Test Çözmek mi Konu Çalışmak mı? Hangisi Daha İyi?

 

 

 

Her ikisi de! Konu çalışmak ve test çözmek! Birlikte!

Öncelikle şu konuda anlaşmamız gerekiyor:
Konuyu anlamadan test çözülmüyor. Test çözülmeden de konunun detayları anlaşılmıyor.

Durum şu şekilde aslında:

Konu vs test

Konu çalışmak ve test çözmek birbirini takip ediyor. Biri bitince diğeri başlıyor.

Nasıl karar vereceğiz? Test çözmek mi konu çalışma mı?

Hiç bilmediğimiz bir konuyu çalışmaya genel hatlarıyla başlayacağız.

Konuyu genel olarak öğrenmek de ne demek?

Çoğu zaman bir kere okuyup önemli yerleri not olarak çalışmak genel seviyede bilgi için yeterli oluyor.Ayrıca o konuyu okulda ya da internet ortamında dinlediyseniz üstüne bir kere de konuyu okumak genel hatlarıyla öğrenmek için yeterlidir.

Sonrasında test çözme aşamasına geçilebilir. Kolay kaynaklardan başlamak konunun önemli kısımlarını öğrenebilmek için önemli.

Test çözerken çözemediğimiz soruları kesinlikle biriktirmeliyiz. Aslında çözemediğimiz sorular konunun anlamadığımız kısımlarıdır. Bu soruları bir bilene mutlaka çözdürmeliyiz.

Kolay bir kitaptan ilgili konunun testlerini çözdükten sonra elimizde çözemediğimiz sorularımızla konu anlatıma tekrar geçeceğiz.
Bu sefer konunun hepsini okumak yerine çözemediğimiz sorulardan yola çıkarak gerekli yerleri tekrar edip soruları ilk önce kendimiz çözmeye çalışacağız.

Unutmayın ki en iyi öğretmen hatalarınızdır!

İkinci konu çalışmasından sonra bu sefer daha zor bir kaynaktan konunun sorularını çözeceğiz. Yine çözemediğimiz soruları biriktireceğiz. Ben bu iş için küçük bir klasör alıp ders ders sorularımı kesip o klasörde biriktiriyordum.

Zor bir kaynaktan çözdükten sonra eğer eksiğimiz olduğunu düşünüyorsak konu anlatımına bir kere daha bakacağız.

Bu aşamadan sonra o konuyu öğrendik kabul edebiliriz. Artık iş deneme çözmeye kalıyor.

test çözmek konu çalışmak

Bir “A” Örneği:

Arkadaşımız “A”—bu aralar sınavlarda sürekli kişileri harflerle kısaltıyoruz. Alışkanlık oldu galiba 🙂

Örneğimize devam edelim. Ne demiştik?
Evet, arkadaşımız A bir konu çalışmak istesin. Bu konu ne olsun?
Matematik dersinden bir konu olsun. Evet, çarpanlara ayırma olabilir.

A okulda çarpanlara ayırma dersini çok iyi dinledi. Hatta bir sürü not aldı. Hocanın sorularını cevaplamaya çalıştı. Derste söz aldı.

Evet böyle bir A bulmak zor olabilir. Eğer böyle bir A iseniz işiniz daha kolay olacaktır. Böyle bir A olmaya çalışalım 🙂

Diğer bir ihtimal olarak diyelim ki arkadaşımız A dersi dinlemedi. Ders sırasında Whatsapp mesajlarına cevap verdi. Hatta bir ara instagram’da gezinirken sıkıldı ve birkaç el Candy Crush oynadı.

Dersi dinleyen ya da dinlemeyen A eve geldi. Burada bir kez daha belirtmek isterim ki dersi dinlemek sınav hazırlığında başta olmak üzere her alanda çok önemli. “Ders derste öğrenilir” fikrini savunanlardanım.

Çarpanlara ayırma konusunu öğrenmesini gerektiğinin farkına vardı. Ne yapacak bizim A?

Eğer konuyu bir kez daha dinlemesi gerektiğini düşünüyorsa internet ortamında konu anlatan değerli hocalar var. Şu yazıda bahsedilen hocalardan birisini seçecek ve çarpanlara ayırma konusunu güzelce dinleyecek.

Buradaki kaynaklardan kendisine uygun kolaylıkla bir kaynağı seçecek ya da elindeki kaynaklardan birinden çarpanlara ayırma konu anlatımını hızlıca tekrar edecek. ( Zaten videolu konu anlatımı izlemişti.)

Diğer aşamada kolay bir kaynaktan, örneğin Fem İlk Adım Matematik olsun, çarpanlara ayırma konusunun testlerini çözecek. Bu sırada çözemediğini soruları kesinlikle biriktirecek. Şu yazıdaki yöntemi kullanabilir.

Bu çözemediği sorular ışığında konu anlatımına geri dönecek. Örneğin “a kare – b kare” nin açılımını unuttuğunu için bir soruyu çözemediğini fark edecek. Konu anlatımından o formüle bakacak ve çözemediği sorusuna kendi kendine çözüm bulmuş olacak. Artık o formülü unutması imkansız diyebiliriz.

Soru çözümünü bitirdikten sonra bu sefer de biraz daha zor bir kaynaktan soruları çözecek. Artık kendisine güvendiğini fark edecek. Çünkü bir konu anlatım ve bir soru bankası bitirmiş. Daha ne olsun 🙂

Arkadaşımız A ikinci soru bankasını da bitirdikten sonra kendisini haklı olarak “çarpanlara ayırma uzmanı” olarak tanıtmaya başlayacak. Okulda, evde, otobüste çarpanlara ayırmayla ilgili herhangi bir soru gördüğünce ileri atılacak ve o soruyu uzmanlığını kullanarak çözüverecek.

Artık çarpanlara ayırma konusunu öğrenmiş olan A, bundan sonra çarpanlar ayırmayla ilgili denemelerdeki soruları çözecek.

Son söz:
Kısaca toparlamak gerekirse,
*Konu çalışmak ve soru çözmek birbiri ardına gelen iki eylem
*Dersi derste dinleyin
*Çözemediğiniz soruları biriktirin
*Örnekteki gibi konuları çalışın

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız aşağıya küçük bir yorum yazarak beni mutlu edebileceğinizi belirtmek isterim 🙂

“Test Çözmek mi Konu Çalışmak mı? Hangisi Daha İyi?” için 51 cevap

 1. en iyi yere gitmene rağmen senin yerinde baskası olsaydı sınava girecek öğrenciler için bu kadar emek vermezdi gerçekten emeğin çok alanımız aynı ve mümkün olduğunca senin önerilerine kulak veriyorum yalniz sunu sormak istiyorum 11. sinifim ve biraz detayci düşünüyorum ozellikle testlerde cok karsilasiyorum bu durumla hata da yapabiliyorum hani basit düşünmek çok az uğruyor bana ve matematik konusuna gelince müfredat değişik bizde denklem ve eşitsizlik gördük konuyu tekrar ettim test çözdüm ama oyle zamanlar geliyo yapabildiğim soruyu bi daha yapmaya kalkıştığında yapamıyorum kafam karışıyor ne onerirsin bunun icin

  1. Çok soru çözmek gerekiyor ki soru tiplerini gördükçe bu duruma alışasın. Ayrıca sınavda böyle bir durumla karşılaşırsan o soruyu bir süreliğine atla. Tekrar o soruya sınav sonunda dönünce soruyu daha iyi anladığını fark edeceksin.

 2. peki birazda stres var seneye sinav var malum rahat olamiyorum hani rahat olmak istiyorum bu sene böyle oldu diğer seneler çok rahattim yani ama bu sene bir seyleri yetiştirme telaşı içindeyim bende anlamadım kendimi ama senin ve rahat olmak istiyorum ne yapmamı onerirsin

 3. Benim şu anki halim berbat, nedendir bilinmez birden bire anlatamayacağım şekilde feci bir ruh halinde buldum kendimi ve bu ruh halinden öyle çabuk ve kolay çıkamadım. Bu tabii benim konstrasyonumu olumsuz etkiledi. İki tane deneme seti aldım. Bir tanesi biraz daha çetrefilli. Sizce YGS için yapılan denemenin seviyesi nasıl olmalı? Konu eksiklerim var onları yapmam gerekiyor ama bir türlü başlayamıyorum ve yaptığım denemelerde doğal olarak o sorular boş kalıyor. Geçen mesajımda da yazmıştım. Hala edebiyat çalışmaya başlamaya çalışıyorum. Ufak ufak başladım sayılır. Küçük yorum demişsin ama bu yorumdan çok kişisel bir hal aldı…

  1. Öncelikle beni kırmayacak yorum yaptığın için teşekkür ediyorum.
   YGS denemesi için her seviyeden çözmen lazım. Çünkü sınavın nasıl olacağı belli olmuyor.
   Edebiyata az da olsa başladıysan onun devamı gelecektir. Merak etme 🙂
   Bence konu eksiklerini bir an önce tamamlaman en önemlisi. O konuları belirlediysen onları tamamlamak için kendine bir programı yapabilirsin. Böylece kendini kontrol etmen daha kolay olacaktır.
   Şimdiden başarılar diliyorum. Zor bir dönem, biliyorum, ama geçecek bundan emin olun 🙂

 4. beni her konuda fazlasiyla aydinlattigin icin öncelikle çok teşekkür ederim :)) YGS de bu ikinci senem ama sinav yaklastikca tekrardan stres artiyor ayriyeten çalıştigim konularda kendimi eksik görmeye basladim özellikle matematik ve geometride konu eksiklerim var neler yapmam lazim tavsiye verebilirseniz çok mutlu olurum 🙂

 5. Kendi bölümünüzün faydalarini imkanlarini neden baska bir universite degilde kocu tercih ettiniz bunlardan bahsedebilirsiniz ?

  1. Belli bir saat vermem çok doğru olmaz. Ne kadar çalışabilirseniz o kadar iyidir(çalışmanız verimli olduğu müddetçe). Ama yine de ortalama bir saat vereyim: 4-5 saatin altına düşmeyin 🙂

 6. Ben 11.sınıfım 2012 ve 2013 YGS sorularını ayrıca 3 deneme cözdüm sonuc ıse ort genelde 50 bunu nasıl yukselteblırım.Matematıgı hıc yapamıyorum bunun ıcın ne yapabılırım

  1. Öncelikle konuları çalışıp sonrasında soru çözmeye geçip kendini denemelisin. Deneme çözmek içinse daha erken. Şimdilik soru bankalarını takip etmen yeterli olacaktır. İyi günler

 7. Öncelikle çok güzel olmuş .Elinize sağlık uğraş vermissiniz . Biz öğrencileri bu konu hakkında aydınlattınız .Fakat benim size bir kaç sorum olacaktı. Ben günlük tekrar ve konu çalışan bir öğrenciyim. Ancak konular o kadar zaman alıyor ki test çözmeye az zaman kalıyor ,günlük 4 saat ders çalıştığım halde . Bana bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim ..

  1. Güzel yorumun için teşekkür ederim. Bence konu çalışmanı hızlandırmalısın. Yazıda da anlattığım gibi ilk çalışmada konuyu bütün detaylarıyla öğreneceksin diye bir şart yok. Konuyu daha hızlı çalış ki test çözmeye vakit kalsın. Test ile de konuda anlamadığın detaylara nokta atışı yap ve bu detaylara tekrar çalış. Böylece daha verimli çalışmış olacaksın.

 8. Hocam çok sağ olun çok yardımcı oldunuz. Benim genel durumum çok iyi. 480 civarlarında alıyorum. Ancak 500 tam puan yapmak istiyorum. Hocalarım da yapabileceğimi söylüyor. Bir konuyu öğrenmek için ne kadar soru çözmeliyim hocam? Burada 2 soru bankası söylenmiş. Ben yaprak test çözüyorum. O zaman ne yapmam gerekiyor??

  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Çözdüğün testte 2 yanlış ve üzeri yapıyorsan çözmeye devam etmelisin. Eğer sadeece 1-2 yanlış çıkıyorsa o konuyu anlamışsın ve o konuda uzmanlaşmışsın demektir. Konuyu geçebilirsin 🙂 Yaprak testte de aynı kriter geçerli.

 9. Öncelikle iyi günler . Malum YGS hayırlısıyla geçti 😀 LYS de öneriniz ‘A’ dersinin bütün konularını ve eksiklerini bitirdikten sonra ‘B’ dersine geçmek mi yoksa bütün dersleri bir arada götürmek mi ? Bir de ben sayısalım ancak geometri ile pek aram yoktur .LYS konuları ile ygs konuları aynı mı yoksa daha cok formüle dayalı sorular mı?

 10. merhaba ben bu sene 10.sınıfa geçtim yaz tatilinde 10.sınıfa hazırlık için neler yapmamı hangi kaynağı kullanmamı tavsiye edersiniz?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.Lütfen cevaplayın.

 11. Gerçekten çok iyisiniz ben de verimli ders çalışmadığımı düşünüyordum. Sizin sayenizde bu sorunu atlatacağım inşallah
  Hakkınızı ödeyemeyiz

 12. Abim ben ygsye çalışmaya başlayacağım konu anlatımımı yok yoksa soru bankası alıcağım bilmiyorum hem sonra aklımda palme ve karekök var ayriyettende fizk kimya ve biyoloji ve geometridende aynı şekilde ne kitap aliyim ve napabilirim yardım edermisiniz

  1. 2017 Kaynak Tavsiyesi yazılarımız güncellendi. Anasayfadaki büyük arama kısmına “kaynak tavsiye” yazarsan istediğin bilgilere ulaşabilirsin.

 13. Ya bu yıl ki YGS sınavı hakkında gecen yıllara nazaran daha zor olacağı söylemleri var düşüncelerinizi alabilir miyim 🙂 ve istediğim gibi calisamiyorum ne yapabilirim….

  1. Zor olursa herkese zor olur, lütfen siz böyle şeylerle kafanızı yormayın, derslerinize odaklanın, başarılı olmak sizin elinizde 🙂

 14. Ben konu ya hatta kitaba. Sonuna kadar calışmıyorumm. Kafa karışıklığı oluyor. Genelde cıkmış sorulara. Bide konu ile ilgili test leri yapıyorum takıldığım yerlerde. Bilemediğim yerlerde. Nıt alıyorum herkezin farklı. Bir metodu vardır. Takıldığım zamanlar. Kitaba bakıyorum bn de böyle. Calişiyorum

 15. Bence bu kadar telas ve heyecan yapmayin gencler once anlayarak çalışmak zaten basarmaktir hikaye okur gibi anladığımızi düşündüğümüz yerleri test çözümünde hiçte öyle olmadığıni anlamamıza yetiyor.once sakinlik konsantrasyon istek hatsa guzel birbhirsla guzel yerkere gelinir korkmayin bence:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir