bana da aynısı Bilkent’le ilgili oluyordu.

 

Ben de bu siteden evvela Bilkent’le ilgili soruları yanıtlamaya başladım. Sonra bir baktım olay Bilkent’ten çıktı, tümden Üniversite süreci sorularına dönüştü. Hatta tek başıma yetişemedim, ekip olduk. Ve çok keyif alıyordum. O sayfayı kapatmak zorunda kalışım en üzüldüğüm şeylerden biridir herhalde.

 

Bugün o sitede konuştuğum kişiler muhtemelen mezun oldular.
Sorulara cevap verirken asla sadece kendi kişisel deneyimlerimi kullanmadım, çünkü yani, onlar kişiseldi. Değişebilir şeylerdi. Dolayısıyla elle tutulur cevaplar için bolca araştırma yapmam gerekti. O süreçte gerçekten ciddi bir bilgi birikimi oluştu. 2.5-3 seneden ve ayda 1000-1500 sorunun cevabından bahsediyorum.
Koçluk eğitimim biter bitmez hem bu bilgi birikimini hem de koçluğun getirdiği bakış açısını öğrencilerle paylaşmak istedim. Çünkü doğru diye bilinen o kadar çok yanlış var ki! Ve bu sözde doğrular yüzünden o kadar çok öğrenci mutsuz ki!

 

Her sosyal mecrada olmak yerine tek mecrada tam yer almak istedim. En uygunu Instagram gibi geldi. Bir işte profesyonel olmak sadece o işten para kazanabilmek ya da işini çok iyi yaptığını düşünmek değil; bir fayda sağlayabilmek diye düşünüyorum. Ben de bu faydayı Instagram ve daha uzun yazılar için blog üzerinden sunmaya çalışıyorum.

Sınava Hazırlanan Öğrencilerin En Çok Yaptıkları Hata

stressed student

4-Tecrübelerinize göre sınava hazırlanan öğrencilerin en çok yaptıkları hata nedir?

Sınava olmadık değerler yüklemek. Çok net cevap verebileceğim sorulardan biri bu. Her şeyin başı bu değer verme olayından çıkıyor. Sınav önemli ama ne kadar önemli? Tam olarak neyi ölçüyor? Bu sorulara verilen yanıtlar bakmak gerek.
Sınavları hayatını belirleyen çok önemli, çok büyük bir şey gibi görmek; tekrarı yokmuş gibi düşünmek, kendini buna inandırmak… Ne kadar kaygı, korku var hepsinin altından bu düşünceler çıkıyor. Sınavda istediğini elde edemediğinde aile ve arkadaşlar karşısında kötü duruma düşeceğin düşüncesi, sınavın senin ne kadar zeki olduğunu ölçtüğünü sanma, sınavda bir kere başarısız oldun mu ömrün billah bir daha başaramayacağına inanma…
Bunları bir asansör için düşünmeye başlasak bir daha asansöre adım atamayız.
Bu sınavların amacını, işleyişini ve sonucunda bize ne verip ne vermeyeceğini iyi değerlendirmek çok önemli bence. Başaramazsam n’olur sorusunun cevabı “Bir şey olmaz, tekrar denerim.”den başka bir şey olmamalı.

YGS-LYS Kaynak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

books4

5-Sizce YGS-LYS için kaynak seçerken nelere önem gösterilmeli?

Öğrencinin kendi seviyesine uygun kitabı seçmesi şart.
Çok fazla kaynak var piyasada. Bir kitapçıya girince insanın başı dönüyor. Hepsi rengarenk cıvıl cıvıl, hangisini alsam diye düşün düşün işin içinden çıkamıyor öğrenci. En sonunda gidip arkadaşı ne alıyorsa onu alıyor. Böylece bazı yayınlar daha popülerleşiyor. Tabii işin içinde biraz pazarlama hileleri de var (Pazarlama İletişimcisi olunca bunları çok kolay yakalıyor insan.)
Sana matematik zor gelirken tutup en zor matematik kaynağını almak 1-2 gün sonra “yapamıyorum ben” diye karalar bağlamaya sebep oluyor.

Moral bozuluyor.

Hele bir de çevrende o kitabı yaptım, çözdüm diyenleri gördükçe umutsuzluk sarıyor dört bir yanı. Halbuki her derste ne noktadaysan o seviyede bir kitapla başlamak ve çözebildiğini görmek motivasyonu da arttırır. Zaman zaman Teog kitaplarına yönlendirdiğim YGS-LYS öğrencisi bile var. Amaç koşmaksa evvela ayakta durmayı, sonra yürümeyi öğrenmenin ayıbı günahı olmaz.
Bir de şu var: Bazı kitaplar sırf dikkat çekmek amacıyla çok ama çok zor sorular ile dolduruluyor. Üstüne de yapıştırıyorlar “Derece Grubu” etiketini. Sanarsın o kitabı alan herkes 500 tam puan yapacak. Öyle bir janjan.
Böyle bir dünya yok. ÖSYM’nin soru stilleri yıllardır ortada. Kendini çok zora alıştıran öğrenciler de sınava girince “kesin burada bir trik var! Bu soru bu kadar kolay olmamalı, hata yapıyorum.” diye düşünebiliyorlar.

Seviyenizi hocalarınızdan öğrenebilir, hangi kitabın size daha uygun olduğu konusunda ise kitapçılarınızdan yardım alabilirsiniz. Size sunulan alternatifler arasında ise içi size en sevimli, en okuma isteği uyandıranını seçip yolunuza devam edebilirsiniz. Konular belli, sorulabilen sorular belli. Çok uçlara gitmenin bir anlamı yok.

Ve son bir uyarı: Tek seferde onlarca kitap almayın. Bir kitap bitmeden ikinciyi almayın. Hem maddiyat olarak hem de motivasyon olarak sizi kötü etkiler. Kitap oburluğu yapmayın.

YGS-LYS Çalışma Programı Hazırlamak

lys-calisma-programi-3-ay

6-Çalışma programı hazırlarken öğrencilere tavsiyeleriniz var mı?

Bu konu ömür yiyor ömür. Sırf bunun hakkında en az 5-6 uzuun yazı yazmışımdır herhalde. Sizin için özetlemek gerekirse:

1) Herkesin programı kendinedir.

Hazır bir programdan fikir alabilirsiniz, esinlenebilirsiniz ama bir başkasının hazırladığı programa %100 uyma şansımız yok. Hepimizin hayatı, günü, seviyesi, becerisi farklı. Programa uyamadım diye şevki kırılıp çalışmayı bırakanlar bile var. Halbuki normal olan zaten o programa uyamamak.

2) Kendinizi tanıyın ve çok yüklenmeyin.

Amaç öğrenmek, beyni yakmak değil. Bir beyin bir günde 4-5 yeni konuyu tümden almaz. Aldım zanneder, geri bırakır, sınav günü fark edersiniz.

Son ay ygs nasıl çalışılır
3) Saati saatine dakikası dakikasına program yapmaya kalkmayın.

Yamulursunuz. Onun yerine yapılacaklar listesi yöntemini kullanın.

 

4) Yapılacaklar listesinde sadece dersler olmasın.

Hayatınızın merkezi sınav değil. Oraya insan olduğunuzu hatırlatacak, keyifli görevler de ekleyin.

5) PLANA %100 UYAMADIM DİYE MOTİVASYONU DÜŞÜRMEYİN.

Plan program bir pusuladır, yararlıdır. Fakat her zaman gösterilen yol tarafına gitmemiş olmanız hedefe varamayacağınızı göstermez. Pusulanın gösterdiğinin aksi istikametine gitmediğiniz, aşırı yoldan çıkmadığınız sürece zikzak yaparak ilerlemekte bir sıkıntı yoktur. Buna denizcilikte Tramola denir. Dümdüz gitmeye kalkıp rüzgarsız kalmak yerine rüzgar yönünde yelken değiştiririz.

Ders Çalışma İsteğinin Gelmemesi

universite-degerlendirme-kriter

7-Birçok öğrenci ders çalışmaya bir türlü başlayamadığını, ders çalışma isteğinin gelmediğinden şikayet ediyorlar. Bu duruma karşı çözüm önerileriniz var mı?

Kendine şunu sormalı o öğrenci: Ben niye çalışmalıyım? Çalışınca ne olacak?
Sonucunda istediği bir şeyi elde etmeyecek birinin sırf birileri çalış dedi diye çalışması ve öğrenmesi mümkün değildir. Merak etmemiz gerekir, bilgiyi istememiz gerekir. O bilgiyi bilmenin bize bir kazanç sağladığını düşünmemiz gerekir. Zaten Motivasyon dediğimiz şey de budur.

Üniversiteyle ilgili bir hedefi, isteği olan kişi çalışır YGS ve LYS’ye. Yoksa niye çalışsın ki?!

 

Aferin almak, sıralama yapmak, babanın istediği şey olmak… Bunlar içten gelen şeyler değil, hep dışarıdan dikte edilenler. Motive etmezler, üstüne bir de kaygı oluşturur iyice dersten soğuturlar. Oysa kendine ait, gerçekten istediği bir hedefi olan kişi biz çalışma desek de çalışır.
Bir de şu var: Herkes üniversiteye gitmek istemek zorunda değil. Bu da bir dayatma. Hayatında farklı yol isteyen kişiler illa çalışmak zorunda değil.

Sınava Hazırlanan Öğrencilerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

uyku

8-Paylaşımlarınızda uyku düzenini özellikle vurguluyorsunuz. Sınava hazırlanan öğrencilerin uyku düzeni sizce nasıl olmalı?

Biz uykuyu çok yanlış tanımışız. Yanlış tanıtmışlar bize. Zannediyoruz ki uyku sadece dinlendiğimiz bir süreç. Bir de demezler mi

“Başarılı olmak isteyen dinlenmeden çalışır!”

 

Bilim bize diyor ki: Asıl başarılı olmak isteyen dinlenir. Burada dinlenmekten kastımız yan gelip bütün gün ordan kalkıp oraya oturmak değil. Kaliteli bir uyku başarının anahtarları arasında.
Uyku ve beyin ilişkisini anlamak önemli burada. Uyku, gece uykusu bir doğal ihtiyaç. Nasıl ki ders çalışırken nefes alıp verişimizden, doyma miktarımızdan kısmaya kalkışmıyoruz; uykudan kısmaya kalkışmamız da saçma. Yapabiliyoruz ya da herkes yapıyor diye normal uyku süresini kısmaya çalışan kişi vicdanen rahatlıyor ama neleri riske attığını bilmiyor.

YGS’ye çalışan öğrenciler genelde 16-20 yaş arasındaki kişiler. Yani gençler. 8-10 saat arası uyku ortalamaları var sağlıklı olarak. Bu şu demek değil, 8 saat uyusan yeter. Hayır, yetmeyebilir, o senin yapınla alakalı. Ortalaması bu demek herkeste böyle, herkese bu kadarı yeter demek değildir. Şimdi bir de REM döngüsü 1.5 saat, 6 saatte 3 REM yaparsın yeter sözleri dolaşıyor. REM döngüsünün ortalaması 1.5 saat ama bizim bir uykuda yaptığımız 3 REM döngüsünün üçünün de süresi farklı! 6. saat sonunda REM’in ortasında alarm çalarsa gözünü açamazsın, vücudun paralizedir çünkü.
Bu konu hakkında söylenecek çok şey, doğru bilinen çok yanlış var. Sözü daha fazla uzatmadan toparlayayım:

  • Uyku süreniz ne kadarsa o kadar uyumalısınız. Alarmla değil, kendiniz kalkabilirsiniz. Vücudunuz buna muktedirdir.
  • Uykuyu gece uyumalısınız. Sadece gece uykusunda beyniniz temizlenir ve düzenlenir. Beynimiz karanlıkta uyumak ve ışık varken çalışmak üzere programlıdır. İnsan doğası, sağlığı sınav-kariyer gibi insan üretimi şeyler dinlemiyor.
  • Uykunuzu hayatınıza değil, hayatınızı uykunuza ve doğal döngünüze adapte etmeniz gerekir.
  • Sabahlamayın! Sabahlamayın! Sabahlamayın!
    Sabahlarken daha rahat çalıştığınızı zannedersiniz ama gece uykusunu atlamanız o rahat çalıştıklarınızı sınavda hatırlayamamanıza yol açar, ki bu da boşa çalışmış olmak demek.

9-Yanıtlarınız için size çok teşekkür ederim. Son olarak bu sayfa(otarikkoc.com) hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

İki yönlü değerlendireceğim…
1) Pazarlama İletişimi/Sosyal Medya Uzmanı ve Girişimci olarak: Siteniz insana kullanma, bakma isteği veriyor. Genç girişimcileri her daim destekleyen biri olarak başarılı logo/arayüz seçiminiz beni mutlu etti. User friendly (kullanıcı dostu) bir siteniz var. Tebrik ederim.
2) Öğrenci Koçu olarak: En azından tek bir çalışma programı yerine alternatifler sunmuş olmanız güzel. Kurslar kısmı zamanla genişleyecek gibi duruyor. Otarikkoç Akademi olma yolunda gördüm, heyecanla bekliyorum. Özellikle Deneme Çözme Teknikleri kursu akıllıca düşünülmüş, ihtiyaca yönelik bir girişim. Benzeri öğrenmeyi öğreten, kişisel geliştiren orijinal fikirlerinizin devamının gelmesi sizi farklılaştıran unsur olacaktır.

 

“Edafos Akademik” Hizmetler ve İletişim Bilgileri

 

globe-512

 

Edafos Akademik web sayfası üzerinden;

-Öğrenci Koçluğu için randevu alabilir.

-Faydalı yazıların bulunduğu bloga ulaşabilir.

 

 

 

 

Instagram_App_Large_May2016_200

Instagram sayfası üzerinden;

-günlük yayınlanan küçük ama etkili gönderilere

-sıkça sorulan sorulara cevaplara ulaşılabilir.

 

“YGS-LYS ve “Öğrenci” Koçluğu Üzerine | Edafos Akademik | Röportaj” için 20 cevap

  1. Program konusunda kesinlikle katılıyorum.Herkes kendini tanımalı ve programını ona göre yapmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir