Etkili Çalışmaya Şimdi Başlayın! İnanılmaz 3 Alışkanlık!

Günümüzde öğrencileri meşgul eden ve dikkatini dağıtan birçok şey var. Eğer sınava hazırlanan bir öğrenci ya da okul derslerinde başarılı olmak isteyen bir öğrenciyseniz etkili çalışma bir kez daha önemli hale geliyor. Etkili çalışmanın sırrı çok çalışmak değil, akıllıca ve düzenli çalışmak! Böyle bir çalışmayı yakalayabilmeniz için de bazı alışkanlıklar edinmeniz gerekiyor. İşte sizin için derlediğim 3 alışkanlık:

1)Ders çalışmaya nasıl baktığınız her şeyi değiştirir:

Çoğu öğrenci sadece yüksek notlar, yüksek netler yapmak için çalışır. Eğlenceli olduğu için ya da diğer bir ifadeyle çalışmayı sevdiği için dersi başına oturanlar azdır. Fakat araştırmalar gösteriyor ki çalışmaya nasıl baktığınız nasıl çalıştığınız kadar önemli!

Doğru bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. “Neden çalışıyorum?  sorusuna verebilecek güzel bir cevabınz olmalı.

”Haliyle her zaman kendinizi bu konuda zorlayamazsınız. Eğer kafanızda o günkü futbol maçının sonucu varsa ders çalışmak için odaklanmanız kolay olmayacaktır. Önce zihninizi meşgul eden fikirlerden kurtulup sonra ders çalışmaya başlamanız edinmeniz gereken en değerli alışkanlıklardan birisi.

Doğru bakış açısı için uygulayabileceğiniz yöntemler:

  • Pozitif düşünmeye gayret edin. Kendi kabiliyetlerinizi ve iyi olduğunuz alanları düşünün. Böylece pozitif bir enerjiyle çalışmaya başlayabileceksiniz.

 

 • Karamsar olmayın. “Eyvah, bittim ben. Sınava da çok az kaldı, hiçbir şey yetişmeyecek” yerine “Evet, biraz geç kalmış olabilirim fakat bu her şeyin sonu değil. Sınavda çıkacak önemli yerlerden başlarsam daha verimli çalışabilirim” daha iyi sonuç getirecektir.
 • Kendinizle ilgili önyargılı olmayın. “Ben hiçbir zaman hiçbir şeyi becerememi hep başarısızım” gibi cümlelerden uzak durun.
 • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Çünkü siz kendinizle yarışıyorsunuz. Eğer kendi kabiliyetlerinizi en iyi şekilde kullanabilirseniz başarı da hemen yanınızda olacaktır.

 

 

2) Yanınıza her şeyi aldığınızdan emin olun:

Çalışmaya başlamadan ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza alın ve bu durumu bir alışkanlık haline getirin.


Birçok öğrenci çalışmaya başlar ve 5-10 dakika sonra yanına alması gereken bir eşyayı unuttuğunu fark eder. O eşyayı almaya gider ve çalışması kesilir. Tekrar odaklanması için geçen süreyle birlikte verimini kaybetmiş olur.

Siz böyle olmayın ve kalem, kağıt, silgi gibi ihtiyacınız olan çalışma malzemelerinin yanınızda olduğunu kontrol etmeden çalışmaya başlamayın.

Ayrıca ihtiyacınız olmayanları da yanınıza almadığınızdan emin olun. Örneğin, telefonunuz sizin için olmazsa olmaz bir çalışma aracı değilse (genellikle vazgeçilebilir) çalışırken yanınızda bulunmasın ve dikkatinizi dağıtmasın.

etkili-calisma-2

3) Mola vermeye alışın:

Hiç mola vermeden 4 saat çalışmak çoğu insan için gerçek dışı ve sıkıcı olabilir. Bunun yerine düzenli aralıklarla mola vermek hem zihniniz hem de bedeniniz için faydalı olacaktır.

Barış Özcan’ın şu videosu zaman yönetimi konusunda yol gösterici bir rehber niteliğinde:

Kaynak:

http://psychcentral.com/lib/top-10-most-effective-study-habits/

Designed by Freepik

 

“Etkili Çalışmaya Şimdi Başlayın! İnanılmaz 3 Alışkanlık!” için 19 cevap

 1. Hocam merhabalar öncelikle kandiliniz mübarek olsun 11.sınıf öğrencisiyim artık 11 bitti biticek yaz için nasıl bir program hazırlamalıyım
  Sayısalcıyım ama matematiğim istediğim düzeyde değil yardımınız lazım şimdiden başlasam yaza kadar mat1 bitermi

  1. Merhaba İbrahim, öncelikle senin de kandilini kutlamak istiyorum.

   Yaz için hazırlamış olduğum bir rehber bulunuyor. Faydalı olacağını düşünüyor ve sana gönderiyorum: otarikkoc.com/ygs-lys-yaz-rehberi/

   Şimdiden başarılar dilerim!

 2. Abi merhabalar öncelikle ben 11. sınıf öğrencisiyim yazın günlük 12 saatlik bir çalışma programı hazırlamak istiyorum fakat molaları ve sürelerini ayarlamakta zorlanıyorum bana günlük saat düzenlmesi hakkında yardımcı olabilirmisiniz. ayrıca abi benim yaz için 90 deneme hedefim var sizce bunu nasıl yapmalıyım önceygs yi bitirp mi yapayım yoksa çalışırken beraberindemi deneme çözeyim. cevaplarını bekliyorum abi şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, benim fikrimi soracak olursan günlük 12 saat bence biraz ağır olabilir. Çünkü her gün 12 saati sürdürmek insana zor gelebilir.

   12 saati 8-9 saate indirip her gün çalışmak bazı günler 12 saat çalışmaktan çok daha faydalı olacaktır.

   90 deneme hedefin de güzel bence. Yapabilirsen faydasını göreceksin.
   Sadece şuna dikkat etmelisin: Denemeleri çözdükten sonra çözümlerini öğrenmek!

   Günlük saatleri düzenlemeyle ilgili sitede örnek bir programım bulunuyor: otarikkoc.com/ygs-lys-gunlukhaftalik-calisma-programi/

 3. İyi günler ben bu sene 9 a geçtim. Temmuz 2016’ya göre yenilenmiş ygs kitaplarını aldım. Ama 9.sınıf müfredatını anlayamadım 2013-2014 müfredatlı kitaplar uygun olur mu?

 4. okulun baslamasna 2 hafta kaldı ve artık 12.sınıf öğrencisiyim . nereden baslamam gerektıgını bilmiyorum bu durumda beni strese sokuyor . konuları yetiştiremiyicem diye cok korkuyorum cunku cok eksiğim var. sence ne yapmalıyım ?? nerden baslamalıyım ??

  1. Öncelikle stres yapma. İhtiyacın olan ilk şey güzel bir planlama. Okula da gittiğin için zaman sıkıntın olacak ama bir yerlerden fedakarlık yapıp çalışman gerekiyor. Eksik olan konularını yaz bir kağıda, tahmini kaç saat çalışacağını da hesaplayarak bir program yap kendine. Şimdi okulda 12. sınıf konuları göreceksin ama sen en temel eksik konularından başla.

 5. abi iyi günler ben mezunum ve sıralamam bu sene tm 3 250 bin geldi ben bunu daha ileriye cekmek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsin bana özellikle matematik konusunda ve geometri bilgim hiç yok bana bir yol göster nasıl çalışmalıyım ?

 6. Ygs matematik ve türkçe çalışıyorum, sosyal kısmı okul açılınca bakmayı planladım. Eşit ağırlık öğrencisiyim, fen kısmında sadece kimya çalışmayı düşünüyorum. Ygs bir şekilde Yetişecek (inşallah) ama lys beni çok korkutuyor, yetiştirememekten çok korkuyorum.

 7. Merhaba ben 2.kez üniversiteye hazırlanıyorum eksik konularım var özellikle kimya fizik mat çoğu derslerden eksiğim var aslnda şuan yeni başlıcam ne yapmalıyım program yapabilirmisnz acaba banaa

 8. İyi günler, öncelikle teşekkür etmek istiyorum.2017 yeni müfredatına göre yeni kaynaklar mı almalıyım ? Yoksa geçen seneden elimde olan kaynağı kullanıp sadece yeni soru tiplerini görmek açısından yeni basım soru bankası mı almalıyım ?

 9. Çok faydalı bir yazı olmuş. Nasıl etkili bir şekilde çalışacağımı kafamda oluşturdum sayılır. Sağolun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir