En İyisi Ol!

Bir sıkıcı matematik dersi daha nihayet bulmuştu ki çocuklar; sevindirici, binbir eğlence ve maceranın kapısını aralayan teneffüs zilini duyar duymaz kendilerini bahçeye atmışlardı. Erkekler hemen takım ayarlaması yapıp bir dakikayı dahi zayi etmeme pahasına teneffüsün tadını çıkarmaya çalışıyorlardı. Kızlar ise kendi aralarında toplanmış ip atlıyorlar ve gülüp eğleniyorlardı. Neyseki az sonra dersine girecekleri Ahmet öğretmeni çok seviyorlar, derste onunla birlik keyifli vakit geçiriyorlardı. Ders zilinin çalması ile hemen sınıfa koşuştular.

Türkçe dersinde öğretmen öğrencilerine mesleklerini soruyor gelecek ile alakalı düşüncelerini öğrenmeye çalışıyordu.. Çoğu, gelecekte hayalini kurduğu mesleklerinden bahsederken biraz da çekinerek konuşuyordu. Çünkü sınıfta ki diğer arkadaşları onları alaycı tavırları ile etkiliyor, hayalini kurdukları meslekleri onlara layık görmüyorlardı. Basit meslekleri söyleyenler karşısında ise yine küçümseyeci tavırlar sergileyerek kendilerince eğlenmiş oluyorlardı.

Öğretmen sözü alarak her mesleğin özenerek yapılması kaydı ile toplumda bir yeri ve lüzumu olduğundan bahsetti. Çünkü hayatın yaşanabilirliğini sağlayan, bunca farklı mesleğin var olmasıydı aslında. Fırıncı olmasaydı ekmeği kimden alacaktık? Terzi olmasaydı kime elbise diktirecektik? Ya çöpçüler olmasaydı sokağımız ve caddemizde nasıl rahatça yürüyebilecektik? Bunun için öğretmen, bir mesleği başka bir mesleğe üstün kılan asıl farkın o mesleğin düzgün icra edilip edilmeği olduğunu ve iyi bir meslekte kötü olmaktansa kötü bir meslekte iyi olmanın daha üstün olduğunu anlatmıştı. Konuşmasının sonunda da defterlerine Amerikalı ünlü şair Douglas Malloch’a ait çok kıymetli şu nasihati yazdırdı:

            “Dağ tepesinde bir çam olamazsan, vadide bir çalı ol… Fakat, oradaki en iyi çalı sen olmalısın!

            Çalı olamazsan bir ot parçası ol, bir yola gönül ver…

            Bir misk çiçeği olamazsan, bir saz ol! Fakat gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın!

            Hepimiz kaptan olamayız, tayfa olmaya mecburuz. Dünyada hepimiz için bir şey var. Yapılacak büyük işler var, küçük işler var..

            Yapacağınız iş size en yakın olan iştir.

            Cadde olamazsan patika ol!

            Güneş olamazsan yıldız ol!

            Kazanmak yahut kaybetmek ölçüt değildir.

            Sen her ne isen, onun en iyisi olmalısın!”

 

Yazar: Ekip

“En İyisi Ol!” için 11 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir