Genç Barış İnisiyatifi Derneği’ni Tanıyalım | Aslı Hatice Sungur

[alert heading=”Not: ” type=”info”]Bu yazı misafir blogculuk kapsamında yazılmıştır.[/alert]

Merhaba arkadaşlar ben Asli Hatice Sungur, Koç Üniversitesi’nde Hukuk okuyorum ve Genç Barış İnisiyatifi Derneği’nin üniversite koordinatörlerinden biriyim.

Herkesin ilgisini çekebilecek konuda yazıların bulunduğu Ömer Tarık ‘ın bu faydalı bloğunu fırsat bildim ve misafir blogculuk vesilesi ile sizlere herkesin haberdar olmasını istediğim Genç Barış İnisiyatifi derneğini ve Genç Barış dergisini kısaca tanıtacağım.

Tarih boyunca her türden savaş, kavimlerin, milletlerin ve ülkelerin haklı buldukları sebepler doğrultusunda, kurtuluşun ve refahın bir yolu olarak görülmesi sonucunda doğdu. Zira kimse “yaşasın kötülük” diyerek yol almıyor, almıyordu. Sonucu tüm insanlığı katletmek dahi olsa onlara göre huzurun yolu buydu çünkü. Fakat, 2. Dünya Savaşıyla birlikte her milletten fazlasıyla can kaybı yaşanması, huzuru ve refahı savaş yoluyla elde etme düşüncesinin hatalı olduğunu ortaya çıkardı ve tüm dünyada bir “barış” düşüncesi yayılmaya başladı. Barışarak, barıştırarak, barış yoluyla atılan adımların başarıya ulaştırdığına herkes o kadar ikna oldu ve o kadar kabullendi ki günümüzde kendi çıkarları için başka toplumların, başka insanların haklarını gasp edenler dahi bunu barış kisvesi altında yaptıklarını iddia etmek zorunda kaldı.

Fakat tüm bunların farkında olan, insanlığın din, dil, ırk ve cinsiyet ayırt etmeksizin kardeşçe yaşayabileceği bir dünyanın hayalini kuran insanlar da vardı.

Genç Barış İnisiyatifi Derneği de bu gaye ile dünyada barışın hakim olmasını isteyen ve bu yolda faaliyetlerde bulunan  gençlerin oluşturduğu bir kurumdur. United Nations Global Compact ve ALV(Anna Lindh Vakfi) Türkiye ağı üyesi olan GBİ’nin kapıları bu mefkureyi taşıyan herkese açıktır. Düzenlediği etkinlikler kapsamından yapılan söyleşiler ve konferanslarla, bilgilerin, fikirlerin ve çözümlerin paylaşılmasına olanak sağlarken, yaptığı projeler kapsamında da barışa ve kardeşliğe  somut anlamda katlı sağlamaktadır.

GBİ’nin bir diğer çalışması olan Serbest Kürsü, problemleri, problemlerimizi konuşarak diyalog kurarak çözebilmek adına fikirlerin tartışıldığı platformlar oluşturmaktadır. Bu platformlar sayesinde yaşanan anlaşmazlıkların temel sebeplerinden biri olan iletişimsizliği aşmaya ve çözüm için diyalog kuran nesillerin yetişmesine olanak sağlamaktır.

Ayrıca GBİ’nin bu zamana kadar 5 sayısı yayımlanan Genç Barış dergisini okumanızı tavsiye ederim. Genç yazarlara fırsat tanıyan bu dergi ilginizi çekecek güzel yazılar ve röportajlar içeriyor. Derginin içeriğine http://www.gencbaris.com dan ulaşabileceğiniz gibi aslına  dergi@gbi.org.tr  adresine ad, soyad, telefon ve adresinizi mail göndererek temin edebilirsiniz.

Son olarak dernek hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için http://www.gbi.org.tr adresini ziyaret etmenizi ve etkinliklerden haberdar olabilmek için sosyal medya hesaplarını takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

https://www.facebook.com/gbiorgtr?_rdr=p

https://twitter.com/gbiorgtr

https://plus.google.com/+GbiOrgTr/posts

 Yazar Hakkında

[x_content_band padding_top=”0px” padding_bottom=”0px” border=”none” bg_color=”#8ed65c”]Aslı Hatice Sungur

Aslı Hatice Sungur
Aslı Hatice Sungur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir