Hukuk Okumak | Sınav Tecrübem #16 | Şeyda Akbulut

Merhaba arkadaşlar,

Ben Şeyda. Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim. Sizlere naçizane bölüm seçerken dikkatli olmanız konusunda, artılarıyla eksileriyle hukuk okumaktan biraz bahsetmek istiyorum. Yazıda hazırlık aşamasından, bölümden ve sonrasında meslek hayatından ufak tefek bilgiler bulabilirsiniz. Kendi alanım elverdiği kadar kafanızdaki soru işaretlerini gidermek istiyorum, umarım başarabilirim. Öncelikle 11. sınıftan beri hedefim hukuk okumaktı; nitekim başardım da fakat üniversitede seçeceğiniz bölümün sadece adını ve diploması ile elde edeceğiniz mesleği bilmek yeterli olmuyor. Ortalama 4-5 yıl alakadar olacağınız ve geçmek zorunda olduğunuz dersleri, bu derslerin içeriğini de bilmek gerekiyor çünkü uzun zaman hayalini kurduğunuz şeye ulaşmaya çalışmak bir zulme dönüşebilir gerçekten istemediğiniz zaman.Hukuk okumak açısından bu böyle en azından benim tecrübe ettiğim kadarıyla. Eğer seve isteye yaparsanız okumayı seviyorsanız(roman okumak değil tabii ki kastettiğim hukuki dil ile kaleme alınmış ders kitapları) ve 5-10 kilo kitap taşımaya elverişli fiziksel özelliklere sahipseniz hukuk okuyabilirsiniz zannımca 🙂 ve hayır binlerce sayfalık kanunları ezberlemiyoruz tabii ki fakat öğrenmek zorundayız 🙂

Sizlerin öncelikli olarak cevap aradığınız şey hukuk nasıl kazanılır sorusu olabilir. Buna kısaca değinecek olursam kendi adıma çok fazla ders çalışan bir insan olduğumu söyleyemem ama zamanımı ders çalışmaya ayırdığımda maksimum verimi almak için çaba sarf ediyorum. Bu YGS-LYS çalışma dönemimde de böyleydi, hukuk derslerine çalışırken de böyle genelde (sınavdan önceki son geceyi ve sınav haftalarında sabahlamaları yoksayarsak). Bu işin püf noktası verim almakta bana göre, günde iki saat çalışıp on saat çalışan bir insandan daha başarılı olabilirsiniz bunu deneyimledim, sadece gerçek anlamda odaklanın ve öğrendiğinizi hissedin mutlaka ilerleme kaydedeceksinizdir. YGS ve LYS birbirine göre farklı şeyleri ölçen sınavlar, yani birinde başarısız olduğunuz takdirde asla diğerini yapamam şeklinde düşüncelere kapılmamalısınız. Örneğin YGS’den düşük puan alırsanız pes etmek yerine LYS’ye daha çok çalışmalısınız, 100-200 bin gibi çok buyuk farklar gösteren örnekler mevcut. Tekrar hukuka dönersek yıllık sistemde (hukuk fakültelerinin kimisi yıllık kimisi ise dönemliktir. Aradaki fark yıllık sistemde güz dönemi vize, bahar dönemi final olması; dönemlik sistemde ise her dönem bir vize bir final olmasıdır.) dersleri biriktirmeden düzenli çalışırsanız derste not tutup pratikleri iyi öğrenirseniz hiçbir sıkıntı yaşamadan geçersiniz ama maharet bunları yapmakta tabii ki, hukuk kazanacaklara şimdiden başarılar diliyorum. Okul bir şekilde bittikten sonra ise meslek hayatı var değerlendirmemiz gereken, eskiden “Hukuk mezunu işsiz kalmaz.”, “Hukukçu saygın ve zengin olur.” gibi toplumun oluşturduğu hukukçuların da tasdiklediği bir takım olgular vardı, şimdi halen var topluma yerleşmiş olarak ama  ister gerçek hukukçu olsun isterse sadece hukuk mezunu olsun bu meslekleri icra etmeye çalışan kesim günümüzde bu olgularla yeterince paralellik gösteremiyor maalesef. Mezunların sayıca çokluğu ve nitelik bakımından zayıflığı faktörlerini göz önüne alırsak iş imkanları da bir hayli kısıtlanmış oluyor doğal olarak. Ülke genelinde bu kadar çok hukuk fakültesi ve hukuk öğrencisi olması eğitim kalitesini de düşürüyor kanaatimce. Son olarak hukuk kazanmak ve gerçek bir hukukçu olmak istiyorsanız bunu sadece ismi havalı olduğu için değil hakkı, hukuku, adaleti savunmak için isteyin. Eğer bir yerde adaleti bulamıyorsak yokluğundan şikayet etmek yerine bizler tesis etmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bütün meseleleri objektif ve tarafsızca değerlendirip hakkaniyete uygun yorumlamalıyız. En önemlisi de insanlığımızı ve vicdanımızı kesinlikle geri plana atmamalıyız. Hukuk okumanın bütün gereklerini yerine getirirsek getirdiği karizmayı da layığıyla taşıyabiliriz diye düşünüyorum.

Hepinize başarılı ve adaletli bir ömür diliyorum. Teşekkürler.

“Hukuk Okumak | Sınav Tecrübem #16 | Şeyda Akbulut” için 4 cevap

 1. Şeyda merhaba ben şule çocukluğumdan beri hayalimdi hukuk okumak şimdi ise hayallerime çok yaklaşyığımı hissediyorum 12 sınıf öğrencisiyim sende takdir edersin ki ygs ye çok çok az kaldı nerdeyse bütün konuları bitirdim denemeler çözmeye ve çözemediğim soruları hocalarıma sorup öğrenmeye başladım bir soruyu anlayana kadar peşini bırakmıyorum kafamda öyle böyle tamamlanıyor her şey yavaş yavaş ama galiba biraz da (hatta kimi kandırıyorum ki) baya baya korkuyorum eskiden sınava girip istediğim bölümü düşününce içimi mutluluk kaplardı ama şu zamanlarda korku da yer edinmeye başladı aslında galiba benim korktuğum sınav değil de sınav sonucu istediğim puanı o kağıtta görememekten korkuyorum.Tavsiyelerin neler ne önerirsin bana?

 2. Merhaba Şule,
  öncelikle senin adına çok sevindim çünkü sınava bu kadar az kalmışken konuları vs tamamladigini söylemek bir artı bence. Çünkü çoğu insan yetistiremediğinden, bitiremediginden yakınır bu dönemde o yüzden bu senin için bir avantaj diye düsünüyorum. Konular bittiyse artık geriye dönme ve sorular üzerine yoğunlaş, özellikle zorlandigin soruların çözüm yollarını adım adım ögrenmek çok onemli çunku sinavda karsılastiginda aklına dogrudan o şekilde gelecektir. Dediğin gibi son güna kadar her sey yavaş yavaş tamamlanır sen gayret etmeyi bırakmadıkça endişelenme sakın ama sınav yaklaştıkça korkman da çok doğal bir durum, uzun zamandır çabalıyorsun ve bir aksilik olacağından korkuyorsun gayet normal ama bunun da dozunu iyi ayarlamak gerekiyor, ne az ne çok. Sen yeteri kadar caba gosterdiysen kendine inanmalısın ve rahatlamalısın. Bugüne kadar tescillediğim şeylerden biri de şu; ne kadar bilgi sahibi olursan ol ne kadar çok net yaparsan yap, sınavda rahat olan kazanır 🙂
  Başarılar diliyorum inşallah kazanırsın, sınav sonucun geldiğinde buraya da ufak bir not düşersen çok sevinirim,
  Sevgilerle.

  Şeyda.

 3. Şeyda yazın için çok teşekkürler sınav sonucu geldiğinde buraya net düşeceğim ama sormak istediğim bir şey daha var sen ygs den kaç puan yapmıştın peki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir