Eğitimin İnsan Hayatındaki Önemi

Eğitimin önemi hemen hemen herkesin kabul ettiği bir olgudur. Eğitim bebeklik döneminden ailede başlayan ve hayat boyunca da devam eden bir insani gelişim sistemi olmaktadır. Eğitim ve öğretim bir arada kullanılsa da aslında farklı kavramları ifade etmektedir. Öğretim için ders öğretimi veya bilgi öğretimi diyebiliriz. Fakat eğitim insani açıdan, kişilik, karakter ve olgunluk açısından insanın kendini geliştirmesi ve daha ileriye doğru atılması demektir.

Eğitim, bebeklik döneminde yürüme eğitimi, tuvalet eğitimi, konuşma eğitimi ve yaşamsal fonksiyonları yerine getirme açısından eğitimler ile başlayan ve okul dönemine kadar ailede devam eden bir sistem oluşturmaktadır.

Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farklar

Gerekli yaşamsal eğitim öğrenildikten sonra artık hayatta kalmanın eğitimi alınmaya başlanmaktadır. Okul eğitimi bu eğitim döneminin sadece bir parçası olmaktadır. İnsan hayatında bir süre devam eden okul eğitimi bir süre sonra bitecek ve ardından bambaşka bir eğitim dönemi ortaya çıkacaktır. Buna da hayat eğitimi diyoruz.

Tecrübelerden ve deneyimlerden elde edilen her türlü bilgi ve beceri aslında bir eğitim sonucunda ortaya çıkmaktadır. İnsani eğitimler, yaşamsal eğitimler ve hayatta kalma eğitimleri tamamen insanları geliştirmek ve yaşamsal kalitelerini arttırmak için bizzat hayat tarafından, doğa tarafından ve diğer insanlar tarafından sunulan bilgilendirmelerdir.

Eğitim veya öğretim deyince aklımıza direkt olarak okul eğitimi gelmektedir. Aslında okul eğitimi dışında birçok sınanma vardır ve bu sınanmalar eğitimin aslında temel taşını oluşturmaktadır.

Eğitimin Önemi ve İşlevi

Hayat eğitimi karakter yapısını geliştiren, duyguları kontrol edilmesini sağlayan ve en önemlisi de hayat karşısında karar verme mekanizmasını güçlendiren bir sistem sunmaktadır. Hayatta başarılı olmak ki başarılı olmak da her zaman için tartışma konusudur. Bu başarı konusu bambaşka bir tartışma konusu olduğu için eğitim yazısı içerisinde değinilmesi doğru olmayacaktır. Bu yüzden de eğitim kişisel başarıda, toplumsal ilerlemede ve insani gelişmede son derece etkili bir sistem sunacaktır.

Okul eğitiminin dışında tamamen hayata bakış açısı kazandıracak ve son derece de farklı bir yaşamsal süreç sağlayacak olan eğitimin önemi tartışmasız şekilde gerekli ve önemli bir durum oluşturmaktadır. Nefes almayla başlayan ve nefes verme ile son bulacak olan eğitim hayatının sizler için verimli, doğru ve yararlı geçmesi dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir