Haliç Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite: Bursları, İmkanları, Beğenilen ve Beğenilmeyen Yönleri

İstanbul’un 1998 yılında Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı’nca kurulan vakıf üniversitelerinden biri olan Haliç Üniversitesi toplam 5 fakültesi, 3 yüksekokulu, 1 konservatuvarı, 1 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüsü ile hizmet vermektedir. Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak nesiller yetiştirmeyi ve bilim üretmeyi misyon edinen üniversite Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır.

İmkanları


Haliç Üniversitesi bünyesinde bulunan Sürekli Eğitim Merkezi ile iş sağlığı ve güvenliği, kişisel gelişim programları, spor ve sağlık programları, sanat ve tasarım programları, sınavlara hazırlık programları, yönetim ve organizasyon programları ile bilişim sistemleri programları başlığı altında kendiniz geliştirebilirsiniz.

Tüm üniversiteler içerisinde teknik açıdan alt yapısal ve donanımsal olarak en iyi 4. üniversite seçilen Haliç Üniversitesi’nin Sütlüce’de, Kağıthane’de ve Levent’teki kampüslerinin yanı sıra Kabataş’ta da yeni bir kampüs hazırlığı devam etmektedir. 24 saat açık kütüphanesi bulunmaktadır.

Yurtlar


Haliç Üniversitesini kazanan kız öğrenciler üniversitenin Kağıthane yerleşkesine yakın olan Kağıthane Kız Öğrenci yurdunda kalabilirler. Bu yurtta tek kişilik odaların yanı sıra 2,3,4,5 ve 6 kişilik odalar da bulunmaktadır. Personelinin hepsi bayandır. Yurtta kahvaltı ve akşam yemeği verilmekte, kesintisiz sıcak su sağlanmakta, kablosuz internet bağlantısı bulunmakta olup, öğrenciler spor salonu, ücretsiz çamaşır ve ütü hizmetinden, uzman psikolog desteğinden ve etüt odasından 24 saat güvenlikli olan bu yurtta faydalanabilmektedirler.

ADRES: Gürsel Mah. Rabak Sok. Fasıl Sok. No: 20 Kağıthane / İSTANBUL

TEL: 0536 795 84 79

0212 210 20 06

Mail: info@kagithanekizogrenciyurdu.net

Burslar


Haliç Üniversitesi’nde öğrencilere ÖSYM bursu, derece bursları, tercih bursu, üniversite içi akademik başarı bursu, çalışma bursu, mütevelli heyet bursu, kardeş bursu, spor bursu ve engelli bursu verilmektedir.

ÖSYM Bursu: ÖSYM tercih kılavuzunda yayınlanan ve LYS puanına göre kazanılan % 25, % 50, %75 ve tam bursluluk durumunu ifade eder.

Derece Bursu: ÖSYM sıralamasında ilk 250’de yer alan ve bu üniversiteyi tercih edip kazanan öğrenciler tam burslu okumanın yanı sıra aylık 1000 TL katkı payı bursu almaktadırlar. ÖSYM sıralamasında ilk 251 – 1000 arasında yer alan öğrencilere ise aylık 500 TL burs verilmektedir.

Tercih Bursu: FTR, Beslenme ve Diyetetik ile Psikoloji bölümleri hariç olmak üzere, diğer tüm bölümlerde Haliç Üniversitesini ilk 5 tercihinde yazıp kazanan öğrencilere % 25 oranında burs verilir.

Üniversite İçi Akademik Başarı Bursu: Kendi bölümünde yılsonunda ilk 3’e giren öğrencilere çeşitli oranlarda burslar sağlanmaktadır. Birinciye % 15, ikinciye % 10 ve üçüncüye % 7 oranında burs sağlanmaktadır.

Çalışma Bursu: Haliç Üniversitesi’nde haftada 15 saat çalışıp burs alınabilmektedir.

Şehit ve Vefat Bursu: Hali Üniversitesi’nde okurken ebeveynlerinden birini kaybeden öğrencilere % 50, her ikisini de kaybeden öğrencilere ise % 100 burs bağlanmaktadır. Ayrıca şehitlerin çocukları ve eşleri öğrenim görmek isterse % 50, gazilerin çocukları ve eşleri öğrenim görmek isterse % 25 burs sağlanmaktadır.

Kardeş Bursu: Kardeş öğrencilerin her birinin okul ücretine % 15 indirim uygulanır.

Spor Bursu: Haliç Üniversitesi spor takımlarında veya bireysel müsabakalarda okul adına yarışan öğrencilere burs sağlanır.

Engelli Bursu: Birinci ve ikinci derecede engelli olan öğrencilere verilen burstur.

Lisansüstü Bursu:

· Haliç Üniversitesi’nin lisans bölümlerinden ceza almadan mezun olup master eğitimine başvuran öğrencilere öğretim ücreti üzerinden % 30 indirim sağlanmaktadır.

· Lisans programlarından cezasız ve not ortalaması 2,75 ile 3,25 arasında mezun olan öğrencilerden master eğitimi almak isteyenlere % 35,

· Not ortalaması 3,25 ile 3,50 arasında ve üzeri olan ve master programına başvuran öğrencilere % 50,

· Not ortalaması 3,50’nin üzerinde mezun olan öğrencilere, üniversitenin kendi personelinin çocukları ve eşlerine ise master öğretim ücretinde % 25 indirim sağlanır.

· Mesleği Bankacılık, Sigortacılık, Mali Müşavir, Öğretmen, Sağlık personeli, Emniyet ve TSK personeli, Maliye ve SGK personeli olanlardan master eğitimi almak isteyenlere ise % 25 indirim sağlanmaktadır.

Öğrenci Toplulukları


 

ogrenci_topluluklari

· Atatürkçü Düşünce Kulübü

· Bilgisayar Mühendisliği Kulübü

· Bilim ve Teknik Kulübü

· Ekonometri Kulübü

· Elektrik Elektronik Mühendisleri Kulübü

· İnternet Kulübü

· İşletme Kulübü

· Genetik Kulübü

· Girişimcilik ve Pazarlama Kulübü

· Güzel Sanatlar Kulübü

· Psikoloji, Rehberlik ve Sosyal Dayanışma Kulübü

· Sosyal Sorumluluk Kulübü

· Spor Kulübü

· Turizm, Doğal Yaşamı Koruma ve Çevre Kulübü

· Uzak Doğu Sporları Kulübü

Kampüs


Sütlüce Yerleşkesi: İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan Sütlüce Yerleşkesinde Fen-Edebiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü yer almaktadır.

Kağıthane Yerleşkesi: Meslek Yüksekokulundaki tüm bölümlerin bulunduğu, İstanbul’un Kağıthane ilçesindeki yerleşkedir.

Şişhane Yerleşkesi: Haliç Üniversitesi Konservatuvarının bulunduğu yerleşkedir. İstanbul’un Şişhane bölgesindedir.

Levent Yerleşkesi: Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun bulunduğu yerleşkedir. Levent, Beşiktaş / İstanbul bölgesinde yer alır.

Uluslararası İmkanlar


___TVE_SHORTCODE_RAW__universite_uluslararasi_imkanlar__TVE_SHORTCODE_RAW___

universite_uluslararasi_imkanlar

Haliç Üniversitesinin Azerbaijan University of Architecture and Construction, ABD Lawrence Technological University, Şili Universidad Finis Terrae, ABD Arkansas State University, Japonya Kinki University, Kore Hanyang University, Güney Kore National University of Science &Technology, Japonya Saitama University, ABD Fort Hays State University , ABD Oakland University, Belarus Belarusian State University of Physical Culture, Bulgaristan Sofia National Sport Academy, Ukrayna Dnepropetrovsk State University of Physical Education and Sport ve National University of Physical Education and Sport, Moldova State University of Physical Education and Sport, Rusya Kazan National Research Technological University ile ortaklık ve karşılıklı öğrenci değişim anlaşması vardır.

Spor Takımları ve Tesisleri


 

spor_takimlari

Haliç Üniversitesi’nin çeşitli kulvarlarda mücadele veren Futbol, Kadın Voleybol, Basketbol, Erkek Hentbol, Su Topu, Erkek ve Kadın Tenis ile Atletizm takımları mevcuttur.

Beğenilen Yönleri


24 saat açık kütüphane,

Kariyer Merkezi,

Öğretim Görevlisi başına düşen öğrenci sayısının sadece 10 olması.

Beğenilmeyen Yönleri


Probleminizi anlatacak kimseyi bulamıyorsunuz.

Adres ve İletişim Bilgileri


Haliç Üniversitesi

ADRES: Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 82 Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 924 24 44

Mail: info@halic.edu.tr

Web site: www.halic.edu.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir