Hızlı Okumaya Giriş: Teori ve Basit Egzersizler

hızlı okuma

Hızlı okumayı, aynı zamanda okuduğunu anlamayı kim istemez ki?

Herhangi bir Avrupa ülkesinde ortalama olarak dakikada okunan kelime sayısı 220 ile 320 arasında iken, ülkemizdeki eğitim yetersizliği nedeniyle Türkiye okuma hızı ortalaması dakikada 160 ile 220 kelime arasında!

  • Muhasebe ve katiplik gibi mesleklerde hizmet veren birçok kişi hızlı okuma dersleri alarak kendini geliştirmeyi başarsa da verilen eğitimin yetersizliği her alanda kendini gösteriyor.
  • Öğrenciler için okuma hızı genellikle çeşitli sınavlar kendini gösterdiği zaman önem kazanıyor. Üniversite giriş sınavında her dakikanın ciddi önemi olduğunu düşünürsek soruları anlayarak ve daha hızlı okuyarak kazanılan sürenin önemini kavrayabilirsiniz.

Ülkemizde okuma hızı ortalaması 160 ile 220 arasında olmasına rağmen, insan beyninin okuma hızı kapasitesinin dakikada 500 ile 1300 olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle hızlı okuma eğitimine çocuk yaşlarda başlayan kişiler dakikada 500 ile 800 kelime arasında anlayarak okuma yapabiliyor. Yani Türkiye ortalamasının yaklaşık 4 katı. Siz de hızlı okuma dersleri ile okuma hızınızı arttırarak çeşitli şartlarda avantajlar elde edebilirsiniz.

Hızlı okuma dersleri sonrasında kazanılacak özellikler nelerdir?

1- Hızlı okuma eğitimi almamış çoğu kişi kelimeleri tek tek ya da ikişerli gruplar halinde okumaktadır. Hızlı okuma dersleri ile bunu üçerli ya da dörderli gruplara çıkarabilirsiniz.
2- Hızlı okuma eğitimi alarak paragrafları ve satırları duraksama olmadan ya da tekrar başa dönmeye ihtiyaç duymadan okuyabilirsiniz.
3- Hızlı okuma dersleri sayesinde normalde 40-45 saniyede okuduğunuz sınav sorularını 30-35 saniye seviyesine indirerek sınavda ortalama 45 dakika avantaj kazanabilirsiniz.
4- Hızlı okuma dersi alan kişiler ortalama sayfa sayısına sahip bir kitabi yaklaşık 9 ile 12 saat arası bir sürede okurken, ders alan kişiler 3 ile 4 saat arasında bir kitap bitirebilir.
5- Yavaş okuyan kişiler yazının sonuna geldiği zaman genellikle konsantrasyon eksikliği yüzünden yazının başında okuduğu çoğu şeyi unuturken hızlı okuyan kişiler konu bütünlüğünü elden bırakmaz.

1. Hafta | Hızlı Okumaya Giriş

Hızlı okuma eğitiminin faydalarını, bunun bize şimdi ve gelecekte kazandıracaklarını gördük. Hızlı okuma derslerine giriş yaparken, öncelikle hızlı okumaya engel olan alışkanlıkları görelim ve bunlara karşı önlem alalım. Hızlı okumayı engelleyen alışkanlıklar nelerdir?

1- Okuduğunu anlamak için sürekli yazının başına dönmek

Okuma sırasında en çok yapılan hata, cümlenin ne anlama geldiğini daha iyi kavramak için sürekli başa dönmektir. Herhangi bir sınavda 40 Türkçe sorusunun 20 tanesinin uzun paragraflar içerdiğini göz önünde bulundurursak her soru için birkaç kez başa dönerek tekrar okumak size bir hayli zaman kaybettirecektir.

2- Okunan yazıda cümlelere değil kelimelere odaklanmak

Çoğu insanın okuma sırasında yaptığı hata, yazıyı kelime kelime okumak ve sistematik şekilde gruplandırma yapmamak. 6 sözcükten oluşan bir cümleyi gruplandırma yaparak 2 ya da 3 parça halinde okumak yerine 6 parçada okumak size hem zaman kaybettirecek hem de anlama zorluğu ortaya çıkaracaktır. Kelimeleri tek tek okuyan çoğu insan zaten ilk maddede de bahsettiğimiz gibi çoğu cümleyi baştan bir kez daha okuma ihtiyacı hisseder. Gruplandırma yaparken bunu düşünerek değil refleks olarak yapmalı yani hangi grubu birlikte okusam diye düşünmemelisiniz. Aksi takdirde okuduğunuzdan yine bir şey anlamayacak ve başa döneceksiniz.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

3- Yazının ana düşüncesine odaklı okurken yan anlamları kaçırmak

Sınavlarda sorulan çoğu soru, sizden paragrafta apaçık olan bilgiyi istemez. Uzun bir paragraf ile ilgili, hangi çıkarım yapılamaz gibi bir soruda sadece ana düşünce odaklı bir okuma ile 5 şık arasından sadece bir ya da iki tanesini eleyebilirsiniz. Doğru cevap için ise paragrafı tekrar okumak gerekir. Bu yüzden cümleleri okurken genel olarak bakmak yerine, birkaç cümle grubunun ne anlatmak istediğini anlamaya çalışın.

4- Yazının ana fikrini okuma sonunda kavramaya çalışmak

Uzun bir paragrafı hızlı okumak isterken çoğu öğrenci birkaç sözcük atlıyor, cümlelerin ya da yazının ne demek istediğini düşünmeden düz bir şekilde okuyup, bittiği zaman ise “Ben şimdi ne okudum?” diyor. Yazıyı her ne kadar kısa sürede okumuş olsanız da okuduğunuzu anlamadan okumak size sadece zaman kaybettirir. Gerçek anlamda okuma hızını arttırmak, hızlı okuduktan sonra geri dönme ihtiyacı duymamaktır.

5- Dikkat dağınıklığı ya da konsantrasyon eksikliği

Uzun metinleri okuma esnasında elinizdeki kalemi birkaç tur çevirmek tam anlamı ile canınızın sıkıldığının göstergesidir. Arada bir duraklayarak etrafa bakmak, kalem ve silgi ile oynamak yerine okuduğunuz yazıya odaklanmak her zaman size mükemmel sonuç verecektir.

10502c0
1. Hafta Alıştırmaları | Tamamlamadan Diğer Derse Geçmeyin!

Yukarıda anlatılan alışkanlıklardan herhangi birisi sizde varsa, bütün hafta boyunca günde birkaç saat kitap okuyun.

Kitap okumak gözün odaklanma sorununa ilaç gibi gelecektir. Periyodik olarak kitap okuma sayesinde bir süre sonra gözünüz kendiliğinden kelimeleri gruplara ayıracak ve anlama kapasitesini arttırarak geri dönme ve tekrar okuma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

2. Hafta | Daha Çok Kitap Okuyun!

Kitap okuma esnasında yapılan yanlışlardan en büyüğü ağızla yapılan okumadır. Şunu asla unutmayın, ağız insanın konuşması için vardır, okuması için değil. Vücutta okuma işlevini üstlenen organ gözleridir. Yani bir kitabı içinizden ya da dışınızdan ağız ile ne kadar hızlı okursanız okuyun gözler kadar hızlı ve anlaşılır olamaz.

Bir hafta boyunca, eski alışkanlıkları geride bırakmak için günde en az birkaç saat kitap okuduk. Fakat bir hafta bütün eski alışkanlıkları geride bırakmak için yeterli bir süre değil.

Bu hafta, kitap okumanın faydalarını öğrenecek ve okumaya devam edeceğiz.

Neden Kitap Okumalıyız?

Edebi-Eserler-Mezati
Öncelikle kitap okumak, kelime dağarcığınızı siz daha fark etmeden geliştirir. Kelime dağarcığına tek kelimeden oluşan gruplar da dahildir, atasözleri ve deyimler de. Ayrıca kelimeleri gruplayarak okuma yöntemi, kitap okuma sayesinde kendiliğinden oturur.

TAVSİYE YAZI  YGS Türkçe ve Sosyal Neti İtina ile Artırılır!

Uzun yazılar içerisinde atasözleri ve deyimler gibi kalıplaşmış sözler var ise kitap okuma sayesinde bu sözcük gruplarını tek tek okumadan ne dediğini anlayabilir, bu sayede hafif atlamalar yaparak okuyabilirsiniz.
Kitap okuma esnasında yapılan yanlışlardan en büyüğü ağızla yapılan okumadır. Şunu asla unutmayın, ağız insanın konuşması için vardır, okuması için değil. Vücutta okuma işlevini üstlenen organ gözleridir. Yani bir kitabı içinizden ya da dışınızdan ağız ile ne kadar hızlı okursanız okuyun gözler kadar hızlı ve anlaşılır olamaz.

Okuduğunuz kitap sayısını arttırarak hem kelime dağarcığını geliştirmeniz hem de gözünüzün uzun paragraflara alışmasını sağlamanız gerekiyor. Okuduğunuz kitap sayısı arttıkça, gözler kendini okumaya alıştıracak ve hızlı okuma dersleri yavaş yavaş etkisini gösterecektir. Ayrıca okuduğunuz yazı ne kadar uzun ve karmaşık olursa olsun okuduğunuz yeri bir daha okuma ihtiyacı duymayacak, bu sayede özellikle üniversite sınavları gibi baskı ve stresin hakim olduğu ortamlarda kendine güveniniz artacaktır.

Kitap okumanın hızlı okumaya sağladığı bir diğer avantaj ise metin içerisindeki bilinmeyen kelimeleri anlamak ve hızlı yorumlamaktır. Örneğin ”mütemadiyen” kelimesi herhangi bir yazı içinde bir anda karşınıza çıktığı zaman gözler ve beyin arasında otomatik bir bağ kurulacak, kelimenin tam anlamını bilmiyor olsanız da cümlenin genel anlamından kelimenin anlamını rahatça çıkarabileceksiniz. Bilmeyenler için belirtelim, mütemadiyen sürekli, ara vermeden gibi anlamlarda kullanılır.

10502c0

2. Hafta Alıştırmaları | Tamamlamadan Diğer Derse Geçmeyin!

Başlangıç haftasında olduğu gibi bu hafta da her gün belirli saatlerde kitap okumanız gerekiyor. Unutmayın, hızlı okuma bir anda değil süreklilik ile oluşan bir şeydir. Kitap seçiminizi yaparken, kelime dağarcığınızı genişletecek ve uzun paragraflara yer verecek kitaplar seçmeye özen gösterin. Tabi ki elinize bütün hafta tarih kitabı alın demiyoruz ama bir karikatür kitabı ya da çizgi roman da kurslar için pek faydalı olmayacaktır. Kitap okurken, okuduğunuzu anlamak için geri dönmek yerine cümleleri okurken yazının da ne demek istediğini anlamaya çalışın.

3. Hafta | Gözlerinizi Çalıştırmaya Başlayın!

Hızlı okuma eğitiminde artık 3. haftaya başladık. 2 hafta boyunca her gün düzenli olarak kitap okuyarak görsel zekamızı ve kelime dağarcığımızı geliştirmeye başladık. Artık siz de yavaş yavaş gözlerinizin kelimeleri önceden tahmin ederek gruplandırmaya başladığını, bu sayede daha hızlı okumaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Önceki haftadan öğrendiğimiz gibi, okuma eylemi ağızla değil gözler ile yapılmaktadır. Peki, bu hafta ne yapıyoruz?+

Odak Noktası ve Görme Açısı

Artık okuma dersleri için bir temel oluşturduk ve derslere yoğunluk verebiliriz.

Camera-Focus

İnsan gözü, görüş açısı olarak tıpkı bir fotoğraf makinesine benzer. Bu yüzden hızlı okumak için gözlerinizi mutlaka geliştirmelisiniz. Bir fotoğraf makinesi ilk bakışta bütün fotoğrafı aynı netlikte gösterir. Ancak siz ekrana dokunduğunuz ya da fotoğraf makinesinin merceğini bir noktaya sabitlediğiniz zaman görüntü bu noktada daha net bir hal alırken, arka taraf daha puslu bir hal alır.

shutters

Amaç burada sabitlenen noktayı ön plana çıkartmaktır.

Yavaş okuyan çoğu kişi de gözlerini bu şekilde kullanmaktadır. Yani uzun bir yazıda, bütün fotoğrafı görmektense sadece okuduğu sözcüğe odaklanır, sıradaki cümle ya da kelime hakkında bir fikri olmadan kelimeleri tek tek okur. Odak noktanızı ne kadar geniş tutarsanız, belleğe aldığınız kelime ve cümle sayısı da o kadar artar. Dolayısıyla daha siz fark etmeden daha hızlı okumaya başlarsınız. Ayrıca bu şekilde okuma sizin okuduğunuzu daha uzun süre aklınızda tutmanıza ve daha kolay anlamanıza da yardımcı olur. Çünkü tek tek her bir kelimeye odaklanmak yerine genel düşünceye kafa yorarsınız.

Bir Örnek

A k t i f G ö r m e A l a n ı

Aktif Görme Alanı

Hangisini daha kolay okuyorsunuz?

Bu derste aktif görme alanı üzerine çalışmalar yaparak, gözümüzü daha iyi kullanmayı öğreneceğiz. Aktif görme alanı, kişinin yazıyı okurken merceği altına aldığı bütün kelimeler şeklinde ifade edilebilir. Aktif görme alanı, standart bir insanda yaklaşık olarak 4 santimetredir. Yani okuduğunuz kelimenin 4 santimetre ilerisini görebilir ve bunu daha okumadan hafızaya alabilirsiniz. Aktif görme alanını genişleterek, aynı anda daha fazla kelimeyi akılda tutmak ve dolayısı ile daha hızlı okumak da mümkün.

10502c0

3. Hafta Alıştırmaları | Tamamlamadan Diğer Derse Geçmeyin!

Elinize bir A4 kağıdı alın. A4 kağıdının üzerine kafanızdan belirlediğiniz farklı 2, 3, 4, 5, 6, ve 7 harften oluşan kelimeleri yan yana sıralayın. Aynı şekilde birkaç satıra farklı kelimeler yazın. Ardından her satıra aynı 10 saniye boyunca anda göz atarak kağıtta yazan kelimeleri kapatın ve aklınızda ne kadar kelime tutabildiğinize bakın. Kağıda kelime yazma işini anne, babanıza ya da bir arkadaşınıza yaptırarak, kelimeleri önceden görmemeniz kendinizi geliştirmek açısından daha yararlı olacaktır. Bir hafta boyunca bu işlemi günde birkaç kere farklı kelime listeleri ile tekrarlayın. Bir hafta sonunda aktif görme alanınızı geliştirdiğinizi ve fark etmeden bir alt satırda yazanları bile okuduğunuzu fark edeceksiniz.

4. Hafta | Temel Hızlı Okuma Teknikleri

Sıra okuma hızını arttıracak bazı temel teknikleri öğrenmeye geldi. Bu tekniklerden ilki ve okuma hızını arttırmakta oldukça başarılı olanı, sütun tarama tekniğidir.

3 hafta boyunca, daha çok kitap okuduk, aktif görme alanının ne işe yaradığını öğrendik ve aktif görme alanını geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptık. Şimdi sıra okuma hızını arttıracak bazı temel teknikleri öğrenmeye geldi. Bu tekniklerden ilki ve okuma hızını arttırmakta oldukça başarılı olanı, sütun tarama tekniğidir.

Sütun Tarama Tekniği

Sütun tarama tekniği, genel olarak okunacak metne bir göz atmak da sayılabilir. Ancak bu göz atma rastgele değil tabi ki. Her işin bir tekniği var! Sütun tarama tekniği dediğimiz şey, okunacak uzun bir yazının parça parça her yerine göz ucu ile bakmak ve bir şeyleri aklımızda tuttuktan sonra okumaya başlamaktır. Bu yöntemde temel amaç, metnin her köşesinden haberdar olmaktır. Ve tabi ki geçen hafta yapmanız gereken alıştırmayı yaptıysanız, bu yöntem ile aklınızda utacağınız kelime sayısı da fazla olacaktır. Yani temel mantık, geçen hafta yaptığımız aktif görme alanını arttıracak olan çalışmayı uzun bir metin üzerinde uygulamak olacak.

hizliokuma-zikzak
Sütun tarama tekniğinin başlangıç için püf noktası, gözlerinizle incelediğiniz metnin her satırını zikzak çizerek okumaktır. Sütun tarama tekniğinde soldan sağa olmak üzere önce yazının başına, ardından uzun bir paragraf ise paragrafın ortasına, ve ardından paragrafın en altının sol tarafına, bunun ardından bir alt paragrafın orta kısmının sağ tarafına göz atmak şeklinde ilerleyecektir. Yani çizdiğiniz zikzak en azından 6 ya da 7 satır atlamalı. Bu yöntemi geliştirdikten ve kendinizi alıştırdıktan sonra ise sütun tarama tekniği biraz daha farklılık gösteriyor. Bu teknikte birkaç hafta çalışma yaptıktan sonra artık kendiliğinden gözleriniz zikzak değil S çizmeye başlayacak. Böylece gözleriniz yazının her köşesini atlamadan tarayacak bir yapıya sahip olacak.

TAVSİYE YAZI  Edebiyatı Sevmeden Edebiyat Çalışılır mı? | Ersin Arar

10502c0
4. Hafta Alıştırmaları | Tamamlamadan Diğer Derse Geçmeyin!

4. haftada ilk önce gün içerisinde 3. haftanın egzersizi olan göz atma tekniği üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Ardından önceki haftalarda olduğu gibi kitap okuma çalışmaları ile sütun tarama tekniğini gözlerinize alıştırmaya çalışıyoruz. İlk başlarda çizdiğiniz zikzaklar arası boşluk ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Bundan sonra yavaşça çizdiğiniz zikzakların arasındaki mesafeyi azaltın. Bir süre sonra gözleriniz kendiliğinden S çizmeye başlıyoruz. Bu hafta da yine günde 1 saat kitap okumaya devam. Unutmayın, hızlı okumanın asıl sırrı çok kitap okumakta!

5. Hafta | Kalemle Tarama Yöntemi

İlk haftalardan beri kitap okumaya devam ediyoruz. Çünkü hızlı okumanın temeli bol kitap okumaktan geçiyor. Artık yavaş yavaş teknikleri öğrenmeye başlıyoruz ve bu sayede daha hızlı ve anlaşılır okumaya başladığımızı fark ediyoruz. Hızlı okuma işlemi tabi ki bir anda olacak bir şey değil. Bunun için bolca sabır ve kendine güven gerekiyor. Bir hafta boyunca, 3. haftanın eğitim ödevini yaptık, üzerine bir de sütun tarama tekniği için bu teknik ile kitap okuduk. Şimdi ise hızlı okuma tekniklerine yenisini katmaya geldi; kalemle tarama yöntemi.

meta-guiding-speed-reading-1024x576
Kalemle tarama yöntemi adından da anlaşılacağı gibi metinleri okurken kalem kullanmaya dayanıyor. Ancak tabi ki kitap okurken kelimelerin altını çizmek gibi bir yanlışa kapılmayın. Okurken yazıyı kalemle takip etmek sizin hem aktif görme alanınızı kısıtlar hem de daha yavaş ve kelime odaklı okumanızı sağlar.+

Bu yöntemin ana mantığı aslında sizin gözünüz ve beyniniz arasındaki koordinasyonu hızlandırmak, bilgi transferini kolaylaştırmak.
Öncelikle elimize daha önce okumadığımız bir metin alıyoruz. Bu kitap da olabilir herhangi bir yazı da. Ondan sonra aklımızda bir kelime belirliyoruz. Bu kelimenin yazının içerisinde geçip geçmemesi de önemli değil.
Bundan sonra kalemle kelimelerin altını çizerek satır satır okuma ile aklımızda belirlediğimiz kelimeyi metin içerisinde arıyoruz. Bu kelime yok ise metni tamamen kalemle altını çizerek okuyup bitiriyoruz. Bütün yazıyı okurken temel amacımız kelimeyi bulmak, yani aklınızdan başka bir şey geçirmeyin. Bu yazıyı okurken, gözleriniz o an okuduğunuz kelime aradığınız kelime değilse beyinden gelen otomatik bir sinyal ile diğer kelimeye geçecektir.

Kalemle altı çizili kelimeler direkt olarak gözden beyne aktarılacak, her kelime akılda kalacak ancak beyin ve göz birlikte çalışarak aradığınız kelimeyi bulmaya çalışacaktır. Bu sayede okuduğunuz bir kelimeyi anlama ve akılda tutma oranınız artacak, okuduktan sonra başa dönme ihtiyacı duymadan okuduğunuz her şeyi hatırlayacaksınız.

10502c0
5. Hafta Alıştırmaları | Tamamlamadan Diğer Derse Geçmeyin!

Öncelikle her hafta yaptığımız gibi, bu hafta da kitap okumaya devam ediyoruz. Ancak kitap okurken geçen hafta öğrendiğimiz zikzak çizme tekniğini de uyguluyoruz. Yani zikzak çizme tekniği için artık ayrı bir egzersize ihtiyacınız yok.

Ek olarak bugün öğrendiğimiz kalemle tarama tekniği için de çalışma yapmanız gerekiyor.

Bu çalışma için elinize daha önce okumadığınız A4 kağıdında bir metin ya da bir kitap alın ve aklınızdan bir kelime belirleyin. Ondan sonra aynen yukarıda anlattığımız gibi metni altını çizerek aklınızdan belirlediğiniz kelimeyi aramak için okuyun.

Bu hafta boyunca günde en az 1 saat kitap okumalı ve en az yarım saat kalemle tarama tekniği üzerine çalışmalar yapmalısınız.

6. Hafta | Büyük Final

5 hafta boyunca, daha hızlı okumak için ihtiyacınız olan bütün eğitimi aldınız. Sıra son ve büyük finalde. Takistoskobik okuma tekniği ile hızlı okuma.

CM_005005

Bu yöntem aslına bakılırsa ilk olarak 2. Dünya Savaşı esnasında savaş pilotlarının görüş açısını arttırmak için tasarlandı. Çünkü pilotlar karşıdan gelen uçağın düşman mı yoksa müttefik mi olduğunu görmekte zorlanıyordu. Bu eğitimden sonra ise pilotlar, karşıdan gelen uçağın yanında ve çevresindeki uçakları da izleyerek savaş taktiği ile gelip gelmediğini kolayca kavramaya ve ona göre hareket etmeye başladı.

Takistoskopik okuma tekniği nedir?

Takistoskopik okuma tekniği aslına bakılacak olursa, kişinin okuma testini yaptıktan sonra dakikada kaç kelime okuduğunu ve okuduğunu anlama oranını öğrenmenin bir yöntemi. Bu testi daha önceki haftalarda öğrendiğimiz hızlı okuma yöntemleri üzerinde çalışmalar yaptıktan sonra uygulayarak kişisel gelişmelerinizi yakından takip edebilirsiniz.

Haftada bir kez uygulayacağınız Takistoskopik okuma yöntemi ile haftalık olarak okuduğunu anlama oranı ve dakikada okunan kelime sayısı gibi bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Takistoskopik okuma tekniğinin uygulanışı ise şu şekilde;

Bu yöntem için bir arkadaşınız ya da aile ferdiniz sizin için daha önce hiç okumadığınız bir metin hazırlıyor.

Hazırlanan bu metnin 2000 kelime ve üzerinde olması okuduğunu anlama kısmı için daha yararlı olabilir. Kullanılan metnin el ile yazılmasına da gerek yok. İnternet üzerinden herhangi bir konuda bulunan bir metnin, kelime sayısını tam olarak hesapladıktan sonra yazıcıdan çıktısı alınarak da kullanılabilir. Metnin tam olarak kaç kelime olduğunu bilmeniz burada büyük önem arz ediyor. Tam olarak kelime sayısı bilinmeden dakikada okunan kelime sayısını öğrenmek de mümkün olmayacaktır.

Okunacak metin hazırlandıktan sonra , metni hazırlayan kişini metin ile ilgili yaklaşık 20 soruluk bir test hazırlaması gerekiyor. Metni okuduktan sonra hemen arkasından yanıtlanacak bu sorular okuduğunuzu anlama becerinizi ölçecektir.

Yöntemin uygulanışı;

Metni okumaya başlarken aynı anda yanımızda bulunan kronometreyi de çalıştırıyoruz. Bunun ardından metini okuma işlemi tamamlandıktan sonra kronometreyi durduruyoruz. Kronometreyi durdurduktan sonra dakikada okunan kelime sayısını hesaplamaya değil, soruları cevaplamaya geçiyoruz. Sizin için önceden hazırlanmış 20 adet soruyu da cevapladıktan sonra işlem bitiyor. Bundan sonra yapılacak hesaplamalar ile dakikada kaç kelime okuduğunuzu öğrenebilirsiniz. Hazırlanan metin 2.000 kelime ve siz bunu 5 dakikada okuduysanız, dakikada okunan kelime sayısı 400 olacaktır. Aynı şekilde 2.000 kelimelik yazıyı 10 dakikada okuyan birisi dakikada 200 kelime okuyor demektir. Ardından yanıtladığınız sorular ise sizin okuduğunuzu anlama oranınızı verecektir. Ne kadar hızlı okusanız da okuduğunuzu anlamadıktan sonra hızlı okumak tabii ki bir şey ifade etmeyecektir. Hazırlanan 20 sorunun 15’ine doğru cevap verirseniz okuduğunuzu anlama oranınız da %75 olarak ortaya çıkacaktır.
Bu testin amacı testi uyguladıktan sonra kişisel gelişiminizi not etmek ve hafta hafta yapılan çalışmalar ile okuma hızınız üzerindeki gelişmeleri kayıt altına almaktır. Her hafta uygulayacağınız Takistoskopik okuma tekniği size bu konuda yardımcı olacaktır.

10502c0
6. Hafta ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Geçtiğimiz 5 hafta boyunca öğrendiğiniz bütün teknikleri ileriki haftalar boyunca her gün tekrarlamanız ve bundan sonra ise haftada 1 kez takistoskopik okuma yöntemi ile kendinizi test etmeniz gerekiyor. Günlük düzenli olarak en az 1 saat kitap okumaya ve burada öğrendiğiniz uygulamaları tekrar etmeye devam ederseniz, zaten bir süre sonra gözünüz bu teknikleri kendi başına uygulamaya başlayacak ve okuma hızının arttığını siz de göreceksiniz.

Haftalık yaptığınız takistoskopik okuma testi ile de kişisel gelişiminizi yakından takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

x