Erciyes Sınıf Öğretmenliği Okumak Nasıldır?

Merhaba Arkadaşlar, ben, Erciyes Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Hem sınav dönemi hem bölümüm hakkında bilgi vermek istiyorum.

Sınav Dönemi

erciyes_sinif_ogretmenliği_1

Sınavın anahtarının ‘zaman’ olduğunu düşünüyorum. Ben sınava 11. Sınıfta çalışmaya başladım. Oldukça stresli bir sınav dönemi geçirdim ve bu kadar stresin gereksiz olduğunu sınavdan sonra anladım. Bu yüzden sakin olun, kendinize güvenin 🙂

Şimdi ipin ucunu bir yerden tutalım. Önünüzdeki zamana konuları yayın ve istikrarlı şekilde başlayın. Günlük programlardansa haftalık veya aylık programlar yaparak konuları eritebilirsiniz.

Ben bölümümü ikinci yılımda kazandım ve ilk yılla hemen hemen aynı puanı aldım. Aynı puanı almış olsam da ikinci yıla kaldığım için pişman olmadım çünkü ilerde keşke bir yıl daha hazırlansaydım demek istemedim. Üniversiteye geldiğimde de 1 yılın çok bir büyük kayıp olmadığını anladım.

Sınava çalışırken yaptığım hatalardan biri YGS’ye kadar hep YGS çalışmak oldu. Unutmayın üniversiteyi asıl kazandıran sınav LYS. Herkesin dediği gibi bu sınavlar hayatımızı belirleyen sınavlar ve hiçbir başarı tesadüf değildir. Birkaç yıl dişinizi sıkın ve çok çalışın. Hedefinizi ne kadar çok yüksek tutarsanız temponuz da o kadar hızlı olur. Herkesin bir çalışma tekniği vardır; benimki ise her şeyi not tutmaktı. Sizde böyle yapabilirsiniz. Tuttuğunuz notları uyumadan önce okuyun çünkü beynin en aktif olduğu zaman biz uyurkenkidir. Geleceğinizi kendi ellerinizle inşa ettiğinizin farkında olun ve kendinizi böyle motive edin.

Sınıf Öğretmenliği Okumak

erciyes_sinif_ogretmenliği_3

Ben de hayatta öğretmen olmam diyip öğretmenlik okuyanlardanım. Ama şimdi fikrim değişti. Bölümümü seçtiğimden beri eğitimin ve öğretmenin ne kadar kutsal olduğunun farkındayım. Şimdi ise öğrencilerimle buluşacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum. Sınıf öğretmenliği okumak birçok bölümü okumaktan çok daha kolay. Zorlayan bir ders veya yabancı olacağınız bir ders yok. Bir o kadar da zevkli, eğlenceli geçiyor. Görevimiz miniklerle oldugu için onların dilinden nasıl anlarız bunu öğreniyoruz. Tercih yaparken size “Sevdiğin işe, sevdiğin mesleğe yönel!” diyenler çok olacaktır. Ben buna katılmıyorum. Puanın, tercih sıralaman, ailen, arkadaşların hepsinin bir görüşü olacak ve önünde sonunda bir bölüme yöneleceksin. Sevme eylemine şimdi başla “yöneldiğin işi sev”.

Sınıf öğretmenliğini seçtiğim için mutluyum ileride birilerinin aklında yer edeceğimi biliyorum en azından. Mesleğin geleceği hakkında bir şey söylemem gerekirse önünün kapalı olduğunu düşünmüyorum şimdilik. En çok ataması yapılan öğretmenliklerin başında. 3 – 4 yıl sonra ne olacağı bilinmez. Ama biliyoruz ki bu ülkede 3-4 yıl sonrasının hiç bir bölümde garantisi verilemez. Ayrıca üniversite okumakla yetinmeyin. Üniversiteye geldiğinizde kendinizi geliştirin; konferanslara katılın, yabancı dil eğitimleri alın.. Hele ki sınıf öğretmenliği okuyorsanız boool bol vaktiniz olacak. Mezun olduğunuzda hazırlanacağınız sınav için de vaktiniz çok olacak. Günümüz şartlarında ön planda olan birçok özel kuruluş bulunmakta. Böylelikle kendinizi geliştirdiğiniz sürece mezun olduğunuzda ister devlette ister özelde iş imkanınız olacaktır.

Hepinize şimdiden başarılar diliyorum 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir