EN BÜYÜK HAYALİM | Sınav Tecrübem #19 | Müberra SOĞUKSU

Hepinize merhabalar,

Sizlerle en büyük hayalime ulaşma sürecimi paylaşacağım. Duygularıma ortak olmanız ve asla vazgeçmemeniz ümidi ile..

***

 

en buyuk hayal

En büyük hayalim, en büyük isteklerimden biriydi hukuk fakültesi. Neden bu kadar istiyordum neden bu kadar şartlamıştım kendimi bu fakülteye bilmiyorum. Ama istiyordum. O avukat cübbesinin içerisinde kendimi hayal etmek en büyük zevklerimden biriydi. En büyük motive kaynağım olmuştu bu hayaller. İnsan ne için çalıştığını bilmeyince onu motive edecek bir hayali de kalmaz. Çünkü ülkemizdeki sınav sistemi herkesin aynı sınava girip bütün öğrencilerin aynı kapasitede olduğunu düşünen bir sınav sistemi. Bu durumda da yapmamız gereken tek şey çalışmak. Çalışmak ama ne için çalıştığını ne için çabaladığını bilmeden çalışmak.

Hedefi olan bir gemi ne kadar fırtınayla karşılaşırsa karşılaşsın o hedefe ulaşmak için elinden geleni yapar.

Ne kadar hasar alsada, hedefe ulaşmak zaman alsada vazgeçilmediği sürece o hedefe ulaşılır. İşte ben de bir gemiydim ve benim de bir hedefim vardı. Gerçi ben buna hedef demek yerine sevda diyorum.

Tavizler

hukuk hedefim

Hukuk benim için bir sevdaydı ve ben sevdama ulaşmak için bir senemi feda ettim. Kendimden oldukça fazla taviz verdim. Bu tavizleri sadece ben vermedim, etrafımdakiler de bir sürü taviz verdiler. Bu tavizler sonucunda sevdama kavuştum. Hayatımın bu dönemi benim için çok fazla önemliydi. Yeri geldi duygularımı silip attım ve yoluma baktım. Yeri geldi bunalıma girdim ama vazgeçmedim.

Eğer bir hedefiniz varsa o hedefinize ulaşmayı çok istiyorsanız asla ve asla vazgeçmeyin.

 

YGS ve LYS

YGS ve LYS

YGS sonuçları açıklandığında 76.000 küsürdüm. Aslında bu sıralama o kadar da iyi değildi ama ben çok fazla sevindim. Çünkü biliyordum ki yapabilecektim. Çalışmalarımın sonucunu almıştım. Çevremin sıralamalarını gördükçe umudum arttı. Bir eşit ağırlıkçı olarak sıralamamın hukuk kazanacak düzeyde olduğunun bilincindeydim. Daha sonra LYS çalışma sürecine başlamıştım. Bir rahatlama gelmişti üzerime. Eski ders çalışma tempomu kaybetmiştim. Deneme sınav sonuçlarım git gide düşmeye başlamıştı. Ailem de bu durumun farkına varmıştı ve bana ikazlarda bulunuyorlardı. Sonunda kendime geldim ve hukuk sevdamı bir anlığına unuttuğumu fark ettim.

Çalışmalarıma tekrardan son hızda devam ettim ve LYS zamanı geldi. Sadece eşit ağırlık sınavlarına girdim.

Matematik sınavına girdim ve işte o anda vazgeçtiğimi hissettim. Çünkü kalem oynatamıyordum. Hiçbir şekilde çözemiyordum soruları. O kadar boş bırakıyordum ki artık vazgeçmiştim; seneye kaldım diyordum kendi kendime. Sınavdan çıkar çıkmaz kimseyi görmek istemedim ve diğer sınavıma tam 1 hafta kalmıştı.

Herkes “Sakin ol, diğerini iyi yaparsın, hemen vazgeçme!” gibi sözler söylüyorlardı. Tabi ben bu sözleri sadece beni avutmak için sarf ettiklerini düşünüyordum. Sonra aklıma dank etti ve kendi kendime “Bu kadar çabuk mu vazgeçeceksin, bu kadar çabuk mu?” diye sordum. Ardından deli gibi edebiyat çalışmaya başladım. Sonunda edebiyat sınavına girdim. Sınavım düşündüğümden de iyi geçmişti. İşte o zaman hayallerim tekrar canlandı. Şu an umudumu kaybetmediğim için o kadar mutluyum ki. Çünkü hedeflerime ulaştım. Hiç ummadığım bir sıralamaya girdim. 18.337’ydi sıralamam.

Hukuk fakültesi için yeterli bir sıralamaydı.

Hukuk Sevdam

Hukuk Sevdam

Sevdama ulaşmıştım. Belki yıpranmıştım, belki üzülmüştüm, belki en yoğun duygularımı bırakmak zorunda kalmıştım ama HUKUK SEVDAMA sonunda ulaşmıştım. Hayatımdaki en büyük hayalimdi. Eziyetine de yorgunluğuna da razıydım. Ve şuan Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim, istemediğim kadar yoruluyorum. Ama şikayetci misin deseler; tek bir söz söylemeye hakkım yok. Çünkü insan sevdiği işi yaparken yorulmuyormuş. Bunu anladım.

HAYALLERİNİZE ULAŞMAK İSTİYORSANIZ VAZGEÇMEYİN!

HAYAL EDEBİLİYORSANIZ EMİN OLUN BAŞARABİLİRSİNİZ.

Müberra SOĞUKSU

“EN BÜYÜK HAYALİM | Sınav Tecrübem #19 | Müberra SOĞUKSU” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir